Andreho dotaz na "Dámské Cotte"

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Andreho dotaz na "Dámské Cotte"

Příspěvek od Andre » pon úno 23, 2009 10:33 am

Ahoj vespolek,
potřeboval bych poradit s krejčovským problémem, se kterým si dost lámu hlavu:
Ušil jsem šaty pro svou ženu Haničku a na zádech se jí dělá takový nepěkný fald, kterého bych se rád zbavil. Střih je velice jednoduchý - jedná se o stejný střih, jako používám na pánské cotte, tj. dva rovné pruhy látky s otvorem na hlavu a čtyři klíny nasazené cca 5cm pod koncem průramku. Šaty jsou šité tak, seděli přesně přes prsa, odkud se dále postupně rozšiřují. Zepředu a zboku to vypadá přesně tak, jak jsem si představoval, ale zezadu se to mezi lopatkami a zadkem pytlovatí a vznikají tam takové dva nepěkné faldy.
S dámskými šaty nemám absolutně žádné praktické zkušenosti, takže netuším, jak tenhle problém vyřešit. Budu vám vděčný za jakékoliv rady.

Díky moc.

Andre

PS: Pokud to sem nepatří, tak to prosím přesuňte do správného oddělení.
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Markéta z Rosic » pon úno 23, 2009 10:35 am

Nedala by se vložit fotka? Mám trochu problém si to představit. Ten fald se dělá tam kde už je klín, nebo nad ním?
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od richardrg » pon úno 23, 2009 10:42 am

Pokud si to já dobře představuji tak ten fald vzniká proto že je vzadu volná látka, to může být způsobeno např. větší lordosou, nebo napínáním předního dílu přes hrudník. Možná je jen chyba při sesazení dílů, to už se mi také stalo, když šiju v ruce tak horní látku ohýbám přes prsty více a ta je pak ve vláknech více roztažená a při volném visu má tendenci se krabatit.
V každém případě bych se to pokusil vyřešit prsním záševkem - ale možná je to špatně.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Posadowski » pon úno 23, 2009 10:53 am

Andre píše:ale zezadu se to mezi lopatkami a zadkem pytlovatí a vznikají tam takové dva nepěkné faldy.
Gratuluji, to dokazuje že Tvoje žena je skutečně žena se vším co k ní patří :-) Takže, problém je, že máš švy rovné, které nerespektují tvar postavy. Nic strašného. Opravíš to buď nijak, neboť, pokud to má být volnější oděv, tak to problém není, a nebo tak, že oděv neuděláš rovný pytel jako na chlapa, ale uděláš tam probrání. prostě některé švy uděláš ne rovné, ale trochu do oblouku směrem dovnitř. Nedělal bych extra záševky, jako se dělají dnes, ale probral bych ty švy co už máš. Udělej to tak, že ty šaty obrátíš naruby, švy navrch a na postavě nositelky chytneš vždycky za šev a prošpendlíš ho tak, aby to víc kopírovalo tvar postavy, respektive omezilo ten pytel co se ti hrne, snaž se zabrat buď všechny švy nebo aspoň tak, aby to bylo symetrické. (zas to neudělej moc těsné, aby to šlo nosit a sundat, zkus to našpendlené z nositelky svlíknout (prostě si udělejte hezký večer :lol: ) ) No a pak to prošiješ podle toho našpendlení.

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Andre » pon úno 23, 2009 11:13 am

Ty faldy vznikají tam, kde se záda začínají zužovat od prsou ku pasu. Nakreslil jsem pro to takový ilustrační obrázek, i když z toho je poznat pendrek:
Obrázek
Podle mě je to dáno tím, že ženy mají na rozdíl od mužů jednu vybouleninu navíc. Taky mají o dos užší pas. Jak se s tím popasovat ale
vůbec netuším. Zadní a přední díl jsou stejně široké - střih je cca takovýhle:
Obrázek
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odívání

Příspěvek od Vladan z Řepice » pon úno 23, 2009 11:16 am

Záševky do boků, ale snáz by se to řešilo, kdyby tělo nebylo ušito ze dvou, ale čtyř dílů. nicméně ty záševky do boků by to mohly vyřešit též - řešil jsem podobný problém na šatech pro svou Paní.

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od richardrg » pon úno 23, 2009 11:18 am

To odpovídá tomu co psal Possadov, pokud si nejseš jistý jestli to zvládneš opravit tak se zastavím a na tvoji manželce to našpendlím podle jeho rady. :P
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Andre » pon úno 23, 2009 11:19 am

Posadowski píše:
Andre píše:ale zezadu se to mezi lopatkami a zadkem pytlovatí a vznikají tam takové dva nepěkné faldy.
Gratuluji, to dokazuje že Tvoje žena je skutečně žena se vším co k ní patří :-) Takže, problém je, že máš švy rovné, které nerespektují tvar postavy. Nic strašného. Opravíš to buď nijak, neboť, pokud to má být volnější oděv, tak to problém není, a nebo tak, že oděv neuděláš rovný pytel jako na chlapa, ale uděláš tam probrání. prostě některé švy uděláš ne rovné, ale trochu do oblouku směrem dovnitř. Nedělal bych extra záševky, jako se dělají dnes, ale probral bych ty švy co už máš. Udělej to tak, že ty šaty obrátíš naruby, švy navrch a na postavě nositelky chytneš vždycky za šev a prošpendlíš ho tak, aby to víc kopírovalo tvar postavy, respektive omezilo ten pytel co se ti hrne, snaž se zabrat buď všechny švy nebo aspoň tak, aby to bylo symetrické. (zas to neudělej moc těsné, aby to šlo nosit a sundat, zkus to našpendlené z nositelky svlíknout (prostě si udělejte hezký večer :lol: ) ) No a pak to prošiješ podle toho našpendlení.
Díky moc za radu, to bude možná ono.... nicméně narážím na další problém - klíny mám vsazeny jen cca 5cm pod průramkem (stejně jako u pánského cotte), takže tam, kde je pas, už má každý z těch 4 klínů šířku cca 10cm. Musel bych to tedy probrat těsně mezi prsy (na těch jsou šaty vypasované) a špicemi klínů a to se obávám, může dělat neplechu.
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Andre » pon úno 23, 2009 11:20 am

richardrg píše:To odpovídá tomu co psal Possadov, pokud si nejseš jistý jestli to zvládneš opravit tak se zastavím a na tvoji manželce to našpendlím podle jeho rady. :P
Jestli budeš špendlit mojí manželku, tak tě zabiji :evil:
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Andre » pon úno 23, 2009 11:32 am

O co mi jde je takové to Manessovské volné cotte, které se od prsou dolů rozšiřuje, viz třeba zde:
http://diglit.ub.uni-heidelberg.de/digl ... fbe5fb48b0

To co jsem ušil zepředu vypadá úplně stejně (možná je to akorát trochu těsnější přes prsa, aby taky trochu vynikly vnady), ale vzadu se mi to prostě moc nelíbí. Bohužel kreslit dámu zezadu žádného iluminátora nenapadlo.... ach jo.
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Lenka
Příspěvky: 89
Registrován: pon led 12, 2009 10:59 pm
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Lenka » pon úno 23, 2009 6:15 pm

Ty fady se dělají dámám, s útlým pasem a věším pozadím. Hlavně pokud mají v místě pasu hodně prohnutou páteř a vystrčený zadek. Pokud má k tomu ještě i větší prsa, napíná se přední díl přes prsa a zadní přes zadek a to dělá ty šikmé faldy. U takové postavy je lepší udělat klíny co nejširší a u zkoušky je případně zúžit. Pokud bude mít šaty přes boky dost široké, aby plandaly i vzadu (neobepínaly zadek), pak tam ty faldy mít nebude. Zkus rozpárat boky až tam, kde začínají klíny, pak jí to obleč a uvidíš o kolik bys měl boční klíny zvětšit, případně jestli by chtělo i malinko přidat přes prsa.

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Andre » pon úno 23, 2009 7:08 pm

Lenka píše:Ty fady se dělají dámám, s útlým pasem a věším pozadím. Hlavně pokud mají v místě pasu hodně prohnutou páteř a vystrčený zadek. Pokud má k tomu ještě i větší prsa, napíná se přední díl přes prsa a zadní přes zadek a to dělá ty šikmé faldy. U takové postavy je lepší udělat klíny co nejširší a u zkoušky je případně zúžit. Pokud bude mít šaty přes boky dost široké, aby plandaly i vzadu (neobepínaly zadek), pak tam ty faldy mít nebude. Zkus rozpárat boky až tam, kde začínají klíny, pak jí to obleč a uvidíš o kolik bys měl boční klíny zvětšit, případně jestli by chtělo i malinko přidat přes prsa.
Obávám se, že tohle nebude ta pravá příčina, Hanička spíše než věstonickou Venuši připomíná někoho, kdo hoooooodně dlouho nejedl (nicméně jí až až :lol:). Žádná bujná zadnice, ani naditá ňadra v tom nefigurují... viz foto: http://www.panizlipe.org/images/Va21.jpg
Zkusím to dneska vyfotit, ať je můj dotaz konkrétnější.
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Posadowski » pon úno 23, 2009 8:09 pm

Andre píše:...Bohužel kreslit dámu zezadu žádného iluminátora nenapadlo....
To je omyl. Napadlo. Tedy, existuje jediný případ, kdy se dáma kreslí zády. A sice ve chvíli, když tančí brandle, tedy kruhový tanec. Několik takových obrázků mám, jsou strašně důležité dokládajíce vzhled účesů zezadu, pro mě věc nepostradatelná.
Ale k věci. Nojo, já zapomněl, že ty nemáš na zádech střední šev. Já dělám často vzadu a vpředu střední šev a tam se to případně probere. Ale udělej to jak už jsem napsal a prober to v těch švech, kde máš klíny, klidně odshora. Teďka jsem takový oděv své paní taky šil. Má podobnou postavu. Na takovou postavičku se šije samo, co řešíš?
A vyfoť to. Ono totiž je dost dobře možné, že to, za čím se Ty pachtíš je u tohoto typu střihu normální a (vzhledem ke konstrukci střihu) to tak dokonce má být.
Tak to vyfoť a uvidíme.

Lenka
Příspěvky: 89
Registrován: pon led 12, 2009 10:59 pm
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Lenka » pon úno 23, 2009 8:23 pm

Hm, to máš pravdu, tohle je přesně ta postava, na které sedí všechno. Chyba bude nejspíš v šití. Vyfoť to nejlépe zezadu i z boku.

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Andre » úte úno 24, 2009 10:04 am

Omlouvám se, že to tu zase zadělávám, ale udělal jsem včera večer pár fotek, toho cotte s faldama na zádech. Neřešte to, že to je pomuchlané a občas z toho koukaj nitky - je to polotovar... jo a taky neřešte ten bordel, co máme v pokoji...

1. Zepředu
http://www.iluminace.wu.cz/zepredu.JPG
http://www.iluminace.wu.cz/zepredu2.JPG

2. Zezadu
http://www.iluminace.wu.cz/zezadu.JPG

3. Zboku
http://www.iluminace.wu.cz/zleva.JPG
http://www.iluminace.wu.cz/zprava.JPG

Předem děkuji za rady.

Andre
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti