Letošní XV. turnaj je pořádán k oslavě 15. výročí projektu Dvůr hradecké královny Alžběty Richenzy 1308-1318.
Turnaj je pořádán ve dnech 10.-14. září 2014 (středa až neděle) na tradičním místě v Jaroměři a účast na něm je podmíněna pozváním, nebo dohodou s pořadateli (ivan.dubec@seznam.cz ; ok1ipv@seznam.cz ).
Podmínky účasti:
1. Podmínkou účasti pro každého je civilní odění odpovídající společenskému postavení nositele a kulturní oblasti střední a západní Evropy, spadající do doby let 1275-1330.
2. Podmínkou aktivní účasti na kolbišti je zbrojné odění a zbraně odpovídající společenskému postavení nositele a kulturní oblasti střední a západní Evropy, spadající do doby let 1275-1330.
3. Výjimka ohledně východoevropského civilního a zbrojného odění se týká jenom uherských pánů a jejich družin. Je dána kulturními a politickými styky českého a uherského dvora v daném období.
4. Každý šlechtic, ať pán či dáma, musí disponovat nejenom odpovídajícím oděním, ale i vlastním družiníkem (v případě osamocené dámy to může být toliko společnice). Je samozřejmostí, že v rámci svého postavení nesou při slavnostních příležitostech družiníci erbovní znaky či barvy svého pána či domu.
5. Místa na tribunách jsou vyhrazena jenom urozeným dámám, pánům a význačným duchovním osobám. Na tribuny tedy neusedne nikdo, kdo nebude mít zajištěno vlastní sezení, odpovídající oděv a erbovní přehoz. Dámy a panny budou samozřejmě oděny v odpovídajícím slavnostním šatu, budou adekvátně upraveny (dobový účes nebo pokrývka hlavy, decentní líčení, bez náušnic), budou znát svůj původ a rod a podle toho se budou i chovat. V neposlední řadě budou disponovat vlastním družiníkem, který je bude obsluhovat (lze po dohodě řešit i tak, že více dam bude mít jednoho služebníka, který se jim bude věnovat).
6. Společné slavnostní stolování je podmíněné potřebným vybavením, tj. stolem, sezením, nádobím (všechny tyto reálie samozřejmě svým vzhledem odpovídají dané době – zjevně neodpovídající vybavení a „kempinkový“ nábytek jsou nepřípustné).
7. Stanování v dobovém táboře je podmíněno odpovídajícím dobovým stanem. K nočnímu svícení se v táboře používají pouze dobová svítidla, bambusové louče a další moderní osvětlení není povoleno. Každý stan, umístěný podél hlavních ulic, je povinen zajistit na noc jednu lucernu k osvětlení této ulice. Pod lucernou bude umístěný džber, nebo jiná odpovídající nádoba s vodou, jako protipožární opatření.
8. Každý je povinen respektovat a dodržovat stanovenou hierarchii, kurtoazii a turnajská pravidla.
9. Senior je plně zodpovědný za jednání a chování své družiny. Za seniora je považován každý s vlastní družinou, a to i najatou (tedy kníže, korouhevní pán, šlechtic, ale i dáma doprovázená toliko družiníkem či společnicí). Stejně tak je každý zodpovědný za chování a jednání svého hosta, kterého si na akci přivedl.
Turnajská taxa
Protože turnaj je akcí, kterou si hradíme ze svého, podílí se na něm každý urozený účastník, který chce vystupovat jako suverén. Taxa navazuje na dobovou tradici, stanovující různě vysoký poplatek s ohledem na urozenost účastníka a rozlišuje 3 právní kategorie, u nichž vymezuje nejenom částku, ale i privilegia související se společenským postavením.
Pán s korouhevním právem - taxa 2 500 Kč (maximální počet lidí ve vlastní vnitřní družině 10. Za každých dalších započatých 5 lidí 500 Kč navíc. Má-li v družině urozence s vlastním erbem, platí každý majitel tohoto vlastního erbu zvlášť za svoji družinu - podle postavení jako pán nebo zeman.)
Pán s korouhevním právem má ve své družině urozeného leníka či leníky (tedy bojovníky s vlastním erbem - aby jim byl tento status u nás přiznán, má každý z nich nejméně jednoho vlastního družiníka). Leníci svému korouhevnímu pánovi slouží – mají k němu zjevný závazek.
– Pán s korouhevním právem má právo účastnit se všech klání, včetně prestižního klání chocholů, mlatového turnaje, klání družin a bitvy korouhví (v tomto klání má právo nastoupit do pole se svou korouhví).
Pán - taxa 1 500 Kč (jeden erb, maximálně 10 lidí v družině včetně pána, maximálně 5 lidí v poli. Za každých dalších započatých 5 lidí 500 Kč navíc)
Je šlechticem disponujícím vlastní družinou (tedy bez urozených manů). Pán má právo účastnit se všech klání, včetně prestižního klání chocholů, mlatového turnaje, klání družin a bitvy korouhví (nemá právo nastoupit do tohoto buhurtu pod svou korouhví).
Drobný šlechtic (vladyka) - taxa 1 000 Kč (jeden erb, maximální počet lidí v družině 5, maximálně 3 lidé v poli)
Je doprovázený nejméně jedním družiníkem (vojákem či služebníkem). Disponuje-li odpovídajícím vybavením, má právo účastnit se mlatového turnaje. Účast v prestižním klání chocholů je podmíněna povolením královny (žadatel se obrátí s předstihem na hradeckého maršálka). Do bitvy korouhví nastupuje pod některým z korouhevních pánů.
Práva a povinnosti účastníků v jednotlivých kategoriích:
Pán s korouhevním právem má ve své družině urozeného leníka či leníky - tedy bojovníky s vlastním erbem (tento vlastní erb je v případě nastoupení do kolbiště zpoplatněn taxou 500 Kč nebo 1 000 Kč, podle toho, zda je jeho postava zemanem, nebo pánem). Aby jim byl tento status u nás přiznán, má každý z nich nejméně jednoho vlastního družiníka. Leníci svému korouhevnímu pánovi slouží – mají k němu zjevný závazek.
Místo na tribuně (dáma, nebo pán): 250 Kč
• Rozhodující pro určení taxy je postavení nejvýznačnějšího urozence v přijíždějící družině. Pokud by snad zeman doprovázel na turnaj dámu pocházející z předního panského rodu, pak svou taxu uzpůsobí v souladu s postavením doprovázené dámy, která je jako jeho host společensky význačnější
• Pokud by přijel velmož byť s jediným družiníkem, pohlíží se na něho jako na korouhevního pána a je mu stanovena odpovídající taxa - ta není odvislá od počtu družiníků.
• Místa pro dámy na tribuně zajišťuje urozený (zeman, pán, korouhevní pán - jejich nahlášením). Není stanoveno, kolik urozených dam si může ten který pán s ohledem na své postavení přivést.
Příklad pro vypočítání turnajské taxy pro seniora za celou družinu:
Ivain de Merpins - maršálek hradeckého dvora: Pán s korouhevním právem (2 500 Kč), doprovázený 3 urozenými družiníky s vlastním štítem (3x 1 000 Kč), jedním pánem (1 500 Kč) a rezervující 5 míst pro dámy na tribuně (5x 250 Kč). Počty v jednotlivých družinách nepřekračují normu. Celkem zaplaceno 8 250 Kč.
Platbu turnajské taxy je nutno provést nejpozději do 20. srpna 2014.
Číslo účtu pro zaplacení turnajské taxy: 670100-2211283679/6210
Zpráva pro příjemce ve tvaru: historické jméno - turnaj 2014
Současně po zaplacení taxy na účet odešlete email s informací o zaplacení s uvedením statutu seniora, počtu urozených družiníků s vlastním štítem, velikosti družiny a počti míst na tribuně na email ivan.dubec@seznam.cz
Bez této informace nebudeme schopni vaši taxu přiřadit ke konkrétnímu seniorovi. Pro přehlednost využijte podoby popisu, který je uveden v příkladu výše.
XV. turnaj 10.-14.září 2014 - pozvánka
XV. turnaj 10.-14.září 2014 - pozvánka
ACTA, NON VERBA
Kdo je online
Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů