Miroslav

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Odpovědět [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Uživatelský avatar
Miroslav
Příspěvky: 27
Registrován: ned zář 20, 2015 9:20 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Miroslav

Příspěvek od Miroslav » pon bře 21, 2016 11:30 pm

S pokorou přistupuji k založení tohoto tématu. Vždy je mnoho věcí, které je možno zlepšit a vědom si toho, rád si nechám vytknout některé nápady v zárodku, než za nimi zůstanou hodiny zbytečné práce. Budu tak rád za radu k mým plánům níže, zvláště, když ta povede k dalším informacím.

Tedy představuji Miroslava,
to odkud pochází a jak se dostal až tam, kde je nyní, je zatím stále předmětem mého bádání a ladění historie postavy. Bude to ještě nějaký čas trvat, než to dám pořádně a smysluplně dokupy.

Základ který je teď:
Miroslav je neurozený těžký jezdec, syn muže stejného "řemesla". Slouží pod pánem Jakubem z Černé a zastává funkci jeho kapitána. Na cestách organizuje chod jeho tábora i Jakubovy muže. Pokud se naskytne příležitost, velice ho těší lov zvěře.

Uživatelský avatar
Miroslav
Příspěvky: 27
Registrován: ned zář 20, 2015 9:20 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Miroslav

Příspěvek od Miroslav » pon bře 21, 2016 11:49 pm

Zde oděn na lov...
Cestovní vysoké boty, spodní vlněné cotte, teplý vlněný surcotte, velká cestovní kápě, pletené rukavice, teplé vlněné nohavice a plstěná čapka s beraní kožešinou.
Do budoucna bych chtěl nahradit berana na čepici liškou a přidat sokolí pero. Pod čepici dát ještě mimino. Stejně tak tenkým lemem z liščí kožešiny lemovat i surcotte, trochu právě v loveckém významu.
Též více zdůraznit motiv jezdce na tašvici a vyměnil jsem kožený knoflík za mosaznou kytičku. K civilnímu nošení šiji mnohem menší kápi z černo-šedé rybí kosti a nohavice ze stejného materiálu. Změnit boty na nízké nad kotník s dvěma mosaznými sponami (už se šijí). Na nohavice dát podvazky z karetky se symbolem listových šlahounů a s mosaznou sponou. A pod to vše možná ještě novou barevnou lněnou košili.
Dále jsem ještě pořídil na sepnutí cotte u krku mosaznou sponu.
Přílohy
forum1.jpg
forum1.jpg (211.11 KiB) Zobrazeno 8077 x
forum2.jpg
forum2.jpg (196.01 KiB) Zobrazeno 8077 x
forum3.jpg
forum3.jpg (191.54 KiB) Zobrazeno 8077 x

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Miroslav

Příspěvek od Maršálek » úte bře 22, 2016 8:07 am

Vypadá to dobře. Kápi nahradit menší, s krátkým cípem :wink: K opasku připnout meč, nebo dlouhý basilard a bude to velmi malebné :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Miroslav

Příspěvek od Paní Markéta » stř bře 23, 2016 8:28 am

Přezky na botách se Ti šijí podle čeho? Zatím jsem na ně narazila jen u pozdějších modelů...

Uživatelský avatar
Miroslav
Příspěvky: 27
Registrován: ned zář 20, 2015 9:20 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Miroslav

Příspěvek od Miroslav » stř bře 23, 2016 10:36 pm

Paní Markéta píše:Přezky na botách se Ti šijí podle čeho? Zatím jsem na ně narazila jen u pozdějších modelů...
Vycházím z Vaverky, Obuv ve středověku.
Botu 13. datuje mezi 12-14. stol. a botu 16. na 14-15. stol.
Špičku plánuji kulatou, na boku každé boty dvě spony.
Přílohy
boty.jpg
boty.jpg (6.97 KiB) Zobrazeno 8036 x

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Miroslav

Příspěvek od Paní Markéta » úte bře 29, 2016 3:16 pm

Díky za info, až budu stíhat, juknu se po tom :)
Miroslav píše:
Paní Markéta píše:Přezky na botách se Ti šijí podle čeho? Zatím jsem na ně narazila jen u pozdějších modelů...
Vycházím z Vaverky, Obuv ve středověku.
Botu 13. datuje mezi 12-14. stol. a botu 16. na 14-15. stol.
Špičku plánuji kulatou, na boku každé boty dvě spony.

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Miroslav

Příspěvek od Spakona » čtv bře 31, 2016 11:29 am

no co já vím tak müschwerk je taky jen orientační a už hezkých pár let zastaralý - fakt je, že nálezovky co sem já viděla kovovou sponu prostě neměly...
ale tak na tohle tu máme povolanější než sem já
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Judita
Příspěvky: 40
Registrován: úte srp 30, 2011 12:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Miroslav

Příspěvek od Judita » čtv bře 31, 2016 12:40 pm

Kovové spony všech možných tvarů a uchycení se objevují kontinuálně od 12. století, i když je pravda, že jsou silně v menšině proti jiným způsobům zapínání. Na nálezech přímo být nemusí, často se odřezávaly, někdy to je poznat, někdy ne. Dobrý přehled má Goubitz.
Spíš díky kombinaci typu boty a přezek mi zvolená varianta připomíná nálezy 15. - 16. století. 14. století by spíš odpovídalo zavazování na řemínky (což se dá snadno upravit). Taky se v tom ale nijak zvlášť nevyznám, neznám každou botu, hlavně novější nálezy.

Uživatelský avatar
Miroslav
Příspěvky: 27
Registrován: ned zář 20, 2015 9:20 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Miroslav

Příspěvek od Miroslav » čtv bře 31, 2016 9:06 pm

Ty šnůrky ještě zvážím, už tak jsem tou mosazí posázen asi dost. Navíc mi to dovolí tu botu vytáhnout i na ranější období.

Ještě bych se chtěl speciálně zeptat na to lemování hnědého (a světle červeně podšitého) surcotte. Ten, co je na fotce. Chtěl jsem lemovat zvenku tak 3-4cm viditelným lemem z lišky. Myšlenka za tím je za a) sjednotit to s čapkou (na kterou také místo ovečky přijde liška) b) postava má ráda lov, rád bych to vyjádřil i tímto motivem (dobudoucna pak i nějaké lesní/zvířecí výšivky). Je s tím nějaký zásadní problém, pro který byste mě pak s tím poslali pryč?

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Miroslav

Příspěvek od richardrg » pát dub 01, 2016 12:20 pm

Já osobně s tím problém nemám.
Ale osobně pocitově, já bych to "neslaďoval" mám totiž ten názor, že kromě šlechty si nikdo nenechával šít "oděvní komplety" sladěné barevně a tak, prostě by jsi nosil to co by jsi považoval za nejvhodnější pro daný účel...

A o vnímání barev ve středověku je toho někde napsáno dost a dost. Myslím, že měli jiná estetická měřítka, ale znovu opakuji, že je to můj názor a rád si vyslechnu protiargumenty...
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů