interní projekt - pasování

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

interní projekt - pasování

Příspěvek od Maršálek » pon kvě 10, 2010 10:18 am

Toto vlákno patří internímu projektu Teutonů - pasování světských rytířů a jejich následný vstup do Řádu bratří Panny Marie Jeruzalémské.

Projekt bude v první fázi realizován zpracováním podkladů k několika tradičním ceremoniím pasování.
Následně proběhnou přípravy ve smyslu zajištění zázemí, potřebných reálií a nastudování jednotlivých ceremonií všemi účastníky s ohledem na jejich role.
V konečné fázi proběhne realizace, která je časově odhadnutá na 3 dny (víkend). Současně bude z celé akce pořízena obrazová dokumentace a vypracovaná stručná zpráva.

Cílem je nejenom výsledná realizační zpráva, ale především duchovní zážitek pasovaných i ostatních účastníků :wink:


Kromě řádových bratrů předpokládáme účast duchovních a několika nobilů s družinami.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Maršálek » pon kvě 10, 2010 11:56 am

Bratrům k úvaze - realizace pasování, má-li být skutečně důstojnou ceremonií a silným zážitkem, by se rozhodně neměla prolínat s akcí, kterou kdokoli z "konzumentů" pasování organizuje, nebo se na organizaci zásadně podílí. Budete tak vytížení, že by jste byli velmi nervózní, rozlítaní a celkově rozčarovaní. Mluvím z vlastní dlouholeté zkušenosti s pořádáním akcí :wink: Podle mně si takový miniprojekt zaslouží zcela samostatnou realizaci.


Pokud jde o zázemí, podílející se na celkové atmosféře – předkládám několik variant.
1) Malý vhodný gotický, nebo novogotický kostelík, nebo klášter, pokud možno prost všeho pozdního a nevhodného (ve smyslu barokních úprav, atd.). Sloužil by k samotnému obřadu (očista ducha zpovědí, trávení noci rozjímáním, samotné pasování. V takovém případě bychom měli mít možnost stanovat nedaleko na vhodném místě.

2) Vhodný hradní interiér. Ostatní jako v bodě 1).

3) Stanový tábor na vhodném místě (bez rušivých elementů ve smyslu čehokoli moderního, včetně telegrafních sloupů na horizontu, atd.). Zpověď a rozjímání by probíhaly v jednom stanu, pasování pak v jiném, větším a řádně vyzdobeném s ohledem na reprezentaci seniora.
- tahle varianta mi v současnosti přijde jako neschůdnější a díky našemu současnému vybavení i realizovatelná bez nějakých zásadních potíží. Současně se nejedná o nedůstojnou, nebo málo věrohodnou variantu.

Současně je třeba zajistit:
- pár "zlatých" ostruh - bílý rytířský pás
- bílý rytířský pás pro každého pasovaného (na naši dobu optimálně rovnou jako pás s úvazem na pochvu meče - viz. foto)
- relikviář, kříž
- bílou dlouhou košili pro každého pasovaného
- káď, nebo tekoucí vodu (potok, říčka) na očistnou koupel (v případě exteriéru by tam opět nemělo být nic rušivého)
- pergamen, nebo ruční papír pro vyhotovení písemnosti + vše pro pečetění (nemáme právní listiny, které by dokládaly samotné pasování, protože právní tradice se spokojila se svědectvím živých), ve které by v rámci nějaké ho právního pořízení byli dotyční rytíři zmínění jako svědci.
- na další si vzpomenu :wink:
Přílohy
IMG_0024.JPG
IMG_0024.JPG (82.71 KiB) Zobrazeno 14145 x
IMG_0022.JPG
IMG_0022.JPG (78.91 KiB) Zobrazeno 14145 x
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Ronšperk » pon kvě 10, 2010 2:28 pm

Když ctihodní bratři dovolí rovněž se připojím k tématu neboť mne velmi zajímá a v podstatě mám v hlavě podobné téma už dva roky. Rovněž jsme vybírali lokalitu vhodnou k pasování a věru mnoho jich není.
Samozřejmě nabízím svou louku, kde každoročně konáme táboření. Je ukrytá stromy a v dolních partiích teče potok. Ovšem jsem si vědom, že je to krapet "z ruky".
Vím o jednom kostelíku cca ze třináctého věku vůkol něhož není takřka nic, než pole, ale je to u Brna. Domluva by musela jít přes otce Jana. Kdysi jsme o něm uvažovali.
Honor Supra Witam!

Pepan
Příspěvky: 60
Registrován: pon led 26, 2009 6:39 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Pepan » pon kvě 10, 2010 5:40 pm

Já se jemo chci optat na ten bílý pás u meče. Kde jste tu informaci sehnali. Kunášek mi o tom taky říkal, ale nikde jsem to nenašel. Nemám to na žádném výjevu, fresce ani soše. V materiálech kterými disponuji je (když už) zmiňována hnědá a černá barva opásání a pochvy. Na konci 15. století je dokonce uváděno, že by se mělo jednat o kůži z nějaké ryby - osobně to tipuji na rejnoka nebo něco podobného. Familiáři měli skoro to samé, ale mohli to mít zdobené kováním z drahých kovů (myslím nějak specificky). Od konce 14 století jsou na výjevech již vidět i rytířské pásy v červené a modré barvě a nakonec i segmenotvé pásy.

Kde se o té informaci mohu přesvědčit?

Jinak zdobenému pásu neodporuji, asi to je nejen správné, ale také užitečné.

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Jiří z Holohlav » pon kvě 10, 2010 6:28 pm

Nu,máme košile ,kříž a ostruhy :oops:

Pás z bílé kůže nebo potahovaný?
Na relikviář jsem v souvislosti s Teutony dosud nikde nenarazil - jak by měl nebo mohl vypadat ?
Gott mit uns!

Petr Tallowitz
Příspěvky: 27
Registrován: sob zář 20, 2008 7:08 pm
Bydliště: Ješovice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Petr Tallowitz » pon kvě 10, 2010 7:02 pm

Pokud se pane Jiří nemílím, tak relikviáře mají mnoho podob, od honosně zdobených křížů po truhličky bohatě tepané drahými kovy často s liturgickými motivy
Věrnost k ženě se nesmí plést s věrností k pánovi. Pána si člověk volí na celý život

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Jiří z Holohlav » pon kvě 10, 2010 7:22 pm

Děkuji.Nastuduju ,seženu !
Gott mit uns!

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Jiří z Holohlav » pon kvě 10, 2010 7:25 pm

Jo , ještě potřebuju někoho,kdo mi dá nebo prodá pravou relikvii - tedy přesvědčí mě o tom,že je na 99% pravá.
Gott mit uns!

Petr Tallowitz
Příspěvky: 27
Registrován: sob zář 20, 2008 7:08 pm
Bydliště: Ješovice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Petr Tallowitz » pon kvě 10, 2010 7:33 pm

Jiří z Holohlav píše:Jo , ještě potřebuju někoho,kdo mi dá nebo prodá pravou relikvii - tedy přesvědčí mě o tom,že je na 99% pravá.
Koho bude mít zase brzy kuře tak budou i prsty svatých, ceny má smluvní, jen pak sehnat dobrého kovotepce :D
(omlouvám se za OT ale nemohl jsem si pomoci)
Věrnost k ženě se nesmí plést s věrností k pánovi. Pána si člověk volí na celý život

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Jiří z Holohlav » pon kvě 10, 2010 8:45 pm

Kuře nebrat,ale úlomek kopí sv.Jiří,to by bylo ....

Máš pane Maršálku odkaz na texty pečetí ?Potřeboval bych Lea von Thyssow a komendu v Chomutově,obrázky jsou nečitelné.
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Ronšperk » pon kvě 10, 2010 9:20 pm

Než bezduchou napodobeninu relikvie co třebas pár zrníček písku z Jeruzaléma. Není to sice relikvie, ale lepší nežli kuře.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od richardrg » úte kvě 11, 2010 5:22 am

To je dobrý nápad a za jistou úplatu i proveditelný.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Jiří z Holohlav » úte kvě 11, 2010 7:02 am

Ronšperk píše:Než bezduchou napodobeninu relikvie co třebas pár zrníček písku z Jeruzaléma. Není to sice relikvie, ale lepší nežli kuře.
Jojo,drbu si hlavu,že jsem si z pouti nic nepřivezl,přišlo mi to tehdá takové modloslužebnické
, i když možná nějaký kamínek z Negevu mám.
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Maršálek » úte kvě 11, 2010 7:23 am

tak k bílému pásu - pdole tradice je rytířský pás stříbrný, nebo zlatý. běžně je v naší době zpodobňován jako bílý
např. zde (maršálek má řemení omotané okolo pochvy, druhý pás drží v rukou - asi nachystáno k pasování toho klečícího) http://www.tempora-nostra.de/Manesse.php?id=203&tfl=4

relikviář - může to být jenom pěkně malovaná truhlička - nejlépe taková ta se stříškou. k obsahu - mám pár kovaných hřebů z kremelského paláce z naší doby (možná pocházejí až z Byzance :wink: )
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: interní projekt - pasování

Příspěvek od Ronšperk » úte kvě 11, 2010 9:16 am

Přeci jen ten písek má větší duchovní hodnotu, nežli ty věci posléze zmiňované. Dokonce i dobovou kontinuitu. Docela se dovážel do Evropy.
Nějaké množství mám.
Honor Supra Witam!

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti