Turnaj - praktické připomínky

Odpovědět
Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Paní Markéta » pon zář 16, 2013 3:59 pm

objekty jsem nelovila, prostě se vyskytly v mém zorném poli... takže se obávám, že toho k vidění bylo i víc...

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Opat » pon zář 16, 2013 5:38 pm

Armin píše:Je mi jasné, že můj příspěvek bude hodně vybočovat ze stávající euforické nálady vyvolané jinak velmi podařeným turnajem, ale nedá mi, abych se nepozastavil nad úrovní vybavení některých účastníků. Už jenom z důvodu, že pokud se věci nějak nepohnou a nezačnou řešit hned, dokud jsou ještě v živé paměti, opět vše vyzní do ztracena a příští rok to bude úplně stejné, ne-li opět o něco horší.

Vzhledem k tomu, že nejsem žádným odborníkem na hmotnou kulturu ani odívání (a jsou jistě povolanější k tomu, aby akci po této stránce zhodnotili), zaměřím se alespoň na tu část, o které mám alespoň matné povědomí, a to je výstroj jednotlivých bojujících.

Turnaj má nastavená nějaká pravidla, vymezenou dataci a přesto se každoročně setkáváme s věcmi, nad kterými zůstává rozum stát (a které zároveň navozují otázku, co by si na sebe člověk měl vzít, aby nebyl do kolbiště vpuštěn).

Je mi jasné že každý nějak začíná a je občas potřeba přimhouřit oči nad nováčky (byť je dle mého názoru odpovědností seniora zajistit, aby on ani jeho lidé na sobě neměli podobné nepatřičné věci a většinu z nich odfiltrovat), nicméně řada věcí se opakuje již spoustu let a to i u lidí, kteří jsou na akci poněkolikáté, přičemž snaha po nápravě či zlepšení bohužel není patrná.

Když to shrnu, tak všechny ty šlapy, kaloty, zavírané kroužkovky z pozinkovaného drátu, kovové náloketní myšky s terčíky, kožené „motorkářské“ chrániče, „těžkooděnci“ v kroužkových tričkách s krátkými rukávy, urozenci v prošívaných nohavicích (mezi které jsem se letos zařadil i já), prostě a jednoduše srážejí akci na takový lepší keckařský průměr, pouze s větším výskytem umělého brokátu mezi účastníky, než je tomu na běžných keckařských plácanicích.
No vida, přece jen to jde napsat inteligentně, tak aby se dalo o věci diskutovat :wink: Neříkám, že nemáš pravdu, leccos uteklo (jako třeba jeden z německých hostí, který proběhl s plátovými rukavicemi), lecos je ještě ke zlepšení (i já jsem si sakra vědom svých limitů), ale stejně mi přijde, že to s lepší keckařinou je moc přitažené za vlasy (anebo pokus o trolling). Nejsem si jist, jak se vyvinula pravidla stran zbrojí, k tomu se jistě vyjádří Maršálek, ale mám za to, že třeba nýtovaná kroužkovka nebyla stanovena jako povinnost, jist si nejsem jak jsou na tom nohy u těžkooděnců - souhlasím ale s tím, že tohle je bezpochyby podnět pro diskusi jak dál.
That's what I do. I drink and I know things.

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Opat » pon zář 16, 2013 5:44 pm

Paní Markéta píše:
IMG_5589.JPG
Chápu, že to není omluva, ale podám vysvětlení, neb se mne tenhle případ týká osobně. V tomhle případě jde o speciálního VIP hosta, přijeli se podívat dvě historičky z výzkumného centra Dvory a rezidence z Historického ústavu Akademie věd. Není asi potřeba zdůrazňovat, že je naším eminentním zájem návázat a rozvíjet spolupráci. Všichni 4 byli oblečeni (patřily k nim i ty dvě holčičky, co roznášeli v jednu chvíli bojujícím jahody), bohužel, zkomplikovalo to počasí, takže se trochu improvizovalo. Jak říkám, nic neomlouvám, ale podle mého se jedná o kompromis, který je pro mě snesitelnou daní za příští pozitiva. I proto, že obě paní se snažily nevyčnívat, konkrétně tato se držela spíš za tribunou po většinu času. Takže zrovna tahle fotka působí spíš jako úlovek. Ale jak říkám, nechci okecávat, věc je jasná.
That's what I do. I drink and I know things.

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Opat » pon zář 16, 2013 5:58 pm

Stejně tak ano, lidi by si mohli schovávat kérky, když už je mají, viděl jsem jich vylézat několik, jak u Čechů, tak u šéfa Němců. Když už lidé s brýlemi mohou chodit bez nich a strávit několik dní s nižším komfortem (já třeba čočky nesnesu, takže jsem smířený s tím, že prostě hůř uvidím a budou mě bolet unavené oči), tak by si jiní mohli pohlídat, aby jim zpod košile nic nelezlo, pravda. Osobně jsem zaznamenal asi tři takové případy, ale aby mě to otrávilo tak jako Armina, to zas ne. Opakuji, že samozřejmě je co zlepšovat, ale abych mluvil o tom, že akce nabrala směr dolů, to si nemyslím ani omylem. Můžu hodnotit většinu sz dosavadních 14 ročníků díky osobní přítomnosti, minulý a předminulý ročník jsem ale chyběl, takže si myslím, že mám celkem nezkreslené srovnání o vývoji (tím, že to pro mě není úplně kontinuální řada). Takže nechci mazat med kolem úst, ale ani necítím potřebu slov o lepším keckařském průměru.
That's what I do. I drink and I know things.

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Paní Markéta » pon zář 16, 2013 6:03 pm

Závoj by všechno schoval a na ofinu stačily dvě pinetky. Od tribuny jsem na objednávku fotila souboj. Pokud měla být mimo pozornost, neměla jít přes celé kolbiště s královnou. Ofina byla do očí bijící už z dálky. Zbytek "výpravy" de facto nevyčníval.

Uživatelský avatar
Přibík
Příspěvky: 67
Registrován: úte zář 15, 2009 10:12 am

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Přibík » pon zář 16, 2013 6:15 pm

Za mě jen pár postřehů

První věci co jsem viděl byly zavírané kroužkovky, chápu že nýtovka je nákladnou záležitostí, ale pánové je tak těžké vzít roztok kyseliny solné a nebo obyčejný ocet a odstranit ten pozink?! :(

Co bylo často vidět a to hlavně na štítech a opascích jsou chromová očka a přezky, je takový problém prohnat to výhní nebo pořídít kované?. Také se bohužel stále používají rolnové vojenské opasky na helmách i se zeleným nýtem. :(

Sehnat železný nýt není dnes vůbec těžké a tak tedy nechápu z jakého důvodu jsem potkal na pár štítech „lavičkáče“ je to děsivé a odporné vidět tu poniklovanou matku se šroubem na druhé straně. Pokud vám dělá problém nýtování rád vás to naučím, jestliže nemáte možnost sehnat nýt na vaše řemení napište mi a já vám ho s radostí přivezu na další akci na svoje náklady.

Do očí bijící jsou také tlakové lité komponenty na pásku z výrazně mladší doby. Dokonce jsem zahlédl i něco co mi připomínalo kování na nábytek z Obi. Chápu hezký opasek chce mít každý ale je nutné něco vytvořit za každou cenu i když to bude mimo dobu a co hůř celé špatně? Existuje několik publíkací o tom jak pásky či komponenty v naší době vypadaly.

Některé zbraně jsou z mladší doby, několik jich je v družině pana ze Špernaku mluvil jsem o tom už s Godwikem na Velharticích. Doporučuji projít si Oakshooda(nevím jestli to píšu správně) a jeho typologii.

Gumové podrážky na botách budou věčné a tento prohřešek proti historii snad jednou necháme za sebou :wink:

Celoglazovaná keramika na naší dobu také nepatří.

Co mě mrzí je věc kterou zmínil Palpatine ohledně těžkooděnců. Trochu opomíjíme, že těžkooděnec v naší době je zpravidla jezdec jehož velmi exponovanou částí pro pěchotu budou nohy, nedovedu si představit jezdce potažmo rytíře, který má holé nohy. Na druhou stranu opět chápu a připouštím, že kroužkové nohy jsou nákladná záležitost. Avšak doufám, že jich bude přibývat.

Těchto pár postřehů není určeno proto aby někoho uráželi nebo ponižovali. Všichni z nás se snažíme dělat lepší koukatelné minimum. LH je slovo kterým se hodně plýtvá protože to pravé LH nikdo z nás nedělá je to totiž masakr.

Jsem si vědom, že i my v naší družině máme nedostatky, o některých víme a pokud jste nějaké postřehli zdělte mi je
Přibyslav II. z Pořešína purkrabí hradu Krumlov a bratr Vernera I. z Pořešína r. 1320

Manžel Zdislavy z Rožmberka

www.poresin.info

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Opat » pon zář 16, 2013 6:29 pm

Paní Markéta píše:Závoj by všechno schoval a na ofinu stačily dvě pinetky. Od tribuny jsem na objednávku fotila souboj. Pokud měla být mimo pozornost, neměla jít přes celé kolbiště s královnou. Ofina byla do očí bijící už z dálky. Zbytek "výpravy" de facto nevyčníval.
Jak říkám, nechci nic okecávat, jen vysvětluju, jelikož tohle jde na moje triko, protože jsem věc domlouval. Máš ve všem pravdu a bohužel, přijeli pozdě. Nějaké větší hraní by znamenalo, že nebudou přítomni klíčové postavy turnaje, takže se zvolila priorita. Všichni navíc seděli v místě, kde se pohybovali kameramani,což považuji za chráněnou zónu, s níž je třeba se smířit (chceme-li video). Tolik ještě k poznámce o kameramanech. Šlo by je jistě obléct (pokud by se někdo uvolil - tímto děkuji královně, paní z Posadowa a paní z Doubravice za laskavé zapůjčení oblečení pro hosty) - osobně mi to ale přijde jako alibismus, páč tam stejně bude ta kamera.
That's what I do. I drink and I know things.

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Markéta z Rosic » pon zář 16, 2013 6:46 pm

Jj Opate s kamerou máš pravdu. Taky musím říct, že mi nevadil ten kameraman co tam byl posledních pár let každý rok, už se jaksi umí chovat a dokonce se mě jednou ptal, jestli mi nezavazí. Ale ten druhý opravdu pochodoval s cigaretou okolo mého místa a procházel se nám před tribunou (bez kamery, takže tam určitě nutně nepotřeboval být), což teda už bylo slabší.
Hosty historiky bych neřešila, v projektu je chceme a naprostou většinu času opravdu trávily v místech, kde stejně byla kamera. Třeba je v příštích letech zhradečtíme a začnou s námi sbírat špendlíky a závoje ;-)

Ke komu patřil ten mládeneček v černých legínkách?
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Posadowski » pon zář 16, 2013 6:48 pm

Tohle vidím jako způsob jak o věci diskutovat. Od toho to tu máme.
Několik postřehů, první k hostům - hosté z akademie věd seděli tam kde seděli, na můj přímý pokyn jako organizátora a oblečeni tak, jak bylo v dané vypjaté situaci zahájení turnaje nejlépe možné. Tečka. Jsou tak důležití, že nebylo lze jinak.
Kameramani oblečeni nejsou a nebudou, protože si to nepřejí. Ano, mě se to nelíbí, včetně toho kouření a "vynadal" jsem jim ve chvíli, kdy jsem na to měl na místě čas. Na druhou stranu - pokud chceme video s rozumnými záběry a na dvě kamery, nelze je postavit jinam. Kameraman, pokud mu to dovolíme, je schován za rohem tribuny a ven vyleze jen když už mu někdo stíní tak moc, že nelze jinak (a když je děj tak důležitý, že by záběry zpoza rohu nebyly k ničemu). Můžeme diskutovat o tom, jestli to chceme. Můžeme diskutovat o tom, jestli vůbec chceme video (?) Máme Sněm, proberme to tam a udělejme závěry.
Barva, respektive povrch kroužkovky - asi lze ho "naleptat" nejsem technolog.
Gumové podrážky u bot jsou mi směšným detailem.
Kérky, řetízky atd by se mohly schovat, to je pravda, ale to si asi musí každý srovnat sám se sebou.
Polyesterové brokáty - to považuju za docela úsměvnou kritiku, nechť někdo prstem ukáže tkaniny, které považuje za nevhodné, můžeme se o nich bavit. Možná ovšem bude překvapen, když mu vedle položím fotky nálezů tkanin, které budou vypadat daleko "plastověji". Bohužel, mnoho polyesterových brokátů se vzhledem blíží historickým tkaninám víc, než látky, které jsou vydávané za hedvábné s dobovým vzorem, svým leskle hladkým povrchem a strukturou jsou ovšem totálně mimo (zcela bez ohledu na to, kolik svého majitele stály a odkud z tramtárie jsou dovezené a na zakázku vyrobené).
Atd...
Závěrem? Na Turnaji je nás 200 a každý dělá svoji historii trochu po svém. Úkolem takhle velké akce je najít rozumný kompromis pro všechny. Učíme se všichni. Všichni se můžeme vzájemně upozorňovat na nedostatky, rozebírat detaily a snažit se tlačit celý projekt dopředu.
Měli bychom to ale vždycky dělat tak, aby to projekt neshazovalo nebo nesnižovalo navenek, abychom se navzájem neshazovali, nevysmívali se jeden druhému a neuráželi se.
Protože je to hračka nás všech a děláme si ji každý pro sebe. A věřím, že mezi námi není nikdo, kdo by nechtěl, aby to bylo lepší, nebo kdo by to záměrně kazil. Jen prostě každý má ty hranice jinde a jiný práh citlivosti. A je na nás všech abychom se shodli na rozumném kompromisu.
Hlavně k tomu má sloužit tahle diskuse.

Uživatelský avatar
Pohrobek
Příspěvky: 175
Registrován: pon říj 26, 2009 3:18 pm
Bydliště: Praha

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Pohrobek » pon zář 16, 2013 6:58 pm

NO co za sebe napsat...... ohledně mé vyskytlé fotky mohu říci jen jedno. Kalhoty to opravdu nebyly. Jezdím s Vámi dost dlouho a docela mě mrzí, že si někdo myslí, že bych to na sebe vzal..... zvláště když každou část oděvu pracně tady na foru prodiskutovávám..... Kdo zná můj zelený vlněný kabátec, Maršálek a posadow můžou potvrdit, že mi před lety hned po ušití vytkli kratší rukávy, výtku jsem přijal a rukávy se prodloužili. Ale alespoň mi to řekli do očí a neschovávali se za písmenka. Ano nohavice nejsou vypasovány, to jediné připouštím..... A raději bych prosil pro příště, aby si mě někdo odchytl přímo na akci, rád to s ním prodiskutuji a nechám se poučit, nejsem vševědoucí. Ale takhle veřejně se obhajovat mi přijde minimálně trapné a pod mojí úrovní........

Ave.....
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM

Uživatelský avatar
Pohrobek
Příspěvky: 175
Registrován: pon říj 26, 2009 3:18 pm
Bydliště: Praha

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Pohrobek » pon zář 16, 2013 7:03 pm

Markéta z Rosic: mládenec je to od Tesáků od Danýska (Trenera). Byl se na akci spíše jen podívat, ale na starosti jsem ho neměl.... Tak ho obhajovat nebudu.
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Posadowski » pon zář 16, 2013 7:06 pm

Markéta z Rosic píše: Třeba je v příštích letech zhradečtíme a začnou s námi sbírat špendlíky a závoje ;-)
Myslím, že na májový sněm přijede výprava z Říše... (= už se, doufejme, stalo)...

Armin
Příspěvky: 85
Registrován: stř zář 14, 2011 10:26 am

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Armin » pon zář 16, 2013 7:50 pm

Markéta z Doubravice píše:
Armin píše: pouze s větším výskytem umělého brokátu mezi účastníky, než je tomu na běžných keckařských plácanicích.
S tímhle vyjádřením bych byla prosím velmi opatrná! Nemám ráda házení všeho do jednoho pytle! Asi to má být jen přirovnání, ale ty si troufáš u každé látky jen tak od oka poznat z čeho je přesně vyrobená? To jsi dobrý, já teda ne ;-) Navíc to že je brokát hedvábný, ještě nutně neznamená že vypadá historicky věrně ;-)
Jistě že nepoznám :-) Jen se trošku orientuji v produkci Sartoru, takže poznám u většiny pánů to, z čeho mají ušité své varkoče… A ano, i já ho mám z umělého brokátu, takže mířím i do vlastních řad :-/

Armin
Příspěvky: 85
Registrován: stř zář 14, 2011 10:26 am

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Armin » pon zář 16, 2013 7:57 pm

[quote="Posadowski"]
Polyesterové brokáty - to považuju za docela úsměvnou kritiku, nechť někdo prstem ukáže tkaniny, které považuje za nevhodné, můžeme se o nich bavit. Možná ovšem bude překvapen, když mu vedle položím fotky nálezů tkanin, které budou vypadat daleko "plastověji". Bohužel, mnoho polyesterových brokátů se vzhledem blíží historickým tkaninám víc, než látky, které jsou vydávané za hedvábné s dobovým vzorem, svým leskle hladkým povrchem a strukturou jsou ovšem totálně mimo (zcela bez ohledu na to, kolik svého majitele stály a odkud z tramtárie jsou dovezené a na zakázku vyrobené).
[quote]

Tahle debata se tu vedla už mnohokrát a není třeba ji znovu začínat. Vzhled je sice hezká věc, ale umělá hmota zůstane umělou hmotou... Osobně se jen trošku děsím toho, až někdo v podobném duchu začně na akce tahat hliníkové kroužkovy a meče, protože hliník je přece super a když se povrch správně upraví, bude to jistě vypadat jako originály

Uživatelský avatar
Komoří
Příspěvky: 176
Registrován: ned srp 03, 2008 2:02 pm
Bydliště: Hoděšovice 155, Býšť 533 22

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Komoří » pon zář 16, 2013 8:42 pm

Markéta z Rosic: Ke komu patřil ten mládeneček v černých legínkách?

Bohužel musím říci, že byl u mne a když jsem jej viděl oblečeného, již bylo značně pozdě, abych toto Faux pas napravil. Neb mi bylo řečeno, že bude mít odpovídající odění a nechal jsem se tím ukolébat. Ano, kabátec je značně krátký a o nohavicích se ani nedá mluvit. Jeho nebylo nic, vše měl půjčené a mrzí mne, že jsem tomuto nezabránil. Pro léta příští budu jistě lépe vybaven a budu schopen předejít takovým problémům a nedostatkům.
A proto, moje chyba, napravím ji, slibuji!
Vae Victis!

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti