Armin

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Armin
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Armin

Příspěvek od Armin » pát led 22, 2010 5:33 pm

Vážení,

vzhledem k tomu, že agenti Bavora III mne přesvědčili, abych rozšířil řady jeho leníků, dovolil bych si požádat o nějaké rady do začátku, neboť musím pořídit prakticky kompletní výbavu, a to jak civilní tak bojovou.

Má postava bude zeman doprovázející spolu se svou družinou na turnaj svého seniora. Nijak zvlášť zámožný majitel jedné tvrze a přilehlé vesnice. Jeho majetkové poměry mu umožňují vlastnit solidní výbavu rytíře a vybavit pár lekooděnců, nicméně nemá již na to, aby investoval do drahých látek a bohatého zdobení.

Mam jistou představu o odívání, nicméně bych si rád ujasnil pár věcí.

Boty bych rád použil své stávající, tedy vysoké, v přírodní barvě, se zavazování vepředu, s kulatou špičkou a bez okapů. Pevně věřím, že jsou průchozí nebo je s nimi nějaký problém?

Jako základ civilu pak vlněné nohavice, lněné spodky a spodní suknici, vlněné cotte zdobené nějakým jednoduchým vyšívání a lemovkou, vlněnou kápi opět zdobenou výšivkou a podšitou lnem, čapku lemovanou kožešinou (s největší pravděpodobností stříbrná liška). Dále pak plášť, případně surrcotte zdobené kožešinovým lemem.

Pásek s tašvicí, přičemž si nejsem jistý, je na této úrovni je možné/nutné mít pásek zašitý v látce.

K tomu samozřejmě nějaké jednodušší a ne příliš honosné doplňky.

Bojové vybavení:

Prošívané nohavice s kovovými chrániči na kolena od P. Brožka. Prošívanice s dlouhým rukávem, límec a kukla (inspirací je mi Wothanova prošívanice na stránkách CV, které pracovně říkám kosmonaut), nýtovaná kroužkovka po lokty, nýtované kroužkové rukavice, nátepníky pobíjené železnými pásy, nýtovaná kroužková kukla a na ní pozdní kalota (a vím, že je to již zastaralý model) made by Vaněk.

Dále pak meč od páně Kalného v dřevěné pochvě obalené barvenou kůží a prkýnkový štít. Dlouhý vepředu a vzadu rozstřižený varkoč z černého brokátu (dar od seniora abych na turnaji dobře reprezentoval) a na něm můj erb, žlutá lilie (snad s ním není problém).

Vítám jakékoliv konstruktivní rady a připomínky :-)

Armin

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Armin

Příspěvek od richardrg » pát led 22, 2010 8:17 pm

Ty boty by asi chtěly fotku,
stříbrná liška bude stát balík, myslím v dobovém kontextu,
toho oblečení je celkově dost málo
pásek může být zdobený i jinak než potahováním.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

bratr Bohuslav
Příspěvky: 72
Registrován: pon srp 17, 2009 10:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Armin

Příspěvek od bratr Bohuslav » sob led 23, 2010 1:26 pm

Ten surcotte bych buď přímo podšil kožešinou, jinak přímo lemy kožešinové si ze začátku 14. nevybavuji, příjde mi že je to spíše záležitost 15. století.
K tomu opasku , bych řekl že to rozhodně není nutný, spíše obráceně mi přijde to potahování je spíše vyjímka, než standard.

K vybavení k boji: Ty samostatné kroužkové rukavice bych spíše přidělal k tomu kompletu jako pěstnice.
Jinak Wothanův kosmonaut je dobrá inspirace.

Armin
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Armin

Příspěvek od Armin » sob led 23, 2010 5:01 pm

Na botech není nic zásadního, ale snad někde fotku vyhrabu. Ještě u nich musím nechat gumovou podrážku předělat na koženou.
Uvědomuji si, že liška bude poněkud luxus, ale snad to problém činit nebude.
Pásek samozřejmě předpokládam zdobený nějakými bronzovými či mosaznými ozdobami, uvidíme co bude k mání v Polsku. Šlo mi čistě o to, jak je to s potahováním.
Jinak je to samozřejmě pouze základní výčet oblečení, takové nezbytné minimum. Plánuji si věci pořidit časem ve více variantách.

Surcotte nakonec zřejmě udělám brokátový a kožešinu nechhám na jinou variantu.

K rukavicím. Nechcii je přidělávat ke košili, protože nebudu mít tak dlouhé rukávy. Obecně se mi tato varianta ani moc nelíbí, takže si to případně nechám na dobu, až si budu pořizovat další komplet na Wothanburg.

bratr Bohuslav
Příspěvky: 72
Registrován: pon srp 17, 2009 10:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Armin

Příspěvek od bratr Bohuslav » sob led 23, 2010 5:38 pm

To brokátové roucho, bych taky viděl jako hooodně velký luxus, myslím, že by stačilo dobře obarvené sukno.

Armin
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Armin

Příspěvek od Armin » sob led 23, 2010 5:52 pm

Já ho také tak vnímám. Většinu oblečení samozřejmě budu mít z vlněného sukna a ze lnu, na druhou stranu si říkám, že pokud už by se měl zeman účástnit turnaje pořádaného na takhle vysoké úrovni, určitě by si opatřil alespoň jeden dva kusy nějakého luxusního oděvu, aby nedělal ostudu a trošku se vytáhl.

Ale možná je to pouze má zcestná představa.

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Armin

Příspěvek od Kain » sob led 23, 2010 11:32 pm

Kdyby sis to pořizoval ty, tak si pořídíš brokátový surcotte než varkoč. Ale kdybs ho měl mít od seniora, tak by to jistě šlo, máme doklady, že kvůli reprezentaci nechal našít varkoče ve stejné barvě celé družině. Ovšem proč by ti ke své reprezentaci dával na varkoč černý brokát, když jeho barvy jsou modrá a žlutá? Neupadl pan Bavor v poslední době na hlavu? :)

Zbytek výbavy dobrá volba, až na ty nátepníky. Já vím, že je mám taky, ale je to věc, která se objevuje v Anglii a Francii ve 20. letech jako novinka, jinak spíše ve 40. letech. U zemanů ze zapadákova s jednou tvrzí v čechách je to tedy dost OT. (Jinak má postava se vrátila z Anglie a i přesto si je raději do příštího turnaje předělám, když to stihnu...)
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

bratr Bohuslav
Příspěvky: 72
Registrován: pon srp 17, 2009 10:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Armin

Příspěvek od bratr Bohuslav » ned led 24, 2010 4:12 pm

Armin píše:Já ho také tak vnímám. Většinu oblečení samozřejmě budu mít z vlněného sukna a ze lnu, na druhou stranu si říkám, že pokud už by se měl zeman účástnit turnaje pořádaného na takhle vysoké úrovni, určitě by si opatřil alespoň jeden dva kusy nějakého luxusního oděvu, aby nedělal ostudu a trošku se vytáhl.

Ale možná je to pouze má zcestná představa.
Jo určitě by se snažil pořídit něco lepšího, ale už jen mezi sukny jistě brali rozdíly, to za prvé.
Za druhé když nechci vlnu, sáhnout hned po brokátu...To přeskočil jistě mnoho tex. materiálů, které by se dalo použít.
Např. vzorované sukno(utkané z již obarvené příze), nebo můžeš použít nějaké švihácké půlení či prožkování(mi-parti).
Když to roucho z kvalitního sukna, místo lnu podšiješ hedvábím, tak už se tvůj šat dostane do úplně jiné kategorie o podšívání nějakou drahocennou kožešinou nemluvě. Možná varianta by byla našít na oděv nějaké ty hedvábné ozdobné pruhy. Ale chodit v brokátu, který nejspíše bude imitovat nějakého zlato či stříbnohlava mi příjde pro nižšího šlechtice těžko zdůvodnitelný, pokud to nebude nějaký klerik a nebude sloužit v nějakém liturgickém rouchu

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Armin

Příspěvek od Maršálek » pon led 25, 2010 9:06 am

předně zdravím a vítám :wink:

ke zbroji - kroužkové košile s krátkým, nebo tříčtvrtečním rukávem jsou v našem období velmi vzácné (což je opak soudobého stavu, který budeme cílenými nařízeními regulovat), cca 1:30. takže doporučuji dobře promyslet. cestou by mohly být kroužkové rukavice s delší manžetou, ale osobně jsem pro dopletení rukávu po zápěstí (když už ne integrované pěstnice).

k surcottu - také bych se vyhnul nákjladným brokátům. nicméně kožešinové lemy se za nás samozřejmě používají, viz. oděvní účty a soupisy látek z pozůstalostí a chrámových pokladů (u nás. např. kapitula sv. Víta). to že z malých iluminací není patrné, zda jde o častěji lem, či celé pošití, bychom neměli bezhlavě usuzovat o takové ozdobě paušálně, souběžně se používaly obě varianty (a není důvod, proč by neměly) :wink:
ACTA, NON VERBA

bratr Bohuslav
Příspěvky: 72
Registrován: pon srp 17, 2009 10:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Armin

Příspěvek od bratr Bohuslav » pon led 25, 2010 9:22 am

Maršálku znáš mě, jak jsem na své úsudky opatrný a ty lemy mi už dlouho vrtají hlavou - co konkrétně říkají oděvní účty a z které doby, bohužel jsem je zatím nedohledal.

Armin
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Armin

Příspěvek od Armin » pon led 25, 2010 10:18 am

Kain: No, řešili jsem to s Bavorem na plese, takže mi nasliboval kde co :-)

Maršálek: Ad. zbroj. Zní to jako velice rozumný argument, a proto udělám vše proto, abych dal dohromady komplet. Tedy pokud seženu někoho, kdo bude schopen na košili doplést ty rukavice. Každopádně doufám, že za pět let nebudou mít všichni krátké rukávy a já jediný komplet pořizovaný s vidinou zákazů a ometzení, které se nikdy nedostavili :-)

Kožešinové lemy jsem zatím zavrhl, případně je realizuji s hlubší znalostí reálií na dalších modelech. Stejně tak si pořídím samozřejmě i surrcotte ze sukna, ten brokátový, který si každopádně chci pořídit taky (s plným vědomím toho, co zde zaznělo), nemá být rozhodně kus pro každodenní nošení a pouze taková libůstka pro skutečně zvláštní příležitosti.

Čapka nakonec bude z kuny, ať těch luxusních věcí není moc.

Co potřebuji vyřešit je to, zda není úplně mimo erb který sem si vybral, tedy zlatá lilie na černém poli. Původně to měl být sice beran, ale toho už má bohužel Ronšperk.

Dlaší věc kterou řeším je zdobení. Přepokládám na surrcotte nějakou lemovku, na cotte vyšívanoé ozdoby (v nějaké rozumné omezené míře. MOhl by mi někdo doporučit nějaký zdroj inspirace? Mam mraky vzorů na vikingy a Kyjevskou rus, ale kde nevím, kde hledat na Rejčku...

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Armin

Příspěvek od Kain » pon led 25, 2010 2:05 pm

Zlatou lilii najdeš na Fleur-de-lis, pak u jednoho významného bosenského rodu (dnes je jejich národním symbolem) a u několika dalších, i lilie jiných barev jsou obvyklé u významných rodů. Odvážil bych se tvrdit, že je to spíše význačné erbovní znamení...lilii v černém poli asi nemá nikdo. Sám jsem kdysi o kombinaci žlutočerné uvažoval, připadala mi taková tajemná, dokonce ještě někde mám takhle vymalovaný pukléř a plášť, ale už mě to pustilo.
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Armin

Příspěvek od richardrg » pon led 25, 2010 2:33 pm

Myslím Armine, že by bylo lepší opustit některé představy. Pokud si vzpomeneš, tak si projdi znaky českých rodů ve 14. stol. Asi tě překvapí jak jsou jednoduché. Zkus popřemýšlet, jestli by se ti nepracovalo lépe např. s obyčejnými břevny nebo koulemi. A mnohem lépe se vyšívají na erbovní přehozy.
A další věc je ta, že lilie jsou u nás obecně vnímány jako francouzský symbol, a i když to není úplně pravda musel by si toho dost nastudovat aby si byl schopen na toto téma diskutovat.
Vážím si toho, že si chceš nachat poradit, ale začínám mít pocit jako bychom ti postupně bourali všechny bábovičky :D
Je těžko postavu postavit jakoby ve všem průměrnou, většina lidí má potřebu se v něčem lišit.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Jitka z Dobeve
Příspěvky: 174
Registrován: pát zář 19, 2008 1:26 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Armin

Příspěvek od Jitka z Dobeve » pon led 25, 2010 3:18 pm

Je pravda, že lilií není v našich podmínkách mnoho a černo zlatá kombinace je tak trochu do německého císařství. Nicméně ani u nás není lilie tak vzácná - viz. Sedláček - Atlas erbů a pečetí české a moravské středověké šlechty, 4. svazek strany 92 - 95.

Jinak myslím, Armíne, že to máš vymyšlené pěkně. K dalšímu řešení jsou jen detaily, ale k tomu erbu bych asi volila něco jednodužšího. Chápu že takové obyčejné věci jako hrábě či korbely nejsou z prvu příliš reprezentativní, ale když se koukneš do Mannese, jsou tam vidět docela zajímavé věci.

Jinak jsem za celou Řepici velice ráda, že k našemu Pánu Bavorovi III. přibyl takový skvělý šlechtic jako jsi ty.
Naposledy upravil(a) Jitka z Dobeve dne úte led 26, 2010 12:17 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Armin

Příspěvek od Maršálek » pon led 25, 2010 3:29 pm

bratr Bohuslav píše:Maršálku znáš mě, jak jsem na své úsudky opatrný a ty lemy mi už dlouho vrtají hlavou - co konkrétně říkají oděvní účty a z které doby, bohužel jsem je zatím nedohledal.
např. zmiňují nákup konkrétních vzácných kožešin na "lemy" oděvů doprovodu a to tak, aby páni měli sobolinu, pážata kuninu...
v obecné rovině - používaly se jak lemy ve smyslu ozdoby a vyjádření konkrétního vztahu (např. v dorpovodu), tak i celé podšívání kožešinami. dané to bylo především účelem oděvu :wink:
ACTA, NON VERBA

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti