Richard

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od Ronšperk » úte pro 22, 2009 9:32 am

richardrg píše:Prosím o pomoc s interpretací této pokrývky hlavy.
http://iluminace.viaboemia.com/obleceni ... pic006.jpg
Je to z :D Mánesova kodexu :D , viz debata jinde. Dají se tam dohledat i další podobné, některé jednoznačne viditelné jako srolované rukávy, jiné se mi zdají i po srolování příliš krátké.

Že by se mohlo jednat o rukávový čepec (chaperon) by případně naznačovala levá strana, kde je naznačeno pravděpodobně ozdobné vykrojení, odlišná barva části přiléhající k hlavě, by potom pravděpodobně vycházela jako podšívka rukávu. Navíc je to i ve většině komentářů uváděno jako upravená (srolovaná )kukla.

Moje interpretace je taková že by se MOHLO jednat o něco jako raný baret (biret ?),
Maršálkova práce se o něčem podobném nezmiňuje, nevím jestli se nejedná o pozdější věc, ale tu by Koho na svých stránkách pravděpodobně neměl. Na druhou stranu jsem nenašel starší zmínku o baretu (biretu) než ze zakládací listiny Karlovy Univerzity, kde je součást oděvu hodnostářů. Ale vůbec jsem nevěnoval pozornost cizojazyčným zdrojům. Vzhledem k tomu, že se jedná o relativně usedlý typ oděvu, navíc částečně vycházející z tradic jiných škol a církevního oděvu, dovoluji si předpokládat že by tato pokrývka hlavy byla na počátek 14. stol. použitelná.



I přesto bych rád znal váš názor na použití pokrývky hlavy, která by byla nahoře uzavřena kruhovým kusem látky po obvodě o málo větším než obvod hlavy. Snad jsem se vyjádřil přesně. Díky všem za připomínky
Já jsem také toho názoru, že se jedná o kuklu. Konec konců tomu odpovídá i jeden cípek na levé straně (cíp kukly) a rozšíření na straně pravé (díra na krk). Velikost múže být dána jak proporcionálně malou "kukličkou" z malého kusu látky, tak gramlavostí malíře, který neumí velikostně srovnávat. (U Manesse zcela běžné, nedůležité je přirozeně prťavé)
Sám takovýto čepec přímo ušitý nevlastním ale již dlouhá léta nosím jen ztočené kukly. Pravda chce to trochu šikovnosti a i střih kukly musí být striktně upraven, ale málokodo si všiml, že to není čepec, ale kukla, což považuji za úspěch teorie. :wink:
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » ned bře 07, 2010 3:59 pm

Aby bylo závisti za dosti učiněno, představuji Vám nový kousek ze svého šatníku. Insiprace dle níže zobrazeného obrázku, bohužel neznám přesný zdroj. Pro zasvěcené, jedná se o 102 sešitých dílů látky. (včetně podšívky a knoflíků.)
mi_parti.jpg
mi_parti.jpg (46.22 KiB) Zobrazeno 10479 x
P10703391.jpg
P10703391.jpg (45.68 KiB) Zobrazeno 10479 x
A tady ještě s novou pokrývkou hlavy a mi-parti nohavicemi.
P10703411.jpg
P10703411.jpg (45.2 KiB) Zobrazeno 10479 x
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od Jiří z Holohlav » ned bře 07, 2010 5:39 pm

Hm :( to sis tedy vyhrál :shock:
Gratuluji.
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od Spakona » ned bře 07, 2010 6:51 pm

hmmmmmmmmm
pán je hračička... mno jo - kdo umí.....
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » ned bře 07, 2010 7:05 pm

Jiří díky za pochvalu, ale tentokrát jsem si poprvé nešil sám, šila mi to paní Tréglová, která šije klukům ve Frýdlantu a tímto ji mohu jen doporučit.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od Vladan z Řepice » pon bře 08, 2010 6:53 am

Pěkné

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Maršálek » pon bře 08, 2010 12:45 pm

krásná inspirace Španělskem - jeden z kodexů Alfonse X. Moudrého

tohle není špatně, ale jinak před španělskou módou varuji, protože má svá specifika, která nemají s naším prostředím zhola nic společného...
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » pon bře 08, 2010 12:50 pm

Souhlasím, proto jsem nedělal repliku, všimněte si na naše poměry velikých průramků a nezvyklých manžet.
Použil jsem v podstatě jen barevnou kombinaci a střih jsem se snažil dodrže t"středoevropský".
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Kain » pon bře 08, 2010 1:24 pm

No máš to hnusné a pěkně mě štveš :) Asi si pořídím hedvábné cotte, ať nevypadám jako chudý příbuzný :)
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

bratr Bohuslav
Příspěvky: 72
Registrován: pon srp 17, 2009 10:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od bratr Bohuslav » pon bře 08, 2010 7:23 pm

richardrg píše:Souhlasím, proto jsem nedělal repliku, všimněte si na naše poměry velikých průramků a nezvyklých manžet.
Použil jsem v podstatě jen barevnou kombinaci a střih jsem se snažil dodrže t"středoevropský".
Docela zajímavě jsi to nakonec vyřešil, ten na tom obrázku kterým ses inspiroval má totiž přes košili ještě mi- parti roucho s 3/4 rukávem a pak ještě jedno mi - parti roucho bez rukávů, proto ty veliké průramky.

Trochu se mi nezdá ten jeden odlišný knoflík a celkově mi ty knoflíky příjdou zbytečně obrovský, možná bych se vynechal ten stojáček, není zrovna moc typickej, ale to jsou jen takový detaily a doporučení.

Jinak pěkněs udělal u košile úzský rukáv a dobře že je ta košile dlouhá.

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » pon bře 08, 2010 10:12 pm

Ad knoflíky na rukávech je po třech knoflících, vlevo na červené žluté knoflíky a vpravo na žlutočervených pruzích jsou červené, potom to tak úchylně nevypadá, ale knoflík můžu vyměnit, mám nějaké navíc. V reálu mi velké nepřipadají, mají necelé 2 cm průměr, menší už by teď asi byly problém, kvůli velikosti dírek.

Pořád vycházím z toho, že je to oděv hudebníka, takže extravagantní, proto jsem ponechal i ten stojáček, který opravdu není moc typický, ale objevuje se.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od Jiří z Holohlav » úte bře 09, 2010 2:24 pm

Hudebníka? Budeš i hrát?
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » úte bře 09, 2010 6:09 pm

Vzhldem k tomu, že nemám hudební sluch, tak asi těžko :D
Ale budu muset něco vymyslet, přinejmenším budu vyprávět lehce vtipné a erotické příběhy.
Spíše jsem vážně uvažoval o žonglování s prapory. Historicky je to doložené a možná bych to i zvládl.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Kain » úte bře 09, 2010 8:25 pm

A co mít prostě jen postavu excentrika? Neurozený, ale bohatý, co dává na odiv, čeho se domohl snahou a pílí. Objekt pomluv u šlechty a závisti u všech:-)
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » stř bře 10, 2010 8:18 am

No tuto cestu jsem již nastoupil dávno :D a podle některých ohlasů i úspěšně :D už mě pomlouvají
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti