Richard

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Odpovědět
Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » stř dub 22, 2009 7:04 am

Mám další dotaz, který navazuje na diskuzi ohledně křížku na krk, tu samozřejmě nemůžu najít. Domnívám se, že na pečeti Starého města (Praha) z roku 1288 má vyobrazený Sv. Václav na krku křížek, trochu mě mate, že to vypadá jako by ho měl pod límcem.
Vzhledem k oblečení si nemyslím, že by byl našitý, nebo ve formě brože.
Rád bych doložil nošení křížku na krku.
Má snad někdo jinou interpretaci?

http://www.drakkaria.com/obchod/fotky/202b.jpg

V Klučinovi , str. 185 je vyobrazení stejné pečetě, ale u krku je křížek pod jakýmsi dvojitým lemem.

Nemá někdo ještě jiný obrázek otisku tohoto pečetidla?
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Maršálek » čtv čer 11, 2009 1:33 pm

mám velkou plastickou kopii tohoto typáře, večer se podívám :?
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » pon čer 15, 2009 4:48 pm

No doufám že si se podíval a čekám na výsledek :D
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » pon čer 15, 2009 5:07 pm

Dávám k dispozici svoje fotografie. O některých nepřesnostech vím, jsem zvědav, na co přijdete..
08.JPG
08.JPG (98.47 KiB) Zobrazeno 10720 x
26.JPG
26.JPG (129.82 KiB) Zobrazeno 10720 x
P1060882.JPG
P1060882.JPG (233.07 KiB) Zobrazeno 10720 x
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od Jiří z Holohlav » pon čer 15, 2009 5:13 pm

:mrgreen: Typický nevýznamný nápravník :mrgreen:
netáhne Ti na zadek ?
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » pon čer 15, 2009 6:54 pm

Pokud narážíš na fotografii ve zbroji, tak tam je vidět typická začátečnická chyba, příliš krátké a úzké bruchy, pravděpodobně také nohavice mi po delším pobíhání sjela.
Na zadek mi netáhne, pořídil jsem si opravdovu veliké bruchy. :D
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Maršálek » úte čer 16, 2009 6:49 am

richardrg píše:No doufám že si se podíval a čekám na výsledek :D
podíval, je vidět houby, má totiž schozenou kroužkovou kápi :(
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od Ronšperk » úte čer 16, 2009 8:54 am

Já ti nevím Richarde. Mě nějak nesednou ty hvězdičky na prošívce. Nevím proč, ale prostě ne. Jednak nemohu přijít na důvod proč by je tam tvá postava dělala, jednak mi to přijde takové zbytečné.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Maršálek » úte čer 16, 2009 12:41 pm

hvězdičky nechat - tyhle šesticípé jsou mariánské a nositel si jimi mimo jiné vyprošuje ochranu nejsvětější Panny Marie :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od Ronšperk » úte čer 16, 2009 12:50 pm

Ahá, pak to chápu. Jako ozdoba mi to přišlo lehce uhozené, ovšem jako invokativní symbol je to logické. Díky za osvětlení. :wink:
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » úte čer 16, 2009 1:32 pm

Ad Ronšperk, sice jsem věděl, že šesticípá hvězda je Mariánský symbol, ale měla to být pořád spíše ozdoba,vzhledem k typu zbroje moc možností nemám, ale Maršálkovo vysvětlení mi nahrálo do karet.
A dělal jsem je hlavně z toho důvodu, abych se odlišil, moje postava by to udělala, aby všichni viděli, jak je v boji udatná.( Co kdyby mi někdo chtěl dát rytířské ostruhy, ale uznávám v dobovém kontextu již jen velmi málo pravděpodobné.)
I ted je pro mě jednoduché, když mě někdo hledá mu říci, že je to jediná prošívka s hvězdičkami a najde mě lehce i ve skrumáži.
A k invokaci připravuji pro sebe něco jako nákrčník, a jeho součástí chci mít i jedno (samozřejmě doložené) zaklínadlo proti zranění a smrti v boji. Za velký peníz jsem ochoten ho prozradit včetně zdrojů. Doufám že se s hvězdičkami nepopere.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od Ronšperk » úte čer 16, 2009 2:05 pm

Pokud nemáš urozený původ pak myslím, že na ostruhy bys čekal poněkud bláhově. Takhle naivní tvá postava určitě není. :D Pokud bys sis chtě vysloužit ostruhy pak jistě bys měl mít jak původ, tak i vybavení hodné za pohled (brň, nebo alespoň slušný pláťák). Pokud se živíš válkou, nebyla by to pro tebe ivestice zbytečná, ani nemožná. Romantické erbovní pověsti o pasování pasáčka ovcí, páč zachránil krále jsou krásné. Ale nemyslím, že tehdá by v to někdo doufal.
Ale ten Mariánský důvod se mi móc líbí. :)
Zaklínadlo jo? Jasně: "Panenko Mariá ochraňuj služebníka svého, ale kdybys náhodou neměla čas tak abrakadabraabrakadabra." :mrgreen:
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » úte čer 16, 2009 8:56 pm

Pravda, nenapsal jsem nic o své postavě, ale většina lidí co sem chodí ví, že představuji nápravníka, nebo jinak svobodníka
Vojenskou službu vykonávám pouze jako povinnost při nástupu zemské hotovosti. Také k tomu patřičně horlivě :D
Moje postava by si sice asi mohla dovolit něco lepšího, ale raději investuji jinam, a vydělávám jinak. Jsem námezdný poutník a posel a díky svým znalostem světa se občas nechávám zaměstnat jako společník nebo stolník.

Jinak k pasování na rytíře, podle Le Goffa jsou doklady o tom, že ještě kolem roku 1200 byli ve Francii pasováni na rytíře neurození a v Německých zemích snad ještě později. U nás snad vyjímečně i ve 12. stol. ale mám to pouze v hlavě a nevím kde jsem to četl, ber to jako neověřené informace.

A mimochodem matka purkrabího mi říkala, že jsem se narodil přesně 9 měsíců po tom co u nás na statku přenocoval Vítek de Rodenburg ( otce prý poslal do Bavor s nějakou urgentní zprávou a tak dostal jeho ložnici) A JEHO otec byl Idík ze Švábenic, ale matka, dej jí Pán věčnou slávu mi k tomu nic neřekla jen mi dala na hraní divný knoflík a na něm takové 4 šipky. A otec, když jsem se ho jako malý ptal jen zčervenal a nařezal mi. Pak jsem to už raději nezkoušel. Ta stará čarodějnice asi lhala.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od Ronšperk » úte čer 16, 2009 9:29 pm

:lol:
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Maršálek » stř čer 17, 2009 7:12 am

:lol:
ACTA, NON VERBA

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 98 hostů