interní projekt - pasování

Vitamín
Příspěvky: 20
Registrován: stř zář 16, 2009 8:23 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Vitamín » stř kvě 12, 2010 8:28 am

Mám šíp ze sv.Sebastiána-nedám!Leč možná že by se našel ještě jeden.Kdy to potřebujete?

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Jiří z Holohlav » stř kvě 12, 2010 10:04 am

Že bys ho šel střelit ještě jednou? Termín je momentálně zamlžen.
Gott mit uns!

Vitamín
Příspěvky: 20
Registrován: stř zář 16, 2009 8:23 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Vitamín » stř kvě 12, 2010 10:46 am

Kdybych střílel já, tak by svatej Sebastián umřel u kůlu hladem.Leč nedávno se mi nachomýtnul prodavač relikvií,který jich měl několik.Nebyli to šípy,ale pouze hroty.A sice k nim neměl žádný lejstro o potvrzení pravosti,ale zase byly lacino k mání.A prý nositely zajistí nezranitelnost šípem.Tak ten svůj nosím v pytlíku na krku.Na relikviář bych se nezmohl.Quebriack kostely neplundruje :?
Na termín se ptám,abych ho mohl sehnat a předat.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Maršálek » stř kvě 12, 2010 11:56 am

mimo jiné by měl mít relikviář souvislost s patronkou, nebo jedním z vedlejších patronů Řádu, případně s jejich posláním (ten písek mi přijde dobrý)
ACTA, NON VERBA

Pepan
Příspěvky: 60
Registrován: pon led 26, 2009 6:39 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Pepan » stř kvě 12, 2010 2:32 pm

Mohl bys Maršálku uvést nějaké info o samotném ceremoniálu? Propriety až na to opásání a relikviář jsou. Já jsme našel akorát části přísah a kratičký výčet příležitostí u kterých byl někdo pasován. (ale ty příležitosti pasování jsou asi takové, jako si je každý umí představit - většinou bývaly v době svátku významného světce a nejlépe u příležitosti návštěvy někoho významného)

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Maršálek » stř kvě 12, 2010 2:46 pm

Dělám si výpisky ze svých starších předchozích poznámek. Vycházím z pár solidních studií a edic dobových rytířských písní a kronik, které jsme kvůli tomu před lety s Kunáškem shromáždili. Zatím jsem dohledal několik ritů:
1) nejznámější – poklepání čepelí na rameno, následuje opásání a připnutí ostruh
2) opásání, připnutí ostruh a polibek na ústa (totéž co při lením slibu – asi polibek míru a přijetí do rodiny)
3) pouze opásání a polibek
4) odříkání přísahy, políček (la colée) a připnutí ostruh (s opásáním i bez)
5) odříkání přísahy během symbolického oblékání do zbroje (kroužková košile a helmice), připnutí ostruh a předání meče (nejstarší: 12. st. – Karolinské písně)

Někde je v kontextu mladého velmože, nebo zeměpána při jeho pasování uváděno i předání štítu a kopí (kopí s praporcem). To je ale záležitost symbolického uvedení nového pána (např. jeho leníky, z nichž ten nejproslulejší ho slavnostně pasuje).
Super popisy jsou v Artušově smrti od Thomase Maloryho (trochu to připomíná krejčovské panny) :twisted: Od nás mám zatím zase jenom obecné informace, že ten a ten byl pasován… např. roku 1292 Václav II. z rukou Oty Braniborského (to je ten zlý Ota, co ho měl tak ponižovat a týrat a vůbec zanedbávat jeho výchovu) :lol:
ACTA, NON VERBA

Pepan
Příspěvky: 60
Registrován: pon led 26, 2009 6:39 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Pepan » stř kvě 12, 2010 7:53 pm

No já vím v rámci řádu jenom to, že v po připnutí opásání a ostruh - klečíc na zemi, mu byl bratry připnut i rytířský (bílý s černym křížem) plášť. Na dvou vyobrazeních - jeden bude z 16. století a druhý je ze začátku století 20.tého - pasování nových rytířů arcivévodou Evženem (ten se rytířskou složku řádu snažil zachránit a zvedl ve své době jejich počet z několika asi na 326) - jsou pasovaní ve zbrojích (v tomto případě plechy od hlavy až k patě). Ostatní rytíři řádu pak stojí ve špalíru na stranách místnosti (kaple).

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Maršálek » čtv kvě 13, 2010 7:08 am

jasně to je investitura do Řádu :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Maršálek » stř kvě 19, 2010 11:23 am

Mluvil jsem s Jiřím a došlo mi, že jsem zapomněl zmínit dvě důležité věci:
1) pasování v kostele je v celkovém počtu minoritní a spíše výjimečné, běžně probíhá celý obřad skrze laiky (osoby světské), pokud je tam účast duchovních, pak v především v úloze odsloužení mše a svěcení zbraní (což opět není úplně běžné)
2) mluvil-li jsem o bílém rytířském pásu naší doby, měl jsem na mysli bílé opásání, které je pevnou součástí pochvy). Domnívám se, že ta bílá je symbolická. Nicméně je třeba zdůraznit, že rytířský pás je tradičně stříbrný, nebo zlatý (rozuměj zdobený stříbrem, nebo zlatem). Běžně je tak vidět rytíř, který má oděv v pase stažený ozdobným pásem a meč má na dalším pásu, který je pevnou součástí vývazu pochvy. Ten bílý uvazovací pás se běžně nosí asi od 2. pol. 13. st. do 1/3 14. st. (ve smyslu bílého, jenom mečového). Takže pasovaný neudělá chybu, bude-li mít nachystaný samostatný zdobený rytířský pás :wink:
Přílohy
012[1].jpg
Graf Konrad von Kirchberg - Kodex Manesse, I. část, cca 1305-1315
012[1].jpg (102.66 KiB) Zobrazeno 12616 x
ACTA, NON VERBA

bratr Bohuslav
Příspěvky: 72
Registrován: pon srp 17, 2009 10:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od bratr Bohuslav » stř kvě 19, 2010 3:46 pm

Nějaká ilustrace http://www.wga.hu/frames-e.html?/html/s ... night.html Jen chci upozornit na to, že se jedná o itálské prostředí.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Maršálek » pon kvě 31, 2010 7:45 am

tak jak to vidíte termínově?

do měsíce budi mít hotový cestovní oltářík, který můžeme použít k přísaze, ale relikviář, nebo kříž se hodí taky :wink:
ACTA, NON VERBA

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Jiří z Holohlav » pon kvě 31, 2010 5:44 pm

Sehnal jsem bílou kůži,jenže je to kozinka na meč příliš jemná.Takže jsem na stále stejném místě,bílý pás sám nevyrobím.A časově - výhled na napěchované prázdniny ......
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Maršálek » pon kvě 31, 2010 7:41 pm

Jiří z Holohlav píše:Sehnal jsem bílou kůži,jenže je to kozinka na meč příliš jemná.Takže jsem na stále stejném místě,bílý pás sám nevyrobím.A časově - výhled na napěchované prázdniny ......
rád pomůžu, nicméně abych neuváděl v omyl - bílý pás je vlastně součástí vývazu pochvy, což za nás není jediné řešení :wink:
ACTA, NON VERBA

Pepan
Příspěvky: 60
Registrován: pon led 26, 2009 6:39 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Pepan » úte čer 01, 2010 11:27 am

Makám seč síly stačí, ale moc nestíhám. Mam již udělaný korpus pochvy, a sehnanou kůži včetně vzručného človíčka, ale chybí mi přezky a dosud nejsou odlité všechny ozdoby, které tam chci dávat. U mě to je ještě tak na 3 měsíce práce :( když to pujde dobře. (Po turnaji u nás mizim na Grunwald a hned potom do Francie)

Nemá někdo nějaké pěkné přezky a nákončí na opásání které by prodal? Materiál mosaz.

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Jiří z Holohlav » úte čer 01, 2010 7:45 pm

Maršálek píše:
Jiří z Holohlav píše:Sehnal jsem bílou kůži,jenže je to kozinka na meč příliš jemná.Takže jsem na stále stejném místě,bílý pás sám nevyrobím.A časově - výhled na napěchované prázdniny ......
rád pomůžu, nicméně abych neuváděl v omyl - bílý pás je vlastně součástí vývazu pochvy, což za nás není jediné řešení :wink:
Zkus to prosím trochu rozvést :D .Potažený pás s vývazem si technicky neumím představit - právě ten vývaz.Kozinku bych zas asi musel přišít na silný podklad ,bez ohledu na způsob zavěšení. :?:
Gott mit uns!

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host