Michal ze Záběhlic

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Michal ze Záběhlic

Příspěvek od richardrg » pát říj 05, 2012 12:43 pm

Kdysi jsem, po vlastním, neúspěšném bádání, dával dotaz k přívěškům na krk, a nic jsem se nedozvěděl. Teď se o něm nikdo nezmínil, jaký je váš názor na takto přivěšený křížek?
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

trener
Příspěvky: 143
Registrován: stř bře 24, 2010 10:30 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Michal ze Záběhlic

Příspěvek od trener » pát říj 05, 2012 7:30 pm

Ad brašničky: Pokud si z hlavy vybavuji, tak v Mánessovi :D jsou k vidění i černé, pravděpodobně kožené brašničky na opasek, které mají tvar půlměsíce.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Michal ze Záběhlic

Příspěvek od Maršálek » sob říj 06, 2012 10:04 pm

Ad přívěšky na krku - z písemných pramenů víme např. o na krku nošených škapulířích a amuletech. Pak bych očekával kde co. Z ikonografie známe i na krku nošené růžence.

Ke tvaru tašvice - já také znám tenhle "ledvinkový " typ až z druhé poloviny 14. st., stejně jako terčové dýky.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Pohrobek
Příspěvky: 175
Registrován: pon říj 26, 2009 3:18 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Michal ze Záběhlic

Příspěvek od Pohrobek » ned říj 07, 2012 9:43 pm

ok na tašvici se zapracuje.... co se dýky týče, jaký typ byl tedy používaný, či to nahradit nějakým nožem...?
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Michal ze Záběhlic

Příspěvek od Maršálek » pon říj 08, 2012 6:33 am

Předně prezentuji, že nejsem odborníkem a můj obecný přehled je menší než malý. Sám bych volil basilard, nebo ranný typ ledvinové dýky, které jsou pro naši dobu typické, ale samozřejmě ne jediné. Teď jsme si objednával dýku u Jindry Figury a po doporučení jsem volil právě ranný typ ledvinovky.

Dýka versus nůž. Při odpovídajícím provedení bude i pěkný nůž vypadat dobře, viz. ten Kunáškův. Nicméně dýka je asi očekávanější.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Michal ze Záběhlic

Příspěvek od Ronšperk » čtv lis 08, 2012 10:04 am

trener píše:Ad brašničky: Pokud si z hlavy vybavuji, tak v Mánessovi :D jsou k vidění i černé, pravděpodobně kožené brašničky na opasek, které mají tvar půlměsíce.
Ano, ale chce to vzít v úvahu účel. Ta kůže ač je dnes drahá, byla poněkud sprostší materiál, nežli počítanou nití vyšívané plátno :wink:.

Já bych byl pro basilard. Na naší dobu je to tak typické a délka je téměř neomezená, díky šíleným nožířům té doby. Sám mám "příruční" basilard o délce téměř sedmdesáti centimetrů. :twisted:
Honor Supra Witam!

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti