Richard

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Posadowski » stř dub 28, 2010 2:07 pm

Andre píše:...úplně nezdá ten waffenrok...
100%souhlas s Andrem, promiň, ale je to strašně pytloidní.
Já bych zešikmil náramenice, aby ti to na rameni netrčelo do stran, dál prohloubil průramky (o dost) a pak hlavně to výrazně vyklínoval (už od průramku) Minimálně na boku, jestli i kolem toho předního rozstřihu, to je otázka.
Co se týče délky, z té fotky to není dost dobře poznat.

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » čtv dub 29, 2010 6:53 am

Jak jsem psal. odstávající ramena jsem odstranil sešikmením, tím se zlepšilo i vyznění průramku.

Rozumím klínu do boku, můžu to rozšířit o dost. Pak bych mohl klidně dát klín i dopředu, ten rozparek v podstatě kopíruje rozparek na prošívce. Je tam kvůli pohyblivosti. Ale vlna ( a dost těžká) se nikdy tak řasit nebude.

Akorát mi není úplně jasné, jestli myslíte ten varkoč delší než prošívku, to bych problematicky našíval a asi by se i do toho nechtělo.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Andre » čtv dub 29, 2010 7:04 am

Myslím si, že vlna ať už jakákoliv se bude řasit dost, pokud tam narveš dost široké klíny. Mě se třeba řasí i tunika ušitá z té tvé šedé polské vojenské deky, protože jsem tam nacpal cca 3m materiálu ve 4 klínech (měřeno na dolním lemu). Pokud bude suknice dostatečně volná na spodku (dejme tomu obvod 3-4m), nepotřebuješ žádné rozparky kvůli pohybu (mám to vyzkoušené na varkočích pro své družiníky).
Co se délky týče, nevybavuji si, že bych někdy viděl něco kratšího, než sukni, která kryje kompletně celý kolenní kloub... tedy řekněme že končí min 5cm pod kolenem. Ale chápu, že když už je to jednou střižené, těžko se to dá nastavovat, takže se na tyhle moje plky vybodni.
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » čtv dub 29, 2010 7:16 am

Tady je vyobrazení z knihy Deutschordnen, podle které varkoč vznikl.

Délka jak píšeš mi vychází asi těch 5 cm pod koleno, u mě je to těsně pod koleno, vepředu je rozparek ale řasí se to, ty klíny tam přidám.

Z vyobrazení nejsou jasné průramky, ale okolo krku je znatelně větší výstřih, ale do toho se mi moc nechce.
Přílohy
img046.pdf.jpg
img046.pdf.jpg (71.71 KiB) Zobrazeno 10370 x
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od Ronšperk » čtv dub 29, 2010 8:02 am

Já bych upravil i tu prošívku. To máš na můj vkus také takovou "samurajskou" (ramena výš než hlava). Já vím, že mi na to řekneš teze o krytí ramen, ale pohledově mi to vůbec do Evropy nesedí. Potažmo ten varkoč to samé. Rozšířit a zkosit ramena.
Ten maník na obrázku je ale Johanita a tys to napasoval na Teutony. Navíc ten obrázek je současná interpretace. Máš ty dva kříže nad sebou podložené pro Teutony obrzem či slovem? Takhle mi to přijde takové zpytlíkované dohromady na základě "obrázku z knížky" a vlastní fantazie.
Naposledy upravil(a) Ronšperk dne čtv dub 29, 2010 8:41 am, celkem upraveno 1 x.
Honor Supra Witam!

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Andre » čtv dub 29, 2010 8:30 am

richardrg píše:Tady je vyobrazení z knihy Deutschordnen, podle které varkoč vznikl.

Délka jak píšeš mi vychází asi těch 5 cm pod koleno, u mě je to těsně pod koleno, vepředu je rozparek ale řasí se to, ty klíny tam přidám.

Z vyobrazení nejsou jasné průramky, ale okolo krku je znatelně větší výstřih, ale do toho se mi moc nechce.
Čoveče Richarde, nejsem si jistý, jestli je vhodné podle toho týpka na obrázku odhadovat střih. Za prvé proto, že je to očividně novodobá stilizace, která může představovat v podstatě cokoliv a za druhé proto, že ten chlap na obrázku je jezdec v těžké zbroji.
Jinak ten hluboký výstřih podle mě není výstřih, ale kápě umístěná přes waffernok, takže o hloubce dekoltu ti to nic moc neřekne.
Jinak je tam stylizováno přesně tak, jak si myslím, že by to mělo být - řasená sukně, úzká ramena, délka pod kolena.
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » čtv dub 29, 2010 8:45 am

Ronšperk píše:Já bych upravil i tu prošívku. To máš na můj vkus také takovou "samurajskou" (ramena výš než hlava). Já vím, že mi na to řekneš teze o krytí ramen, ale pohledově mi to vůbec do Evropy nesedí. Potažmo ten varkoč to samé. Rozšířit a zkosit ramena.
prošivka.JPG
prošivka.JPG (80.05 KiB) Zobrazeno 10358 x
Tady je snad dobře vidět, proč se nedomnívám, že bych měl ramena výše než hlavu, ale na jiných fotkách to může vypadat jinak.
Problém je asi ve střihu, ta prošívka byla dělána jako archaická, volná, relativně dlouhá, ramena v podstatě nejsou řešena vůbec, protože u krku je látka jen přeložená, a při 30 vrstvách lnu to tvar ramena nezkopíruje, a dodatečně vyřezávat klín se mi opravdu nechce. Až budu dělat další prošívku bude už vypadat jinak.
Další věc jsou ta" křidýlka" u rukávu, ta by tam být nemusela, ale zjednodušilo mi to napojení, kdy jsem nemusel řešit zeslabení prošívky v místě napojení rukávu a průramku, navíc se mi osvědčily, když si prošívku sundavám, nemusím mít strach, že něco utrhnu a dobře chrání ramenní kloub i bez dodatečné ochrany.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Pepan
Příspěvky: 60
Registrován: pon led 26, 2009 6:39 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Pepan » čtv dub 29, 2010 8:51 am

Ronšperk píše: Ten maník na obrázku je ale Johanita a tys to napasoval na Teutony. Navíc ten obrázek je současná interpretace. Máš ty dva kříže nad sebou podložené pro Teutony obrzem či slovem? Takhle mi to přijde takové zpytlíkované dohromady na základě "obrázku z knížky" a vlastní fantazie.
Opravdu se jedná o německého řádového vojáka - obrázek je samorřejmě volná interpretace na základě dochovaných informací. Jedná se ale o vojáka z řádového města v Prusích. Kříže byly 2 právě proto, aby nebyl zaměnitelný s johanity. Každopádně k problematice barev se vyjadřuje ještě jedna obdobná knížka o řádu (taky německá publikace) kde je uvedeno, že o barvách vojáků řádu (nerytířů - městsých posádek, žoldáků, knechtů) rozhodoval zemský komtur. Ten pak volil jejich barvy podle města ze kterého pocházeli, nebo jim mohl zvolit barvy svého rodu (které by nosil kdyby nebyl členem řádu) a tak se i zpravidla dělo.

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » čtv dub 29, 2010 9:03 am

O trěch barvách a křížích jsem psal už 9. dubna.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » čtv dub 29, 2010 9:06 am

Čoveče Richarde, nejsem si jistý, jestli je vhodné podle toho týpka na obrázku odhadovat střih. Za prvé proto, že je to očividně novodobá stilizace, která může představovat v podstatě cokoliv a za druhé proto, že ten chlap na obrázku je jezdec v těžké zbroji.
Jinak ten hluboký výstřih podle mě není výstřih, ale kápě umístěná přes waffernok, takže o hloubce dekoltu ti to nic moc neřekne.
Jinak je tam stylizováno přesně tak, jak si myslím, že by to mělo být - řasená sukně, úzká ramena, délka pod kolena.[/quote]

Jezdec to rozhodně není, už podle štítu, a navíc v popisku je, že se jedná o vojáka svolávaného do města s chudší ochranou trupu. Podle mě městská milice, kam bych jako nápravník asi patřil.

Kápě mě nenapadla, ale souhlasím.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Andre » čtv dub 29, 2010 9:36 am

richardrg píše:Jezdec to rozhodně není, už podle štítu, a navíc v popisku je, že se jedná o vojáka svolávaného do města s chudší ochranou trupu. Podle mě městská milice, kam bych jako nápravník asi patřil.

Kápě mě nenapadla, ale souhlasím.
No, ten člověk má těžkou zbroj a hlavně obrněné nohy. U pěšáka považuji brň na nohou jednak za zbytečnou (prostě nohy nejsou nijak zvlášť exponovány v boji proti protivníkovi, který je obvykle na koni), druhak za velmi nepraktickou - kdo na sebe navléká kroužkové nohavice ví, o čem mluvím. Člověk s brní na nohou je také velice pomalý a nemotorný pohybuje-li se pěšmo, čímž pádem se sám výrazně znevýhodňuje proti ostatním pěšákům, jejichž největší výhodou je rychlost a mrštnost. Navíc má ten panďulák naznačený rozparek na suknici, krterý sám o sobě poukazuje na to, že se často vozí v sedle. Celkově na mě působí jako těžkooděný jízdní kušičník.
... i když ten štít je vyloženě pěší záležitost. Tady bych ale hledal problém hlavně v tom, že se jedná o novodobou stilizaci, na které může být nakresleno v podstatě cokoliv.

Takže tak....
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » čtv dub 29, 2010 10:05 am

A k tomu ještě jako další námět na přemýšlení je záznam o Chebské hotovosti (tuším že až z roku 1396), kdy má svobodník předepsán nástup při zemské hotovosti koňmo skuší a kopím a pacholkem.
On by ten nápravník možná toho koně měl také, můj vývod je, že by ale díky znalosti okolí sloužil spíše v nějakém spížním oddíle.

Ta interpretace je těžká, navíc ta vyobrazení, jestli jsem dobře pochopil nejsou tvořena podle nějakých iluminací nebo soch, ale jen s využitím tehdejších řádových regulí.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od Ronšperk » čtv dub 29, 2010 11:46 am

Richard: Ta ramena výš než hlava bylo myšleno nadneseně 8) . Jde mi právě o ty přesahy, které zmiňuješ. A které mi prostě nesedí do tvaru pohledově. Stále mi to díky těm ramenům připomíná spíše Aragorna, nežli typickou pěší zbroj střední evropy. Ale možná je to jen osobní pocit.
Ty barvy jsou pro mne zkutečně pak záhadné. Nejak mi v představách padá vysněná uniformita i u ostatních řádů a nejen u mnou studovaných Templíků. :) Na tvůj příspěvek jsem dočista zapoměl , tak se omlouvám. Jsem notně poučen. :wink:
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » čtv dub 29, 2010 1:37 pm

Možná si stačí připomenout jednoduše to, že řádoví bratři měli jednotnou ústroj dle předpisu, v zásadě bílou, šedou, černou.
To co by si viděl barevně je v literatuře označováno jako hosté.
Jednak námezdná šlechta - ve svých barvách,
Poddaní řádu v barvách určených komturem podle příslušnosti ke komendě.
poddaní řádu v civilu - nebojoví a proto nerozlišení.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » čtv dub 29, 2010 1:40 pm

[quote="Ronšperk"]Richard: Ta ramena výš než hlava bylo myšleno nadneseně 8) . Jde mi právě o ty přesahy, které zmiňuješ. A které mi prostě nesedí do tvaru pohledově. Stále mi to díky těm ramenům připomíná spíše Aragorna, nežli typickou pěší zbroj střední evropy. Ale možná je to jen osobní pocit.

No je pravda, že špatná silueta je rušivá, já to trochu schovával za to, že pokud budu mít prošívanici a přes to ještě pročívanou vestu, tak nebude taky úplně sedět.
Pokud by ty křidýlka opravdu nějak výrazně vadily víc lidem tak je odříznu, ale bude mě to mrzet, přeci jen po nich pěkně sklouzávají rány.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů