Judita Sofie z Věžky

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Judita
Příspěvky: 40
Registrován: úte srp 30, 2011 12:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Judita Sofie z Věžky

Příspěvek od Judita » sob lis 26, 2011 12:16 am

Judita Sofie z Věžky je fiktivní dcerou Ratmíra z Věžky a vnučkou Bohuslava z Boru. Stejně jako ostatní Švamberkové se považuje za potomka dánských jarlů, anglického krále a ruského velkoknížete (detaily osobně, to by bylo na dlouho...). Juditin strýc Bohuslav se zúčastnil korunovace Jana Lucemburského, když při samotném obřadu nesl nad králem korunu.

Vyrostla v příhraničních lesích divokých západních Čech. Ačkoliv pobývala mimo centrum českého politického dění, mužští členové rodu byli nejednou významnými politickými činiteli. Paní Juditě se proto dostalo dobrého vzdělání. To vše, spolu se starobylým původem rodu a tvrdou hlavou z ní učinilo svobodomyslnou, hrdou paní s vlastním názorem. Umí vystupovat ve společnosti odpovídajícím způsobem, hlavu však skloní pouze před otcovým hrobem, před bratrem a také před svým mužem. Jednou se sklonila před králem Janem. :mrgreen:

Jako osobní znamení užívá Judita švamberskou labuť. Je vcelku blízce příbuzná s pány z Lomnice. :wink:

Judita
Příspěvky: 40
Registrován: úte srp 30, 2011 12:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Judita Sofie z Věžky

Příspěvek od Judita » sob lis 26, 2011 12:30 am

Prosté spodní šaty z jemného lněného kepru. Hlubší prostřih spínaný látkovými knoflíčky umožňuje pohodlné kojení, pokud je potřeba. Rukávy chrání zapiastkové lemy z vlněné příze. Šaty jsou určené spíše na doma, do soukromých prostor (také proto k nim není focena žádná pokrývka hlavy; dětské ručky jsou všudypřítomné :mrgreen: ). V případě, že jdu narychlo ven, oblékám přes ně alespoň lehký surcotte.
Přílohy
DSCN0221.JPG
DSCN0221.JPG (151.9 KiB) Zobrazeno 13062 x
naramek1.jpg
naramek1.jpg (67.96 KiB) Zobrazeno 13062 x

Judita
Příspěvky: 40
Registrován: úte srp 30, 2011 12:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Judita Sofie z Věžky

Příspěvek od Judita » sob lis 26, 2011 1:08 am

Lněné šaty s rukávy spínanými na látkové knoflíčky, výstřih zdobený výšivkou ze lněné nitě. Šaty jsou určené na běžné denní nošení, nic slavnostního. Pokrývku hlavy zatím nemám hotovou, předpokládám několik variant jemných sítěk z hedvábné a lněné příze.

http://img5.rajce.idnes.cz/d0510/5/5738 ... e_saty.jpg
http://img5.rajce.idnes.cz/d0510/5/5738 ... ysivka.jpg

Když je horko, nezapínám rukávy na knoflíčky, ale zahrnu v úrovni loktů. Nikde jsem to neviděla, ale je to pohodlné, kontrastně barevné knoflíčky jsou stále dobře vidět, navíc vynikne i ochranný zapiastkový lem na rukávech spodních šatů (http://img5.rajce.idnes.cz/d0510/5/5738 ... rme_03.jpg).

Judita
Příspěvky: 40
Registrován: úte srp 30, 2011 12:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Judita Sofie z Věžky

Příspěvek od Judita » sob lis 26, 2011 1:12 am

Lehký letní surcotte z dvojitého lněného plátna. Výstřih je spínaný asymetricky umístěným látkovým knoflíčkem a doplněný výšivkou z hedvábné příze.

http://img5.rajce.idnes.cz/d0510/5/5738 ... rcotte.jpg
http://img5.rajce.idnes.cz/d0510/5/5738 ... ka_krk.jpg

Judita
Příspěvky: 40
Registrován: úte srp 30, 2011 12:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Judita Sofie z Věžky

Příspěvek od Judita » ned led 08, 2012 10:28 pm


Uživatelský avatar
Bestian
Příspěvky: 130
Registrován: pon lis 02, 2009 7:48 pm
Bydliště: ČB
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Judita Sofie z Věžky

Příspěvek od Bestian » stř led 11, 2012 4:13 pm

Vše moc krásné a věrné!
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Uživatelský avatar
Eliza
Příspěvky: 56
Registrován: pon srp 11, 2008 11:29 am
Bydliště: Mýto
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Judita Sofie z Věžky

Příspěvek od Eliza » pát led 13, 2012 8:20 pm

Krásné, to je tak, když má paní z Věžky jedny z nejšikovnějších rukou, co znám.....
Elizabeth z Ronšperka

Judita
Příspěvky: 40
Registrován: úte srp 30, 2011 12:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Judita Sofie z Věžky

Příspěvek od Judita » ned led 22, 2012 1:17 pm

Děkuji moc, ale zdaleka se nemůžu měřit s Tebou. Ale jsem Ti v patách, ještě pár let tréninku a bude to! :mrgreen:

Judita
Příspěvky: 40
Registrován: úte srp 30, 2011 12:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Judita Sofie z Věžky

Příspěvek od Judita » úte dub 10, 2012 7:59 pm

Pokus o kojenecké bruchy podle nálezu z Pražského hradu:

http://janzdobrusky.rajce.idnes.cz/Jan_ ... chy_01.jpg
http://janzdobrusky.rajce.idnes.cz/Jan_ ... chy_02.jpg
http://janzdobrusky.rajce.idnes.cz/Jan_ ... chy_03.jpg
http://janzdobrusky.rajce.idnes.cz/Jan_ ... chy_04.jpg

Konstrukce je pracnější, než bych ji dělala podle dospěláckých bruchů, ale krásně tvoří sed jako na moderních kalhotách a dobře drží plínu narozdíl od volných bruch pro dospělé. Další výhodou je minimální spotřeba látky oproti "klasickému" střihu. Vysoké uvázání je skvělé, dokud dítko nemá pořádný pas a obvod bříška kolísá v řádu centimetrů (na fotce je to už spadlé, normálně dosahuje pod prsa, ale manekýn je ve večerních hodinách tak trochu rarach :oops: )

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Judita Sofie z Věžky

Příspěvek od Maršálek » stř dub 11, 2012 7:36 am

:wink:

Nechceš k tomu napsat krátký článek, ve kterém by jsi shrnula jak nález, tak tvé postřehy z užívání?
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Judita Sofie z Věžky

Příspěvek od Markéta z Rosic » stř dub 11, 2012 1:19 pm

Nádhera a o článek by rozhodně byl zájem!!!
Já jsem nedávno šila Adélce klasické rourové bruchy a fungují dobře, kolikrát v nich doma běhá celé odpoledne a nechce je sundat. Ale je fakt že plenky už nenosí, takže už má jiné potřeby než batolátko.
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Judita Sofie z Věžky

Příspěvek od Posadowski » stř dub 11, 2012 2:09 pm

Mě to taky moc zajímá. Já jsem o tom nálezu (dětský pohřební obleček z PH) četl kaťoučký populární článek, kde byly dvě fotky ideové rekonstrukce takový náhled, ale nevím, že by to někde bylo pdrobněji publikováno, natož že by byl někde publikován střih nebo nějaké pdrobnosti. Ty o tom víš něco bližsího? Máš nějakou podrobnější dokumentaci, nebo snad dokonce střih toho nálezu?
Jako dětské kalhotky je to moc krásně ušité a slušivé, ale asi by nebylo dobré to označovat jako rekonstrukci konkrétního nálezu, pokud k tomu nálezu nemáš podrobnější dokumentaci. (teda pokud ji máš tak se omlouvám a moc mne samozřejmě zajímá). Dík.

Judita
Příspěvky: 40
Registrován: úte srp 30, 2011 12:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Judita Sofie z Věžky

Příspěvek od Judita » stř dub 11, 2012 6:30 pm

Díky. Nejsem si jistá, že do článku by bylo moc co psát, hlavní postřehy jsem shrnula tady. Samozřejmě rozepsat se to dá, dají se uvést zdroje a paralely, rozpitvat pro a proti, ale nemyslím, že by to bylo dobré napsat dřív, než vyjde článek dr. Bravermannové a V. Otavské. A ten je momentálně v tisku.

ad Posadowski: Slovo "rekonstrukce" nebo "replika" jsem vůbec nepoužila, a to zcela záměrně, jde skutečně spíš o pokus. Originál byl ušit na novorozence a byl i tak dost maličký. Já jsem to ušila na skoro roční dítě, které už je přece jenom trochu jiné proporčně i chováním. Mým záměrem nebylo vytvořit přesnou kopii, jen mě zaujal úplně jiný střih než používáme na dospělácké bruchy, chtěla jsem vyzkoušet jeho praktičnost. Potřebovala jsem synkovi ušít bruchy a přemýšlela, jak mu budou držet v pase, který nemá a jak tam bude držet plena. Nález z PH se mi zdál jako dobré řešení, tak jsem se rozhodla to vyzkoušet. Originál je křestním oblečkem, tudíž jednorázovou záležitostí, která nemusí být na denní nošení vhodná. Mě zajímalo, jestli je to tak nebo jestli je možné kalhotky podobného střihu oblékat dítěti každý den (respektive u batolete asi tak 10x denně). Zatím se mi to v domácích podmínkách osvědčilo, ale uvidíme na akcích.
Nález byl v loňském roce prezentován na konferenci, zpráva je zatím v tisku. Originál samotný jsem v ruce neměla, ale fotky a informace k nim stačily. Střih na nich byl vidět krásně, přesné rozměry jsem měla taky k dispozici. I v médiích proběhly informace s celkem detailními fotkami a popisem, myslím, že se tady na foru někde potuloval odkaz. Rozměry jsem musela poměrově zvětšit a chybějící části na originálu jsem se pokusila doplnit podle dalších nálezů kalhot ze zahraničí. S konstrukcí rozkroku jsem si celkem jistá, horší je to s pasem. Varianta, kterou jsem zvolila, funguje, ale jestli to tak bylo...? Proto to sem taky dávám, jestli máte někdo lepší nápad, tak sem s ním.

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Judita Sofie z Věžky

Příspěvek od Posadowski » stř dub 11, 2012 7:03 pm

Díky, mě to právě zajímalo, jestli jsem někde neprošvihl tu publikaci. Tak budu čekat, až to vyjde. Je to opravdu zajímavé. Díky a ať jde práce a šití (a taky péče o dítko) od ruky!

Judita
Příspěvky: 40
Registrován: úte srp 30, 2011 12:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Judita Sofie z Věžky

Příspěvek od Judita » pon led 19, 2015 9:24 pm

Po měsících u ledu konečně hotovo. Původně měla být výšivka čistě bílá, ale nakonec jsem to musela drobet obarvit, protože kromě orlice by jinak nebylo nic vidět, síťka je na to moc hustá. Utěšuju se tím, že středověk barvy rád.
Přílohy
Bez názvu.jpg
Bez názvu.jpg (249.77 KiB) Zobrazeno 9159 x
DSCN 6736a.jpg
DSCN 6736a.jpg (68.23 KiB) Zobrazeno 9159 x

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti