Pravidla hradeckého dvora

Drslav
Příspěvky: 7
Registrován: pon srp 11, 2008 5:50 am
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravidla hradeckého dvora

Příspěvek od Drslav » pon úno 16, 2009 11:04 pm

Maršálek píše:P.S. pokud bude Ronšperk pilný a dá Romulovi obléknout kápi ve svých barvách, je to možný nadstandart :wink:
Dokonce i štít v barvách :wink: muj pan je prostě mooooc hodnej :wink: http://viaboemia.com/galerie/turnaj08/obr009.htm
A Romulovi moooc děkujem i tobě pane že jsi nám ho pujčil
Obrázek

Uživatelský avatar
Jan z Vracova
Příspěvky: 124
Registrován: ned led 04, 2009 9:08 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pravidla hradeckého dvora

Příspěvek od Jan z Vracova » úte úno 17, 2009 1:22 am

Podobně se přidávám jako richard do otázky barvení puklířů u neurozených.
"Rozvíjej se poupátko, nejkrásnější z květů,
od rána až do noci budeš vonět světu..."

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravidla hradeckého dvora

Příspěvek od Maršálek » úte úno 17, 2009 7:40 am

puklíře barvit, k čemu vám bude nebarvený - vždyť by to byl polotovar :lol:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravidla hradeckého dvora

Příspěvek od richardrg » úte úno 17, 2009 8:59 am

A jak ohledně mého prvního dotazu?
já mám dotaz - na svoji prošívanici jsem si našil dva pruhy v barvách Vrcova, červená a zlatá, přes jedno rameno, a barvy používám na točence na klobouku, je nutné abych měl ještě něco jako varkoč?
Předpokládám, že víš, že jsem oděný jen do té prošívky.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravidla hradeckého dvora

Příspěvek od Maršálek » stř úno 18, 2009 12:43 pm

richardrg píše:A jak ohledně mého prvního dotazu?
já mám dotaz - na svoji prošívanici jsem si našil dva pruhy v barvách Vrcova, červená a zlatá, přes jedno rameno, a barvy používám na točence na klobouku, je nutné abych měl ještě něco jako varkoč?
Předpokládám, že víš, že jsem oděný jen do té prošívky.
Pokud nese tvá prošívanice viditelně znaky či barvy pána, což nese, je to zbytečné. Tvoje řešení dokonale odpovídá dobové praxi jednoho z relevantních způsobů heraldického pojetí.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravidla hradeckého dvora

Příspěvek od richardrg » stř úno 18, 2009 4:02 pm

Jo díky už jsem se lekl, že mi zase navléknu tu bavlněnou hrůzu :D
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravidla hradeckého dvora

Příspěvek od Maršálek » ned črc 26, 2009 9:29 pm

Během tohoto víkendu se řešili přípravy k turnaji, který se doufám opět posune o kousek výše. Diskuze s přípravami spojená mně vedla k zamyšlení a dotazu, který na vás směřuji.

To, že projekt hradeckého dvora získává čím dál více příznivců a celkově roste, je zásluha každého z vás a je to dáno nejenom vaším přístupem, ale i touhou plnit si své sny, které jsou rok od roku postupně náročnější. Snažíme se jako organizátoři vycházet vašim požadavkům vstříc a minimálně udržet společně nastavenou laťku. Někteří z vás mají ukázkové vybavení, velmi široké znalosti a svoji roli znamenitě ovládají, což je pro ostatní velmi inspirující. Jiní se zastavili tam, kde jim to umožňují stanovená pravidla jako nutné minimum, což je samozřejmě také v pořádku, protože každý se pro svou aktivní či pasivní roli v tomto projektu rozhoduje sám. Být šlechticem je v našem pojetí projektu samozřejmě vždy zavazující a komu se taková role již zdá nezajímavá, nebo příliš náročná, může si zvolit roli novou (viz. např. Drslav a Bohuslav z Via Bohemia, nebo Romul a Opat z Hradeckého dvora). Šlechtická role samozřejmě vyžaduje nejenom základní znalost dané doby a života v něm, ale i nezbytnou odpovídající reprezentaci. Ta se projevuje jak v samotném vystupování daného šlechtice, tak i v jeho odění, základním nezbytném vybavení a samozřejmě i v postavení vlastní družiny. Čím vyšší společenské postavení si kdo z nás volí, tím vyšší nároky jsou s tím logicky spojené a od představitelů projektu se pak očekávají jako samozřejmé. Neobstáli bychom před vámi, kdybychom kázali vodu a pili víno :wink:

No a jak se postupně naše společenství v rámci projektu vyvíjí, zvyšuje se také postupně přirozenou cestou i tlak na čelní představitele a urozence obecně - jsou přeci privilegovanou vrstvou naší společnosti. Ten tlak je ale vyvíjený celým společenstvím, protože pravidla se nezměnila. Je to dáno nejenom zvyšováním našich vědomostí o dané době (k níž mimo jiné přispíváme i vlastními studiemi) a vývojem v oblasti rekonstrukce hmotné kultury, ale i přirozenou vzájemnou soutěživostí ve vybavování se, která je inspirativní. A tady se již pár let pomyslně láme chleba, protože zatímco většina z vás se projektu účastní právě kvůli plnění svých snů, někteří s námi jezdí spíše už jenom ze zvyku, protože s námi kdysi začínali. Nejsem typ člověka, který si neváží starých kamarádů, ale z pozice reprezentanta tohoto projektu jim nemohu a ani nechci udělovat výjimky z našich společných pravidel (viz. předchozí strana). Respektuji, že někoho již třeba náš projekt v současném pojetí neláká, protože mu třeba přijde zbytečně složitý, ale zastávám názor, že každý si svobodně vybírá, zda ho ta která akce láká a zda jsou pro něho podmínky její účasti natolik zajímavé, aby se jim přizpůsobil.

V letošním roce oslaví projekt Hradeckého dvora na svém turnaji již 10 let. Za tu dobu se z všegotické šermířské mazanice vyvinul do současné podoby, na níž se všichni aktivně podílíte. Současnou podobu a úroveň jsme mu dali společně a společně dál někam směřujeme. Za dobu svého fungování jsme spolupracovali s mnoha souvisejícími projekty. S některými spolupracujeme nadále, dalším jsme pomohli při jejich zrodu a s jinými jsme se v průběhu času pro rozdílné nazírání rozešli. Já sám jsem se v průběhu minulých let s některými hosty Hradeckého dvora rozloučil, protože o jejich společnost na svých akcích nestojím a považuji ji za problematickou. To ale neznamená, že nerespektuji jejich rozdílný názor, nebo že mi činí problémy potkávat se s nimi na akcích, které pořádají jiní. Já sám s Posadowskými v rámci projektu Hradeckého dvora pořádám tři tradiční akce, kterými jsou turnaj, májový sněm a lovecká kratochvíle. Další z vás pořádají svoje akce, datované k období 1. pol. 14. st. a určují si tedy svá pravidla. Hradecký dvůr vnímám jako společný projekt nás všech, sdružující zájemce o období 1. pol. 14. st. Všichni, ať skupiny, sdružení či jednotlivci, se svou vlastní činností i svým pojetím vzájemně ovlivňujeme a dáváme tomuto projektu jeho současnou i budoucí podobu.

Rád bych znal vaše názory a pohledy. Neptám se, kam dále Dvůr směřovat, protože jeho cíle i podmínky pro účast na akcích tohoto projektu jsou jasné. Ptám se Vás ale, zda se vám zdá současné pojetí dvora v rámci jeho prožívání historie na společných akcích jako zajímavé a žádoucí, nebo zda ho vnímáte jako překombinované a „sešroubované“. Mám za to, že koho již náš projekt neoslovuje, ten se mu prostě nadále nevěnuje a bude se realizovat ve společenstvích, jejichž pojetí či nároky mu vyhovují. Přesto nejsem hluchý k vašim názorům, podnětům a připomínkám. Za vaše příspěvky předem děkuji :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pravidla hradeckého dvora

Příspěvek od Vladan z Řepice » pon črc 27, 2009 5:07 am

Já myslím, že Řepice nemá s pravidly a pojetím nejen turnaje, ale i ostatních akcí Dvora, žádný problém.

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pravidla hradeckého dvora

Příspěvek od Ronšperk » pon črc 27, 2009 7:54 am

Dle mého názoru je skládání dvora královny v našich schopnostech velké sousto. Byť se jedná o bývalou královnu. Prosím neberte to zle. Přeci jen v komplexním pohledu na všechny rekonstruovatelné věci a kolorit, který jsme schopni dát dohromady mi pořád za dvorem královny s věnem několika měst nějak zaostává. Za to, jako soukromý dvůr opravdového korouhevního pána, z rodu dejmo tomu Rožmberků, nebo nějakého hraběcího rodu z říše mi to poměrně sedí. Královský tábor to není, ale slušná družina a křídlo do pole. Akce ať už lovecké či trunaje, co si budem povídat také svým zázemím a mobiliářem odpovídají spíše komornějšímu pojetí, nežli královskému turnaji. Nic na výtku organizátorům. Dle mého je naprosto fantastické, že něco takového s takovým vypjetím sil vůbec dokáží. Bohužel, bez berně na okolních vsích a vykácení poloviny klesa, sto dvaceti nevolníků, je můžem akorát strhnout, pokud by chtěli ještě přitlačit. Neberte to prosím ve zlém, je to pohled zpoza nahnívající palisády. Jak jsem kdysi říkal. Nemám vůbec problém s uznání někoho za postavu Jana z Lucemburku. Pokud bude mít zbroj, před kterou si sednu, oděv jenž mě ohromí a za zadkem mu bude stát stovka plně vybavených rytířů (s vlastními potřebami), pak je to král :wink: . Ale respektuji pohnutky ke stanovení dvora na dvůr královny Rejčky a přes to mne to velmi baví a každou akci si velmi užívám. Skláním se před všemi co tu hru hrají a zejména před organizátory, neb za tím je vždy mnohem více práce a nákladů, než kdy bude viditelné.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravidla hradeckého dvora

Příspěvek od Kain » pon črc 27, 2009 8:04 am

S pojetím hmotné kultury souhlasím, čím "přísnější" pravidla na koukatelné minimum (nemluvím o LH postupech, to je spíše na každém), tím lepší celkový dojem. Spousta lidí říkala, že to nejde, ale lidi ukazují, že to jde a netrvá to věčnost. Když mě Maršálek poprvé do projektu zval (to je tak rok 2003) nechtělo se mi do všegotiky (podotýkám na poměry ČR už v té době nadprůměrné a dobré). Když jsem se nechal v roce 2007 zlomit, už to bylo jiné kafe. Lidi z RS začali dovážet některé ideje, které jsou u nás zavedené (vlna rulez, nýty rulez) a občas dostali i trochu pojeb a narazili, nicméně se nějak adaptovali. Protože hodně lidí z RS odešlo od gotiky kvůli dobovosti, přitom ve skutečnosti ji vlastně vždycky chtěli dělat. Ale nejlepší je, že ten posun od roku 2007 do letoška je ještě větší. Vlastně se dá říct, že pravidlo, že RS je o krok vpředu (to nemám z vlastní hlavy, ale třeba od Siegfrieda a Ronšperka), právě diky skupinám okolo Dvora už neplatí.

Naopak vyzdvihuju pojetí postav, tedy sociální rozdíly, nutnost, aby se šlechta určitým způsobem chovala, aby zodpovídali za své lidi, aby se reprezentovali - to nám v RS chybí (a já to pociťuju jako citelnou ztrátu). Spoustu věcí co se chování, duchovního života a sociálních rolí si člověk vyzkouší jen u dvora a pak se mu to hodí třeba v RS. (Například až loni jsme s Rodem začali pořádat hostiny vladyků, obdoba stolování na sněmu). Je to vlastně obrovský zábavný LARP, takže jen tak dál...
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pravidla hradeckého dvora

Příspěvek od Vladan z Řepice » pon črc 27, 2009 8:39 am

Pene z Ronšperka, máš samozřejmě pravdu a přesně to jsme s Maršálkovími a Posadowskými o víkendu řešili, ale ke všemu je třeba postupně dojít.

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravidla hradeckého dvora

Příspěvek od Kain » pon črc 27, 2009 9:03 am

Taky jsem to s maršálkem řešil, už loni před turnajem. Nicméně problém je, že turnaj si neuspořádá pár zemanů, na to je třeba vysoký šlechtic se dvorem. A ten, kdo ho představuje, musí buď čelit výtkám, nebo nákladům, nebo rezignovat. Jenže bez turnaje by to nebylo tak úplně ono. Náklady - to se snaží. Ale třeba letos už to přece bude odpovídat - nebude to královnin dvůr...
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pravidla hradeckého dvora

Příspěvek od Vladan z Řepice » pon črc 27, 2009 9:37 am

Královnin dvůr to bude, ale turnaj bude pro slávu Pany Marie a Lásky.

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pravidla hradeckého dvora

Příspěvek od Ronšperk » pon črc 27, 2009 10:35 am

Kain: To se nevztahuje jen k turnaji, ale na celý projekt.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravidla hradeckého dvora

Příspěvek od Maršálek » pon črc 27, 2009 7:44 pm

ono to zdaleka není jenom o hmotné kultuře, ale i o nezbytném rozhledu, vědomostech a umění hrát svou roli především v případě reprezentantů - a tady máme jednoznačně největší slabinu projektu v osobě královny. proto je letos turnaj pořádán bez přítomnosti královny a oficiálními pořadateli jsou pořadatelé skuteční. hradecký královna pak bude na akcích dvora opět přítomna, až bude na svou roli připravena. nabídli jsme jí pomoc jak se seznamováním se s nezbytnou historií, tak i s přípravou na ceremonie a hmotným vybavením, aby svou roli zvládala jako všichni ostatní - teď je jenom na ní, jak toho využije :wink: podle vlastních slov se stávajícím stavem spokojená není a roli královny chce představovat se vším všudy, aby již nebyla jenom figurkou na hlavní tribuně. přeci jenom ji za ty roky nepřítomnosti, kdy vždy jenom přijela na otočku na turnaj ujel vlak a celý projekt je dnes někde jinde. už dávno to není divadelní představení pro laickou veřejnost :wink:
ACTA, NON VERBA

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host