Marketa Magdalena von Spernak

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od richardrg » úte úno 24, 2009 7:10 pm

Děkuji všem, kteří mě opravili, byl bych nerad, pokud by mým přičiněním došlo k omylům.
Vyhnu se šlechtě a zůstanu u svých- moje manželka takové novoty rozhodně nosit nebude. :D
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Vladan z Řepice » stř úno 25, 2009 6:22 am

Ještě ke střihu. Upřednostňuji čtyři díly na tělo, protože se lépe všívají klíny, ale na novém zamýšleném sucotu nebudou klíny vůbec. Vyřeší se to dobře tím, že se čtyři díly těla postupně směrem dolu rozšiřují. Toto jsem zčásti vyzkoušel na svém spodním cotte a funguje to dobře.

Mi-parti: Vůbec bych se ho nebál, jsi mladá dáma a jistě nebudeš chtít zůstat úplně konzervativní. Navíc bílá a červená jsou heraldické barvy tvého ctěného bratra, takže to bude opravdu skvostná reprezentace Vašeho rodu.

Držím palce při šití :)

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Posadowski » stř úno 25, 2009 8:48 am

Vladan z Řepice píše:... že se čtyři díly těla postupně směrem dolu rozšiřují...
To je přece totéž jako klíny, jen tam chybí šev. Dneska je to jedno, protože si můžeme dovolit levnými látkami plýtvat, pokud byla snaha látkou šetřit, bylo levnější udělat šev než mít odpad z látky. NA výsledném tvaru oděvu se to neprojeví.

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Vladan z Řepice » stř úno 25, 2009 9:53 am

Ano, je to ten samý výsledek. Chci tím jen ukázat, že je mnoho způsobů jak oděv vytvořit a mít stejný výsledný vzhled.

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Andre » stř úno 25, 2009 10:01 am

No, nechci se stavět do obrazu nějakého zkušeného krejčíka (na to pravdu nemám nárok), ale z toho co jsem kdy ušil mám pocit, že když se vkládají klíny, tak se suknice řasí jinak, než když se ta látka natvrdo střihne z jednoho kusu do tvaru pruhu s klínem. Myslím že za to může právě šev toho klínu, který pak vytváří se základním dílem ostrý úhel a klín ze základního dílu jakoby vystupuje.... a tak mi to připadá i na těch obrázcích, kde se iluminátor vykresluje s detaily.

Samozřejmě to může být dáno tím, že jsem ty suknice bez klínů ušil špatně, ale mám opravdu dost intenzivní pocit, že to řasení pak vypadá jinak.
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Markéta z Rosic » stř úno 25, 2009 11:49 am

Já bych se taky přikláněla k tomu že to s klíny vypadá jinak. Navíc kvůli autenticitě střihu jsem určitě pro klíny, pokud se tedy nejedá o nějaký krásně tkaný brokát, kde je určitě žádoucí do toho stříhat co nejmíň.
A co se týče levnosti látek. Poslední dobou šiju docela dost z hedvábí a tam mi teda hodně záleží na tom kolik látky využiju a kolik vyplýtvám střihem :wink:
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Marketa Magdalena von Spe
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Marketa Magdalena von Spe » stř úno 25, 2009 12:03 pm

V každém případě nemám to v plánu nějak, jak se říká u nás"Občůrávat".A určitě klíny nevynechám,přece jenom mám také šaty pouze rozšířené bez klínů a přikláním se k tomu že to řasení je ve výsledku úplně jiné.Samozřejmě také záleží na "tvrdosti" látky.

krajka
Příspěvky: 1
Registrován: sob led 24, 2009 4:32 pm
Bydliště: Podhořská 128,P8-Dol.CHabry18400
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od krajka » stř bře 04, 2009 9:52 am

Včera jsem našla průramky datované do roku 1320.Měli je dvě hudebnice,tím chci naznačit jestli nejde o lehčí typ žen,ale měli je až na boky.
A taky jsem našla zmínku o paličkované krajce už na dalmatice.
krajka

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Vladan z Řepice » stř bře 04, 2009 10:02 am

Jestli jsi to našla, dej sem prosím link. Jinak u vyobrazení je datace většinou poměrně široká, to je ostatně i případ Codexu Manesse. Navíc je ještě důležité vzít vpotaz i zemi původu.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Maršálek » stř bře 04, 2009 11:52 am

krajka píše:Včera jsem našla průramky datované do roku 1320.Měli je dvě hudebnice,tím chci naznačit jestli nejde o lehčí typ žen,ale měli je až na boky.
A taky jsem našla zmínku o paličkované krajce už na dalmatice.
krajka

A nejedná se o Zlatou Hagadu?
London, British Library, bez uvedení signatury, (The Golden Haggadah Catalania), cca 1320
ACTA, NON VERBA

bratr Bohuslav
Příspěvky: 72
Registrován: pon srp 17, 2009 10:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od bratr Bohuslav » čtv srp 20, 2009 1:07 pm

Markéta z Rosic píše:Navíc kvůli autenticitě střihu jsem určitě pro klíny, pokud se tedy nejedá o nějaký krásně tkaný brokát, kde je určitě žádoucí do toho stříhat co nejmíň.
Nevím jestli toto tvzení je správné ,protože má takový pocit , že ony nákladnou hedvábnou a ještě vzorovanou látkou bylo třeba šetřit daleko více :!: . Co se týče to ,že onen střih "rozbije" vzor, tak s tím si krejčí ve středověku zřejmě nějak moc hlavu nedělali. Dle mého ty látky ušité z dvou kusů, již nespadají do koukatelného minima, protože ten šev ikdyž na obrázcích není na těch oděvech by prostě měl být.Takže klíny a klíny a šetřit a šetřit.

Rozhodně pro dataci pod rok 1330 bych taky nedělal ty veliké výkroje ,pokud nebudeš dělat Španělskou dámu :wink:

Zatím se mi na naši dobu nepodařilo najít ženu v mi-parti ,nebo si teď opravdu žádnou nevybavuji ,ale nemyslím si ,že by to bylo zcela nereálné, ikdyž se opírám pouze o mladší prameny.

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Kain » čtv srp 20, 2009 1:34 pm

Jenže my máme doklady širokých stavů (to zaprvé) a zadruhé jsou velké zbytky brokátů využitelné na honosné drobnosti - taštičky, čepce, rukavice, potažení obuvi nebo pásů...prostě nemusí se šít s klíny a přesto se nemusí plýtvat.
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

bratr Bohuslav
Příspěvky: 72
Registrován: pon srp 17, 2009 10:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od bratr Bohuslav » čtv srp 20, 2009 2:26 pm

Kain píše:Jenže my máme doklady širokých stavů (to zaprvé) a zadruhé jsou velké zbytky brokátů využitelné na honosné drobnosti - taštičky, čepce, rukavice, potažení obuvi nebo pásů...prostě nemusí se šít s klíny a přesto se nemusí plýtvat.
Tady nejde ani tak o šíři stavu , jako střih oděvů a myslím si , že ty dochovalé originály 100% mluví pro klíny.

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Markéta z Rosic » pát srp 21, 2009 9:44 am

Zrovna teď jsem zkusila nastříhat nový hedvábný surcotte tak, že jsem na látku dokreslila klíny tam kde bych je přišívala a střihla to v jednom kuse, látkou se rozhodně neplýtvá - vychází to skoro úplně stejně, jako když se ty klíny ustřihnou a pak přišijí. Výsledný celek moc pěkně splývá a má stejný tvar jako když se ty klíny přišijí zvlášť.
A mám ten dojem že Posadow na přednášce o nálezech z Pražského hradu zrovna mluvil o nějakém rouchu, které je střižené evidentně z hodně široké látky.
Mimochodem, pokud je člověk menší postavy, jako třeba já, tak mu na takovýto druh střihu stačí látka šíře okolo 140 cm ;-)
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Maršálek » pát srp 21, 2009 10:11 am

:wink: souhlas, prostě možností je opět více a zásadní je i šíře látky
ACTA, NON VERBA

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů