Richard

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Odpovědět
Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » pon bře 22, 2010 3:59 pm

Tak jsem si připravil drobnou novinku. Pokus o vytvoření pravděpodobného bojového oděvu u nápravníka sloužícímu komturovi Řádu německých rytířů v Chomutově, s vyyužitím literatury laskavě zapůjčené od bratří z Frýdlantu.

Tento typ se v podstatě udržel asi od posl. třetiny 13. stol min do GrunWaldu (1410). Němečtí rytíři byli dost konzervativní.

Trochu mi nesedí ramena, ale zjistil jsem to až z fotek a půjde to lehce upravit.
Za případné připomínky děkuji.
P1070423.JPG
P1070423.JPG (36.76 KiB) Zobrazeno 10972 x
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Maršálek » úte bře 23, 2010 8:17 am

pěkné - s těmi průramky to evokuje podbíjený varkoč :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od Ronšperk » stř dub 07, 2010 7:50 pm

Proč modrá barva na těch křížích?
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » pát dub 09, 2010 9:07 am

Je to v popisu, protože se jedná o vazala - nápravníka komendy v Chomutově, s ohledem na moji lokaci v Krušných horách, tak obléká barvy komtura, respektivně město, které je majetkem komendy je také používá. A podařilo se mi s Pepou = Heinrich von Tschernhausen najít dva komtury, možná dokonce zemské mistry Johann von Schowenforst a Johann von Milheim sídlící v Chomutově, překvapivě to byla s největší pravděpodobností největší komenda co se týče zalidnění v rozsahu dnešní republiky. Bohužel nemám dostatečnou literaturu a ani s dotazem u znalejších jsem zatím nepochodil, abych měl jednoznačně doloženy jejich rodové znaky nebo alespoň barvy, podle znalců je dokonce ani nemuseli používat, vyšli jsme z pravděpodobné analogie.

Barvy modrou a bílou má první znak, který byl Chomutovu potvrzen, bohužel později, než je pro toto fórum relevantní, ale vycházel jsem z úvahy, že se snad opíral o barvy skutečně používané. Prostě jsem vzal v úvahu tuto variantu jako jednu z možných a alespoň trochu obhajitelných. A v bílo modré kombinaci jsem dal přednost tomuto řešení, protože barvení na modro považuji v relevantní době za cenově náročné. Tvar křížů je potom převzat z publikací o řádu.

Celkové řešení je potom zvláštní v tom, že se hodně podobá barvám samotného řádu. Asi proto je kříž zdvojen, v publikaci, kterou jsem měl k dispozici je nějaká německá komenda, která má červeno bílou kombinaci překvapivě podobnou johanitům a pravděpodobně proto našili dva kříže nad sebe. Udělal jsem je tedy ve stejné úpravě, na klobouku to není příliš vidět, protože horní kříž je vysoko a není na něj dobře vidět.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » pon dub 12, 2010 3:52 pm

Rád bych znal váš názor. Chtěl bych při hostinách používat sklo tohoto typu
http://www.fabrefacta.cz/svatebni-dary/ ... i-c63.html
a možná také tohoto typu
http://www.fabrefacta.cz/firemni-darky/ ... ru-c8.html

Jde mi o to, jestli si myslíte že svobodník z Krušných hor vlastnící 2 lány by si něco takového mohl dovolit.
Ve druhém případě je datován na pozdější dobu,přelom 14. - 15. stol., zatímco tento, v podstatě stejný jen větší je datován 14. stol,.http://www.fabrefacta.cz/lesni-sklo/rep ... e-c10.html
myslíte že tento tvar by se mohl vyskytnout i dříve?
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Maršálek » pon dub 12, 2010 4:08 pm

já bych se na tvém místě spokojil s cínem
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Pohrobek
Příspěvky: 175
Registrován: pon říj 26, 2009 3:18 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od Pohrobek » pon dub 12, 2010 8:00 pm

richardrg píše:Rád bych znal váš názor. Chtěl bych při hostinách používat sklo tohoto typu
http://www.fabrefacta.cz/svatebni-dary/ ... i-c63.html
a možná také tohoto typu
http://www.fabrefacta.cz/firemni-darky/ ... ru-c8.html

Jde mi o to, jestli si myslíte že svobodník z Krušných hor vlastnící 2 lány by si něco takového mohl dovolit.
Ve druhém případě je datován na pozdější dobu,přelom 14. - 15. stol., zatímco tento, v podstatě stejný jen větší je datován 14. stol,.http://www.fabrefacta.cz/lesni-sklo/rep ... e-c10.html
myslíte že tento tvar by se mohl vyskytnout i dříve?
No hlavně né z tohohle shopu, bohužel měl jsem tu čest na Pražském hradě prodávat mimojiné i jejich výrobky a myslím, že jsou značně předražene..... třeba ty skleničky na které se ptáš, jsem viděl i o 100,- kč levněji
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » úte dub 13, 2010 4:24 am

Cena vůbec nerozhoduje, šlo mi spíše o to použití skla v souvislosti s postavením a druhotně o typ skla.

Občas se totiž musím bránit tomu, že si vzhledem ke svému stavu pořizuju nákladnou výbavu.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od Ronšperk » úte dub 13, 2010 2:16 pm

Také bych s v tvém případě spokojil spíše s cínem. To sklo je hoch záležitost a ne jen pořizovací cenou, ale i možností jej přepravovat. Odmysli si auto a původní vypolstrovanou krabičku. Hoď to na hrb koni ve vaku a je ti jasné, že nápravník si sklo nikam nedovezl. :wink:
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Posadowski » úte dub 13, 2010 2:35 pm

Ronšperk píše:Také bych s v tvém případě spokojil spíše s cínem. To sklo je hoch záležitost a ne jen pořizovací cenou, ale i možností jej přepravovat. Odmysli si auto a původní vypolstrovanou krabičku. Hoď to na hrb koni ve vaku a je ti jasné, že nápravník si sklo nikam nedovezl. :wink:
No, pánové, pánové. Samozřejmě nebude svobodník cestovat se sklem a nechť se s cínem spokojí. Nicméně tu hodnotu skla jako obzvlášť hoch výrobku bychom asi pomalu měli začít mírně přehodnocovat. Teďka je v Chrudimi výstava nejnovějších vykopávek "jak se žilo v bohaté čtvrti" a je tam kromě jiného opravdu bohatá kolekce skla i z naší doby. Ano, byla to bohatší čtvrť, ale těch nálezů je tam spousta, zřejmě to tedy znamená, že to nebylo tak, že v takovém městě se vyskytovalo pár pohárků - po jednom v nejbohatších domech- ale že jich bylo mnohem víc a to sklo zase tak strašnou vzácností nebylo. Pokud se mi to podaří se tam dostat, pokusm se zjistit víc, někdy 22.4. o tom tam budou mít přednášku.

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od Ronšperk » úte dub 13, 2010 2:52 pm

Posadowski píše:
Ronšperk píše:Také bych s v tvém případě spokojil spíše s cínem. To sklo je hoch záležitost a ne jen pořizovací cenou, ale i možností jej přepravovat. Odmysli si auto a původní vypolstrovanou krabičku. Hoď to na hrb koni ve vaku a je ti jasné, že nápravník si sklo nikam nedovezl. :wink:
No, pánové, pánové. Samozřejmě nebude svobodník cestovat se sklem a nechť se s cínem spokojí. Nicméně tu hodnotu skla jako obzvlášť hoch výrobku bychom asi pomalu měli začít mírně přehodnocovat. Teďka je v Chrudimi výstava nejnovějších vykopávek "jak se žilo v bohaté čtvrti" a je tam kromě jiného opravdu bohatá kolekce skla i z naší doby. Ano, byla to bohatší čtvrť, ale těch nálezů je tam spousta, zřejmě to tedy znamená, že to nebylo tak, že v takovém městě se vyskytovalo pár pohárků - po jednom v nejbohatších domech- ale že jich bylo mnohem víc a to sklo zase tak strašnou vzácností nebylo. Pokud se mi to podaří se tam dostat, pokusm se zjistit víc, někdy 22.4. o tom tam budou mít přednášku.

To jo. To nezpochybňuji. V Plzni v měšťanských domech se rovněž našlo. Ale jde mi o náklady a četnost to vše spojené s jeho běžným užíváním. Respektive, že je v domě neznamená, že z něj cucám každodení kvas. Také máte doma skleničky za 30,- z Tesca a pak sadu broušenek po prababičce které používáte na Vánoce, silvestra a pod.
Pokud nápravník někam vyrazí asi tohle ssebou brát nebude. Pokud bude svého pána hostit, nebo bude domlouvat ve svém domě obchod, na jeho stole bude sklo i kdyby měl obrat souseda. Bohužel většinou jsme v těch polních podmínkách nežli v tom městském prostředí. Tak jsem to myslel. :)
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » úte dub 13, 2010 3:56 pm

To přirovnání k broušeným skleničkám po babičce se mi líbí :D
Jde o to že jsem si je chtěl vzít na májový sněm, je pravda, že na cestování to moc není, ale i běžnou pracovní keramiku vozím v polstrované truhličce a docela se mi to osvědčuje. Asi si je vezme někdo jiný a dovolí mi z nich pít. :D

Ptal jsem se proto, abych nebyl osočen, že se povyšuji, ale na druhou stranu jsem se chtěl pochlubit, že si něco takového mohu dovolit. Zájemcům budu vyprávět dojímavý příběh o tom jak jsem se k nim ve sklutečnosti dostal.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Maršálek » stř dub 14, 2010 7:56 am

já jsem stále pro cín, nicméně můžeš nám u hostiny vyprávět dojemný příběh o jejich původu a ráno nám je se slzami v očích prodávat a poukazovat přitom na své utrápené a bosé děti, které ty grošíky nutně potřebují - o jejich hereckém zápalu jsme se již přesvědčili na turnajském tržišti :lol:
ACTA, NON VERBA

Siegfried
Příspěvky: 4
Registrován: úte srp 26, 2008 9:36 am
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Siegfried » stř dub 14, 2010 9:46 am

richardrg píše:Rád bych znal váš názor. Chtěl bych při hostinách používat sklo tohoto typu
http://www.fabrefacta.cz/svatebni-dary/ ... i-c63.html
Tohle je poměrně běžný tvar pro přelom 13-14.stol.

Ty ostatní už ne, ty zavánějí tvarově "číší českého typu" a jsou nejstarší datované v nálezových vrstvách kolem 1340 a to vyjimečně, spíše až po 1350.

Myslím že bych ti tu sklenici spíše nedoporučil... nebylo by to typické pro tvé postavení ikdyž s patřičným příběhem lze okecat vše... i Normanku na turnaji :)
A co se týče cínu, nebyl bych tak optimistický, co jsem zatím zjistil tak to ve 14.stol. taky nebylo z nejlacinějších :)

Co se týče četnosti, tak můžeme z jímek těžko vyvozovat, protože netušíme jaká byla ztrátovost použitím :)
Přesto bych nezapomínal na to, že městský patriciát je svým bohatstvím srovnatelný k vysokému panstvu, tedy nesrovantelně bohatší než střední šlechtická vrstva, takže nálezy z městského prostředí nemusí nutně definovat lacinost :) Je potřeba rozbor celé vrstvy z jímky :)
Bolest je cesta.

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Andre » stř dub 28, 2010 2:00 pm

Richard - bojový oděv nápravníka ve službách řádu
Nějak se mi čoveče úplně nezdá ten waffenrok... rozhodně bych tam vrazil z boku dva pořádné klíny (na všech vyobrazeních a plastikách, které si vybavuji to vypadá jako normální sukně bez rukávů), pak bych mu rozhodně o dobrých 10cm zkrátil ramena a rozhodně bych ho prodloužil tak, aby sahal pod kolena.

... je to sice urozenec, ale takhle nějak řasené a dlouhé by to bylo podle mě lepší:
http://www.flickr.com/photos/roelipilam ... 530183550/
http://www.flickr.com/photos/roelipilam ... 530183550/
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti