Richard

Dobré místo, kde se ptát, pokud chcete rekonstruovat 1. polovinu 14. století.
Odpovědět
Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » pát lis 13, 2009 1:04 pm

Prosím o pomoc s interpretací této pokrývky hlavy.
http://iluminace.viaboemia.com/obleceni ... pic006.jpg
Je to z :D Mánesova kodexu :D , viz debata jinde. Dají se tam dohledat i další podobné, některé jednoznačne viditelné jako srolované rukávy, jiné se mi zdají i po srolování příliš krátké.

Že by se mohlo jednat o rukávový čepec (chaperon) by případně naznačovala levá strana, kde je naznačeno pravděpodobně ozdobné vykrojení, odlišná barva části přiléhající k hlavě, by potom pravděpodobně vycházela jako podšívka rukávu. Navíc je to i ve většině komentářů uváděno jako upravená (srolovaná )kukla.

Moje interpretace je taková že by se MOHLO jednat o něco jako raný baret (biret ?),
Maršálkova práce se o něčem podobném nezmiňuje, nevím jestli se nejedná o pozdější věc, ale tu by Koho na svých stránkách pravděpodobně neměl. Na druhou stranu jsem nenašel starší zmínku o baretu (biretu) než ze zakládací listiny Karlovy Univerzity, kde je součást oděvu hodnostářů. Ale vůbec jsem nevěnoval pozornost cizojazyčným zdrojům. Vzhledem k tomu, že se jedná o relativně usedlý typ oděvu, navíc částečně vycházející z tradic jiných škol a církevního oděvu, dovoluji si předpokládat že by tato pokrývka hlavy byla na počátek 14. stol. použitelná.



I přesto bych rád znal váš názor na použití pokrývky hlavy, která by byla nahoře uzavřena kruhovým kusem látky po obvodě o málo větším než obvod hlavy. Snad jsem se vyjádřil přesně. Díky všem za připomínky
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Maršálek » pát lis 13, 2009 1:37 pm

to je přesně ten problém bezhlavých nepopsaných výřezů...

v tomto případě se jedná o konkrétní vyobrazení z Kodexu Manesse (Johann von Ringgenberg, číslo foliantu si z hlavy nevybavím, datace manuskriptu 1300-1330). tu podivnou čapku má Johann von Ringgenberg a domnívám se, že se na vyobrazení jedná o přátelské klání, ale komentář k foliantu jsem nečetl... oba zobrazení muži jsou urození a oblečení jsou poměrně nalehko a prakticky (včetně podkasání dlouhých suknic) :wink:
já osobně jsem si s tímto druhem pokrývek neporadil a proto jsem ho ve své práci vynechal, abych nefabuloval :wink:
Přílohy
Johann von Ringgenberg.jpg
Johann von Ringgenberg.jpg (85.1 KiB) Zobrazeno 10381 x
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » pát lis 13, 2009 1:44 pm

No a do tebe jsem vkládal největší naději :roll:
Zajímavé je také to zelené, co má na hlavě ta dáma, to si taky nemyslím, že by byl úplně rukáv.

Má někdo nějakié další postřehy?
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od Jiří z Holohlav » pát lis 13, 2009 5:53 pm

Úplně rukáv ne,ale rukáveček - tak nějakých cca 20 cm ???A možná ne podšitý,ale vsazený do "objímky" - myslím teď na tu teutonskou kloboukočepičku bratra Heinricha.
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » pát lis 13, 2009 6:53 pm

Jde o to , že podle toho co jsem v té rychlosti viděl z knížky, ze které to sebral, tak tovypadá až na 15. stol, ale třeba je to jinak.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od Jiří z Holohlav » pát lis 13, 2009 7:47 pm

To je moje kniha :D .Píšou drittel 14.Jh.
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » pát lis 13, 2009 8:51 pm

Pro ty kteří tu čapku neviděli
http://spzn.rajce.idnes.cz/Panska_bitva ... 09_003.jpg

Datace třetina 14. století.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Maršálek » sob lis 14, 2009 6:33 pm

Domnívám se, že na fotce se jedná o jiný typ pokrývky, než na daném manessovském vyobrazení výše, které tě zaujalo.

Posadow to interpretuje jako malé kukličky, které Petr Žitavský kritizuje ve 30.tých letech s tím, že dříve bylo zapotřebí na kuklu více látky, protože chránila hlavu, zatímco dnes je to módní výstřelek tak malý, že jich lze ušít z jediného lokte látky x... Já osobně nejsem přesvědčený a ani mi není zcela jasný tvar, proto bych se mu raději vyhnul a našel si něco typického. Výběr je myslím více než široký :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » sob lis 14, 2009 9:59 pm

No že by byl výběr až tak široký si nemyslím, souhlasím s tím, že budu muset vybrat něco jiného, abych vás náležitě oslnil.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Pepan
Příspěvky: 60
Registrován: pon led 26, 2009 6:39 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Pepan » ned lis 15, 2009 8:18 pm

No k té mojí čepičce - dle toho co jsem už o problematice O.T. načetl, jsem toho názoru, že jest to interpretace správná a čepička je použitelná i na Hradecký dvůr. Jedná se o pokrývku hlavy, která je v literatuře popisovaná jako plochá filcová čapka. A sloužila zejména k úkonům souvisejícím s účastí výkonem bohoslužeb, mší a podobně. Tato problematika je docela pěkně zpracovaná i jedním týpkem z Německa - ten ale snad ani nebojuje a jen má zálibu v tvoření německých rytířů viz. link.
http://www.medieval-crusader.de/ - kdo by neuměl německy a neměl po ruce Valentina, tak předesílám, že pokrývky hlavy u rytířů je možné vidět po kliknutí na Neuigkeiten (novinky) a následně si najít odkaz na Das Ankleiden um 1250 (Zivil) - oděv na 1250 (civil) je tam k vidění i několik náhrobků řádových bratří s pokrývkami hlavy.

Jinak k pokrývkám hlavy u O.T. by se toho dalo napsat i více, ale připadal bych si že spamuji. Tak jen ve zkratce. Ze začátku byly pokrývky hlavy barvy černé - jako měli templáři, následně jsou ale tyto výnosem papeže zakázány a pro O.T. je ustanovena pokrývka bílé barvy. Poději se však i toto změní a tak je možné najít i výjevy s černými pokrývkami - kápě na ramenou - ty jsou ale z 15 věku.

Jinak bych se přikláněl k názoru že se jedná o jakýsi chapeirone bez ozdobného ,,šosu" jako mam na přiložené fotce s tím rozdílem, že plachetka je o dosti kratší. To samé bude mít asi vyobrazená dáma v zeleném, jen hozené dozadu, namísto do strany.
1 (2).JPG
1 (2).JPG (108.44 KiB) Zobrazeno 10348 x
T. pokrývka hlavy je k vidění zde.
DSC05786.jpg
DSC05786.jpg (31.55 KiB) Zobrazeno 10345 x

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od Maršálek » pon lis 16, 2009 8:28 am

Pepan: že to nejspíš bude krátký rukáv souhlasím, ale ne "stužený", jako máš ty :wink: ovšem může to být i cokoli jiného - je z toho vidět málo na přesnou identifikaci, což nechává více představ naší fantazii, než solidním závěrům

Richard: pokrývek hlavy na naši dobu je dle mého více než dost, já sám jsem jich rozkreslil jenom pár :wink: možná to časem napravím
ACTA, NON VERBA

bratr Bohuslav
Příspěvky: 72
Registrován: pon srp 17, 2009 10:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od bratr Bohuslav » čtv lis 19, 2009 6:54 pm

richardrg píše:Prosím o pomoc s interpretací této pokrývky hlavy.
http://iluminace.viaboemia.com/obleceni ... pic006.jpg
Je to z :D Mánesova kodexu :D , viz debata jinde. Dají se tam dohledat i další podobné, některé jednoznačne viditelné jako srolované rukávy, jiné se mi zdají i po srolování příliš krátké.

Že by se mohlo jednat o rukávový čepec (chaperon) by případně naznačovala levá strana, kde je naznačeno pravděpodobně ozdobné vykrojení, odlišná barva části přiléhající k hlavě, by potom pravděpodobně vycházela jako podšívka rukávu. Navíc je to i ve většině komentářů uváděno jako upravená (srolovaná )kukla.
http://diglit.ub.uni-heidelberg.de/digl ... oomlevel=4 je to menší kapuce(na způsob točenky) zde je to lépe vidět, toto vyobrazení je pozdější datace takže blíž k roku 1340.
Tady jsem nahrál nějaké další točenice, http://koho.rajce.idnes.cz/tocenice/.

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » čtv lis 19, 2009 8:26 pm

Jako inspirace výborné, ale u toho Giotta jsem našel něco zajímavého vlevo
http://koho.rajce.idnes.cz/tocenice/#Gi ... Ass-01.jpg
to by podle mě mohly být ty barety učenců, co vy na to? Jako smotaná kukla to moc nevypadá.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

bratr Bohuslav
Příspěvky: 72
Registrován: pon srp 17, 2009 10:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Richard

Příspěvek od bratr Bohuslav » čtv lis 19, 2009 9:39 pm

Ony ty italské pokrývky mohou být dost odlišné.Zatím jsem si podobné pokrývky jinde v Evropě nevšiml. Scéna je to z Frantiiškova života. Dle větší legendy od sv. Bonaventury: 9 Skutečně, jak se věří, jeden velmi prostý muž z Assisi, poučený Bohem, když jednou procházel městem a potkal Františka, sundal si plášť,
10 prostřel šat [Srv. Lk 19,36.] před jeho nohama a prohlašoval, že František bude hoden vší úcty, protože je tím, který zakrátko bude konat veliké věci a bude všemi věřícími velkolepě uctíván.
Ty muži vlevo mohou být běžní měšťané z Asissi. http://www.wga.hu/frames-e.html?/html/g ... anc01.html

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard

Příspěvek od richardrg » pon pro 21, 2009 7:50 am

Nějaké oblečení pro chladnější počasí
zimní holky 1.jpg
zimní holky 1.jpg (127.69 KiB) Zobrazeno 10237 x
zimní všichni1.jpg
zimní všichni1.jpg (66.33 KiB) Zobrazeno 10237 x
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů