Jakub žoldnéř 1310-1320

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Odpovědět [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Uživatelský avatar
Valentajn
Příspěvky: 4
Registrován: pon lis 19, 2012 11:19 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Jakub žoldnéř 1310-1320

Příspěvek od Valentajn » stř pro 12, 2012 12:05 pm

Narozen roku 1290 v Druhlicích ležících na Kocábě první zmínka o nich je z roku 1325 z listiny vydané Janem Lucemburským ve které jsou Janem přiděleny Heřmanovi z Miličína s dalšími obcemi z okolí Kamýku (nad Vltavou)
Chtěl bych představovat prozatím lehkou poté těžkou pěchotu.

K civilnímu odění:
bruchy - délka po kolena, len
nohavice - volné? vlna
spodní tunika - krátká, len
spodní suknice - po kolena? vlna nebo len
vrchní suknice - po kolena? krátký rukáv? vlna nebo len
kápě - s liripipe po ramena? vlna podšitá lnem
coif - šitý ze 3 dílů, len
opasek - čistý kožený šíře zhruba 2.5-3 cm s jednoduchou odlévanou sponou
váček na opasek - na zavazování? len a vlna
na opasek nůž - čepel asi tak 20 cm ??
převrácenky - od matese kožená podrážka

ke zbrojnímu:
prošívka - přemýšlím udělat jí čistě lněnou a nebo z vojenských dek, dlouhý rukáv, rukavice možná integrované
batvat - délka na ramena s krytím obličeje
prošívané nohy?? -stejné dilema jako u prošívky
přilbice - klobouk nebo lebka
štít - upravenou mandly s rovným dolním a horním okrajem, výška tak po první žebro?
kopí - délka tak 2,3 m
poboční zbraň - tesák, délka 80 cm ?
myšky na kolena ? mohli by být ?
kroužkovka - dlouhá s dlouhým rukávem od lorici ale ta až časem
kroužkové nohy?- jsou vhodné?

a teď do mě

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakub žoldnéř 1310-1320

Příspěvek od Maršálek » stř pro 12, 2012 2:54 pm

Pěší žoldnéř - najímaný v rámci celé kumpanie, nebo propuštěnec, který si hledá práci?

Co je těžká pěchota? U nás hraje pěchota především pomocnou roli - doporučuji tvé pozornosti úvodní článek http://www.hradeckydvur.net/martova-pol ... i-ve-14-st

Civilní odění:
- Nohavice samozřejmě těsné, jako všichni ostatní. Pokud jsou vlněné a nejsou rovnou z pleteniny (doporučuji), šijí se střižené šikmo, aby pružily a těsně obepínaly nohu.
- Délka suknic (spodních i svrchních) se pohybuje od kolen níže – zjednodušeně.
- „Krátký“ rukáv dosahuje do poloviny předloktí – je tedy ¾ délky a to u svrchníků (obvykle třetí vrstva).
- Kápě je jak praktickým oděvním kusem, tak i módní ozdobou. Na nás krátkou s krátkým cípem.

Zbroj:
- Prošívanici je možno dělat jak z vrstveného lnu (mnoho tenčích vrstev), nebo třeba z těch dek, pak stačí 2-3 vrstvy, podle toho, jak tuhé plátno půjde navrch a zda je to jenom měkká vrstva pod zbroj, nebo zda je to primární ochrana.
- Prošívané nohy bych zcela vynechal, mají smysl v délce krátce pod koleno a po kolena budeš mít prošívanici. Prošívané nohy nejsou pro běžného pěšáka nijak výrazně praktické. U nás se nosí spíše ze snahy maximalizovat ochranu před možným úrazem. Prošívané nohy neměla běžně ani lehká a „polotěžká jízda“ (honci, střelci, kopiníci, atd.)
- Kovové nákolenky bych logicky vynechal také.
- Pokud kroužková košile, pak jenom s dlouhým rukávem, vhodně s integrovanými rukavicemi, nebo s prošívanými palčáky (např. integrovanými na prošívanici)
- Štít – pro většinu pěšáků nemá opodstatnění. Pěchota u nás do poloviny 14. st. nebojuje ve větších počtech v uzavřených formacích, viz. odkazovaný článek. Pokud vůbec, očekával bych spíše puklíře. Nicméně obecně jsou tvary a rozměry relevantních štítů například zde http://www.hradeckydvur.net/forum/viewt ... 78&start=0
Doporučuji knihu KOHLMORGEN, J. Der mittelalterliche Reiterschild. Historische Entwicklung von 975 bis 1350 und Anleitung zum Bau eines kampftauglichen Schildes. Karfunkel-Verlag, Wald- Michelbach, 2002, 189 s.

Zbraně:
- Nejběžnější zbraní pěchoty jsou dřevce (výběr je široký), po nich střelné zbraně (kuše, méně pak u nás luky), jako poboční zbraně u lepších pěšáků meče, dlouhé nože, jako nástroj i zbraň užívané sekery, atd.


P.S. pod kým sloužíš?
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Valentajn
Příspěvky: 4
Registrován: pon lis 19, 2012 11:19 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jakub žoldnéř 1310-1320

Příspěvek od Valentajn » stř pro 12, 2012 3:19 pm

žoldnéř v rámci kumpanie
já myslel že pěšák v kroužkovce je těžká pěchota, takže se omlouvám

u prošívanice to vidím spíše na vrstvený len, rozhoduji se tam kvůli pohyblivosti, bude to ze začátku určitě primární ochrana
jako zbraň chci pořizovat jako první kopí
za odkazání na knihu děkuji mám doma akorát něco od Ospreye a tam si dávám trochu pozor

s pár kamaráda se dáváme dohromady, přes zimu chcem dělat kostýmy takže hledáme podklady, zatím jsme se shodli že budem dělat žoldáckou kumpanii, jsme z okolí Dobříše a bohužel nevím o nikom kdo by tady toto období dělal, jediné koho tady znám jsou Kluci Nezabuditzi a to už je bohužel mladší
ještě jednou děkuji

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakub žoldnéř 1310-1320

Příspěvek od Maršálek » stř pro 12, 2012 5:46 pm

Projdi si odkazovaný článek o složení českého vojska, ať si uděláš představu o roli pěchoty, která se ve všeobecném šermířském pojetí dost zromantizovala a účelově posunula někam úplně jinam. Sice tu v naší hře na středověk máme nemálo kompromisů, počínaje "sesedlou" jízdou, ale snažíme se udržet družiny jako reálně funkční samostatné jednotky. Proto jsem se ptal, zda někam patříš, nebo jsi sám :wink:

K pohyblivosti prošívanice - zvolený materiál s tím nemá nic společného. Pohyblivost je otázka dobrého střihu.

K vybavování se - je dobré si najít patrona, který vás vezme pod křídlo a se vším poradí :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Valentajn
Příspěvky: 4
Registrován: pon lis 19, 2012 11:19 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jakub žoldnéř 1310-1320

Příspěvek od Valentajn » čtv pro 13, 2012 4:36 pm

Článek jsem četl, jen ho bud muset přečíst ještě několikrát, přeci jenom je to na mě v poslední době moc informací které srovnávám do škatulek vhodné a nevhodné :D
Určitých kompromisů jsem si vědom :)
Bohužel jsme sami bez pána a hlavně bez někoho zkušenějšího kdo by nás usměrnil mnohem více než dokážu já se svými nuznými informacemi :? Já osobně ani neznám nikoho kdo by tady u nás v okolí informacemi vyššími než mám já disponoval a do Prahy z nás poslední dobou nemá cestu nikdo, tak se snažím shánět informace aspoň zde a na stránkách jenž jsou tu odkazovány.

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jakub žoldnéř 1310-1320

Příspěvek od Spakona » pát pro 14, 2012 10:26 am

Abych tomu rozuměla - jen si stavíte družinu na toto období, nebo se chcete připojit i k projektu Hradeckého dvora?
Protože v tom případě opravdu potřebujete seniora - tedy někoho, kdo vás zaštítí.
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Valentajn
Příspěvky: 4
Registrován: pon lis 19, 2012 11:19 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jakub žoldnéř 1310-1320

Příspěvek od Valentajn » pát pro 14, 2012 10:47 pm

Prozatím stavíme družinu pro toto období ale já osobně bych se ke dvoru přidal rád, což není jen na mně samotném.

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jakub žoldnéř 1310-1320

Příspěvek od Spakona » sob pro 15, 2012 10:41 am

a proč by nebylo? :) jsi snad člověk samostatně smýšlející a fungující. Takže pokud bys měl opravdu chuť - šikovný zbrojný se hodí vždycky - i kdyby měl první rok jen pomáhat pánovi oblékat zbroj a nasávat atmosfér, než si postavíš vybavení dostatečné na to, abys mohl nastoupit do neurozených :)
K tomu skupinu nepotřebuješ.
A o to snáz se ti pak třeba podaří ostatní strhnout :)


Pokud máš opravdu zájem tak napiš přes SZ ať ti tu nezasíráme vlákno :)
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti