DVORSKÁ ETIKETA

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: DVORSKÁ ETIKETA

Příspěvek od Hecht z Rosic » úte kvě 14, 2013 6:06 pm

richardrg píše:Zpět k otázce, mohu žádat o slyšení přímo, nebo prostřednictvím přímého nadřízeného - tedy nejvyššího stolníka, ( m á ten vůbec přímý přístup ke královně?) nebo prostřednictvím hochmistra?
Jak jsem již psal - je jen na Její Milosti, komu privilegium přímého oslovování udělí. Nicméně za sebe bych předpokládal, že bys měl skutečně využívat prostřednictví svých nadřízených, tj. pana stolníka nebo paní číšnice. Pan hofmistr by Ti asi také dokázal pomoci, oproti tomu hochmistra žádného neznám. :wink:
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: DVORSKÁ ETIKETA

Příspěvek od Hecht z Rosic » úte kvě 14, 2013 6:18 pm

Eifel, Albert píše:A historicky bylo možné vůbec s královnou mluvit česky ? nehodila se více němčina ? Jak by znělo oslovení v němčině ? (má postava je původem Sas a česky asi neuměl vůbec, jako spousta Slezanu té doby )
Maršálek píše:K jednacímu jazyku u dvora – lze předpokládat všechny tři zemské jazyky: latina, němčina, čeština. Takže Sasíci a Šlonzáci si klidně mohou brebentit německy – královna rozumí :lol:
Latinsky:

Tvoje - Vestra
Její - Eius
Královská - Regia
Milost - Charitas, Dilectio, Clementia

Tedy plný titul: Vestra/Eius Charitas/Dilectio/Clementia (Regia)

Německy:

Tvoje - Deine
Vaše - Eure (Pozn.: Dobová němčina narozdíl od češtiny již vykání zná; v té době se jednalo o skutečné vykání, ne o onikání jako v němčině moderní)
Její - Seine
Královská - Königliche
Milost - Gnaden, Liebden

Tedy plný titul: Deine/Eure/Seine (Königliche) Gnaden/Liebden
Naposledy upravil(a) Hecht z Rosic dne stř kvě 15, 2013 4:39 pm, celkem upraveno 1 x.
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Hawkwind
Příspěvky: 76
Registrován: pon kvě 02, 2011 8:46 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: DVORSKÁ ETIKETA

Příspěvek od Hawkwind » úte kvě 14, 2013 8:15 pm

Tady to asi bude "gnaden".

j.

Uživatelský avatar
Richenza
Příspěvky: 110
Registrován: pon kvě 13, 2013 1:59 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: DVORSKÁ ETIKETA

Příspěvek od Richenza » stř kvě 15, 2013 10:26 am

Úřad collectora scutellarum sice organizačně spadá pod stolníka, ale jak správně podotkl Ivain - začínáme společně Dvůr budovat od začátku. Obzvlášť s ohledem na to, že se nás týkají úřady dvorské a nikoli zemské, není zatím stanovena žádná jejich hierarchie. Každý úřad, ať už udělený nyní nebo v budoucnu, bude významný přesně tak, jak významným jej jeho nositel učiní :)
Právo hovořit s královnou přímo mají všichni úředníci, tedy collector scutellarum.
To, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mně Přemyslovny nejdou.

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: DVORSKÁ ETIKETA

Příspěvek od Hecht z Rosic » stř kvě 15, 2013 4:42 pm

Hawkwind píše:Tady to asi bude "gnaden".

j.
Gnaden i Liebden - nevytáhl jsem to ze slovníku, jedná se o skutečně používané tituly. Ale máš pravdu, že Gnaden bylo zřejmě obvyklejší.
Stejně tak latina umožňuje všechny tři zmiňované možnosti.
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: DVORSKÁ ETIKETA

Příspěvek od Opat » stř čer 12, 2013 11:06 am

Richenza píše: Obzvlášť s ohledem na to, že se nás týkají úřady dvorské a nikoli zemské, není zatím stanovena žádná jejich hierarchie. Každý úřad, ať už udělený nyní nebo v budoucnu, bude významný přesně tak, jak významným jej jeho nositel učiní :)
Velmi trefně řečeno, skláním se před moudrostí majestátu :mrgreen:
That's what I do. I drink and I know things.

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: DVORSKÁ ETIKETA

Příspěvek od Opat » stř čer 12, 2013 11:13 am

Hecht z Rosic píše: hochmistra žádného neznám. :wink:
Hochmistr je ovšem kouzelný titul. Já bych uvažoval o jeho zavedení :lol:
That's what I do. I drink and I know things.

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: DVORSKÁ ETIKETA

Příspěvek od Opat » stř čer 12, 2013 11:17 am

Maršálek píše: K jednacímu jazyku u dvora – lze předpokládat všechny tři zemské jazyky: latina, němčina, čeština. Takže Sasíci a Šlonzáci si klidně mohou brebentit německy – královna rozumí :lol:
Polština ne? :wink:
That's what I do. I drink and I know things.

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: DVORSKÁ ETIKETA

Příspěvek od Opat » stř čer 12, 2013 11:20 am

richardrg píše: Z hlediska etikety považuji za závažnější, že jsem byl do svého úřadu jmenován dříve, než Kunášek z Vrbí, a z toho tedy, v dobových intencích dovozuji, že jsem výše postaven. Pokud pominu, že mi zřejmě jen nedopatřenín nebyly přiznány odpovídající důchody, narozdíl od hamižného Kunáška, který si připsal snad i to co v Mýtě není, se ohrazuji proti pořadí, v jakém jsou dvorští úředníci uvedeni na titulní stránce projektu.
Nejsem si jistý, zda datum jmenování do funkce něco vypovídá o hierarchie. Imho jen o tom, kdo začně dřív hákovat :D
That's what I do. I drink and I know things.

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: DVORSKÁ ETIKETA

Příspěvek od Jiří z Holohlav » stř čer 12, 2013 3:49 pm

Hochmister je titul nejvyššího představitele našeho Řádu :wink:
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: DVORSKÁ ETIKETA

Příspěvek od richardrg » stř čer 12, 2013 7:19 pm

Hochmistr je vysoký mistr, zatímco hofmistr je šéf na dvorku a to jsem na svém dvorku i já :-)

Škoda, že dosšlo k nepochopení, to s tou dobou uvedení do funkce mělo být samozřejmě vychloubaní, přesně v intencích sporů o čest, jak o tom referuje, i když na základě pozdějších příkladů, stejnojmenná kniha.

Na druhou stranu se mě nikdo nezastal, když jsem nebyl obdarován vůbec, zatímco lakomý Kunášek si opsal všechno, co kde našel. Za trest bude u Dvora dostávat nejhorší nádobí a do Mýta nepojedu vůbec. :x
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: DVORSKÁ ETIKETA

Příspěvek od Opat » stř čer 12, 2013 7:33 pm

richardrg píše: Na druhou stranu se mě nikdo nezastal, když jsem nebyl obdarován vůbec, zatímco lakomý Kunášek si opsal všechno, co kde našel. Za trest bude u Dvora dostávat nejhorší nádobí a do Mýta nepojedu vůbec. :x
Probůh! Kdo by dobrovolně jezdil do Mejta??? Každej normální přece radši hopsa hejsa do Brandejsa :D

A ke Kunáškovi: on si může koneckonců opsal co chce a kolikrát chce, žeáno. Jen ještě aby na konec těch písmenek kapka vosku ukápla... :mrgreen:
That's what I do. I drink and I know things.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: DVORSKÁ ETIKETA

Příspěvek od Maršálek » čtv čer 13, 2013 7:00 am

Kdo by jezdil do Mejta? Nu třeba celý dvůr, až se královna rozhodne podívat na své město, odpočinout si v některém z rozestavěných městských paláců, nebo jenom tak posedět v krásné budované katedrále :wink:

K vychloubání - no já si na rozdíl od Richarda začnu stavět nějaký menší palác i v tom Mýtě, však on už mi někdo z měšťánků půjčí, a do té doby mě jistě dobře ubytuje přítel a rychtář Kunášek :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: DVORSKÁ ETIKETA

Příspěvek od Maršálek » čtv čer 13, 2013 7:02 am

Ad spory o čest, myslím, že to bude časem zajímavé, protože tu občas máme, v souladu s dobovou praxí, "sluhy dvou pánů". A také se projeví, kdo z nás je jaká osobnost a kdo si vyslouží jaký respekt u ostatních. Pak se může snadno stát, že dřívější hvězdy v záři nových úředníků poněkud vyblednou. Třeba Richard zastíní Posadowa, nebo se královna rozhodne vyměnit maršálka, případně dosadit i běžného dvorského podmaršálka, bude-li ten stávající stále nestíhat :wink:

Ostatně běžná doba pro výkon funkce se dle všeho pohybovala mezi rokem až třemi. Doživotní úřady jsou spíše výjimkou a týkají se zemských, nikoli našich dvorských úřadů. U nás nejde o čest, ale o reálný výkon funkce. To, že některá osobnost u dvora x krát změnila úřad nebylo nijak výjimečné, stejně jako to, že někdo poměrně záhy odešel.

Stejně tak není zcela běžná kumulace úřadů u jedné osoby-domu, viz. Posadow coby dvorský stolník a číšník (v druhém případě vykonávaný skrze jeho choť). Prostě tohle všechno si budeme muset obhájit svou vykonávanou prací a současně mají příležitost i další schopní, protože dvůr stále není kompletní a proces integrace poběží jistě mnoho let, během kterých může logicky docházet i ke změnám.

Jen pro pořádek upomínám, že kromě jediné výjimky drží dvorské a zemské úřady muži, Tou výjimkou je hofmistryně královniny družiny. Pokud ale bude držet úřad muž a vykonávat ho bude reálně jeho schopná paní, nebude to dle mého v rozporu s dobovou praxí. Tím není nijak dotčeno právo ženy vládnout, v případě královny své zemi, v případě paní svému dominiu a domu, v případě abatyše svému klášteru. Tím není nijak dotčeno ani její právo za své majetky a lidi jednat, vést soudy, být jim paní, přímluvkyní i ochránkyní.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: DVORSKÁ ETIKETA

Příspěvek od Hecht z Rosic » čtv čer 13, 2013 6:28 pm

richardrg píše:Hochmistr je vysoký mistr, zatímco hofmistr je šéf na dvorku a to jsem na svém dvorku i já :-)
Poslouchej, sedláčku, nějak ti narostl hřebínek. Označovat dvůr Její Královské Milosti, jehož jsi nota bene součástí, jako "dvorek"?!? Jestli si takto představuješ budování prestiže svého úřadu, měl by sis asi příště setřít mrvu z bot dříve, než něco řekneš. :evil:
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host