Jan z Vracova

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Uživatelský avatar
Jan z Vracova
Příspěvky: 124
Registrován: ned led 04, 2009 9:08 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Jan z Vracova

Příspěvek od Jan z Vracova » stř úno 25, 2009 12:21 am

Takže jsem se rozhodl, že také vylezu sám se sebou a požádám o nějaké ty rady.

Jan z Vracova, purkrabí na Pořešíně a vrchní správce vinných sklepů urozeného pana Bavora ze Strakonic je především voják. V poslední době se mu díky vyvdání dcery a kvůli smrti ženy rozmnožilo jmění, takže se rozhodl trošku se rozšoupnout. Urozeností zeman, ale dobře postavený díky vlivnému úřadu.

Co zatím mám: poslední upgrade civilu:
zelené brokátové cotte podšité rudým saténem, na rukávech tři látkové knoflíčky, dlouhé do půlky lýtek:
Obrázek
tmavě modrá kápě z kvalitní vlny podšitá zlatě krémovým hedvábím, bude doplněna výšivka a perly:
Obrázek
vínové nízké boty na přezku (nejsou moc špičaté?):
Obrázek
růženec eben a palma:
Obrázek
šije se: hedvábná spodní suknice, bude sepnuta nějakou pěknou sponou, bílé hedvábné bruchy, zlatě krémové hedvábné nohavice
co bych rád přidal: bílé hedvábné mimino, pěkný látkový opasek, ideálně brokát, nějaký fešácký klobouček, pár šperků, červený svrchník na toto téma:
Obrázek
ideálně s výšivkou, buď kvalitní červená vlna a podšít hedvábím či jinou vlnou nebo svrchní rudé hedvábí a dospod taky.

bojově:
štít made by Vrcov, bude nabarven do erbovních barev; lebka od Brožka, nově s nýtovaným kroužkovým závěsem;prošívanice po kolena, dlouhý rukáv; kroužková košile nýtovaná po lokty; sekera podle Holkham bible 1335-45;
nově boty alanky červené sněrovací nad kotníky s cvoky, hnusný pásek, hnusná pochva s hnusným kronďákem, hnusné pérovkové rukavice
ve výrobě: prošívané nohavice, meč by Gur podle nálezu z Krchleb, hedvábný varkoč
v plánu: nový pěkný pásek (barvená kůže? potahovaný?), nová pochva (určitě potahovaná asi made by Indy),nové rukavice;
také mám 5-7 bojovný pacholků, více méně lehkooděnci, několik těžších...

Takže co by se tak panu purkrabímu hodilo? Máte nějaké nápady? Jak budou postupně přibívat vyrobené věci, budu je sem přidávat:)
"Rozvíjej se poupátko, nejkrásnější z květů,
od rána až do noci budeš vonět světu..."

Uživatelský avatar
Jan z Vracova
Příspěvky: 124
Registrován: ned led 04, 2009 9:08 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Jan z Vracova » stř úno 25, 2009 12:25 am

Ještě bych rád doplnil, že je to postava reálná, doložená, ale pouze tím, že mu patřila tvrz Vracov a dvě vesnice, že sepsal smlouvu s Bavorem ze Strakoni když odcházel na důchod :oops:
"Rozvíjej se poupátko, nejkrásnější z květů,
od rána až do noci budeš vonět světu..."

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Vladan z Řepice » stř úno 25, 2009 6:36 am

No vzhledem k tomu, že máš menší materiální zázemí než já, bych to s tím hedvábím nehnal do extrému (hedvábné bruchy). Podle mne, když nebudeš všechno podšívat hedvábím, ale spíš pěkným kvalitním plátném kontrastní barvy a navíc to vyšiješ (nemusí to být zrovna perly), bede to ve výsledku lepší a praktičtější.

Něco jiného je samozřejmě reprezentace, ale na to ti stačí jedna sada oděvů.

Na mne ale moc nehleď, jsem známý držgrešle :twisted: :twisted: 8)

Jinak zbrojné vybavní máš pěkné, jen být tebou nějak vyřeším tu tvou prošívanici. Jestli hceš dělat opasek, nejdřív jej udělej kožený a následně potáhni tím hedvábím. Daleko lépe se na tom pak nosí nutné nezbytnosti jako dýka a taštička.

Jinak to máš samozřejmě pěkné :wink:

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od richardrg » stř úno 25, 2009 7:35 am

Ty boty mají na patě zesilující pásek, asi přes šev, to nálezům neodpovídá.
Ta špička je moderní "rekonstrukce" na takto nové botě by ležela na zemi, zvedá se až opotřebením při chůzi.
Divím se, že na to jak si šikovný si sám neušiješ převrácené boty.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Maršálek » stř úno 25, 2009 8:11 am

Ke kroužkové košily - protože se sem vozí krátký nebo tříčtvrteční rukáv, má ho jako nýtovku většina, je to ovšem atyp. Běžně se pouříval dlouhý rukáv, nejlépe s pěstnicemi. Ty tříčtvrteční rukávy jsou především záležitostí přelomu 30. a 40. let, kdy se zbroj vyvíjí dalším směrem. :wink:

K botám - vypadají pěkně, z fotky není zřejmé, jak je špička řešená (tedy je-li zvednutá jak se domnívá Richard)
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Jan z Vracova
Příspěvky: 124
Registrován: ned led 04, 2009 9:08 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Jan z Vracova » stř úno 25, 2009 12:42 pm

Vladan: ty bruchy jsou ze zbytků:) a toto má být právě ten reprezentativní oděv.
a prošívanici nějak vyřešit musím, jenom nevím jak a kdy, ale mám to na seznamu:)

Richard: to je pravda, pásek přes patu mají, nějak jsme se s Alanem nepochopili.
Neušiju, neb na to nemám čas a um. Já na to radši vydělám a pak si to nechám od někoho vyrobit. Což mi připomíná, budu potřebovat nějaký len a pár dalších zeelných dek.

Maršálek:Já vím, i nýtovaná košile s pěstnicemi je na seznamu do budoucna. Příští až přespříští sezóna.
"Rozvíjej se poupátko, nejkrásnější z květů,
od rána až do noci budeš vonět světu..."

Uživatelský avatar
Ziemomysl
Příspěvky: 105
Registrován: pon srp 25, 2008 4:11 pm
Bydliště: Brno/UH-Jarošov/Modra
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Ziemomysl » stř úno 25, 2009 3:31 pm

Dovolím si poznatek k šití převrácených bot: člověk je sice šikovný, nicméně co do komfortu (kor pro horší počasí) je neudělá tak jako zručný švec. Sám jsem ušil zatím jen 7 krbce a 2 převrácenky. Podrážka z jeleního krku je sice výborná neprošoupává se, ale saje vodu i když ju naimpregnuješ lanolinem ověřeno pokusem. Ta kůže je prostě jinačí houbovitá...(pokud se loudíš v dost mokrém či kalužách v vlhkém nic) podrážka z té tuhé kůže cca 3 - 5 mm tlusté je taky dobrá, ale postupem doby se takto prošoupe (o dost rychlejš než ten jelení krk).

Co je problém pokud to neumíš fakt dělat docela často se stane že jedna noha je volnější a druhá na těsno (hodně udělá i to jak střihneš nařežeš podrážku a zda nemusíš upravovat sklon hrany...)

Zoone od nás z skupiny ušil těch převrácenek asi 20 je to o dost lép poznat, když šiješ první a dvacáte, nicméně ševcovi se to komfortem a proměřením furt nevyrovná. (samozřejmě záleží jak složitou bodu člověk šije)

Ad. špička taky mám takovou zespod nazdvihlou i když malou. No mám zase jednou něco špatně :evil: a budu s tím muset jednu nebo 2 sezony překlepat. Nicméně můj osobní názor je že KM tento bot splňuje. Co se týče zpevňovacího pásku vzadu jo taky mám takový Alan je dělá automaticky všude...chtělo by to trošku přeučit.

TZN. můj osobní názor pro shrnutí. Boty dle mého splňují KM. A je už jen na dotyčném zda jeho požadavky splňují nebo ne. Technicky není problém převrácenky za 2 večery ušít, problém je v okamžiku, že bez cviku to zpočátku končí stylem klouzavá - uzká. Nebo se kůže nentvaruje přesně jak by dotyčný chtěl.
Tak napsal Jarwiks alias Ziemomysl;-)

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od richardrg » stř úno 25, 2009 3:41 pm

Souhlasím, s tebou, sám si teď šiju jedny převrácenky - 4 pokus a opravdu jsou kus od kusu lepší.
Dělám to hlavně proto abych měl jedny pěkné, hlavně na focení a do tábora a pod. Na delší chůzi mám předělané od Bena, ale na těch měním několikrát za rok podrážky, už to umím stejně dobře jako švec. Já myslím, že téma převrácenky na dlouhé chození a do mokra se trochu přeceňuje. I ve VS ti co měli na kvalitní boty jezdili většinou na koni a ti co na ně neměli chodili bosi. Viz některé diskuse jinde. O tom že boty si chránili svědčí i ty "pantofle", které mi pořád nikdo nechce udělat.
Jinak Janovi boty jsou určitě nad KM. Ale vzhledem k tomu, jaké má nároky na vybavení jsou trochu níže než jiné věci, které znám.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Jan z Vracova
Příspěvky: 124
Registrován: ned led 04, 2009 9:08 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Jan z Vracova » stř úno 25, 2009 7:18 pm

Tak tady to máš Andre, pro velikost je na to hozená krabička od sirek. Jinak je to hodně měňavé, neb některé lístky jsou stříbrné a jiné zlaté, tak hodně záleží na světle.
Přílohy
P10103191.jpg
P10103191.jpg (207.24 KiB) Zobrazeno 16915 x
"Rozvíjej se poupátko, nejkrásnější z květů,
od rána až do noci budeš vonět světu..."

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Markéta z Rosic » stř úno 25, 2009 8:28 pm

Ziemomysl píše: Podrážka z jeleního krku je sice výborná neprošoupává se, ale saje vodu i když ju naimpregnuješ lanolinem ověřeno pokusem. Ta kůže je prostě jinačí houbovitá...(pokud se loudíš v dost mokrém či kalužách v vlhkém nic) podrážka z té tuhé kůže cca 3 - 5 mm tlusté je taky dobrá, ale postupem doby se takto prošoupe (o dost rychlejš než ten jelení krk).
Náš skupinový švec ty podrážky z jeleního krku napouští včelím voskem a vodu to teda rozhodně nesaje a navíc se ta podrážka krásně zpevní a je odolnější. Když jsem měla uvnitř ještě vložku z beránčí kůže,tak mi nebyla zima ani v listopadu a při celodením chozené. Vlhko v botách nebylo. Ve sněhu jsem to ale ještě nezkoušela.

Souhlasím s tím že převrácenky jsou lepší, když se na to někdo specializuje. Každé jeho botky jsou lepší a lepší!
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Hecht z Rosic » čtv úno 26, 2009 7:50 am

Sestřička má pravdu, jelení krk právě díky té "houbovitosti" vcucne včelího vosku neuvěřitelné množství. Když se nechá nasát opravdu pořádně, je z něho tuhý, ale pořád pružný "laminát", který vodu zaručeně nepropustí.
Jan z Vracova píše:růženec eben a palma
Tohle mě zaujalo, protože podobný problém jsem taky řešil. Máme doložené používání exotických dřev u nás? Nějak se mi nechce věřit, že by se dovaželo surové, nezpracované dřevo, maximálně snad hotový luxusní výrobek. Ale že by někdo v Asii nebo v Africe vyráběl na export do Evropy růžence? :?:
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Vladan z Řepice » čtv úno 26, 2009 8:23 am

No pan Maršálek může doložit dovážení papouščího peří z Egypta a jeho následné prodávání hloupým Vlámům (nebo komu) jako peří archandělů.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Maršálek » čtv úno 26, 2009 8:49 am

Napouštění podrážky voskem zkusím, díky za tip.

Ad špičky - to že se mírně zvedají je normální a v pořádku, takže žádnou paniku. To co jsem ve své práci o odívání zdrbnul jsou soudobě masově šité tzv. gotické boty s nesmyslně zvednutou špicí, danou již střihem. Ty odpovídají asijským typům a ne Evropě http://www.sedlarmates.cz/obr/gotika/103.htm http://www.sedlarmates.cz/obr/gotika/102.htm - to jsou přežity starých představ o univerzální gotické módě.
Ad zpevňovací pružek na patě - nepovažuji ho za chybu, neb má své logické opodstatnění. To že se nám na cca 6 solidně dochovaných párech VS dochovaných bot neobjevuje moc nedokazuje. To že ho nedohledáme na cca 30 torzech dalších nálezů také ne. Jestliže vycházíme z úvahy, že jenom ve VS byly šity miliony bot a dochovalo se nám jich jenom pár, můžeme je těžko považovat za reprezentativní vzorek odpovídající na všechny naše otázky. Na některých vyobrazeních se objevují ozdobné lemy, překrývající právě předpokládaný zadní a přední šev boty, což logicky odpovídá i Alanově praxi. Takže klid a zpět na zem. Jsem dalek dnes tvrdit, že se něco stoprocentně nepoužívalo, protože jsem to nedohledal :twisted:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Maršálek » čtv úno 26, 2009 8:55 am

Hecht z Rosic píše:
Jan z Vracova píše:růženec eben a palma
Tohle mě zaujalo, protože podobný problém jsem taky řešil. Máme doložené používání exotických dřev u nás? Nějak se mi nechce věřit, že by se dovaželo surové, nezpracované dřevo, maximálně snad hotový luxusní výrobek. Ale že by někdo v Asii nebo v Africe vyráběl na export do Evropy růžence? :?:
Podceňuješ mezinárodní obchod :wink: Nejenom že v zámoří i po pádu křižáckých knížectví nadále žili křesťané, ale i jinověrci dál s vervou obchodovali s Evropu. Poutníci dál chodili do Jeruzaléma a nakupovali suvenýry, krom těch opravdu zapálených fungovali i poutníci profesionálové (putující za peníze jiných kajícníků, aby je tak vykoupili) no a suvenýry a zaručeně pravé amulety se dováželi i vyráběli současně i přímo v Evropě (s puncem pravosti :lol: ). Ta žertovná historka, kterou Vladan vzpomíná, pochází z Itálie našich časů :wink: Jo, svět byl menší než nám připadá :lol:

P.S. tak pokud by si snad pán přál nějaký zaručeně pravý jeruzalémský růženec, posvěcený samotným patriarchou nad hrobem našeho Pána, měl bych jeden či dva. Mám k nim samozřejmě velmi silný citový vztah a mnohokrát mi zachránil život, ale jsem křesťanská duše a tak jsem ochoten ho vzácnému pánovi v případě naléhání přenechat za pouhé náklady. Skromnost mi nařizuje spokojit se s minimem, ale na druhou stranu zase vím, že méně než 6 kop grošů by tak urozeného a mocného pána urazilo... když je to tak vzácný artefakt :lol:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Jan z Vracova
Příspěvky: 124
Registrován: ned led 04, 2009 9:08 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Jan z Vracova » ned bře 01, 2009 7:31 am

Nakolik by bylo možné mít pouze látkový pásek bez přesky (samozřejmě hedvábí plus výšivka)? Nějak se mi nedaří najít přezku, která by mě dostatečně uspokojila.
Byl by to prostě jen dlouhý pruh látky na konci s očkem, kterým bych provlékl druhý konec a zavázal.

Pokud je to blbost tak mě nebijte.)
"Rozvíjej se poupátko, nejkrásnější z květů,
od rána až do noci budeš vonět světu..."

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů