Marketa Magdalena von Spernak

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Marketa Magdalena von Spe
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Marketa Magdalena von Spe » úte úno 24, 2009 11:46 am

mám také dotaz,na turnaj chystám nový surcot,potřebuji vědět jaká maximálně délka průramků.Můžou být až po pas nebo je to moc?

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odívání

Příspěvek od Vladan z Řepice » úte úno 24, 2009 11:56 am

Po pas je podle mne moc. Hloubku průramku bych zvolil jen o kousek větší než je nutné - pokud chceš mít oděv poměrně konzervativní. V případě modernějšího vzhledu, u mladých dam jistě naprosto normálního, bych volil hloubku průramku někam těsně pod prsa.

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od richardrg » úte úno 24, 2009 12:05 pm

Pokud to má být datováno k Turnaji, tak průramek jen o málo větší než rukáv.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Posadowski » úte úno 24, 2009 12:19 pm

Marketa Magdalena von Spe píše:mám také dotaz,na turnaj chystám nový surcot,potřebuji vědět jaká maximálně délka průramků.Můžou být až po pas nebo je to moc?
Já bych je na začátek 14. st. nedělal hlubší než řekněme po poslední žebro. A hlavně by neměly být otrevřené, t. j. "vykousnuté" směrem dopředu a dozadu, to je až cca po roce 1335-40.

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odívání

Příspěvek od Vladan z Řepice » úte úno 24, 2009 12:53 pm

Přesně tak jsem to myslel.

Marketa Magdalena von Spe
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odívání

Příspěvek od Marketa Magdalena von Spe » úte úno 24, 2009 12:54 pm

No ,takže tam v podstatě nemá být to zůžení předního dílu jak na tom zeleným.
A šije se správně ze 4 hlavních dílů nebo dvou(nepočítám klíny)

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Andre » úte úno 24, 2009 1:08 pm

No, já teda dámským šatům nijak dvakrát nerozumím, ale z originálů na stránkách Catany mám pocit, že se to mohlo šít jakkoliv. Klidně třeba i z osmi dílů. Záleží na krejčím a na zadavateli.
Já osobně mám nejradši, když je práce co nejmíň, takže na surcotte pro Haničku volím klasiku = dva pruhy + 4 klíny.
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Maršálek » úte úno 24, 2009 1:10 pm

Marketa Magdalena von Spe píše:mám také dotaz,na turnaj chystám nový surcot,potřebuji vědět jaká maximálně délka průramků.Můžou být až po pas nebo je to moc?
já bych je tak hluboké nedělal, byť se již objevují první vlašťovky, není to typický šat na naši dobu
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odívání

Příspěvek od Vladan z Řepice » úte úno 24, 2009 1:32 pm

S tou konstrukcí je to tak, jak píše André. Můžeš to udělat vpodstatě jak chceš, ale výsledný vzhled by měl odpovídat zamýšlenému cíli. Můžeš tedy udělat 2 díly + klíny, nebo 4 díly + klíny (tak to zase radši šiju já) a spousty jiných kombinací spočívajících ve změnách počtu klínů a jejich konstrukcí či v konstrukci těla. Je to vlastně jedno.

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Odívání

Příspěvek od Posadowski » úte úno 24, 2009 2:33 pm

Vladan z Řepice píše: Můžeš tedy udělat 2 díly + klíny, nebo 4 díly + klíny...
Tak ono můžeš udělat i jen jeden díl na boku přeložený (Anna Svídnická) ale to je fakt leda do rakve. V tomhle případě je střední šev zbytečný, být může, ale je skoro nanic. (líp se vkládá klín) Takže to může být pás látky úzký jako ramena a do boků vsazené klíny a to už od průramků. Kromě těchto klínů je dobré vsadit ještě klín vzadu a vepředu a ten je dobré vkládat od pasu, nebo ještě lépe od boků. Tedy ten základní pruh nastřihnout a vsadit klín, klíny budou tedy 4. Dva delší v bocích a dva kratší vpředu a vzadu. Někdy se tyhle klíny skládají ještě každý z jednoho půlklínu (pokud mají vzor, dokonce jdou vzory na každém půlklínu jiným směrem), protože se na ně využívají zbytky.

Marketa Magdalena von Spe
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odívání

Příspěvek od Marketa Magdalena von Spe » úte úno 24, 2009 3:46 pm

moc děkuji za rozbor.Teď ještědotaz k barvě je moc troufalé mít půl červenou,druhou bílou zlatě vyšívanou? Např. brokát?

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od richardrg » úte úno 24, 2009 4:41 pm

Nevím jak to sptávně chápat - pokud myslíš mi-parti tak na Turnaj si troufnu tvrdit by to měla na sobě tak kejklířka ale asi ne šlechtična. Možná pokud by šlo o její heraldické barvy, ale to si nejsem také jistý.
To že nějakou látku vyšiješ zlatem z ní neudělá brokát, ten potřebuje specifický způsob tkaní.
Pokud by si použila brokát stejného vzoru v různých barvách už je asi zbytečné ho vyšívat.
Výšivka kovovou nití je podle mě ve šlechtických kruzích relativně běžná.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Andre » úte úno 24, 2009 5:15 pm

richardrg píše:Nevím jak to sptávně chápat - pokud myslíš mi-parti tak na Turnaj si troufnu tvrdit by to měla na sobě tak kejklířka ale asi ne šlechtična.
S tímhle nemohu souhlasit. Mám za to, že móda mi-parti sice ještě mezi lety 1300-1330 není rozšířená až tak jako později, ale na dobových vyobrazeních není zas až tak sporadická ... a to i s přihlédnutím k tomu, že činnost iluminátora nespočívala v dokumentaci soudobé módy, ale pouze jako ilustrace k textu - tzn. jednobarevný minipanáček se maluje podstatně snáze než strakatý minipanáček.

Dovoluji si tvrdit, že ti mohu doložit mi-parti na minimálně několika desítkách vyobrazení z let 1300-1330 (samozřejmě pouze tehdy, pokud všeobecně uznávanu dataci považujeme za platnou).
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Posadowski » úte úno 24, 2009 5:57 pm

richardrg píše:...tak kejklířka ale asi ne šlechtična.......vyšiješ zlatem z ní neudělá brokát...
... šlechtických kruzích relativně běžná...
Zdravím, tady bych tedy zásadně nesouhlasil. Naopak si myslím, že sem mi-parti patří a přiřazovat ji lidem nižšího postavení by byla chyba. Já bych to právě naopak klidně použil. Netvrdím, že je snadné to na naše období doložit iluminací (zvlášť Francouzského původu, kterých máme nejvíc) ale říct, že mi-parti, tedy různobarevný oděv (ať už pruhovaný, půlený nebo tak) není vhodný pro vysoko postavenou osobu, je hloupé. (VáclavII při cestě z německa nebo vymalovaný v Manessovi, fresky v Siedlencine i Jindřichově Hradci(pozdější...) Barevně zdobený oděv se nosí a nosí ho šlechtici, naopak pro tak vysoce postavenou osobu, jakou je panovnice tribuny je myslím tento módní výstřelek vhodný.
Výšivkou brokát neuděláš, jak ale vypadá brokát v naší době? Zvlášť brokát vytkávaný zlatem? Mnoo, takový nemá moc společného ani s tím dnešním brokátem. To zlato je totiž někdy kožený pásek (a to klidně i přes 1mm tlustý), který je pozlacený a použitý jako tzv. lancé útek, případně živočišné střívko s omotanou kovovou strunou, tedy tam, kde jsou vzory je navíc vetkán do tkaniny, takže ty vzory jakoby vystupují, jsou tlustší než ostatní tkanina. To k brokátu.
A výšivka? Jistě že je běžná. Citovat zde pozdější oděvní účty a podrobné popisy vzhledu výšivek oděvů Černého prince by bylo nošením dříví do lesa. Stačí že když řekneme, že zdobit výšivkou ano a čím větší a bohatší, tím lépe. A ne pouze proužky kytiček, vlnovek a tak, ale klidně veliké vyšité motivy, v podstatě i obrazy vyšité na látce, výjevy typu vyobrazení v Manessovi atd. (!)

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Marketa Magdalena von Spernak

Příspěvek od Markéta z Rosic » úte úno 24, 2009 6:33 pm

Střih: Já surcotte nejraději šiju ze čtyř kusů a čtyř až šesti klínů - podle toho jak mi to vyjde při stříhání. V případě šesti klínů dávám vždy dva na boky a jeden dopředu a dozadu.

Mi-parti červená látka a brokát: Zní to dobře, jen bych si dala pozor aby ty dvě látky neměli moc rozdílnou sílu, váhu atd. Myslím že by to dělalo neplechu ve výsledném tvaru - např. brokát bude splývat asi míň než třeba hedvábný shantung, nebo dupion.
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti