Kurtoazie na turnaji

Odpovědět
Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kurtoazie na turnaji

Příspěvek od Spakona » čtv srp 26, 2010 8:23 pm

leda by k němu přidal ještě osobního sluhu který by po něm hned uklízel :D
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kurtoazie na turnaji

Příspěvek od Paní Markéta » čtv srp 26, 2010 9:07 pm

Páva bych v komnatách nechtěla ani se sluhou :) je to děsně uřvaný pták...

Beatrix
Příspěvky: 2
Registrován: úte zář 16, 2008 2:32 pm
Bydliště: Hradec Králové
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kurtoazie na turnaji

Příspěvek od Beatrix » pát srp 27, 2010 7:00 am

…a tady máš, pane, odpověď na své otázky, jaké dary – samozřejmě nejjemnější hedvábné látky na prádlo (košilky, punčošky), jemné hedvábné látky na šat, samozřejmě atlas damašek na ložní prádlo, slonovinový hřeben a zrcadlo (obé bohatě zdobené řezbou), hedvábný pás, atlasové střevíčky (raději troje), jehlice, brože, samozřejmě alespoň tři diadémy, hedvábné stužky, barevné šlojíře (podle nálad na každý den), špendlíky, možná i prsten, ale určitě krásného arabského koně, k němu chrta a sokola – to je základ. No a pak nesmí chybět zlacená klec se slavíky, od věci není alespoň jeden páv, který se bude procházet jejími komnatami. V dalším kole by měly následovat parfémy, verše (to už by je mohl nějaký pěkný mládenec s čistým hlasem předčítat pod jejími okny), to že tam budou i hudebníci je samo sebou.
A ve třetím kole by měly následovat hmotné statky – třeba i skromnější dvorec, než je Sedlencin, ale určitě s kurtoazní freskou přes celý sál a tak :wink:


No koukám, že můj choť je vskutku znalý přání a potřeb ženské duše......
Asi začnu vypočítávat, co mi z toho všeho doma ještě chybí a čeho mám málo. :P

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurtoazie na turnaji

Příspěvek od Maršálek » pát srp 27, 2010 8:10 am

Aby to snad pánové nevyznělo, že kážu vodu a piju víno - předkládám doklad, že jsem své paní přivezl nádherného koně a sokola, chrt, pravda, zatím chybí :wink: Drahocenných látek a tkanin má má půvabná paní plné truhlice, šperků pak plné truhličky (ale samozřejmě si uvědomuji, že to asi nebude zdaleka konečný stav) :D Nu a k těm statkům – kdo byl svědkem naší svatby, ví, že jsem spolu s praporcem předával své paní i klíče od hradu Merpins, města Cognac a klíč od komory.

Ale nic si nenamlouvejme, ani ženatý pán nesmí ustat ve dvoření své paní – vyjadřujeme tak přeci své city, abychom byli obdarováváni stejnou milou a okouzlující pozorností :wink:
Přílohy
IMG_0117.JPG
nahoře: vezu arabského koně a bílého loveckého sokola
dole: sokol i kůň předány
IMG_0117.JPG (757.4 KiB) Zobrazeno 10679 x
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurtoazie na turnaji

Příspěvek od Markéta z Rosic » pát srp 27, 2010 9:53 am

K tvému výčtu nemám téměř co dodat pane Maršálku :-)

Snad jen že by pán měl dávat hlavně své srdce ..... :-) ale to se doufám rozumí samo sebou :D
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurtoazie na turnaji

Příspěvek od Maršálek » pát srp 27, 2010 10:49 am

srdce, lásku, úctu, službu - od počátku až do konce, ostatní jsou jenom pozornosti :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurtoazie na turnaji

Příspěvek od richardrg » pon srp 30, 2010 6:59 am

Akorát se divím, že ten kvalitní arabský kůň není vraník :D
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurtoazie na turnaji

Příspěvek od Maršálek » pon srp 30, 2010 7:47 am

:wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurtoazie na turnaji

Příspěvek od Maršálek » stř črc 25, 2012 12:27 pm

Ke kurtoazii neodmyslitelně patří i ocenění a dary, které si mohou lidé předávat oficiálně i soukromě. O kurtoazii mluvím proto, že takové pozornosti a ocenění nejsou ničím samozřejmým. Již jsem se setkal s názorem, že dámy jsou povinny něco pro pány zajistit a pak vybrat „někoho“, aby si to odbyly. Jak udílení cen jednotlivých tribun pro vítěze konkrétních klání, nebo bojovníků, kteří zazářili, ač nevyhráli, tak i dárky jednotlivých dam jsou jenom a jedině rozhodnutím dárců. Pokud se dámy rozhodnou nikoho v dané disciplíně, nebo při závěrečné ceremonii neodměnit, je to jejich svaté právo a o něčem by to vypovídalo. A jako nejsou samozřejmé ceny tribun, není samozřejmé ani to, že se dámy budou usmívat, budeme-li je nudit, nebo prudit

V této souvislosti také uvádím na pravou míru „tradici zlatých ostruh“ pro prvního rytíře, které v minulých dvou letech dvakrát udělila hlavní tribuna na čele s první dámou. Zlaté ostruhy jsou zcela mimořádnou cenou, která provází turnaj po řadu let a byla udělena jenom párkrát. Není a nebude tedy automatické, že je dostane každý zvolený první rytíř.



Současně Informuji, že na turnaji budou přítomni mečíři – dílna ElGur, kteří nabídli cenu pro vítěze jedné z disciplín. Toto gesto považuji nejenom za velmi dobrý reklamní tah, ale i za kurtoazii. Pokud s tím budou mečíři souhlasit, rozhodne o udělení jejich ceny v závěru turnaje soud dam :wink:
Tímto má u mě mečířská dílna ElGur již druhý bod, první za stejný počin na Libušíně :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurtoazie na turnaji

Příspěvek od Maršálek » čtv zář 05, 2013 8:08 am

Opět je tu téma kurtoazie a s blížícím se turnajem i mimořádný dar - turnajský meč.

Včera jsme ho s Opatem vyzvedli – je to dar mečíře Huga Vobořila http://www.historickezbrane.cz/ hradeckým dámám, které na letošním turnaji rozhodnou, kdo z pánů ho za své zásluhy dostane. Hodnocení za mně - je to parádní kousek.

Ostatně na facobooku už se objevil.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurtoazie na turnaji

Příspěvek od Maršálek » čtv zář 05, 2013 8:09 am

Rád bych pány turnajníky upozornil, že o udělení této odměny rozhodují výhradně a jenom dámy. Pokud vám není jasné, podle jakých kritérií, přečtěte si jejich vyjádření k volbě prvního rytíře, kde dámy shrnují oceňované hodnoty. Mezi ně neodmyslitelně patří také dvornost a skromnost, kterou pánové vyjadřují např. svou službou jim i všem ostatním. Ono vládnout totiž znamená současně sloužit svým poddaným.

Mýlil by se, kdo by si snad myslel, že respekt a ocenění získá hloupými kecy, např. „pěkný meč, ale nemá cenu se snažit, protože ho dámy stejně dají svým oblíbencům“ (viz. komentář z facebooku). Tím mně dotyčný pán umně vymanévroval z možného okruhu oceněných, protože to by pak přeci bylo potvrzení jeho slov, že? Veřejně se tedy dávám slyšet, že se této cti vzdávám a nebudu se o meč ucházet. :evil: To mi ale neupírá právo pokusit se získat podruhé titul prvního rytíře a povýšit svou krásnou paní na první dámu.

Možná to někomu z vás přijde podivné a podezřelé, ale to, že pro vás s přáteli pořádám letos již čtrnáctý turnaj a v několika ročnících jsem se vzdal ve prospěch přání dam svého práva nastoupit do kolbiště, aby vše fungovalo jak má a vy jste se mohli bavit, není nic samozřejmého, ani to není má pořadatelská povinnost. Nejsem „pán jeskyně“, který stojí nad ostatními. Jsem stejně ambiciózní jako vy a potěšilo by mě ocenění dam.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurtoazie na turnaji

Příspěvek od Maršálek » čtv zář 05, 2013 8:10 am

Současně touto cestou připomínám, že nejsem zdaleka jediný, kdo vám slouží, aniž se nad tím zamyslíte. Rozhlédněte se na turnaji kolem sebe na ty, co se nejdou bít, aby jste měli zábavu. Jsou to např. páni sudí a páni heroldi, kteří jsou v mých očích prvními vítězi letošního turnaje. Vzdali se pro vás svého práva na vítězství a titul ctihodní tak v jejich pojetí nabývá opravdových rozměrů.


Mé dámy, toto rozhodnutí máte ve svých rukou a dáte tím jasný signál, koho si ceníte nad ostatní a kdo je ve vašich očích příklad, hodný následování. Nebo můžete ustoupit a podrazit tak všechny dobré rytíře, protože dáte najevo, že svou službu konají marně a zbytečně, neb o ni a o jejich ideály nestojíte.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurtoazie na turnaji

Příspěvek od Opat » čtv zář 05, 2013 8:39 am

Maršálek píše:Současně touto cestou připomínám, že nejsem zdaleka jediný, kdo vám slouží, aniž se nad tím zamyslíte. Rozhlédněte se na turnaji kolem sebe na ty, co se nejdou bít, aby jste měli zábavu. Jsou to např. páni sudí a páni heroldi, kteří jsou v mých očích prvními vítězi letošního turnaje. Vzdali se pro vás svého práva na vítězství a titul ctihodní tak v jejich pojetí nabývá opravdových rozměrů.
Amen...
That's what I do. I drink and I know things.

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurtoazie na turnaji

Příspěvek od Opat » čtv zář 05, 2013 8:41 am

Jinak turnajský meč je tento. Tedy, pánové, tužte se! :twisted:
Přílohy
1157645_646712575353210_1114092143_n.jpg
1157645_646712575353210_1114092143_n.jpg (57.92 KiB) Zobrazeno 9029 x
557476_646712545353213_1204604444_n.jpg
557476_646712545353213_1204604444_n.jpg (47.66 KiB) Zobrazeno 9029 x
That's what I do. I drink and I know things.

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurtoazie na turnaji

Příspěvek od Opat » čtv zář 05, 2013 9:00 am

Maršálek píše:Rád bych pány turnajníky upozornil, že o udělení této odměny rozhodují výhradně a jenom dámy. Pokud vám není jasné, podle jakých kritérií, přečtěte si jejich vyjádření k volbě prvního rytíře, kde dámy shrnují oceňované hodnoty. Mezi ně neodmyslitelně patří také dvornost a skromnost, kterou pánové vyjadřují např. svou službou jim i všem ostatním. Ono vládnout totiž znamená současně sloužit svým poddaným.
Mýlil by se, kdo by si snad myslel, že respekt a ocenění získá hloupými kecy, např. „pěkný meč, ale nemá cenu se snažit, protože ho dámy stejně dají svým oblíbencům“
Já se jen divím, že je potřeba takové věci vůbec řešit. Měl jsem za to, že vše je vyřešeno už slovy turnajské přísahy:

„Urození pánové, rytíři, panoši a lide zbrojný, přísahejme při Panně Marii a sv. Jiří, že se budeme bít čestně, bez osobních sporů a neprolijeme záměrně krev. Že neporušíme turnajských regulí a uznáváme nad sebou soud zvolených sudí a těchto krásných dam. Amen.“

Nevím jak jiní, ale já to nikdy nebral jako ceremoniální formalitu...
That's what I do. I drink and I know things.

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 76 hostů