Zahrada lásky

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrada lásky

Příspěvek od Kain » čtv zář 16, 2010 3:24 pm

Ochránce dobrých mravů potvrzuji, neznám nikoho, kdo by je při soudech lásky (např.) hájil přesvědčivěji, než pan z Ronšperka :)
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zahrada lásky

Příspěvek od Hecht z Rosic » čtv zář 16, 2010 4:22 pm

Ano, dokonce natolik, že s panem z Ronšperka není ani žádný soud lásky možný, protože nepřipouští jakákoliv dilemata a na všechno má jasnou odpověď, proti níž nelze najít žádné argumenty. :wink:

Nic ve zlém, pane Dobrohoste, máš moji upřímnou a hlubokou úctu.
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Uživatelský avatar
Magdaléna
Příspěvky: 256
Registrován: pon črc 19, 2010 12:52 pm
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zahrada lásky

Příspěvek od Magdaléna » čtv zář 16, 2010 5:56 pm

taky jsem za aby stála již ve čtvrtek,já sama ji asi nevyužiji vůbec,přesto souhlasím že v sobotu se na to nenajde čas,ze strany dami pánů.
Ještě jednou děkuji všem co se na přípravě podíleli.Byla nádherná :D

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zahrada lásky

Příspěvek od Ronšperk » čtv zář 16, 2010 8:12 pm

Hecht z Rosic píše:Ano, dokonce natolik, že s panem z Ronšperka není ani žádný soud lásky možný, protože nepřipouští jakákoliv dilemata a na všechno má jasnou odpověď, proti níž nelze najít žádné argumenty. :wink:

Nic ve zlém, pane Dobrohoste, máš moji upřímnou a hlubokou úctu.
A myslím, že je pane Hechte. Jen nesmí být z pera toho nestoudného Itala Boccaccia :lol: .
Mám jeden soud lásky připraven. Přímo ze sladké Francie. Je to soud lásky a přesto se mravnost, čest i rytířskost udrží velmi vysoko. Smím-li, rád jej při další příležitosti nabídnu.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zahrada lásky

Příspěvek od Hecht z Rosic » čtv zář 16, 2010 8:28 pm

Možná Tě to překvapí, ale mluvíš mi z duše. Také bych raději hledal témata pro soudy lásky v rytířské než v měšťanské kultuře.
Zajímalo by mě, jestli náhodou nemáme nachystaný stejný francouzský příběh. :wink:
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zahrada lásky

Příspěvek od Hecht z Rosic » úte kvě 17, 2011 1:38 pm

S panem z Ronšperka jsme se bavili o tom, že by nás zajímaly veřejné ohlasy na soud lásky, který proběhl na Májovém sněmu.

Jak volba příběhu, tak samotné uspořádání soudu byly trochu jiné, než jak bylo doposud běžnou praxí. Po pravdě, o tom, jak vypadaly skutečné soudy lásky, nevíme téměř nic, nemůžeme tedy říci, že bychom se snažili o „historicky správné“ pojetí. Hlavní myšlenkou ale bylo udržet se v mezích kurtoasní tradice a co možná se přiblížit tomu, co evokuje samotný pojem „soud“.
Chtěli bychom se tedy zeptat, co na tento experiment říkáte a jestli si myslíte, že má smysl se touto cestou ubírat dále a podnikat další podobné pokusy, případně co příště udělat jinak a lépe.

Vítány budou jakékoliv ohlasy - zatím tedy, prosím, jen k pojetí soudu a případně k volbě příběhu. K obsahu příběhu jako takového bych také rád ještě pár vět napsal, ale raději až později. Zatím nechám prostor pro otevření této diskuse, ať neprobíráme příliš mnoho témat najednou a zbytečně se v tom nezamotáme. :wink:
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrada lásky

Příspěvek od Maršálek » úte kvě 17, 2011 1:46 pm

Za mně - soudní dvůr by měl být větší a měl by odpovídat tradiční podobě, nezbytné pro nalézání práva. Tj. kromě "krále a královny", kteří mu předsedají přidat i porotce a další účastníky. Podobu středověkého soudu v minulosti představil Kunášek. Této podoby bych se držel a pokračoval v naznačeném směru z loňského a letošního májového sněmu :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zahrada lásky

Příspěvek od Hecht z Rosic » úte kvě 17, 2011 2:15 pm

Jako porota měli fungovat, a myslím, že snad i fungovali, všichni přítomní. Přece jen, má to být především společenská zábava, ne divadelní představení, tedy by měli mít všichni možnost se zapojit.
S Kunáškem to určitě příště zkonzultujeme. :wink:
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrada lásky

Příspěvek od Maršálek » stř kvě 18, 2011 6:41 am

Pokud se nepletu, pak by se měla porota v rámci nálezového práva jednomyslně shodnout na výroku - to by neměl být případ, kdy se rozdělíme na dvě skupiny podle názorů, protože tím nezastupujeme roli poroty :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrada lásky

Příspěvek od Markéta z Rosic » stř kvě 18, 2011 12:17 pm

Příběh byl pěkný, na soud určitě nabízel spoustu témat k zamyšlení. Mně úplně nevyhovovalo to rozdělení na dvě strany, kdy každá si měla vybrat stranu pána, nebo paní. Já jsem se nějak nemohla napasovat ani do jedné skupiny, a tak jsem zvolila tu co mi byla blyžší. Myslím že jsme to probírali dost úzce, přitom tam bylo mnohem víc témat k zamyšlení.
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zahrada lásky

Příspěvek od Hecht z Rosic » stř kvě 18, 2011 2:41 pm

Za ohlasy děkuji, byl to pokus, příště to můžeme udělat zase trochu jinak. Ale jak píšu, pokud to chceme pojmout jako (celo)společenskou zábavu, a ne jako divadelní představení (což by ovšem také mohlo být zajímavé), bude to vždycky kompromis mezi předpokládanou autentickou podobou soudu a určitou "hratelností".

Jinak prostor na diskusi i mezi skupinami tam byl, ale zůstal poměrně nevyužitý, možná i pro pozdní hodinu a pokročilou únavu. Už jsem ale slyšel z více stran, že ten příběh by stál za hlubší probrání (a sám bych měl k němu také co říci), takže můžeme někdy uspořádat afterparty. :wink:
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrada lásky

Příspěvek od Markéta z Rosic » stř kvě 18, 2011 8:31 pm

Hecht z Rosic píše: takže můžeme někdy uspořádat afterparty. :wink:
Jj jsem pro :-)
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrada lásky

Příspěvek od Maršálek » čtv kvě 19, 2011 12:34 pm

Mně se líbilo jak letošní pojetí, kdy se účastníci rozdělili na dva tábory, tak i to loňské, kdy zasedala porota dam a porota pánů. Z té loňské verze se mi líbilo to, že se každá porota musela shodnout na svém návrhu řešení a pohledu na věc a pak se to konfrontovalo. Z letoška se mi líbil nápad určit obhájce obou stran.
Za negativum letoška považuji fakt, že jakmile byl mluvčí/obhájce vybrán a vystoupil před soudní dvůr, neměla jeho skupina možnost s ním cokoli konzultovat a už to stálo jenom na něm (tady si třeba naběhl Jakub ze Spernaku). To bylo dané koncipováním prostoru. Kdyby soudní dvůr zasedl na tanečním parketu, měly by obě „poroty“ možnost komunikovat průběžně se svými mluvčími.

Pro některé příběhy bych stavěl cíleně jednu porotu z dam a druhou z pánů, viz. loňský sněm.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
gelefier
Příspěvky: 1
Registrován: úte kvě 10, 2011 4:04 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zahrada lásky

Příspěvek od gelefier » čtv kvě 19, 2011 8:06 pm

Já jsem byl letos poprvé tak nemůžu srovnávat. Líbilo se mi to, ale ke konci se to trošku rozpadlo. Vícemeně si povídalo jen několik lidí a ostatní ztráceli pozornost.
Napadlo mě že kdyby mluvčí byl spíše "advokát" tak by mohl povolávat jednotlice ze své strany za "svědky", a ti by vypověděli svůj názor. Díky tomu by se zapojilo více lidí a bylo by to zajimavější.

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zahrada lásky

Příspěvek od Hecht z Rosic » pát kvě 20, 2011 6:45 am

gelefier píše:...kdyby mluvčí byl spíše "advokát" tak by mohl povolávat jednotlice ze své strany za "svědky", a ti by vypověděli svůj názor. Díky tomu by se zapojilo více lidí a bylo by to zajimavější.
To je dobrý tip, díky!
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů