Donč z Liptova

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Odpovědět [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Uživatelský avatar
Magister Donch
Příspěvky: 4
Registrován: úte zář 24, 2013 1:29 pm
Bydliště: Topoľčany, Slovenská republika
Kontaktovat uživatele:

Donč z Liptova

Příspěvek od Magister Donch » sob srp 19, 2017 1:19 pm

Donč z Liptova

*1280 - † 1345

Zvolenský veľžupan (pán Oravy, Liptova, Zvolenskej kotliny a početných majetkov v Honte a Novohrade)

Pán hradov: Liptov, Zvolen, Ľupča, Sklabiňa Likava a Dobrá Niva

Vlastník usadlostí:
mestečká Trnovec, Ružomberok, Hybe, Svätý Martin, Ľupča v Liptove
dediny: Likava, Liptovský hrádok, Liptovská Teplá, Jasenová, Vyšný Kubín, Štrba, Boca, Kováčová, Trebuľa, Ľupča, Lieskovec,
Lučatín, Moštenice, Konice, Priechod, Rybáre, Slatina, Mošovce, Turany, Trebostovo, Bystrička, Valča, Benice, Diviaky,
Jahodník, Košťany, Žabokreky, Vieska, Sebeslavce pod vrchom Kozol, Ďanova, Karlova, Ambušova, Priekopy, Čepčín,
Slatina, Straciny, Gurkfolua, Vyfolu, Villa Iacoby, Plachtince, Čebovce, Zakachy, Opatovská Nová Ves, Manková, Chrastince,
Podlužany, Ďarmoty, Pieščany, Surdok, Záhorce

Obrázek


Stručne k postave:

Svetlo sveta uzrel som počas aprílových nôn v roku Pána 1280, lež otcom mojim bol Dominik, syn Mikuláša, a matkou Klára, dcéra Urbana. Svoje detstvo prežil som v rodovej kúrii v Lypczi, i striedavo na hrade Liptov týčiacom sa na mohutnom brale. Všemohúci Pán, náš trojjediný Boh, povolal si v útlom mojom detstve k sebe oboch mojich rodičov, i bola naplnená vôľa môjho otca Dominika, že do výchovy jeho brata Demetera mám prejsť. Stalo sa ďalej, že mladíckom veku som odišiel za vzdelaním do italskej Bologne, kde som pobyl po dobu niekoľkých liet. V roku Pána 1298 som sa po boku strýka Demetera zúčastnil bitky pri Göllheime kde zhynul nemecký kráľ Adolf. Do Itálie moje cesty už neviedli, lež ujal som sa správy svojich statkov v Liptove. Od svojho návratu do Uhier nepretržite som sa účastnil výprav svojho strýka a jeho spojencov proti Matúšovi z Trenčína, ktorý po mnohé roky bezprávne zaberal majetky mojich príbuzných, ako i iných príslušníkov Natio Hungarica.

V tomže období anarchie podarilo sa mi spojiť svoje majetky v Honte a Novohrade s mojimi majetkami v Liptove, čím utvoril som súvislé léno sediace naprieč celým stredom Severných Uhier. Požíval som podporu svojho strýka Demetera, rovnako ako podporu môjho seniora palatína Omodeja z rodu Aba. Nemožno opomenúť, že istého času som sa v určitej záležitosti dostal na dvor Přemyslovca Václava, toho mena v Českom kráľovstve už tretieho, kde som mal možnosť spoznať niekoľko vplyvných českých šľachticov. Hoc nepatril som k táboru oného Václava, smrť tohto mravného muža ma veľmi zarmútila. Ako som už rozpovedal vyššie, obdobie medzi rokmi Pána 1301 – 1306 nieslo sa v znamení neustálych bojov medzi šľachticmi a ich poddanými - vypaľovali sa statky, nivočili vsi, zabíjali nevinní, a ostatnom zle pomlčiac, krajina pripomínala hračku v rukách jazdcov Apokalypsy. K zmieru došlo až okolo roku Pána 1308, keď proti vláde kráľa Karola, spojili sa najvýznamnejší z oligarchov – Matúš z Trenčína a Omodej z rodu Aba. V tomže období, keď medzi šľachtou utíchli zbrane, a boje sa obmedzili len na šarvátky s prisluhovačmi kráľa, v sedle koňa, tu zaliečavý ako prefíkaná líška, tam zlomyseľný ako had, precestoval som celé mocné Uhorsko, hornaté Rakúsy, i rozľahlé kráľovstvo Poliakov, aby uzmieroval som pohádaných, uzavrel výhodné priateľstvá, alebo naopak rozdúchal plameň nepokoja. Prameň nepokoja, ktorý sa napokon rozdúchal v roku Pána 1311, práve ukončil toto pokojné obdobie môjho života. Počas košických udalostí, pri ktorých zahynul môj senior, palatín Omodej, stal som sa po dobu niekoľkých mesiacov väzňom Košičanov. Krátko po tom, čo som sa vykúpil som bol zatiahnutý do vleku udalostí, ktoré v roku Pána 1312 vyústili do najstrašnejšej bitky akú Uhorsko zažilo od vpádu Tatárov. V tejže bitke zahynulo mnoho dobrých, medzi nimi i synovia nebohého pána Omodeja, ako i môj strýko Demeter (nech mu Boh dožičí milosrdenstvo), pričom ja sám som bol vážne zranený drevcom. Len vďaka verným, ktorí ma napochytre odtiahli z bojiska, dnes môžem písať tieto riadky. Po bitke na poli pri vsi Rozhanovce, po porážke Omodejovcov a rozprášení posledných ohnísk odporu, sa kráľ Karol a jemu verní zmocnili omodejovských dŕžav, a stali sa tak mojimi východnými susedmi. V tejto situácii prijal som ponuku od pána Matúša z Trenčína, a vošiel som do jeho služieb, v ktorých som zotrval až do roku 1314.

Dovolím si popýšiť sa ešte svojim sídelným hradom - Liptov. :D

Obrázek
Naposledy upravil(a) Magister Donch dne čtv srp 23, 2018 12:29 pm, celkem upraveno 4 x.
Nos, magister Donch, memoriae commendantes significamus universis quibus expedit par praesentes...
My, magister Donč, dávame na vedomie všetkým skrz pamäť súčasníkov...

www.militesnobiles.sk

Uživatelský avatar
Magister Donch
Příspěvky: 4
Registrován: úte zář 24, 2013 1:29 pm
Bydliště: Topoľčany, Slovenská republika
Kontaktovat uživatele:

Re: Donč z Liptova

Příspěvek od Magister Donch » sob srp 19, 2017 1:34 pm

Nakoľko na mojom dvore žiaľ aktuálne neprebýva žiaden iluminátor, disponujem len obmedzeným množstvom obrazových materiálov, ktorými by som mohol doložiť svoj inventár. :oops: Prikladám aspoň foto, ktoré mám aktuálne k dispozícii a je publikovateľné :D

Tak, do čoho som teda zahalil svoju zhýčkanú telesnú schránku.

- brokátová čiapka zdobená perlami a lemovaná kožušinou z kuny podšitá jemným ľanom
- jednoduchý ľanový coif ( tento odev sa chystám doplniť o hodvábny coif, prípadne o coif z jemného farbeného ľanu)
- surcot z hodvábneho damašku zdobený vyšívaným lemom z hodvábnych nití a podšitý kontrastným červenkastým hodvábom
- pod surcotom mám oblečené priliehavejšie cotté z jemného ľanu zdobené našitými pásikmi brokátu ( tento odev plánujem doplniť o hodvábne cotté)
- o obyčajnom viazacom opasku z bielej kože, ktorý na tejto fotografii mám sa radšej zmieňovať nebudem, nakoľko nechcem okolité panstvo pohoršiť takýmto faux pas :D

Obrázek
Nos, magister Donch, memoriae commendantes significamus universis quibus expedit par praesentes...
My, magister Donč, dávame na vedomie všetkým skrz pamäť súčasníkov...

www.militesnobiles.sk

Uživatelský avatar
Magister Donch
Příspěvky: 4
Registrován: úte zář 24, 2013 1:29 pm
Bydliště: Topoľčany, Slovenská republika
Kontaktovat uživatele:

Re: Donč z Liptova

Příspěvek od Magister Donch » pát říj 20, 2017 9:56 am

Aby sa vážení českí a moravskí páni nedivili, aké módne zverstvá k Vám prinášame, dovolím si v stručnosti poukázať na modrú plutvu (ha-ha), ktorú nosím na hlave k cestovnému šatu. Hoci sa vlastná uhorská móda takmer neodlišovala od módnych trendov západnej Európy, predsalen je v jej rámci možné nájsť určité špecifiká. Jedným z nich môže pre niekoho byť aj tento, nie príliš typický, typ čiapky. Na prvom obrázku (v jeho strede, frajer v zlatom šate) je ideová rekonštrukcia tejto čiapky, patrne pozostávajúce z nejakého druhu tkaniny a kožušinového lemu. V koláži som umiestnil do ľavého dolného rohu originálnu miniatúru z tzv. Obrázkovej kroniky 1358 - 1370. Zrekonštruovali sme ju nasledovne:

Čiapka pozostáva z hodvábnej látky podšitej pevnejším ľanom, ktorý zabezpečuje udržanie jej špecifického tvaru. Lemovaná je hustou kožušinou z kuny. Doplnkom je strieborná pozlátená brošňa vykladaná perlami a drahými kameňmi, za ktorú možno pichnúť ozdobené perá. Na "kolážovej" fotografii vpravo pózujem so svojim pohárnikom Omdejom, synom Behara, ktorý mi zapožičal svoj gardecorps, nakoľko môj cestovný odev som daroval sirotám po ceste zo Zvolena do Košíc :D

Obrázek

Obrázek
Nos, magister Donch, memoriae commendantes significamus universis quibus expedit par praesentes...
My, magister Donč, dávame na vedomie všetkým skrz pamäť súčasníkov...

www.militesnobiles.sk

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti