Andreho dotaz na "Dámské Cotte"

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odívání

Příspěvek od Vladan z Řepice » úte úno 24, 2009 10:17 am

To půjde opravdu nejsnáz vyřešit tím zabráním v bočních švech. Jinak je to pěkný :)

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Andre » úte úno 24, 2009 10:22 am

Vladan z Řepice píše:To půjde opravdu nejsnáz vyřešit tím zabráním v bočních švech. Jinak je to pěkný :)
Díky.

... jen mi furt vrtá hlavou, v kterém místě by se to mělo zabírat - klín je vložený nějakých cca 5cm pod průramek, takže na těch pěti centimetrech? Nedokáu si vůbec představit, jak by mělo probíhat zabrání v místě, kde ty klíny už jsou.
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Posadowski » úte úno 24, 2009 10:57 am

Andre píše: Nedokáu si vůbec představit, jak by mělo probíhat zabrání v místě, kde ty klíny už jsou.
Ale jo, prostě bys ty klíny deformoval, změnil jim tvar. Ale nechci Ti brát iluze, podle toho, jak ten oděv máš na těch fotkách, tak ho máš správně. Nečekej, když to rozšiřuješ od ramen, že to bude vypásnuté cotehardie. Takhle to totiž má vypadat, to je správně. A že je to pytel? No je, ale takhle se to nosilo, takhle ten oděv vypadal! Mám trošku výhradu k délce, kdybys to měl na zem, tak by to taky vypadalo jinak. Což by pro dámu mělo být, takže tam našij dolů lem, aby se to dotýkalo země. To je první.
Jinak mi přijde, že by mohly ty klíny vpředu a vzadu nasazené i trochu níž, to hodně tvar toho oděvu změní. Ale já bych na to nesahal, takhle jak to máš je to (s výhradou délky) správně. Zvlášť pro spodní (základní) cotte.
Zkoušela Tvá paní vzít si na to pás? Přepásej to a uvidíš, proč má skoro na každém vyobrazení dáma pás...
Závěr: Prodluž to a máš krásný oděv na přelom 13/14.

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od richardrg » úte úno 24, 2009 10:59 am

Já bych to odpáral až od průramku, od konce podpažního klínu a začal bych to zabírat postupně, jako by do oblouku tak aby vrchlík byl tam kde to potřebuješ zúžit.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Andre » úte úno 24, 2009 11:14 am

Posadowski píše: ...Mám trošku výhradu k délce, kdybys to měl na zem, tak by to taky vypadalo jinak. Což by pro dámu mělo být, takže tam našij dolů lem, aby se to dotýkalo země...
Mám v plánu přidat na lem i na manžety zdobný lem v jiné barvě, proto je to trochu kratší. Jinak momentálně mi jde hlavně o střih - je to první dámský oděv o který jsem se kdy pokusil. Možná ho dokonce nechám jen tak jako spodní šat pro neurozenou služebnou, tam by dlouhá sukně byla spíš na obtíž a vadila v pohybu.
Posadowski, Richard píše: ...Ad nasadit klíny níž...
O nasazení klínů až v pase jsem původně také uvažoval, ale to už by nebylo tak Manessovaté, jak bych si přál.
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Marketa Magdalena von Spe
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odívání

Příspěvek od Marketa Magdalena von Spe » úte úno 24, 2009 11:28 am

No mě spodní šaty dělají ůplně to samé je to střihem,takže bych to neřešila

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Andre » úte úno 24, 2009 11:41 am

Děkuji vám všem za rady!
Jak to vypadá, je to pytlovatění na zádech u tohohle střihu normální, takže to tak asi nechám a hotovo.
Přeji vám všem krásný den!
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Andreho paní (kdyžtak ti to André přejmenuju)

Příspěvek od Andre » úte úno 24, 2009 4:26 pm

přejmenovat na "Dámské cotte", prosím.

Andre
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Andreho dotaz na "Dámské Cotte"

Příspěvek od Markéta z Rosic » úte úno 24, 2009 9:52 pm

Souhlasím s ostatními, s tím už se nic moc udělat nedá a má to podle toho jak je to nastříhané a ušité vypadat přesně takhle.

Pro příště bych to určitě dělala až na zem i když tam pak přijdou lemy - aspoň bude na co je našít.
Co se týče délky, pokud se šaty mají nosit s páskem, je potřeba tam ještě tak odhadem 3 cm připočítat. Nevím co vám ostatním, ale já vyždycky když si dám přez šaty pásek, tak se mi o kousek zkrátí a já si opět říkám - "zase jsem to měla udělat delší!" :oops:

No a pokud to má vypadat takhle: Obrázek
tak bych určitě klíny vkládala hned od konce rukávů v podpaží a vepředu a vzadu hned tam kde končí ten ozdobný lem. Když budou dost široké, tak to určitě žádné nevhodné faldy dělat nebude.
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Andreho dotaz na "Dámské Cotte"

Příspěvek od Andre » stř úno 25, 2009 10:14 am

Markéta z Rosic píše:Souhlasím s ostatními, s tím už se nic moc udělat nedá a má to podle toho jak je to nastříhané a ušité vypadat přesně takhle.

Pro příště bych to určitě dělala až na zem i když tam pak přijdou lemy - aspoň bude na co je našít.
Co se týče délky, pokud se šaty mají nosit s páskem, je potřeba tam ještě tak odhadem 3 cm připočítat. Nevím co vám ostatním, ale já vyždycky když si dám přez šaty pásek, tak se mi o kousek zkrátí a já si opět říkám - "zase jsem to měla udělat delší!" :oops:

No a pokud to má vypadat takhle: http://diglit.ub.uni-heidelberg.de/digl ... 1/151r.jpg
tak bych určitě klíny vkládala hned od konce rukávů v podpaží a vepředu a vzadu hned tam kde končí ten ozdobný lem. Když budou dost široké, tak to určitě žádné nevhodné faldy dělat nebude.
Moc děkuji za věcné připomínky.

Ad vkládání klínů - když šiji cotte na sebe, tak vkládám klíny hned od průranku. U Haničky jse pořidal těch cca 5cm rovného švu proto, že jsem si říkal, že by to mohlo trochu vypasovat ty šaty přes prsa. Pravda ale je, že na těch obrázcích z Manesse se to dámám řasí už na prsou, takže ty klíny museli vkládat celkem vysoko.

Ad délka šatů - no, nebudu se vykrucovat... původně jsem to plánoval až na zem, ale blbě jsem si to označil špendlíkem a střihl o nějakých 10cm kratší, než bylo v plánu. Halt příště radši dvakrát měřit a jednou stříhat. Ten zdobný lem z jiné látky jsem tam plánoval dát tak jako tak, ale máš pravdu, že kdybych ho našíval na původní látku, bylo by to lepší.

Ad delší šaty kvůli pásku - Výborná připomínka, děkuji... na tohle jsem vůbec nemyslel.
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odívání

Příspěvek od Paní Markéta » sob pro 19, 2009 6:49 am

Posadowski píše: Přepásej to a uvidíš, proč má skoro na každém vyobrazení dáma pás...
Odpusť mi mou troufalost pane, ale pokud se nechal inspirovat Manesem, tak tam je pás spíše vyjímečný (našla jsem čtyři)

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Andreho dotaz na "Dámské Cotte"

Příspěvek od Ronšperk » úte pro 22, 2009 9:19 am

Andre:
Tu délku klidně přežeň. Na vyobrazeních je vidět hodně drapérie na zemi, jak láka doslova leží dámám u nohou. Naše holky stříhají šaty běžně o 10cm delší než jsou a vzhledově to je zas o kousek jinde. A kupodivu se v tom normálně pohybují.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Posadowski » úte pro 22, 2009 7:01 pm

Paní Markéta píše:Odpusť mi mou troufalost pane, ale pokud se nechal inspirovat Manesem, tak tam je pás spíše vyjímečný (našla jsem čtyři)
Manesse rozhodně není jediný pramen na tuto dobu, je jeden z mnoha. A pokud je dáma partnerkou pána z Bretaně... ...inspiroval bych se k tomu ještě jinými rukopisy, napadá mě BNF Fr 15106, BNF NAF16251, BNF Lat 15158, BNF Fr 1633, nebo BNL - Sloane 2435, Yat. Thom. 15 či snad knihovnou Cambridge K26 (pokud tedy máme na mysli rok 1300 +-) Zkrátka těch přepásaných cotte je dost na to, abychom mohli říct že převažují a Manesse sám o sobě není modla.

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odívání

Příspěvek od Paní Markéta » čtv pro 24, 2009 9:18 am

Posadowski píše: Manesse sám o sobě není modla.
To rozhodně netvrdím :)
Zodpověděl jsi víc, než jsi musel. Díky pane. (Chybí tu smile pro pukrle ;) )
Tvé informace se jistě budou panu Andremu hodit.

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti