Klání trubadůrů

Odpovědět
Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Klání trubadůrů

Příspěvek od Maršálek » pát lis 05, 2010 1:31 pm

Pánové si jistě poradí, já jsem jenom křupan a tak už víc nenabídnu, znám svůj strop :wink: Dámy snad shovívavě přijmou mou omluvu :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání trubadůrů

Příspěvek od Ronšperk » pát lis 05, 2010 1:54 pm

Jo zpívání by šlo, ale ten doprovod vázne. :wink:
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Klání trubadůrů

Příspěvek od Maršálek » pát lis 05, 2010 2:00 pm

Ronšperk píše:Jo zpívání by šlo, ale ten doprovod vázne. :wink:
možná vázne tobě, mon ami, ale můj doprovod se pravidelně rozutíkává, kdykoli spustím...a nutno sebekriticky podotknout, že jim to nelze mít za zlé :lol:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání trubadůrů

Příspěvek od Paní Markéta » pát lis 05, 2010 2:05 pm

Hecht z Rosic píše:Správně, tlak na kvalitu musí být... :wink:
Jen bych si dovolil pro naše účely zdůraznit ten požadavek rytmu a naopak zmírnit požadavek na počítání slabik. Alespoň dokud nechceme aspirovat na zařazení do sbírek moderní poesie, ale hodláme se stylizovat do rolí truvérů, trubadúrů a minnesengrů. Středověká poesie totiž s počty slabik pracovala poměrně volně. Oproti tomu rytmicita v ní byla důležitá, protože ty básně byly určeny vesměs ke zpívanému přednesu (tady máme, pánové, také co dohánět :wink: ).
jenomže zrovna počet slabik s rytmem většinou souvisí, i když je to samozřejmě i věc hudby, do té se schová hodně :)
Ono kdybyste to chtěli psát opravdu správně, tak by se nám to asi moc nelíbilo, protože se psalo jiným způsobem, podle latiny. Jenomže latina má přízvuky jinak než čeština... je to vysvětleno i v tom odkaze.

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání trubadůrů

Příspěvek od Paní Markéta » pát lis 05, 2010 2:09 pm

Maršálek píše:Pánové si jistě poradí, já jsem jenom křupan a tak už víc nenabídnu, znám svůj strop :wink: Dámy snad shovívavě přijmou mou omluvu :wink:

Pokud veršíčky pod čarou jsou Tvé, dokazuje to, že to také umíš :)

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Klání trubadůrů

Příspěvek od Maršálek » pát lis 05, 2010 2:17 pm

V naší době se u nás veršovalo a psalo v němčině, češtině a latině (tedy hornoněmčině, staročeštině a latině, abych byl přesný), takže latinou se netřeba svazovat (navíc byla ve verších a chansonu de geste spíše vzácná). Pokud se chceš podívat na skladbu a rytmus top žebříčku naší doby, doporučuji Codex Manesse, který je katalogem minesengrů a výběrem z jejich tvorby. To zpívání bylo opravdu diametrálně odlišné od našeho současného pojetí a moc by se nám nelíbilo (i když nebudu předbíhat a mluvit za druhé). :wink:

Nicméně to nemění nic na tom, že někteří z nás zvládnou sotva pár neumělých rýmů – to je můj případ, aby to nevyznělo, že se po Knížákovsku odvolávám na to, že tomu vy "kritici" prostě zjevně nerozumíte a ještě jste nedorostli, aby jste mohli ocenit mé kvality :lol:

P.S. veršíčky pod čarou jsou edičním překladem portugalského krále Dinise Oráče :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Klára ze Sádku
Příspěvky: 66
Registrován: pon kvě 10, 2010 10:04 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání trubadůrů

Příspěvek od Klára ze Sádku » pát lis 05, 2010 2:27 pm

Ale no tak, přátelé, trošku shovívavosti :wink: Všichni nějak začínáme a není potřeba pány vyděsit už předem. Pod palbou kritiky se málokdo odváží s kůží na trh a my budeme s verši zase tam, kde jsme byli :wink:
On est snobs et c'est bon.

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání trubadůrů

Příspěvek od Hecht z Rosic » pát lis 05, 2010 2:30 pm

Paní Markéta píše:jenomže zrovna počet slabik s rytmem většinou souvisí, i když je to samozřejmě i věc hudby, do té se schová hodně :)
V zásadě máš pravdu, nepřu se, nejsem odborník. Ale rytmus lze zachovat i při neshodném počtu slabik (jsou použity rytmické stopy stejné kvality, ale jednotlivé verše se liší jejich počtem).

Příklad z poesie 14. století:

Kdo se mnou bude chvíli,
nepozná nic než samou kratochvíli...


Tedy 7 slabik ku 11. Bylo by jistě možné dodat nějakou "vycpávku", aby se počty slabik vyrovnaly, třeba Kdo se mnou bude jenom malou chvíli, ale není to třeba, protože verše rytmicky ladí.

Aby nedošlo k mýlce: tímto nechci hájit nedokonalost ničích veršů, tím méně svých vlastních. :wink:
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání trubadůrů

Příspěvek od Paní Markéta » pát lis 05, 2010 5:06 pm

Klára ze Sádku píše:Ale no tak, přátelé, trošku shovívavosti :wink: Všichni nějak začínáme a není potřeba pány vyděsit už předem. Pod palbou kritiky se málokdo odváží s kůží na trh a my budeme s verši zase tam, kde jsme byli :wink:
Ale no tak, copak jsou to zajíci? :D Jsou chlapi, a jak dokázal Maršálek, ti se k tomu staví čelem :) (jednoduše mě poslal do háje s tím, že důležité jsou stejně jenom dámy :D) ;)

Navíc jsem netušila, že začínají, myslela jsem, že veršují už léta :)

Uživatelský avatar
Klára ze Sádku
Příspěvky: 66
Registrován: pon kvě 10, 2010 10:04 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání trubadůrů

Příspěvek od Klára ze Sádku » pát lis 05, 2010 6:04 pm

Paní Markéta píše: Jsou chlapi, a jak dokázal Maršálek, ti se k tomu staví čelem :) (jednoduše mě poslal do háje s tím, že důležité jsou stejně jenom dámy :D) ;)
Ach tak, tak to jsem si jenom špatně vyložila. V tom případě omluva Tobě i Maršálkovi :wink:
On est snobs et c'est bon.

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání trubadůrů

Příspěvek od Paní Markéta » pát lis 05, 2010 6:17 pm

Klára ze Sádku píše:
Paní Markéta píše: Jsou chlapi, a jak dokázal Maršálek, ti se k tomu staví čelem :) (jednoduše mě poslal do háje s tím, že důležité jsou stejně jenom dámy :D) ;)
Ach tak, tak to jsem si jenom špatně vyložila. V tom případě omluva Tobě i Maršálkovi :wink:

Možná se špatně domýšlím já, kdo ví? :) Uvidíme, případně uslyšíme :)

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání trubadůrů

Příspěvek od Spakona » pát lis 05, 2010 7:19 pm

já bych to viděla tak, že nejdůležitější je: dá mi? :twisted:
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Klání trubadůrů

Příspěvek od Kain » sob lis 06, 2010 1:59 pm

Paní Markéta: děkuji, že jsi s tím začala. Já se to odhodlávám npsat už od turnaje, ale neodvážil jsem se, abych nevypadal povýšenecky. O dámy je to hezčí a na místě :) Pravda je taková, že ...máš pravdu. Když veršuju, tak si třeba řeknu, že to bude trochej a bude to mít 8 slabik - a snažím se to dodržet. Samozřejmě to někdy v rychlosti psaní neuhlídám, ale většinou ano.

No a slyšel jsem básně, které nezachovají ani počet slabik, ani rytmus, ale dokonce ani rým. K čemu já bych to přirovnal - kdyby teta Kateřina tančila balet, jistě by tím vyjádřila své pocity. Jistě by tím i u mě vzbudila jisté pocity. Ale vsadím se, že by to nebyly tytéž pocity.

No a ona ta šlecta bývala v poezii vzdělaná. Jistě, byli i podprůměrní básníci, ale ty do sbírek nedávali. Tož já nevím - je tlak na kvalitu žádoucí nebo je lepší nechat věcem volný průběh? Sám jsem s tím nechtěl začít, abych potenciální básníky neodradil...ale když se to načalo...:)
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání trubadůrů

Příspěvek od Paní Markéta » sob lis 06, 2010 2:25 pm

Možná máme na věc příliš moderní náhled? (Tedy ve vztahu ke středověku, protože dnešní moderní poezie se píše většinou ve volném verši, tedy nerýmuje se. Dnes asi nejvíc rýmují textaři :) )
Protože je pravda, že jsem staré styly nestudovala, možná po vás chci něco, co historicky nemá opodstatnění, jen proto, že se mi to jednoduše víc líbí.

Ctihodný Maršálek mě odkázal na kodex Manesse, bohužel díky písmu a mně nesrozumitelné němčině nejsem schopna si to rozpitvat.

V Češtině jsem zatím vyhrabala jen Alexaidreidu http://spisovatele-dila.blog.cz/0803/al ... lexandrovi a tam se osm slabik na verš více méně dodržuje.

Pan Hecht uvedl jeden nesouměrný příklad, ale jsou to jen dva verše a v překladu, chtělo by to asi větší celek.

Na druhou stranu - píšete pro potěchu dam, a ty jsou a byly nadšené, takže nad modernistickými kverulanty lze asi i mávnout rukou. Nebyla by zábava, kdyby měl pan Martin z Bílé kvůli pravidlům bojovat jen sám se sebou :)

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Klání trubadůrů

Příspěvek od Kain » sob lis 06, 2010 4:05 pm

No ale zase spousta lidí má skvělé myšlenky a kdyby jim oni sami dali formu, dámy by byly potěšeny. Alespoň jedna, jak vidím :) Ale neberte to jako kritiku, navíc středověká poezie to stejně zas tak nedodržuje...navíc co známe, jsou překlady, které o původním textu nevypovídají nic....
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů