Marketa Magdalena von Spernak

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
bratr Bohuslav
Příspěvky: 72
Registrován: pon srp 17, 2009 10:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od bratr Bohuslav » pon srp 24, 2009 9:07 am


Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Maršálek » pon srp 24, 2009 9:13 am

upřímně - rád si počkám na tvou studii, která beze vší pochybnosti dokáže, že používání klínů je historicky jediné možné řešení střihů - bez ironie :wink: tahle diskuze totiž mimo jiné odpovídá na dotaz, jestli jsou klíny jediné možné řešení a na to já odpovídám, že nikoli :wink:
ACTA, NON VERBA

bratr Bohuslav
Příspěvky: 72
Registrován: pon srp 17, 2009 10:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od bratr Bohuslav » pon srp 24, 2009 9:21 am

Dobrá , ale aspoň se snaž prokázat, že by tomu tak mělo být naopak :wink:

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Hecht z Rosic » pon srp 24, 2009 9:28 am

Markéta z Rosic píše:...ale to už je jen spekulace a vím že spekulace tohoto typu např. můj drahý bratr hodně nemá rád :lol:
Co nemám rád? :D Spekulacím se samozřejmě občas (často) nevyhneme a já se jim nebráním. Jen občas (často) :wink: upozorňuji na to, že spoustu věcí nemůžeme posuzovat dnešní optikou. Kupříkladu úvaha "proč by si neusnadnili práci, když mohli" může být dost zavádějící, protože narozdíl ode dneška nebyla ruční práce přítomná jen ve zpracování materiálu na konečný výrobek, ale i ve výrobě materiálu samotného. Dřevo musí někdo pokácet a otesat, kov musí někdo vytavit z rudy a vyčistit do použitelného stavu, látku musí někdo utkat z vláken, která nejdřív někdo spředl... Práce spojená s nějakým tím švem navíc pak může být zcela zanedbatelná ve srovnání s prací vynaloženou na výrobu ušetřeného kousku látky.
To je ovšem z mé strany jen obecná úvahy nesouvisející ani s původním tématem (oděv panny Markéty Magdaleny), ani s tématem sekundárním (klíny ano či ne).
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Posadowski » pon srp 24, 2009 10:28 am

bratr Bohuslav píše:... jen přední část byla ušita z podelných 9. částí, proč? Když měl určitě k dispozici širší látku, což jisto jistě měli.
Hm, tak to sis zrovna nevybral nejlepší případ. Tady je ten důvod úplně zjevný. Každý ten díl je lichoběžníkový což způsobuje výrazně šrší dolní lem a ty sklady. Kdyby to bylo z jednoho kusu, tak by to takhle nevypadalo.
A to je ten důvod (!) Výsledný vzhled oděvu. Ten jediný má vliv na střih.

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Posadowski » pon srp 24, 2009 10:34 am

bratr Bohuslav píše:Dobrá , ale aspoň se snaž prokázat, že by tomu tak mělo být naopak :wink:
A ten boční rozšiřující se díl u Herjo 42 případně oděv sv. Brigitty, který je střižený úplně jinak (bez bočních klínů) pro Tebe nejsou důkazem? Jak vidíš, tak se dá jiná konstrukce střihu najít i v těch pár nálezech, které zpracoval Carlson.
Když najdu jednu vyjímku (a ta Brigitta je ten případ http://www.personal.utulsa.edu/~marc-ca ... unic2.html), stačí mi to jako doklad toho, že boční klíny (a u Brigitty dokonce ani střední klín není!) nejsou jediným řešením. Tu vyjímku jsme našli. Tak co se tu ještě řeší? Tobě to nestačí?

Uživatelský avatar
Romul
Příspěvky: 30
Registrován: pát srp 01, 2008 11:11 am
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Romul » pon srp 24, 2009 10:59 am

a to jsi myslel kterej oděv? nějak jsem nepostřehl když jsem projel všechny že by tam byl nějakej bez klínu..snad až na tenhle http://www.personal.utulsa.edu/~marc-ca ... psala.html 1403-1439
osobně si myslím že oděvy vytvářené z klínů byly běžnější nežli z celé šíře látky, alespoň na to většina z těch pár nálezů ukazuje
možná by to chtělo samostatné téma
Nyní hodina zmůže, co dlouhá dřív nemohla doba,

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Markéta z Rosic » pon srp 24, 2009 1:32 pm

Jo hold dneska těžko zjistíme, jakou konkrétní látku měl krejčí k dispozici, když ten daný oděv stříhal.

Bohuslav: Co říkáš na tenhle případ?
Na cotte pro mého chotě jsem měla k dispozici cca 2,5 m hedvábí šíře 140 cm. Jednotlivé díly jsou na látku pokládané na šířku, protože délka šatu 140 cm je bohatě dostačující. Rozhodla jsem se ustřihnout přední i zadní díl s bočními klíny, které jsou rovnou přimalované k tělu šatu, tam kde bych normálně všívala boční klín. Začínají už v podpaží. Dále jsem chtěla mít šat od pasu více se rozšiřující a tak jsem ještě všila středové klíny dopředu i dozadu (od pasu), tyto je nutné opravdu všít zvlášť, protože jak už jsme se asi shodli u středových to jinak nejde ;-) Střih šatu má téměř úplně stejný odpad, jako kdyby se boční klíny střihly zvlášť a pak všily do šatu (je možné ukázat na rozboru na čtverečkovaném papíře). Výsledný tvar oděvu vypadá stejně, jako kdyby boční klíny byly všité zvlášť, i když nejsou - to můžeš posoudit letos na turnaji.
Je to teda podle tebe blbě, nebo ne? Když vezmem v úvahu že látka šíře 140 cm prokazatelně mohla být k dispozici.
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Maršálek » pon srp 24, 2009 2:25 pm

Romul píše: osobně si myslím že oděvy vytvářené z klínů byly běžnější nežli z celé šíře látky, alespoň na to většina z těch pár nálezů ukazuje
A jsme doma, Romule, nikdo z nás totiž nepopírá, že řešení klíny bylo soudě podle nálezů zjevně častější, ale dotaz zněl zcela jinak - odpovídali jsme tu na otázku, zda je řešení klíny jediné možné správné - a to není, řešení je více :wink: Nic víc a nic méně :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Kain » pon srp 24, 2009 3:31 pm

Můj surcotte byl šit obdobně - dva přední a jeden zadní díl položené na látku tak, že nic nezbylo (i.e. proti sobě).
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Maršálek » pon srp 24, 2009 3:42 pm

navrhuji to tu ukončit a jít pokazit vlákno zase někomu jinému :wink:
ACTA, NON VERBA

Markéta von Spernak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Markéta von Spernak » pát zář 25, 2009 4:21 pm

Snímek 081.jpg
Snímek 081.jpg (14.09 KiB) Zobrazeno 9965 x

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Maršálek » ned zář 27, 2009 5:12 pm

to jsou ty střevíčky od Alana, že? šla by sem prosím dát větší fotka? :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Ronšperk » úte zář 29, 2009 1:36 pm

To prohnutí a ten podpatek až příliš připomíná současné lakýrky. Takhle na mě působí ne zcela věrohodně.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Maršálek » úte zář 29, 2009 1:56 pm

Ronšperk píše:To prohnutí a ten podpatek až příliš připomíná současné lakýrky. Takhle na mě působí ne zcela věrohodně.
z čeho vycházíš, že vůbec nepředpokládáš podpatek (nebavíme se o jehlách :lol: )?
ACTA, NON VERBA

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti