heroldský úřad na turnaji

Odpovědět
Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

heroldský úřad na turnaji

Příspěvek od Maršálek » stř čer 30, 2010 1:50 pm

Herold je sudím, dohlížejícím na regulérnost klání i řádný průběh turnaje. Dále uvádí a představuje jednotlivé urozené účastníky, uvádí vítěze před dámy pro předání odměny a provinilce k potrestání. Má právo zastavit boj, je-li toho zapotřebí, a vyloučit či předvést provinilce. Na pokyn maršálka turnaje řídí ceremonie. Odznakem moci herolda je heroldský tabard, čepec a heroldská hůl.

Na přelomu 13. a 14.st. nebyl v našich zemích ještě pevně dán a obsazen heroldský úřad. Panovník nebo suverén jmenoval vždy dočasně (pro konkrétní příležitost) svým heroldem urozeného muže odpovídajícího postavení a pověsti, aby jako jeho vyslanec mluvil a jednal jeho jménem. V souladu s tradicí turnajů hradeckého dvora si heroldy volí panovnice tribun a to z nejznamenitějších přítomných pánů.

Pro toto období jsme v pramenech nenalezli pevná pravidla pro označení heroldského oděvu, toliko kusé zmínky, že herold na svém oděvu nesl „odznak“ pána. Proto jsme se rozhodli, že turnajští heroldi budou oděni v bílé barvě, kterou ponesou na svém tabartu i čepci a v rukou ponesou tradiční bílou hůl. Budou tak zjevně a nezaměnitelně označeni. Bílá barva jejich úředních oděvů bude symbolizovat jejich nezaujatost a nestrannost.

Heroldi se pohybují po kolbišti a jako sudí dohlížejí na dodržování pravidel turnaje. Pokud zjistí porušení pravidel, nesrovnalost, nebo třeba jen chtějí rozdělit skrumáž, činí tak dotykem své heroldské hole. Na tento pokyn je každý povinen okamžitě přerušit boj a podřídit se rozhodnutí herolda. Trestem za neuposlechnutí příkazů herolda je vyloučení z turnaje, což by byla pro vyloučeného i pověst jeho družiny nezapomenutelná hanba.

Heroldi jsou na počátku turnaje slavnostně dekorováni panovnicemi bočních tribun, které jim předávají odznaky heroldské moci, tedy tabarty, čepce a hole. Probíhá to tak, že panovnice bočních tribun sdělí maršálkovi turnaje jména pánů, které si přejí tímto úřadem pověřit a maršálek tyto pány požádá, aby předstoupili před hlavní tribunu. Nato na pokyn maršálka turnaje povstanou panovnice bočních tribun a s nimi 2 dámy, nesoucí bílé tabarty, bílé heroldské čepce a heroldské hole. Panovnice se svými dámami předstoupí před zvoleného herolda a slavnostně jej dekorují odznaky jeho úřadu (obléknou mu tabard, na hlavu posadí čepec a do rukou mu vloží hůl). Herold pak dámám složí slavnostní přísahu, že bude soudcem spravedlivým a nestranným. Aby herold nebyl vyřazen z celého turnaje, může dojít mezi disciplínami k výměně heroldů a stejným způsobem k novému dekorování.
ACTA, NON VERBA

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů