Michal ze Záběhlic

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Uživatelský avatar
Pohrobek
Příspěvky: 175
Registrován: pon říj 26, 2009 3:18 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Michal ze Záběhlic

Příspěvek od Pohrobek » pát kvě 18, 2012 1:12 pm

Charakteristika mé postavy:

Po dlouhém hledání se mi konečně podařilo dohledat konkrétní údaje...

Otec Reibot Goldner je Pražský měšťan, který vlastnil krčmu. Avšak díky jeho dobrodružné povaze, díky které spíše prahnul po vojenské dráze a rytířské pověsti, se o krčmu starala jeho žena. Díky konexím z královského dvora je jeho vojenským snům vyslyšeno a v 90. letech 13. stol se vydává ve vojsku Václava II. do Polska. Z úspěšného tažení se vrací raněný kolem r. 1295. V 1297 se mu narodil syn Nikolaus (Mikuláš), křtěný Michal (moje maličkost). Obchody nejdou moc dobře a tak krčma spíše skomírá. R. 1300 se král vrací do Čech a při této příležitosti odmění mého otce za chrabrost v boji rytířským titulem, a lénem na Záběhlicích (cca hodina jízdy koňmo na východ od Prahy). Léno čítá vodní dvoupatrovou tvrz, kde spodek je zděný s dřevěným patrem, dále pole o výměře 460 hektarů, 15 poddaných a grunt v Práčích. Navíc se při této příležitosti poprvé seznamuje, ikdyž teprve mladou, Eliškou Rejčkou. Ještě téhož roku se stěhuje na stálo na Záběhlickou tvrz. R. 1305 se mi narozuje má sestra Katherina. I přes politickou krizi v letech 1306 - 1310 nám tvrz zůstává, avšak vzdáváme se krčmy v Praze. R. 1311 král Jan zakládá na svazích u Záběhlic vinice a mého otce ustanovuje jejich správcem. R. 1319 odjiždím do Hradce do služeb pána Vznata z Lomnice. Můj otec se sním zná, ač mám znalost Německého jazyka a správcovství (nevím jak to popsat), prosil ho,aby mě vzal do služeb, abych nabyl zkušeností jak u dvora, nabyl základů latiny, tak i v bitevním poli........a měl tak šanci se vypracovat k ostruhám a postavení ve společnosti

................... doufám že není smělé, že moje postava se časem dostane až na post Staroměstského rychtáře (historicky doloženo).

Ač mé jméno je jinak Nikolaus (později česky Mikuláš), používám více svého prostředního jména po kmotru, Michal......
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM

Uživatelský avatar
Pohrobek
Příspěvky: 175
Registrován: pon říj 26, 2009 3:18 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Michal ze Záběhlic

Příspěvek od Pohrobek » pát kvě 18, 2012 1:13 pm

doufám, že to není utažené za vlasy a nevzal jsem si moc velké sousto
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Michal ze Záběhlic

Příspěvek od Maršálek » pát kvě 18, 2012 1:31 pm

Vynechal bych krčmu a zaměnil ji za zemanský původ. Služebné šlechty, která se karierně vypracovala ve válkách máme relativně dost. Naopak zmínek o povýšení neurozených rytířským pasováním je v každé zemi jako šafránu.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Pohrobek
Příspěvky: 175
Registrován: pon říj 26, 2009 3:18 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Michal ze Záběhlic

Příspěvek od Pohrobek » pát kvě 18, 2012 2:14 pm

no on dle pramenů možná šlechtic nebyl.... nikde jsem se nedočetl, že by byl zeman ...... ale o tom majetku a tvrzi, poli, a poddanych jsou zminky ve Vyšehradské kapitule, tak mi přišlo divné, že by byt jako měšťan by mohl mít takových výsad...
zase ale je pravda, že nemám doloženo ani že to byl měštan.... hádám jen z jména a že kolem statků držel pár statků....... + že Záběhlickou tvrz daroval v pol. 14. stol svemu zeti Matěji od Věže z Welfovic ( také, jestli je to měšťan neho šlechtic...)
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM

Uživatelský avatar
Pohrobek
Příspěvky: 175
Registrován: pon říj 26, 2009 3:18 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mikuláš Michal Goldner ze Záběhlic

Příspěvek od Pohrobek » čtv čer 14, 2012 6:54 pm

tak, nový surcote, někteří již viděli na Libušíně.

Suknice je šita decentně mi-party z modrých vln s červenou podšívkou.

Střih je typycký čtvrcený doplněný o klíny. Rikávy jsou rozšířené vložené do dlouhé manžety zapínané na ručně potahované knoflíčky.

Suknice má stojáček též zapínaný na ručně potahované knoflíky.
Přílohy
484207_3707990389791_688684350_n.jpg
484207_3707990389791_688684350_n.jpg (38.8 KiB) Zobrazeno 10074 x
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Mikuláš Michal Goldner ze Záběhlic

Příspěvek od Maršálek » pát čer 15, 2012 6:10 am

pěkné :wink:
ACTA, NON VERBA

kunassek
Příspěvky: 51
Registrován: pon zář 13, 2010 9:49 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mikuláš Michal Goldner ze Záběhlic

Příspěvek od kunassek » pát čer 15, 2012 1:43 pm

POkud jde o suknici, tak je opravdu perfektní - dělla jsi sám, nebo máš tak skvělou švadlenu? :D Ale opravdu je to velmi zdařilé

Jinak bych si dovolil několik poznámek k životopisu
hospodu bych též vynechal, nedovedu si dost dobře představit hospodského na tažení a ženu v hospodě - to už bych hospodu prodal nebo spíš jako správný měšťan pronajal.
Pokud jde o Welfovice od Věže - jednoznačně měšťan, nicméně v této době není problém, aby byl někdo zároveň měšťan /cives/ a rytíř /miles/, ostatně někdy kol pol. 14. tsol. už není moc svobodných statků kol prahy v jiných než měšťanských rukách a vazby mezi drobnou šlechtou a měšťany jsou doloženy (typická láska - jedna strana nabízí peníze, druhá titul případně svobodný statek :) )

POkud jde o Záběhlice tak sjem v Encyklopedii tvrzí III. díl našel pro Tebou uváděnou dobu toto: již koncem 13. stol. přešel do šlechtických rukou, neboť 1287 je uváděn jako držitel místokomorník Tomáš. Během 14. věku byly rozděleny na dvě části jedna komorní majetek, druhá střídala majitele z řad šlechty a pražského měšťanstva - tedy i dvě tvrze /tebou popsaná je ta starší:o) Jinak možná bych zkusil, jestli něco nepíše W. W. Tomek v dějepisu města Prahy...

Snad bude nějak nápomocno...
a suknice je fakt hezká, nas.. si mně...

kunassek
Příspěvky: 51
Registrován: pon zář 13, 2010 9:49 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mikuláš Michal Goldner ze Záběhlic

Příspěvek od kunassek » pát čer 15, 2012 4:05 pm

Oprava Reinbot Goldner - reální osoba kol pol. 14. stol. /tedy mohl by to být TVůj syn:o)/, jednoznačně pražský měšťan, člen patriciátu, jeho syn Mikuláš byl staroměstským rychtářem, krom Záběhlic mu ještě patří např. Vinoř....(1344 a 1358) 1360 už ten zmíněný Velflovic.
Jinak technicky, jmeno Goldner mi spíš připomíná trochu jiné řemeslo, než hospodu - spíše zlatník (ale tady jen hádám, repsů překládám), každopádně dobrá rodinka.. jen až o nějakých 20 let po Rejčce (což ovšem neznamená, že by nebyly předtím, jen by bylo asi dobré se vypořídat jak s Tebou a těmito pozdějšími Goldnery /ty jako např. enfant terrible rodiny toužící po divokém životě/... :twisted:

Uživatelský avatar
Pohrobek
Příspěvky: 175
Registrován: pon říj 26, 2009 3:18 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mikuláš Michal Goldner ze Záběhlic

Příspěvek od Pohrobek » ned čer 17, 2012 6:51 pm

děkuji, mám šikovnou švadlenu....

jinak asi bych se měl zabývat spíše tím Reinbotem, jelikož Mikuláš je již spíše na Karlovce.... Ale zas abych si nevzal moc velké sousto, jelikožm jestliže měl takovéhohle majetku, tak chudák to rozhodně asi nebyl.... Zkusím popřemýšlet
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM

Uživatelský avatar
Pohrobek
Příspěvky: 175
Registrován: pon říj 26, 2009 3:18 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mikuláš Michal Goldner ze Záběhlic

Příspěvek od Pohrobek » stř říj 03, 2012 8:49 pm

tak mé nové fotky
Přílohy
420883_513756785319860_244784128_n.jpg
420883_513756785319860_244784128_n.jpg (79.64 KiB) Zobrazeno 9859 x
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM

Uživatelský avatar
Pohrobek
Příspěvky: 175
Registrován: pon říj 26, 2009 3:18 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mikuláš Michal Goldner ze Záběhlic

Příspěvek od Pohrobek » stř říj 03, 2012 8:49 pm

ještě jedna
Přílohy
320303_495173307169232_373798855_n.jpg
320303_495173307169232_373798855_n.jpg (38.66 KiB) Zobrazeno 9859 x
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Michal ze Záběhlic

Příspěvek od Ronšperk » čtv říj 04, 2012 10:52 am

Ty kožené brašničky tohohle "ledvinového" typu jsou na první polovinu 14. věku moc mladé. Pro nás jsou typičtější spíše ty "pytlíky" s víčkem i bez, volně vysící u pasu.
Jinak pěkné.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Michal ze Záběhlic

Příspěvek od Maršálek » čtv říj 04, 2012 11:38 am

Jsem také pro obměnu taštičky a alespoň ošetření obou kožených řemenů, např. balzámem na kůži :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Michal ze Záběhlic

Příspěvek od Spakona » čtv říj 04, 2012 2:57 pm

omyl pánové - správně je polejt dehtem a vyválet v peří :D
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Michal ze Záběhlic

Příspěvek od Maršálek » pát říj 05, 2012 7:55 am

podlé téhle rady by většina Hradeckých létala, protože peří by se stalo pevnou součástí jejich osobnosti :lol:
ACTA, NON VERBA

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů