Dobrohost z Ronšperka a na Dvorci

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Dobrohost z Ronšperka a na Dvorci

Příspěvek od Ronšperk » pon čer 15, 2009 1:24 pm

citace:
Dobrohost z Ronšperka na Dvorci (1353 - 1376), zdědil po otci panství na Rokycansku. Ve Dvorci u Mirošova si vystavěl tvrz, na které seděl v roce 1353. Predikát „z Ronšperka“ odráží dobovou módu. Je odvozen z rodové heraldické figury - berana (Ramsberg = Beranní vrch). Není však jisté, ke kterému z Dobrohostových sídel se vztahuje, zda k Dvorci nebo k hradu Drštka. V roce 1366 věnoval Dobrohost platy ze 3 poddanských dvorů v Mirošově za duši svého otce Nachvala klášterům plzeňským a ustanovil, aby panství nad těmito dvory, z nichž se plat vydával, měli po jeho smrti napřed jeho bratr Zdeněk z Bukové, po jeho smrti synovec Nachval z Osvračína, po tomto další synovec Sezema z Přívozce a teprve po smrti jich všech jeho vlastní nejstarší syn. Jako svědci vystupují na listině tři jeho synové - Nachval, Jan a Zbyněk. V roce 1374 rovnal spor o meze zádušních lesů náležejících ke kostelu sv. Václava ve Skořicích, ke kterému ve stejném roce podával faráře, přičemž je jmenován jako Dobrohost z Dvorce jinak z Ronšperka. V té době již byl zcela jistě vlastníkem hadu Drštka.
Konec citace.

To je všechno co k tomuto zajímavému muži máme přímo. Vše ostatní je pouhá dedukce a analogie. V listinách je nazíván "Miles" tedy rytířem pravděpodobně byl. Jeho děd byl připomínán v souvislosti s družinou krále Přemysla Otakara II. Erb jeho rodu je rovněž vymalován v erbovní galerii na Hradě Lauf, mezi družinou Krále Karla IV. Jeho syn byl ve službách Rožmberků. Celý rod se aktivně účastnil tažení a bojů od jeho děda do jeho vymření na konci 15. počátku 16. století. Stál neochvějně na katolické straně při husitských bouřích, dokonce Dobrohostův vnuk Zbyslav vedl část Plzeňské hotovosti. V Plzeňském archivu existuje jeho rukou psaný list svému bratru na Dvorec o slavném vítězství nad Tábory. Ačkoli tedy nemáme podrobnějších zpráv o Dobrohostovi ani jeho otci. Dá se předpokládat, že byli rovněž vojensky velmi činní.
První zmínka o Dobrohostovi je až poměrně pozdě, uvážíme li, že zmínka o jeho bratru pochází z roku 1331 a v té době jej již purkrabím a tedy dospělým mužem. A jeho otec je vzpomínán poprvé už r 1326. Je to dle mého v celku logické, jako druhorozený nedostal žadnou vyšší funkci v místě kolébky svého rodu. Nemohlo se o něm psát. Získal jen državy svého otce na Rokycansku. A to Mirošův Dvůr, Kolvín a Pravděpodobně Kuškov. Drobné vísky. V dnešním Mirošově jsou dodnes patrné teréní pozůstatky jinak celodřevěné tvrze. Datace drobních nálezů keramiky, mincí, a zbytků dřeva spadají do nejzašším obdobím do roku 1330. Tehdy, nebo krátce před tímto rokem pravděpodobně Tvrz vznikla. Je Zvláštní, že neleží vlastně v Mirošově, i když dnes už ano. Ale ve středověku se nalézala téměř 1,5 kilometru od mirošovské návsi. Existuje teorie, dle které je jméno Dvorec, prý vlastní vesnicí u které tvrz stávala, ale nemáme proto žádné důkazy, které by to podpořily. Pravděpodobně se jednalo pouze o poplužní dvůr s Tvrzí. Proč je tak daleko od vsi můžeme jen hádat z její dodatečné dostavby. Mirošov stál již dávno před tím a kolem něho byly polnosti. Dobrohost možná při výběru místa pro své sídlo nechtěl porušit integritu vsi. Možná ani nebylo místo pro jeho vlastní popluží. To už se asi nikdy nedozvíme.
Jisté zůstává, že musel být dobrým hospodářem. Protože ke svým državám ve zralém věku přikupuje ves Skořice i s hradem Držkou. Pro představu megalomanů, hlavní a jediný palác hradu měl rozměry 10x7,5m a sílu zdi 2,5 až někde téměř 3 metry. Patrně měl tři patra z čehož poslední bylo celé dřevěné. Tedy majetek, který svým rozsahem odpovídá o úspěchu, ale žádný majetkový skok to není. Rodový úspěch jistě.
Já vidím před sebou muže nijak vyjímečného pro dějiny, nesmírně pro své nejblišší a jistě významného pro prostředí, které ovlivňoval. Asi by na dvoře nebyl lvem salonů, ale na druhou stranu v Plzni zanedbatelný nebyl.

Tak tolik na úvod. Zkusím sem teď něco naházet a zdůvodnit.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dobrohost z Ronšperka a na Dvorci

Příspěvek od Ronšperk » úte čer 16, 2009 11:15 am

Obrázek
Není to nijak extrovní šat. Takhle bych řekl, že Dobrohost jezdí po drobných záležitostech panství a zprávy. Materiál není nejdražší. Zato barvy jsou sité a jasné, kvalitní.
Obrázek
Tohle je nyní již doplněno o výšivku na všech "koncích" Velmi pohodlné, velmi praktické...
Obrázek

Největší bolesti které na sobě vnímám, jsou opasky. Zatím jsem nebyl schopen je dodělat. Chybí mi stále pár detailů a nežli napůl to raději nic. Ale snad se to letos zlepší. Absence alespoň jednoho opravdu reprezentativního šatu by také už neměla být do očí, materiál už mám.

Zbroj. Bohužel jsem zjistil, že mi nejde CD z turnaje, tak fotku zatím nemám. Asi přilbu považuji za ne uplně správnou. Je to model pro rok 1330 nevhodný spíš na rok 1340. Což pro nás je úplně v pohodě, ale pro Hradec už mimo toleranci. Navíc Dobrohost není Bůh ví jaký Rochshiled, (snad se to tak píše) tak sázím spíše na starší a konzervativnější typ. Pás k meči viz horní bolest.

Vybavení, stan,... No, pár truhel chybí dodělat, ale nestíhám tak rychle a kováři jsou permanentně tak o tři panty pozadu. A to nemluvím o financích které jsou tak o dvacet osm pantů pozadu :D

Tak jen do mě. Kde se vám to nezdá.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dobrohost z Ronšperka a na Dvorci

Příspěvek od Ronšperk » pon čer 22, 2009 12:42 pm

Hele, neříkejte mi že mám vše ok. Žádná reakce :)
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrohost z Ronšperka a na Dvorci

Příspěvek od Maršálek » pon čer 22, 2009 1:22 pm

Pokud jde o některé zbrojné doplňky, viz. helmice a meč (zlacený), pak souhlasím, že na náš projekt s jeho datací a postavou Dobrohosta by to nebyly tak drahé a supermoderní kusy :wink: Civilní oděv je dle mého dobře, ale ten plánovaný reprezentativní se rozhodně neztratí a tvé choti to ve slavnostním nehorázně sluší (ne že by ji to neslušelo v domácím, ale je to dáma pro kterou byly dvory stvořeny :wink:). Se svým stanem a mobiliářem nám zvedáš mandle, tak se nelituj, na to ti tu nikdo neskočí :lol: Stejně za to můžeš ty, že budu své choti její truhlu malovat kurtoazními motivy...

K opaskům, postupně se objevují nové bezanty, které by byly použitelné, takže jich zase vezmu pár na turnaj na prodej. Já jem si pošíval opasek těmito:
Přílohy
IMG_0048.JPG
IMG_0048.JPG (90.79 KiB) Zobrazeno 17571 x
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dobrohost z Ronšperka a na Dvorci

Příspěvek od Ronšperk » pon čer 22, 2009 1:32 pm

To je výborné. Móóóc chci bezantíky. Má choť mne lehce naznačuje potřebu zdobného opasku již dlouho, tak se musím pochlapit. Předpokládám, že stránky asi nemají co? Vzal bych něco i dříve než na Turnaji.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrohost z Ronšperka a na Dvorci

Příspěvek od Maršálek » pon čer 22, 2009 1:38 pm

bohužel, na webovkách nemají zhola nic :x
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
von Spernak
Příspěvky: 5
Registrován: ned srp 17, 2008 2:23 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dobrohost z Ronšperka a na Dvorci

Příspěvek od von Spernak » ned črc 19, 2009 12:30 am

Pokud smím (ve vší úctě, kterou k tobě a tvé družině chovám) upozornit na malou mušku, která, podle mého pohledu plave v tvé polévce - doporučuji dodělat nýtovaný závěs na přilbě. Zdá se mi totiž, že zrovna onen zavíraný závěs je z celé brně vidět nejvíce, a právě v situaci, kdy je položen vedle rukávu, který je nýtovaný, je vidět opravdu značný rozdíl. Nemyslím tím, že by sám o sobě vypadal špatně, ale právě ta kombinace zavíraná/nýtovaná je markantní.
Ber ale tuhle moji připomínku prosím jen jako hnidopyšské nimrání. Já sám nýtovanou kroužkovku nemám, a v dohledné době asi ani mít nebudu. :cry:
"Já ho propíchnu. Je to rychlé a stavovské!"

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dobrohost z Ronšperka a na Dvorci

Příspěvek od Ronšperk » pon črc 20, 2009 7:47 am

Ne to je v pořádku. O téhle veliké mouše vím. Ale jak jsem psal, plánuji změnit celou přilbu a tak mi přijde na tu "chvilku" zbytečné plést nový závěs. Lenost a částečně úspora financí. Pletu kapucu přímo na celou brň. Snad na další akci ji už budu mít. Díky ti pane za tvá slova. Byla v dobrém a pravdivá. :wink:
Honor Supra Witam!

bratr Bohuslav
Příspěvky: 72
Registrován: pon srp 17, 2009 10:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dobrohost z Ronšperka a na Dvorci

Příspěvek od bratr Bohuslav » úte srp 18, 2009 1:29 pm

Ronšperk píše:Ne to je v pořádku. O téhle veliké mouše vím. Ale jak jsem psal, plánuji změnit celou přilbu a tak mi přijde na tu "chvilku" zbytečné plést nový závěs. Lenost a částečně úspora financí. Pletu kapucu přímo na celou brň. Snad na další akci ji už budu mít. Díky ti pane za tvá slova. Byla v dobrém a pravdivá. :wink:
Hurá bude další komplet :mrgreen:
Pěkné pane

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dobrohost z Ronšperka a na Dvorci

Příspěvek od Ronšperk » stř dub 07, 2010 1:24 pm

Tak tu mám další fotografii a další odění. Dobrohost v zimě na lovu vysoké.
Přílohy
DSC_3900.jpg
DSC_3900.jpg (143.78 KiB) Zobrazeno 17147 x
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Komoří
Příspěvky: 176
Registrován: ned srp 03, 2008 2:02 pm
Bydliště: Hoděšovice 155, Býšť 533 22
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dobrohost z Ronšperka a na Dvorci

Příspěvek od Komoří » stř dub 07, 2010 8:37 pm

Krásné a vznešené, jako ti psi :P , pane Dobrohoste. Když to tak vidím, ihned bych s tebou vyrazil na honitbu.
Vae Victis!

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dobrohost z Ronšperka a na Dvorci

Příspěvek od Ronšperk » stř dub 07, 2010 9:37 pm

komoří:A ta zvěřina na talíři :roll: :P

A ještě jednou s rodinkou.
Přílohy
DSC_3506x.jpg
DSC_3506x.jpg (209.87 KiB) Zobrazeno 17123 x
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrohost z Ronšperka a na Dvorci

Příspěvek od Maršálek » čtv dub 08, 2010 7:00 am

no, je to samozřejmě hnusné a my bychom si něco takového na sebe nikdy nevzali... však ty víš :lol:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrohost z Ronšperka a na Dvorci

Příspěvek od Markéta z Rosic » pát dub 09, 2010 8:01 am

Jedním slovem nádhera! Vidím že co se týče gardroby mého chotě mám hodně co dohánět ;-) Tohle mu ani nemůžu ukázat, páč bych pak určitě musela hned zasednout s jehlou a nití :lol:
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Uživatelský avatar
Jitka z Dobeve
Příspěvky: 174
Registrován: pát zář 19, 2008 1:26 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dobrohost z Ronšperka a na Dvorci

Příspěvek od Jitka z Dobeve » pát dub 09, 2010 9:14 am

Kápni božskou, pane Dobrohoste, to jsi si šil sám nebo tvá půvabná paní? A copak to je za kožíšek? Jak řekl Maršálek, je to hrozné, koukat se na to nedá :mrgreen:

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host