Jan z Vracova

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od richardrg » ned bře 01, 2009 7:38 am

No to by mě také zajímalo, protože svojí manželce jsem poměrně složitou technikou vytvořil pásek pletený z barevné kůže a také jsem ho zakončil jen smyčkou na protažení. Neodpovídá tak ani starším vázacím pásům.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Ziemomysl
Příspěvky: 105
Registrován: pon srp 25, 2008 4:11 pm
Bydliště: Brno/UH-Jarošov/Modra
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Ziemomysl » ned bře 01, 2009 10:09 am

K látkovým pásům. zatím jsem si jich moc nevšiml, ale líbilo by se mi kor u chudších dam (či služebných) kdyby měli například tkanicový nebo karetkový pásek.:-)

něco podobného na tentok způsob i třebas vázáním:

Obrázek

(než ho ovazovat třikrát kolem pasu...)
Tak napsal Jarwiks alias Ziemomysl;-)

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od richardrg » ned bře 01, 2009 11:57 am

Na raném středověku mi to přijde v pohodě, tam jsem už slyšel i názory, že karetek je moc. Jedna z mých služebných ho ale také používá, myslím si že k venkovskému prostředí na začátku 14. stol. ještě patří. Navíc v nějaké diskusi nedávno o ní hovořil i Possadov jako o možné. A taky jsem ji použil i na svém oděvu.

Ale co jiný materiál?
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Ziemomysl
Příspěvky: 105
Registrován: pon srp 25, 2008 4:11 pm
Bydliště: Brno/UH-Jarošov/Modra
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Ziemomysl » ned bře 01, 2009 12:58 pm

richardrg píše:Na raném středověku mi to přijde v pohodě, tam jsem už slyšel i názory, že karetek je moc. Jedna z mých služebných ho ale také používá, myslím si že k venkovskému prostředí na začátku 14. stol. ještě patří. Navíc v nějaké diskusi nedávno o ní hovořil i Possadov jako o možné. A taky jsem ji použil i na svém oděvu.

Ale co jiný materiál?
Ano v RS je jich velmi moc ba je přetkanicováno a překaretkováno, je to dáno způsobem dnešní dostupnosti (materiál, vzor, rychlost výroby xkrát levnější a kratší než výšivky. Ale už i tam se právě ted rozjelo víc lidí vyšívat nové kostýmy a karetkovat. Co tím chtěl básník říct, všeho s mírou :twisted:

Souhlasím s tebou, k tomu venkovskéhmu nebo chudému prostředí určitě jo.

Ale co jiný materiál? Co tím ted myslíš konkrétně? Mě přijde jako dobrý materiál ještě pletený lanový pásek, ale opět pro chudinu. :-) Ovšem to jsme ted už utekly do obecné tématiky od konkrétního případu u Jana z Vracova:-)
Tak napsal Jarwiks alias Ziemomysl;-)

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od richardrg » ned bře 01, 2009 4:00 pm

No o několik příspěvků výš - to vzešlo od Jana z Vracova, chtěl použít hedvábí.
Já konkrétně použil barvenou kůži, ale uměl bych si představit třeba využití zbytku téměř jakékoliv luxusní látky.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Posadowski » ned bře 01, 2009 10:36 pm

richardrg píše:...o ní hovořil i Possadov jako o možné. ?
Posadow prosím :lol: Víte, ono jde taky o materiál a provedení. Je karetka a karetka. To, co si představují RSkáři pod pojmem karetka (4cm široká tkanice pletená na 8 karetkách ukrutně tlustou vlnou) není karetka pro 14. století (a obávám se ani na venkov). Moje paní má jako součást účesu vyrobenu jednobarevnou karetkovanou pásku podle nálezu z městského prstředí Londýna (podle typu účesu to datuji tak na 40-60. léta 14. st, podle nálezové vrstvy je datování hrubší).
Ta tkanice je široká 1,3cm a je tkaná na 24 karetkách (4dírkových, krajní 2dírkové tedy celkem 92nití na 1,3cm !!) to je skoro plátýnko, když jsem si to nechal rekonstruovat, muselo se to upravit na 22 karetek a 1,7cm, protože tak tenké nitě mi neobstarali.
To je karetka pro 14. století. 92 nití, na tom by šly už vytkat i složté vzory, kytičky, dokonce texty. Ano, karetky jsou pro 14. století dohledatelné a doložitelné, ale není to všechno.
Přátelé, těch technik je spousta a je to stejné jako s výšivkami, ty výšivky taky nemohou být jednoduché a tlustou nití, pokud to mají být honosné výšivky.
Ale je tu další zdobení, které spousta lidí nepoužívá. Co brokátové lemy? Co pruhy nebo kostky z jiné látky? Co našité kroucené tkanice nebo tkanice normálně tkané?
Všichni jste opustili "ty hnusné plastové strojově tkané lemovky" Ale viděli jste někdy takovou středověkou "lemovku"? Jak je tkaná emailovaným drátkem obtáčeným kolem lněné duše? Jak je to "hnusně plastové"?
Viděli jste řady třpytivých bezantů, dublety, zlacené či stříbřené lístečky papíru, perlové kytky a takové věci?
Já to udělat podle těch popisů a přijít v tom na Turnaj, tak mě vynesete v zubech a prohlásíte za "plastového šílence"
Upli jste se na jednobarevné vlněné látky a karetky a vzorové tkaniny a jiné zdobící techniky zcela pomíjíte. Na začátku 14. století to ale tak nevypadalo. Tam byla (minimálně pruhy) zdobená i podšívka...
To ale na iluminacích nenajdete.Čtěte, poslouchejte, studujte. Koukat na obrázky je málo.

Uživatelský avatar
Ziemomysl
Příspěvky: 105
Registrován: pon srp 25, 2008 4:11 pm
Bydliště: Brno/UH-Jarošov/Modra
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Ziemomysl » ned bře 01, 2009 10:57 pm

Plně souhlasím s názorem, není karetka jako karetka. Proto jsem psal pro chudinu, bylo by nehorázné aby číšník její milosti měl něco, co je tak pro uroveň mojí postavy.
Tak napsal Jarwiks alias Ziemomysl;-)

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od richardrg » pon bře 02, 2009 5:31 am

Omlouvám se panu z Posadowa, pěkný výčet možných způsobů zdobení, ještě by možná šel doplnit, to je totiž jedna z věcí, které tu chybí. Hovořil jsem i s Hankou co pro tebe dělala nějaké jemné karetky, tak vím o čem mluvíš.

Ale nenašel jsem odpověď na ten pruh látky jak se na to díváš?
A co ten pásek spletený z tenkých barvených řemínků.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Posadowski » pon bře 02, 2009 7:55 am

richardrg píše: Ale nenašel jsem odpověď na ten pruh látky jak se na to díváš?
Látkový pás ano. Konečně, co je karetka? Látkový pás jen místo stavu tkaný destičkami. A mnoho dochoivaných pásů je potaženo látkou, přičemž to kožené jádro je určitě jen technický prostředek podpory a zpevnění. Takže pás jen z látky, případně zespod vyztužené další silnější látkou určitě ano. Zdobený bude jak bezanty, perličkami, kamínky, tak výšivkou či kombinací těchto technik. Jestli se zavazuje na uzel, to nevím, spíš bych řekl, že ne, ale to už by bylo věštění z koule. Doklady nejsou.
Těch technik zdobení je moc a na ty v příspěvku výše jsem si namátkou vzpomněl v rychlosti při té odpovědi. Podobnou technikou je pletení na prstech, kterou se vytvářejí jakoby copánky ale z více nití, takže vznikají pletené "tkanice" nejen kulaté, ale i ploché. Ale že by se to dělalo z kožených řemínků, potažmo se to používalo na pásy? No nevím...
Já bych se těmhle věcem spíš vyhnul. Ikdyž i u nás se dochoval zbytek pásu (?) pásky od tašky (?)... prostě kus plochého pásku tkaný z koňských žíní (to musela být pevnost!) potažený látkou (Březinová 07)

Uživatelský avatar
Jan z Vracova
Příspěvky: 124
Registrován: ned led 04, 2009 9:08 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Jan z Vracova » pon bře 02, 2009 10:57 am

Takže myslíš, že udělat jej bez přezky není možné? Tedy tak, že by místo kovového oka bylo oko látkové.
"Rozvíjej se poupátko, nejkrásnější z květů,
od rána až do noci budeš vonět světu..."

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Vladan z Řepice » pon bře 02, 2009 11:21 am

Dej tam tu kovovou sponu, bude to odost hezčí a praktičtější. Mimo jiné, viděl jsi snad někde na vyobrazení či reliéfu šlechtice oděvní pásek jen tak zavázaný? Já ne. Neříkám, že to nejde, ale udělal bych to jinak.

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Andre » pon bře 02, 2009 11:34 am

pouze VÁZANÉ (bez přesky) látkové opasky - Morganova bible (Maciejowski).

Nemám čas to v práci hledat na netu, ale je jich tam několik.
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Vladan z Řepice » pon bře 02, 2009 11:42 am

Až budeš mít čas, tak to sem prosím nějak linkni. Já to procházel a nevšiml se. Jsou tam sice vojenské vázané, ale oděvní pro šlechtice jsem nenašel.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Maršálek » pon bře 02, 2009 12:11 pm

to je nedorozumění - André má na mysli ty uvazovací mečové pásy
http://www.tempora-nostra.de/Manesse.php?id=203&tfl=23
(tady je ale otázka, zda jsou kožené, nebo látkové, případně kombinované...). Já osobně jsem je dohledal jenom jako pevnou součást mečové pochvy, kde mi přijdou logické.
ACTA, NON VERBA

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Vracova

Příspěvek od Andre » pon bře 02, 2009 12:34 pm

Je to možné, nemám to teď před sebou... byť jsem měl zato, že jsem tam viděl i vázané pásky bez pochvy.
Nicméně, kdyby měl můj život záviset na mé paměti, tak se raději rovnou podřežu...
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů