Zástavy lásky

Uživatelský avatar
Magdaléna
Příspěvky: 256
Registrován: pon črc 19, 2010 12:52 pm
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zástavy lásky

Příspěvek od Magdaléna » stř zář 22, 2010 1:29 pm

Většinou dávám pouze1 zástavu,a ještě se mi nestalo aby si některý z pánu pro moji zástavu přišel,přesto jich mám v zásobě několik.
Pokud bych chtěla dát zástavu ,dotyčný pán se uctivě omluvil,již dostal od jiné dámy zástavu a za ni chce bojovat,tak to pochopím a přijmu takto vyjádřené odmítnutí.

Tedy odmítnout ano ,ale vrátit ne(na dané klání) to si nedovedete představit jak by mě to urazilo :twisted:

Přijmutí zástavy je podle mě veliký závazek.

Uživatelský avatar
Klára ze Sádku
Příspěvky: 66
Registrován: pon kvě 10, 2010 10:04 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zástavy lásky

Příspěvek od Klára ze Sádku » čtv zář 23, 2010 10:29 am

Zajímal by mně ještě názor pánů i dam na jednu věc. Osobně vnímám trošku rozdíl mezi zástavou lásky a zástavou, kterou dá dáma pánovi pro jednotlivou turnajskou disciplínu. Jako zástavu lásky vnímám něco, co pán nosí ve jméně některé dámy i mimo boj, v civilu (tedy samozřejmě mám na mysli ten náš civil, který je dnes sedm set let z módy), případně kterou by dáma dala pánovi do reálné války apod. Tam je to jistě o hlubším vztahu a závazku, vyjadřuje jistou niterní příslušnost jednomu k druhému, přesně jak výše napsal pan Hecht.
Kdežto u zástav věnovaných k jednotlivým turnajským disciplínám... tam to vnímám trošku jinak. Jako méně zavazující. Třeba to může být vyjádření sympatií, způsob jak popřát štěstí do boje.. leč vůbec by mne nezaráželo ani by mi nepřipadalo nepatřičné, když by po tom kterém konkrétním boji pán zástavu odložil a přijal některou od jiné dámy... Může to být ale jen můj pohled, netvrdím, že je správný.. Co myslíte?
On est snobs et c'est bon.

Uživatelský avatar
Anna Žofie z Rosic
Příspěvky: 2
Registrován: čtv zář 17, 2009 6:59 pm
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zástavy lásky

Příspěvek od Anna Žofie z Rosic » čtv zář 23, 2010 10:47 am

Klára ze Sádku píše:Kdežto u zástav věnovaných k jednotlivým turnajským disciplínám... tam to vnímám trošku jinak. Jako méně zavazující. Třeba to může být vyjádření sympatií, způsob jak popřát štěstí do boje.. leč vůbec by mne nezaráželo ani by mi nepřipadalo nepatřičné, když by po tom kterém konkrétním boji pán zástavu odložil a přijal některou od jiné dámy... Může to být ale jen můj pohled, netvrdím, že je správný.. Co myslíte?
Já to cítím stejně, ale ani to neznamená, že správně :wink:
"Včerejšek je historií, zítřek záhadou, ale pouze dnešek je ten dar, který musíme vychutnat, ať nám přinese cokoli!"

Uživatelský avatar
Jitka z Dobeve
Příspěvky: 174
Registrován: pát zář 19, 2008 1:26 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zástavy lásky

Příspěvek od Jitka z Dobeve » čtv zář 23, 2010 10:48 am

Souhlas ve všech bodech!

Letos bylo opravdu těžké vybírat, komu dát zástavu. Většina pánů již byla ověnčena a ostatní pánové si zástavu z různých důvodů tak nějak "nezasloužili". Proto jsem raději dala přednost soukromým piklím poslaným prostřednictvím sloužících. Za tyto služby jim velice děkuji.
Naposledy upravil(a) Jitka z Dobeve dne čtv zář 23, 2010 10:56 am, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Eliza
Příspěvky: 56
Registrován: pon srp 11, 2008 11:29 am
Bydliště: Mýto
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zástavy lásky

Příspěvek od Eliza » čtv zář 23, 2010 10:50 am

Také jsem přemýšlela o tomtéž. Nemůže být tedy význam zástavy různý? Samozřejmě nejdůležitější je pro mě zástava lásky, kterou vždy dávám svému choti, a to i třeba na Libušíně. Tak nějak jsem si od Dvora zvykla...... :-) Pak jsem jednu zástavu dala do klání lehkooděnců, bylo to taková zástava přátelství a přání štěstí do prvního boje. Také jsem jí dávala se slovy - protože můj choť nenastupuje v tomto klání....... no prostě není to také trochu rozmar dam, aby byly reprezentovány i v kláních, kde nemají nastoupeného svého "favorita" :wink:
Elizabeth z Ronšperka

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Zástavy lásky

Příspěvek od Maršálek » čtv zář 23, 2010 11:44 am

:wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zástavy lásky

Příspěvek od Hecht z Rosic » čtv zář 23, 2010 12:57 pm

Ono u tohoto druhého, řekněme méně závazného, pojetí zástav je ten problém, že pro ně jen těžko najdeme reálnou historickou předlohu. V literárních pramenech najdeme řadu důvodů, proč dáma uděluje pánovi zástavu, třeba rozmar nebo vypočítavost, ale nevybavuji si z nich dámu, která by zástavami přímo hýřila (ale třeba se mýlím a někdo znalejší mě poučí). Stejně tak by asi nebylo obvyklé, aby urozená dáma udělila zástavu neurozenému muži.
Což ovšem nic neznamená, Turnaj je hra, krásná a často i dost věrohodná, ale pořád hra. Tedy záleží v prvé řadě na dámách, ve druhé řadě na pořadatelích, jaké podmínky pro ni nastaví.
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Zástavy lásky

Příspěvek od Maršálek » čtv zář 23, 2010 1:08 pm

Asi by bylo snazší si rovnou specifikovat, co je věnováno jako Zástava lásky a co je prostě pozornost, odměna, poděkování, přání štěstí a úspěchu, ochrana. Velmi zjednodušeně jsme totiž před lety začali říkat všem pozornostem, věnovaným dámou, „zástava lásky“. Z toho pak zjevně plynou stávající rozpaky. Ač sám zadaný, mohu s klidným svědomím přijmout např. hedvábný závoj, nebo prsten od jiné dámy, je-li přátelským darem, vyjádřením úcty, nebo ochranným amuletem. Aby snad nedošlo k oboustranným rozpakům, stačí, když mi dáma s darem popřeje štěstí. Pokud mi snad ale v soukromí tajně vyzná své city a já od ní přijmu jakýkoli dar, přijímám ho s vědomím, že jsem byl poctěn skutečnou Zástavou lásky a to se všemi důsledky. Nebo ho naopak velmi zdvořile odmítnu, protože nejsem ochoten takový závazek přijmout :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Vladimíra z Posadowa
Příspěvky: 32
Registrován: úte zář 15, 2009 1:19 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zástavy lásky

Příspěvek od Vladimíra z Posadowa » čtv zář 23, 2010 5:49 pm

Bohužel nevím jak přesně se zástavy darovaly dříve. Na turnaji, jak již bylo řečeno, je bohužel vše nesprávně označováno jako Zástava lásky. Přestože můj choť nikdy nebojuje i já rozávám zástavy. Již třetí rok ode mne dostal zástavu Kain a vždy to bylo z přátelství a s přáním štěstí a úspěchů v boji. Je pravda, že jsem letos nepočkala až si Kain přijde pro zástavu, ale když jsem viděla tu smšť, která se strhla :lol: tak jsem vyrazila také.

Zástavu lásky dostal můj choť v soukromí a také ji letos nosil na pásu k civilnímu oděvu již od pátku.

Další zástavu do jiného klání ode mne dostal Jiří z Holohlav. V tomto případě je to po podrobné konzultaci možné jen v jediném případě a to pro větší slávu Panny Marie a na podporu odvahy se kterou rytíří řádu bojují za víru.

Abych osvětlila rozdávání zástav neurozeným - lehkooděncům, tak i zde je to jednoduché. Ani zde se nejedná o zástavy lásky a s tím budou jistě ostatní dámy souhlasit. Zástavy lehkooděncům se dávají většinou pro podporu odvahy, pro štěstí, aby dotyčný dobře reprentoval svou paní a svůj dům. Zvažovala jsem, že dám letos do tohoto klání zástavu Frantovi, právě aby reprezentoval svůj dům a protože si ho jako výborného bojovníka vážím. Bohužel než k nám došel Maršálek na doslech, byl už povolán k vedlejší tribuně.
Myslím, že pokud by dáma zástavami obdarovala více bojovníků svého domu ukazovalo by to pouze na to, že si jich váží a podporuje je.

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Zástavy lásky

Příspěvek od Markéta z Rosic » čtv zář 23, 2010 7:11 pm

Naprosto souhlasím s rozlišením zástav. Mé srdce patří jedině mému muži, který také nosí moji zástavu lásky, leč nebojuje a hned tak asi ani nebude ;-) Nicméně ráda vyjádřím své sympatie a popřeji štěstí v boji i jinému pánovi a k tomuto dobře slouží zástava darovaná pro štěstí.
Je hezké že se v podstatě všichni hezky shodneme :-) Stále si ale myslím že by bylo hezké, aby pán nastupoval do jednoho boje jen s jednou zástavou ;-) Na druhou stranu nevidím důvod proč by ji po tomto boji nemohl odložit (pokud se s příslušnou dámou nedohodl jinak) a nastoupit do jiné disciplíny se zástavou od jiné dámy :-)
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zástavy lásky

Příspěvek od Posadowski » čtv zář 23, 2010 8:40 pm

Markéta z Rosic píše:... aby pán nastupoval do jednoho boje jen s jednou zástavou...
A to si tedy já, ač nejsem dámou, neodpustím vmísit se vám do hovoru. Má-li být taková zástava pro daného bojovníka podporou, přáním štěstí, nebo vyjádřením obliby u dam, pak bych neviděl důvod, proč by nemohl takový bojovník nastoupit s několika zástavami ve smyslu "podívejte, jak jsem oblíbený" tak i svému soupeři ukázat, že nad ním má převahu. Proč by nemohlo stejnou logikou více dam podporovat jednoho favorita zástavou stejně, jako více dam poté odmění toho, kdo je zaujal. Odměňovat ano, ale podpořit před bojem ne? Vždyť to nemá logiku...

Vitamín
Příspěvky: 20
Registrován: stř zář 16, 2009 8:23 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zástavy lásky

Příspěvek od Vitamín » pát zář 24, 2010 6:10 am

Rytíř ověšený zástavami jako pomlázka jistě vzbudí závist u ostatních-ale nevím zda dámy potěší že svoji přízeň dělí mezi celé...eee...větší množství,místo aby celým svým srdcem bojoval za tu jednu-nejkrásnější,nejvzněšenější,nejspanilejší,etc...Jmenuje se to ZÁTAVA LÁSKY.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Zástavy lásky

Příspěvek od Maršálek » pát zář 24, 2010 6:52 am

Vitamín píše:Rytíř ověšený zástavami jako pomlázka jistě vzbudí závist u ostatních-ale nevím zda dámy potěší že svoji přízeň dělí mezi celé...eee...větší množství,místo aby celým svým srdcem bojoval za tu jednu-nejkrásnější,nejvzněšenější,nejspanilejší,etc...Jmenuje se to ZÁTAVA LÁSKY.
drni Bretoňců mají možná ZÁTAV LÁSKY od slova tavit/zapařit s krasavicí (promiň, ale nemohl jsem odolat :lol: ), ale my jsme si výše vyjasnili, že ze setrvačnosti říkáme všemu ZÁSTAVA LÁSKY, ačkoli skutečnou zástavou je jenom zlomek z nich a zbytek je prostě pozornost jiného charakteru.
Nicméně mně opravdu zajímá, jak se na obě varianty dívají dámy :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zástavy lásky

Příspěvek od Spakona » pát zář 24, 2010 8:24 am

naprosto souhlasím s Vlaďkou - jedna věc jsou zástavy lásky, ale druhá projevy úcty, přátelství, odměna a další výše jmenované.

A obojí má opodstatnění. V kláních pánové bojují o své chocholy a jejich získání je odměnou za jejich chrabrost. Proč nepřijmout ocenění od dámy, která byla jeho výkonem zaujata natolik, že se rozhodla mu projevit úctu, aniž by to muselo bezpodmínečně znamenat, že mu tím nabízí něco víc?

A navíc - je jen na nás - dámách - jak svoje pozornosti budeme prezentovat - takže pokud pánovi věnujeme libovolnou pozornost s patřičným komentářem, nemůže dojít k omylu :D

Mimochodem - přirovnání k velikonoční pomlázce není až tak moc jen parafrází - pokud si uvědomíme podstatu těchto tradic :D
pořád jde o to samé - vybrání nejlepšího genofondu :D
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Zástavy lásky

Příspěvek od Maršálek » pát zář 24, 2010 11:41 am

Spakona píše: Mimochodem - přirovnání k velikonoční pomlázce není až tak moc jen parafrází - pokud si uvědomíme podstatu těchto tradic :D
pořád jde o to samé - vybrání nejlepšího genofondu :D
Tak teď jsi ranila mou proslulou ješitnost a navíc vyvracíš základy mé pověsti u dvora :lol: :lol: :lol:
ACTA, NON VERBA

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 87 hostů