Kain

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kain

Příspěvek od Posadowski » pon črc 23, 2012 11:34 am

Jiří z Holohlav píše:...utkat tak velké a pevné plochy bavlny
Podle mne v důsledku krátkých vláken nejsou bavlněné nitě při ručním spřádání dost pevné a proto se bavlna používala převážně ve směsových tkaninách. O bavlněné stanovce podle mého názoru nemůže být řeči. Na druhou stranu se běžně používaly tkaniny, o kterých nemůže být řeči dneska. Lodní plachty se dělaly vlněné s vysokým obsahem lanolinu, "technické" tkaniny se prosycovaly voskem, užívala se řada dnes zapomenutých surovin, které se kombinovaly (len/kopřiva/konopí/vlna-taky třeba kozí)...

Osobně si o celé diskusi myslím, že řešíte "nesmrtelnost chrousta" Tehdejší zpracování surovin a tkanin bylo tak jiné od dnešního, že jestli máte stanovku lněnou nebo bavlněnou je celkem jedno, té dobové se obě blíží asi tak stejně.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Kain

Příspěvek od Maršálek » pon črc 23, 2012 12:02 pm

Souhlas s Posadowem :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Kain

Příspěvek od Maršálek » pon črc 23, 2012 12:06 pm

To, co jsme psal výše nebyla zdrcující kritika tvého stanu, ani vyzdvihování stávajícího materiálu oproti snaze přiblížit se více jiným materiálem. Snažil jsem se upozornit na fakt, že takhle cesta není o nic blíže k původním předlohám, než ty stávající stanovky. Důvodem je především jiné technologické pojetí, které sice jsme schopni technicky zopakovat, ale o nikom takovém zatím nevím a pro širokou škálu materiálových možností a jejich směsí bude opět každá látka dobře :wink:
Mně prostě pobavil typický armínův přístup, který se projevil již na Libušíně a pokračuje romantismem dál, protože on to vidí jako jediné LH řešení :lol:

K šedým stanům na vyobrazení viz. práce s obrazovými prameny :wink:

Takže ať ti stan slouží, mon ami :wink:
ACTA, NON VERBA

Hawkwind
Příspěvky: 76
Registrován: pon kvě 02, 2011 8:46 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kain

Příspěvek od Hawkwind » pon črc 23, 2012 3:11 pm

Ty plachty máš odkud? Mě to tedy až tak do minulosti nezajímalo i když jsem z "oboru" ale třeba angličtí kapitáni, stejně jako admiralita už od 16. století knučí jaké má nepřítel (španěl, francouz) k dispozici zdroje - krom dubových lesů také "Nejlepší vlámské nebo baltské konopí".

Armin
Příspěvky: 85
Registrován: stř zář 14, 2011 10:26 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kain

Příspěvek od Armin » pon črc 23, 2012 3:48 pm

Maršálek píše:Mně prostě pobavil typický armínův přístup, který se projevil již na Libušíně a pokračuje romantismem dál, protože on to vidí jako jediné LH řešení :lol:
Jsem rád, že vzájemně sdílíme pobavení nad reakcí toho druhého :D

Každopádně, abych to vše uvedl na správnou míru, nikdy jsem netvrdil, že by snad lněné stany měly představovat „jediné LH řešení“. Tedy jak sám píšeš o stránku dříve „buďme solidní“ a nepodsouvejme si navzájem věci, který ten druhý neřekl ;)

Tedy stručně řečeno, lišíme se v pohledu na věc, neboť já lněné stany nevnímám jako „jediné LH řešení“, ale pouze jako krok vpřed, kdy v rámci našeho koníčku, plného různých protichůdných názorů, teorií, úvah a stanovisek nahrazujeme něco (bavlněnou stanovku), o čem jak Posadow výše píše „nemůže být ani řeč“, něčím (lněným plátnem), které by snad teoreticky mohlo alespoň částečně odpovídat dříve používaným věcem. Nic víc, nic míň.

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kain

Příspěvek od Posadowski » pon črc 23, 2012 4:15 pm

teď je ovšem otázka, která z těch dvou tkanin je svým vzhledem víc podobná, tomu co bychom viděli v originále.
Cest je víc a každý si vybere tu svoji. Můj názor na materiály je celkem známý. Mne zajímá vzhled, materiál je pro mne druhotný. A to i u oděvů. Pro někoho je zase prioritní materiál. Někdo se snaží skloubit obojí, čímž si značně zúží manévrovací prostor. Nic není černobílé ani jednoduché a vždycky to bude otázka úhlu pohledu.
Ta plachta - to je přesně otázka materiálu, jedná se o nález zjevně technické tkaniny z Herio, vzhledem k jejich možnostem je vlněná (jinej materiál tam vlastně neměli), jinde jistě používali materiály i jiné (vhodnější)

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Kain

Příspěvek od Kain » pon črc 23, 2012 4:34 pm

Když nemáme zachován originál, tak nemůžeme usuzovt na vzhled podle originálu. Když nemáme zachován vzhled, nemůžeme usuzovat na materiál podle vzhledu, ale na vzhled podle dostupných materiálů. Počkám, jestli stan vybledne, a uvidíme:-)
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Bestian
Příspěvky: 130
Registrován: pon lis 02, 2009 7:48 pm
Bydliště: ČB
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kain

Příspěvek od Bestian » pon črc 23, 2012 6:03 pm

Bavlna se na plachtách začala masově objevovat až v 18. století :wink:
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kain

Příspěvek od Hecht z Rosic » úte črc 24, 2012 7:13 am

Mě by docela zajímalo, kde v této debatě došlo k poněkud nesmyslnému tematickému posunu a k tomu, že se začaly vyvracet argumenty, které tu nikdo nepoužil. :?
Ať hledám jak hledám, nikde nevidím, že by tu někdo prosazoval bavlnu jako vhodnější, dobovější nebo pro šlechtice příhodnější materiál na stanové plachty než len. Jediné, o čem tu původně byla řeč, bylo to, zda by stanové plátno mělo být bělené, či nebělené.
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Kain

Příspěvek od Maršálek » úte črc 24, 2012 7:24 am

To jsou ty internetové diskuze - za příspěvkem druhého slyšíme i to, co neřekl, protože nám to tak vyznělo :lol:

Navrhuji konec, už je to fakt tlachárna :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kain

Příspěvek od Ronšperk » úte črc 24, 2012 1:45 pm

S hrůzou zjišťuji, jakou při jsem odstartoval svou pochybností. A to nebyla myšlena nijak zle. Arminův i Kainův stan se mi velmi líbí i zpracováním, jen ta tma vevnitř mne zarazila.
Zaujala mne ta zmínka o lodních plachtách z vlny. Myslíte, že by to mohla být jedna z možných variant i na stan?
Naposledy upravil(a) Ronšperk dne stř črc 25, 2012 11:45 am, celkem upraveno 1 x.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Kain

Příspěvek od Maršálek » úte črc 24, 2012 2:01 pm

Ronšperk píše: Zaujala mne ta zmínka o lodních plachtách z vlny. Myslíte, že by to mohla být jedna z možných variant i na stan?
Ano, viz. Basilej.
Relevantní jsou všechny dobově známé materiály, v případě textilií často cíleně ve formě směsovek :wink: Kunášek mně opraví, pokud kecám, ale máme domácí písemnou zmínku (což je v případě stanů nejčastější pramen) o kožených stanech v rámci zajištění logistiky císařské jízdy (13. st.).
ACTA, NON VERBA

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kain

Příspěvek od Jiří z Holohlav » úte črc 24, 2012 8:09 pm

Nu,je ta debata poněkud emocionálnější než je obvyklé,ale zase stany jsou velké téma.Velmi výrazný prvek tábora,velká a dlouhodobá investice,velká potíž při přemisťování i sušení a tak myslím,že zevrubné probrání si zaslouží,i když jinde než na Kainově vlákně.
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kain

Příspěvek od Spakona » úte črc 24, 2012 8:29 pm

pan Jiří má pravdu - co založit vlákno STANY (pokud už tu není - teď z hlavy honem nevím) a tam to přešoupnout?

ta diskuse je sice částečně tlachárna, ale přece jen zajímavá :)
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Kain

Příspěvek od Kain » čtv led 03, 2013 10:38 am

Obrázek
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti