Kazimír I. Těšínský Piastovec

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Uživatelský avatar
Ledenický
Příspěvky: 25
Registrován: sob led 29, 2011 2:24 pm
Kontaktovat uživatele:

Kazimír I. Těšínský Piastovec

Příspěvek od Ledenický » pon dub 18, 2011 12:13 pm

Přesouvám z forá o odívání

Dobrý,
chtěl bych se optat na své oblečení, sestavuji si teďka do našeho nového projektu http://piastovci.ic.cz postavu knížete Kazimíra I. Těšinského a nevím jak odhadnout kolik mohl mít financí a mohl si dovolit majetek, myslím, že tím, že měl několik měst tak nebyl na tom tak nejhůř, a protože bych se rád někdy ukázal na turnaji, pokud budu pozván se svou družinou, tak jsem uvažoval o oblečení kde budu mít černé cotte s olemováním kožešinou a přes to surcote bez rukávu, z bíleho sametu, pošíté rodovými erby a olemovány buď zase tou stejnou kožešinou a nebo červenou hedvábnou stuho, či kombinaci, kožešinu mám buď různé zajíce a nebo což mě nejvíc láká králika obarveného na leoparda (vím že to není uplně košer, ale .... ), k tomu kožešinovou čapku z orlím perem taky ze stejné kožešiny jak na oblečení. Co vy na to???? a erby mají být vyšívané a nebo můžou být i malované?
Glücklich ist der Mann, der Glück für sein Glück nicht danken.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Kazimír I. Těšínský Piastovec

Příspěvek od Maršálek » pon dub 18, 2011 12:40 pm

Těšínští Piastovci jsou knížata, byť ne z nejbohatších. To se ale projevuje na evropském politickém vlivu, nikoli na odívání knížete a jeho družiny. Takže kníže by si měl v prvním kole dát ušít nějaký všední oděv z opravdu dobrých látek (třeba i nevzorovaných), ať nezačneš velkým soustem. Z kožešin doporučuji kuny (spoj se s kožešnicí Lenkou, umí i imitace popelky a dalších žádoucích kožešin), králíky jenom jako odborně zpracované imitace. Leoparda za sebe doporučuji vynechat. Kožešinu bych dával na surcotte, ne na cotte – tam doporučuji výrazné lemy manžet a výstřihu, např. http://www.hradeckydvur.net/forum/viewt ... 2&start=15

Erby mohou být vyšívané i malované, stejně tak i řešené jako našívané aplikace.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kazimír I. Těšínský Piastovec

Příspěvek od Ronšperk » pon dub 18, 2011 12:58 pm

V neposlední řadě tvé zázemí by mělo odpovídat rovněž knížecímu stavu. Kníže který po čtyřech vyleze z jehlanu nebude kníže ani kdyby mu na hlavě seděl diamant jak pěst. Stan odpovídajícího zařízení a velikosti uprostředa dalších několika stanů odpovídající majetnosti tvého urozeného doprovodu. Osobně si myslím, že je to sousto finančně i energeticky příliš náročné pokud nemáš poslanecký plat. Mluvím ze skušenosti, protože jsem se několik let pokoušel s několika lidmi sestavovat jistého knížete a jeho dvůr. Ve výsledku jsme museli boj vzdát, protože při nárocích a nákladnosti obyčejných užitkových věcí hodných knížete jeho představitel zcela finančně vykrvácel a to v tom zdaleka nebyl sám. To nemluvím o zásadních odznacích jeho majetnosti a vlády. Podívej se na vybavené stany u Dvora....ten tvůj by měl být asi i větší a vybavením je předčít. Tvá zbroj by měla nás všechny posadit. A v partě si představuji tak deset až dvacet rytířů tvého osobního doprovodu s odpovídajícím počtem vlastních lidí.
I když to tak vypadá, ne nemám problém s tím vzdát poctu někomu kdo bude i Janem z Lucemburku. Nicméně musí tak vypadat a v neposlední řadě se tak chovat. Nechci tě zrazovat, ale spíš by jste mě ohromě překvapili, kdyby jste dokázali být v tak hojném počtu a vybavení, jak knížecí družina. Nebylo by vhodnější začít s prostým rytířem a v případě zdaru přehodnotit postavení?
Drn - tisíce
Pěšák - desetitisíce
Rytíř - statisíce
Kníže - ? (nechci domýšlet to číslo :) )
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Thracus
Příspěvky: 146
Registrován: pát bře 26, 2010 10:02 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kazimír I. Těšínský Piastovec

Příspěvek od Thracus » pon dub 18, 2011 1:29 pm

K projektu jako takovému: Jsem rád, že někdo začal s další zajímavou postavou.
K dotazu na téma za kolik a kolik si mohl dovolit: současný době dodělávám studii převodu současnýho majetku na ekvivalent středověku s přihlédnutím k životnímu standartu, společenské třídě a pod. Hnala mně k tomu hlavně poměrně zajímavá knižní studie z dílny francouzského historika o obchodu a obchodnících ve středověku.
Netuším na jak velkém území vládli Piastovci kolem naší datace, ale jednoduchou kalkulací jsem na svojí postavu, tedy doktora s univerzitou, vlastním domem, ordinací a podnájemníkem (lékárnou) jsem si spočetl, že pokud souhlasí daňové knihy +- z Brna s Hradcem tak se řadím k dnešnímu ekvivalentu ročního přijmu cca 95-150 tis hrubého měsíčně. Čemuž by měly odpovídat i výdaje na reprezentaci a tak. Takže pokud budu vycházet z toho co máte na stránce a nějakých drobných info co jsem kde sehnal, tam mi můj geniální prográmek vyplivnul, že kníže Kazimír je svého času finančně podobný dnešním řediteli ČEZu panu Romanovi. Tedy příjem cca 1-1,5 mil čistého měsíčně. Ale tady za to moc ruku do ohně nedám, neznám přesnou rozlohu manského majetku, přímých držav a tak.
Přesto všechno se asi připojím k zástupu a zkusil bych pro začátek doporučit něco méně okázalého, ale přitom zajímavého. Co třeba vedoucího delegace Piastovců ke své rodačce Richenze? Na začátek je dost ambiciózní a přitom na tom hned z první nebudeš nucený provařit 200tis v kostýmech a mít s sebou průvod dvaceti zbrojných a desítky podržtažků.
Statečnost přikazuje nikdy nerušit dané slovo. Zato moudrost přikazuje nikdy to slovo nedávat.

Uživatelský avatar
Ledenický
Příspěvky: 25
Registrován: sob led 29, 2011 2:24 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Kazimír I. Těšínský Piastovec

Příspěvek od Ledenický » pon dub 18, 2011 2:08 pm

No...Thracus v podstatě i touto cestou chci jít, je mi jasné, že je to asi velký sousto, a zas na druhou stranu mám rád velké výzvy a jsem hroznej paličák :D Jen si říkám, že jestli budu já svůj osobní kostým stavět dejme tomu od nižšího nobila, tak bych prvky oblečení chtěl použit i v budoucnu, kdy se dopracujme onoho kýženého cíle.

A jen tak pro představu my už máme jeden veliký stan, a 3 menší áčka, nějaké ty kožešiny, truhly, stolky apod. ono se to pozvolna rozjíždí a celé to budujeme a taky se k nám budou průběžně připojovat lidi, kteří zatím v projektu nejsou a doma ještě dodělávají brně apod. do konce roku bych měla mít družina mě jako hlavu + 3 rytíře a 2 lehkooděnce, + na některé akce by s námi jeli i někteří Karlovci. Hlavně co mi dělá vrásky na čele je asi ta velikost té družiny. A zatím jsem se nedostal k informacím o movitosti knížete, vím, že byl celkem v dluzích (a kdy nebyl ), nakonec musel některé tvrze prodat, ale musím se tím ještě prokousat.
My jsme doteďka dělali jiné období, a ve středověku jsme noví ale doufám, že se nám podaří pěkný počin, proto i takhle píšu, ať slyším kritiku od daleko zkušenějších a jen tvrdě do mě – do nás.
Glücklich ist der Mann, der Glück für sein Glück nicht danken.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Kazimír I. Těšínský Piastovec

Příspěvek od Maršálek » pon dub 18, 2011 2:39 pm

Družina na cesty by měla čítat pár rytířů s jejich doprovody a tvým osobním služebnictvem :wink:
Upomínám jednu z podmínek hradeckého dvora - každý samostatný urozenec musí mít nejméně jednoho svého neurozeného služebníka (ať se nedostaneš do schízi - 3 rytíři a 2 oděnci) :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Thracus
Příspěvky: 146
Registrován: pát bře 26, 2010 10:02 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kazimír I. Těšínský Piastovec

Příspěvek od Thracus » pon dub 18, 2011 3:18 pm

Ledenický píše: do konce roku bych měla mít družina mě jako hlavu + 3 rytíře a 2 lehkooděnce, + na některé akce by s námi jeli i někteří Karlovci.
Lede já ti fandím to jo, ale už jsem zažil lidi, kteří měli bomba potenciál, ale kousli si do strašně velkýho jablka a protože to nezvládli, tak jsou dnes spíš k smíchu. Já jako správce domu paní Kláry Eleonory ze Sádku plánuji pro ní jako pro první dámu turnaje zhruba stejně velkou družinu. A to jsme taky v dluzích (ale máme spoustu špendlíků :lol: )
opravdu se mi líbí co chcete dělat, ale za mně bych radil jít nejdřív v menším a s lepším vybavením než obráceně.
Můj osobní názor je, že vyslanec ke dvoru může určitě mít svůj honosák stejný jako potom jeho pán oděv na všední den (akorát si nezmění tvář, což je detail).
Statečnost přikazuje nikdy nerušit dané slovo. Zato moudrost přikazuje nikdy to slovo nedávat.

Uživatelský avatar
Klára ze Sádku
Příspěvky: 66
Registrován: pon kvě 10, 2010 10:04 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kazimír I. Těšínský Piastovec

Příspěvek od Klára ze Sádku » pon dub 18, 2011 3:49 pm

Ledenický píše: Jen si říkám, že jestli budu já svůj osobní kostým stavět dejme tomu od nižšího nobila, tak bych prvky oblečení chtěl použit i v budoucnu, kdy se dopracujme onoho kýženého cíle.

S tím si nedělej starosti, všední oděv s pěkných kvalitních látek a s decentním zdobením unosíš i jako kníže. Pokud ho do té doby neshledáš obnošeným, okoukaným a nezahodíš ho či nevěnuješ někomu ze svých lidí :wink:
Jinak Vám moc držím palce, záměr je to hezký a jsou různé cesty, jak se k tomu dostat. Také však radím neklást si nesplnitelné cíle hned, aby Vám to nepřerostlo přes hlavu a neodradilo Vás, to by byla škoda. Už postavit dům "tuctového velmože" je docela výzva. A přehodnotit postavení se v případě úspěchu dá kdykoliv :wink:

Thracus - špendlíků teda náhodou máme ukrutně málo!! :twisted:
On est snobs et c'est bon.

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kazimír I. Těšínský Piastovec

Příspěvek od Ronšperk » pon dub 18, 2011 8:31 pm

Ledenický píše: A jen tak pro představu my už máme jeden veliký stan, a 3 menší áčka,
Bez jízlivosti či špetky výsměchu. V naší družině jsou dva velké stany dva střední a tři jehlany. Představuji však venkovskou šlechtu s prostou družinou. Mým velkým vzorem jsou korouhevní páni.
Ledenický píše: do konce roku bych měla mít družina mě jako hlavu + 3 rytíře a 2 lehkooděnce,
Všeho všudy vás bude šest. Nezdá se ti to málo na knížecí družinu? Já mám všeho všudy družinu složenou jen z pacholků z tvrze, ale je nás rovněž šest. A to soudím, že jsem rytíř v postavení a movitosti asi takové, jako jeden z tvých mužů by měl být.
Zatím to není na knížete, ale na "prostého" rytíře se slušnou družinou jistě.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Ledenický
Příspěvky: 25
Registrován: sob led 29, 2011 2:24 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Kazimír I. Těšínský Piastovec

Příspěvek od Ledenický » úte dub 19, 2011 7:13 am

Dobrý den pana Ronšperku,
jsem rád, že jste se i vy zapojil, a odpověď na vaši otázku jestli se mi to nezdá málo, je že zdá :D Ano je nás zatím málo, ale snažíme se to změnit, ale to chce nějaký čas, mým osobním cílem je mít družinu v knížecí variantě tak asi za tři roky, bych to viděl reálně, do té doby bych to osobně viděl na LH akcích na nějakého nobila - rytíře (osobně preferuji spíše civilní než vojenskou funkci). Avšak celou tu dobu budeme směřovat k tomu, aby z toho byl knížecí dvůr, když se to nepovede, tak se taky nic zas tak neděje :D To, že jsem něco psal i o stanech to byla spíše odpověď na to, že nevylezu pokrčený s jehlanu :o Jinak jsem rád, že jste se tak zapojili do diskuze, hodně jsem váhal jestli už to profláknout teďka v začátcích projektu, ale nakonec jseem to udělal, protože si myslím, že naám to jen prospěje……….
Jinak bych měl další dotaz. Sice už jsem něco načetl, i na LH foru, ale zajímalo by mě použití drahokamu a polodrahokamu v naší době, je mi jasné že neexsistoval briliantový brus a asi vše bylo vybroušene do čočky, ale používaly se i nebroušené varianty - tromlované?
Glücklich ist der Mann, der Glück für sein Glück nicht danken.

Uživatelský avatar
Thracus
Příspěvky: 146
Registrován: pát bře 26, 2010 10:02 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kazimír I. Těšínský Piastovec

Příspěvek od Thracus » úte dub 19, 2011 9:21 am

Ledenický píše:Jinak bych měl další dotaz. Sice už jsem něco načetl, i na LH foru, ale zajímalo by mě použití drahokamu a polodrahokamu v naší době, je mi jasné že neexsistoval briliantový brus a asi vše bylo vybroušene do čočky, ale používaly se i nebroušené varianty - tromlované?
Nevím jak se vyskytuješ na akcích, potažmo třeba na našich akcích (sněm, Turnaj a t.), ale pokud se někde protneš se Sádkem zkus najít Hobita. Ten se o kamínky a jejich použití v naší době hodně zajímá. A často mi i dodává moc pěkný kousky do obchůdku.
Statečnost přikazuje nikdy nerušit dané slovo. Zato moudrost přikazuje nikdy to slovo nedávat.

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kazimír I. Těšínský Piastovec

Příspěvek od Ronšperk » úte dub 19, 2011 12:06 pm

Ledenický píše:Dobrý den pana Ronšperku,
jsem rád, že jste se i vy zapojil, a odpověď na vaši otázku jestli se mi to nezdá málo, je že zdá :D Ano je nás zatím málo, ale snažíme se to změnit, ale to chce nějaký čas, mým osobním cílem je mít družinu v knížecí variantě tak asi za tři roky, bych to viděl reálně, do té doby bych to osobně viděl na LH akcích na nějakého nobila - rytíře (osobně preferuji spíše civilní než vojenskou funkci). Avšak celou tu dobu budeme směřovat k tomu, aby z toho byl knížecí dvůr, když se to nepovede, tak se taky nic zas tak neděje :D To, že jsem něco psal i o stanech to byla spíše odpověď na to, že nevylezu pokrčený s jehlanu :o Jinak jsem rád, že jste se tak zapojili do diskuze, hodně jsem váhal jestli už to profláknout teďka v začátcích projektu, ale nakonec jseem to udělal, protože si myslím, že naám to jen prospěje……….
Jinak bych měl další dotaz. Sice už jsem něco načetl, i na LH foru, ale zajímalo by mě použití drahokamu a polodrahokamu v naší době, je mi jasné že neexsistoval briliantový brus a asi vše bylo vybroušene do čočky, ale používaly se i nebroušené varianty - tromlované?
Předně mi nevykej. Nějak to na mě divně působí :wink: .
Tvé zapojení se do "hry" nejprve jako rytíř vítám. Budeš mít nějaký čas na doladění své družiny. Sám pak zjistíš, jestli na knížecí dvůr reálně budete mít prostředky a energii. Do té doby můžeš získávat zkušenosti a přátele.
Kameny, co jsem viděl na těh málo špercích, byly převážně nebroušené, pouze leštěné. Někdy v tak krkolomných tvarech.. Jak to někomu odpadlo od kopáče.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Kazimír I. Těšínský Piastovec

Příspěvek od Markéta z Rosic » stř dub 20, 2011 7:34 am

Ledenický píše:Dobrý den pana Ronšperku,
jsem rád, že jste se i vy zapojil, a odpověď na vaši otázku .....
Jestli jsou mé informace správné a věřím že jsou, středověká čeština vykání vůbec nezná, tyká se i královně, je to jedinečná osobnost a vykání vypadá jako by jich bylo víc ;-)

Jinak naprosto souhlasím s ostatními, začít s někým níže postaveným a pak zvyšovat latku, taky už se sháněním lidí máme své zkušenosti. Ono to nejdřív vypadá nadějně, všichni naslibují hory doly a pak přijde akce a zjistíš že reálně ti přijede půlka lidí než to slíbila :cry: Ono našít kostýmy není zas takový problém a pokud nemusíš platit práci, tak i náklady jsou celkem v pohodě, ale jak tu píší i ostatní ten kostým je skoro špička ledovce a když pak zjistíš co všechno obnáší stan, nábytek, nádobí, další vybavení stanu jako korouhve, závěsi, lůžkoviny, lucerny ..... a to nemluvím o zbroji o které nemám vůbec představu ;-) .....no zkrátka z nás už jsou taky "jen" zemané :lol:
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Kazimír I. Těšínský Piastovec

Příspěvek od Maršálek » stř dub 20, 2011 8:12 am

Za nás je velmi módní muglový brus (broušení do kulata, bez plošek), ale máme dost starších kamenů, které mají brus (obvykle antika, nebo orient) a jsou vsazované do nových šperků 13. a 14. st. Máme také kameje a gemy :wink:

K tomu začít jako rytíř - sohlas, nakonec i mnozí králové se občas "podepisovali" jako rytíři, např. rytíř Dinis (portugalský král), rytíř Jan (Lucemburský), rytíř Paia Gomes de Charinho (admirál)... :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Ledenický
Příspěvky: 25
Registrován: sob led 29, 2011 2:24 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Kazimír I. Těšínský Piastovec

Příspěvek od Ledenický » pon čer 27, 2011 6:59 pm

Tak se zase hlásím s úpravou své postavy,
Takže zvolil jsem si postavu šlechtice - rytíře Alberta Bavaruse z Waltersdorfu, skutečnou postavu co žila v našem období na tvrzi ve dnešním městečku Šenov (cesta mezi Frýdkem a Ostravou)
A pro náš projekt bude představovat purkrabího který je dosazen na knížecí tvrz ve Frýdku a stará se o přilehla panství a stráží hranici mezi Moravou a Slezskem. Pod sebou má několik drobnějších zemanů, kteří se zatím tvoří.
Akorát jsem se teď zabýval jaké použít barvy a erby své družiny, asi mi připadá, že jako oficiální zástupce knížectví budeme v barvách našeho pána.

jinak na našich stránkách je i Bavarův osobní erb, pokud by mněl někdo zájem :D
Glücklich ist der Mann, der Glück für sein Glück nicht danken.

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů