Deny

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Deny
Příspěvky: 3
Registrován: stř zář 01, 2010 3:52 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Deny

Příspěvek od Deny » stř zář 01, 2010 4:21 pm

Zdravím,
chtěl bych se zeptat na zdobení ailettes, byly barvené nebo spíše něčím potahované ?

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Deny

Příspěvek od richardrg » stř zář 01, 2010 5:15 pm

Pokud se nemýlím tak u nás se hlavně objevují velice vzácně.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Deny

Příspěvek od Posadowski » stř zář 01, 2010 5:57 pm

richardrg píše:Pokud se nemýlím tak u nás se hlavně objevují velice vzácně.
Pokud to ovšem není proto že máme u nás vůbec velmi málo pramenů, kde by mohly být vyobrazeny. (?) Ale nevím, nerozumím tomu

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Deny

Příspěvek od Maršálek » čtv zář 02, 2010 6:52 am

Tak málo pramenů zase nemáme, abychom nemohli konstatovat, že se u nás zjevně příliš neuchytily (na jezdeckých pečetích je má skutečně jenom pár lidí z nejvyšších kruhů, např. král Jan, markrabě Karel...) na náhrobníku Hrona z Pacova a na svatojiřské fresce se nejspíše jedná o plášťové spony, stejně jako na náhrobníku malé Guty.

To, že je má na turnaji téměř každý druhý je zjevně atypické a my budeme tento stav postupně eliminovat. Ailetes samozřejmě patří k těžké kompletní kroužkové zbroji nobilů.
ACTA, NON VERBA

Deny
Příspěvky: 3
Registrován: stř zář 01, 2010 3:52 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Deny

Příspěvek od Deny » čtv zář 02, 2010 10:06 am

Děkuji za informace, ale jak je to tedy s jejich zdobením ?

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Deny

Příspěvek od Maršálek » čtv zář 02, 2010 10:30 am

Ptáš se na štítky ke stužkám pláště, nebo na štítky ke zbroji? V prvním případě to může být např. zlacená tlačená kůže, nebo smaltovaný kov, protože se jedná o ozdobný prvek. V druhém případě jenom spekulujeme, protože si žádný dochovaný nevybavuji. Pro velmože ho lze jistě potáhnout nákladnou látkou a vyšít, další variantou je potáhnout kůží (např. jelenicí, kozinkou) a vymalovat, nebo malovat přímo na dřevo/kov (podle toho, z čeho jsou zhotovené (což nevíme).
Takže otázkou je o jaké štítky jde, pro koho a jakou příležitost :wink:
ACTA, NON VERBA

Deny
Příspěvky: 3
Registrován: stř zář 01, 2010 3:52 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Deny

Příspěvek od Deny » čtv zář 02, 2010 11:28 am

Mám na mysli štítky ke zbroji pro řádového rytíře.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Deny

Příspěvek od Maršálek » čtv zář 02, 2010 11:46 am

Zrovna pro řádového rytíře by měly být podle dobové tradice prosté všeho zdobení.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Thracus
Příspěvky: 146
Registrován: pát bře 26, 2010 10:02 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Deny

Příspěvek od Thracus » čtv zář 02, 2010 1:36 pm

Zdravím, aniž bych do toho moc chtěl šťourat. nejsem si vědom ke kterému řádu pan rytíř patří, ale jsem si bohužel set sakra jistý tím, že u johanitů jsou štítky v řádové výbavě (předpisu) až o pár desítek let později a to pouze od určitých hodnodtí výše. Z toho zbytku latiny, kterým vládnu jsem v knihovně řádu kdysi dávno vykutal, že by mělo jít o označení od lance commander výše.
Statečnost přikazuje nikdy nerušit dané slovo. Zato moudrost přikazuje nikdy to slovo nedávat.

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Deny

Příspěvek od Kain » čtv zář 02, 2010 5:07 pm

Takže si je letos nemám brát?
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Deny

Příspěvek od richardrg » čtv zář 02, 2010 5:29 pm

Deny píše:Mám na mysli štítky ke zbroji pro řádového rytíře.
Pokud vím, tak Němečtí rytíři je také nepoužívali.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Deny

Příspěvek od Maršálek » čtv zář 02, 2010 7:41 pm

Kain píše:Takže si je letos nemám brát?
Ty jsi přijel z Englandu, takže u tebe se to tak nějak očekává, nicméně já sám, původem Francouz, jsem je odložil, abych nezakládal špatný příklad ostatním :wink: Je to na tobě :wink:
ACTA, NON VERBA

Pepan
Příspěvky: 60
Registrován: pon led 26, 2009 6:39 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Deny

Příspěvek od Pepan » čtv zář 02, 2010 9:00 pm

Viděl jsem jediné vyobrazení německého bratra s ailetes, ale to byl vysoce postavený člen, nikoliv obyčejný bratr. Víc než jeden obrázek ale nemam.

bratr Bohuslav
Příspěvky: 72
Registrován: pon srp 17, 2009 10:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Deny

Příspěvek od bratr Bohuslav » čtv zář 02, 2010 10:29 pm

Pepan píše:Viděl jsem jediné vyobrazení německého bratra s ailetes, ale to byl vysoce postavený člen, nikoliv obyčejný bratr. Víc než jeden obrázek ale nemam.
Hodíš ho sem?

Pepan
Příspěvky: 60
Registrován: pon led 26, 2009 6:39 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Deny

Příspěvek od Pepan » sob zář 04, 2010 8:54 am

Tak jsem našel jenom přepracovaný obrázek z toho původního, ale zjistil jsem, že u teutona s ailetes se jedná o:

Der Marburger Komtur Kuno von Dudeldorf, 1326, ehemals bemalten Blechfigur am Sakristeigitter des Marburger Doms.

Snad ten obrázek někde najdu. Při nejhorším je možné se na jeho interpretaci kouknout do publikace Der Deutschorden.

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů