Turnaj - praktické připomínky

Odpovědět
trener
Příspěvky: 143
Registrován: stř bře 24, 2010 10:30 pm

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od trener » pon zář 16, 2013 9:41 pm

Chlapec není od Tesáků, je z posádky sanitky zajišťující zdravotnickou péči. Byl pro něj připraven pytel oblečení mého staršího syna (stejného věku), bohužel dorazil přesně v poledne, takže výběr oděvních součástí je jeho volbou a že mu je jednak malé a že pohrdl připravenými nohavicemi je prostě smůla. Tímto se omlouvám a připojuji se ke komořímu, příště to vyřešíme jinak. Nicméně si dovolím souhlasit s Pohrobkem, že včasné upozornění by pomohlo situaci vyřešit na místě a v daném okamžiku!

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Kain » pon zář 16, 2013 9:45 pm

Nesouhlasím, že by turnaj šel dolů, souhlasím s tím, že má Armin v lecčems pravdu. Jedna fotografie zachycuje např. člověka z mé družiny s naprosto nedobovou barvou a úpravou vlasů se sundanou kapucí (přes mé instrukce). Protože to na fotkách vidím, do příště to napravím. Nemá cenu štkát, prostě tady se do mě trefil :) A je mi úplně jedno, kolik lidí tam mělo brýle, divné příbory a kdo ví co ještě, není to omluva.

Co se týče vlněných čepiček, to je výstřel zcela mimo. Nenosili je pouze kněží a angličtí lučištníci, pletené čapky máme např. i z nálezu ze St. Denis (kupodivu 14. století). Takže slečna na obrázku, ať je to kdokoliv, má čepici dobovou :)

Kroužkové nohavice - inu, mám je rozdělané už tak tři roky a nejsem schopen je dodělat, jediný důvod je přitom ten, že je po mě nikdo nežádá. Je to špatně. Malá přísnost.
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Hecht z Rosic » pon zář 16, 2013 9:45 pm

Nechci obhajovat nedobovosti, kritiku, nejlépe konstruktivní, si plně zaslouží. Myslím však, že ona kritika by měla směřovat ke konkrétním hříšníkům, potažmo k jejich seniorům. Dvůr je totiž v zásadě velmi liberální společenství, spíše než na restrikcích staví na soudnosti jednotlivců a na jejich přirozené soutěživosti. A ve valné většině to přináší velmi dobré výsledky. Nicméně nějaké ty hříšky se samozřejmě vyskytnout.

Dovolím si to okomentovat trochu zeširoka: Když jsem přijel na Turnaj v roce 2007 poprvé, bylo to mé první setkání s Dvorem a vlastně i s "LH komunitou" (úmyslně v uvozovkách) vůbec. Předtím jsem projekt znal jen z netu a byl pro mne velkou ikonou, vzorem a motivací se zlepšovat. První setkání pak, přiznávám, bylo jistým zklamáním, po stránce hmotné kultury i tolik proklamované kurtoasie a sociálních aspektů vůbec. To zklamání mne ale nedemotivovalo, naopak. Já, předtím dlouholetý keckařský šermíř, jsem si tehdy řekl: "Hm... Když se trochu posnažím, tohle dokáži také. A možná i víc." Posnažil jsem se, ale kromě mě se posnažila i spousta dalších. Některé jsem snad předehnal, jiné aspoň dohnal, ale z řady jiných vidím stále jen záda někde daleko vpředu. A právě ten pokrok jednotlivců znamená, že jde výrazně dopředu i celý Dvůr. Rozdíl mezi rokem 2007 a 2013 je nebetyčný. Stále je to však pro mne motivace - po stránce vybavení se stále snažím zlepšovat, po stránce kurtoasie se dle svých skromných sil snažím něco nabídnout celému Dvoru. I když na to někdy možná jdu špatně a tahám za kratší konec provazu. Vím ale, že ostatní také nezahálejí, a kdybych zůstal jen chvíli stát (jako že ve vybavení jsem poslední dva roky trochu stát zůstal), brzy budu já tím, kdo bude oprávněně kritizován za nedostatky.

Musím také připomenout větu z úvodní strany prezentace Dvora: "Upřednostňujeme rekonstrukci mentalit před věrnými rekonstrukcemi reálií." Je možná silná a snad i trochu alibistická, "rekonstrukce mentalit" je samozřejmě velkým soustem a naopak, "věrné rekonstrukce reálií" jsou také potřeba a není dobré se z toho jakkoliv vymlouvat. Nicméně za sebe musím říci, že více než nedobový účes, nepadnoucí nohavice nebo zapomenutá náušnice mi vadí, když se jeden z předních šlechticů nejen Dvora, ale vůbec celé země, chová jako buran a ještě to ostentativně dává na odiv. Ano, Armine, je to na Tebe (ale nejen), nicméně není to snaha vracet Ti úder nebo zpochybňovat Tvoji oprávněnou kritiku. Jen chci říci, že to nejlepší, co každý z nás může udělta pro zlepšení Turnaje i Dvora, je zamést si před vlastním prahem. A kdyby to udělal skutečně každý, žádná negativní kritika by nebyla potřeba.
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Paní Markéta » pon zář 16, 2013 10:37 pm

Pohrobek - tys byl jen taková vedlejší zajímavost, hlavní byl onen chlapec. Jestli se Tě to dotklo, omlouvám se, zepředu při bližším zkoumání bylo vidět, že jde o nohavice, ale takhle to bylo s kalhotami k nerozeznání podobné.

Kain - taky ji nevystavuju jako chybu, ale jako dotaz, protože v oděvech nejsem kovaná. Jen bych mezi vydařené fotky nerada dávala nějakou se zjevnou chybou...

Že se každý zamyslí sám nad sebou a nebude třeba žádná kontrola, s tím tedy nesouhlasím. Nejsou všichni stejní a ne každému se chce neustále pérovat vlastní kamarády/poddané... kdyby to fungovalo, nebyla by tu ani jedna fotka. Pokud člověk v něčem jede, a i třeba ví, že to není úplně ono, ale nemá vnitřní motivaci to měnit, tak pokud se odnikud nic neozve, nezmění to.

Hecht - obávám se, že jsi přílišný romantik, když se domníváš, že byli všichni rytíři dokonale kurtoazní, čistí a vychovaní :)

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Opat » pon zář 16, 2013 11:00 pm

A já bych se zas Armina zastal, neb si myslím, že postavu, kterou si vybral, pojímá a představuje v souladu s tím, jak si Hynka Krušinu alespoň já na základě četby literatury i pramenů představuju. To byla skutečně nejspíš jiná liga než Smil z Lichtenburka, starý Rajmund nebo dokonce Jindřich z Lipé :wink:

A rád bych vzpomenul jednoho nejmenovaného bretonského šlechtice, který býval u dvora častým a vítaným hostem. Jeho mravy byly vskutku svojské a leckdy neortodoxní, leč byl vyhledávaným a oblíbeným společníkem, jemuž pro jeho charisma často prošlo to, co jinému ne. Pravda, neměl tu čest vyzkoušet své charisma na královnu... :twisted:
That's what I do. I drink and I know things.

Armin
Příspěvky: 85
Registrován: stř zář 14, 2011 10:26 am

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Armin » pon zář 16, 2013 11:01 pm

Hecht z Rosic píše:Nicméně za sebe musím říci, že více než nedobový účes, nepadnoucí nohavice nebo zapomenutá náušnice mi vadí, když se jeden z předních šlechticů nejen Dvora, ale vůbec celé země, chová jako buran a ještě to ostentativně dává na odiv. Ano, Armine, je to na Tebe (ale nejen), nicméně není to snaha vracet Ti úder nebo zpochybňovat Tvoji oprávněnou kritiku. Jen chci říci, že to nejlepší, co každý z nás může udělta pro zlepšení Turnaje i Dvora, je zamést si před vlastním prahem. A kdyby to udělal skutečně každý, žádná negativní kritika by nebyla potřeba.
Hechte nedá mi to, abych se nezeptal, jak tedy má vypadat ta dobová mentalita kterou se snažíme zrekonstruovat? Snažíme se přenést do reality ideály vytesané do kamene nebo si „hrajeme“ na lidi se všemi jejich vlastnostmi včetně těch záporných?

Budu-li konkrétně hovořit o Hynkovi Kurušinoviz Lichtenburka, pak „pokusíme-li se o charakteristiku tohoto zakladatele krušinovské větve, měl by se objevit obraz hrabivého, impulzivního a drsného feudála, který však nepobral příliš inteligence a důvtipu“ (viz. Jan Urban, Lichtenburkové, vzestupy a pády jednoho panského rodu, str. 205)…

Z těch zlomků záznamů o jeho činech a výrocích je zřejmé, že málokdo mohl být tak vzdálen zde prezentovaným (a tebou předpokládaným) představám o rytířských ideálech. Nevím jaký byl tvůj přeodbraz, mým je člověk, který si byl vědom toho, že mu projde i veřejně spáchaná vražda na jiném vysoce postaveném šlechtici, podle toho jednal a vystupoval… Toliko k dobové mentalitě.

Každopádně nejsem si vědom toho, že bych se letos snad nějak provinil proti dobrým mravům. Pokud narážíš na můj výstup v trubadúrském klání, byl to jen neblahý důsledek prohrané sázky a mohu tobě i všem dámám, kterých jsem se snad nějak dotknul slíbit, že se jednalo o jednorázovou záležitost a napříště již nebudu nijak narušovat vážnost a důstojnost této záležitosti.
Naposledy upravil(a) Armin dne pon zář 16, 2013 11:07 pm, celkem upraveno 1 x.

Armin
Příspěvky: 85
Registrován: stř zář 14, 2011 10:26 am

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Armin » pon zář 16, 2013 11:06 pm

Kain píše:Jedna fotografie zachycuje např. člověka z mé družiny s naprosto nedobovou barvou a úpravou vlasů se sundanou kapucí (přes mé instrukce). Protože to na fotkách vidím, do příště to napravím. Nemá cenu štkát, prostě tady se do mě trefil :)
Kaine jen tě trochu opravím, trefila se Markéta, nikoliv já :wink: Já se vyjadřoval pouze a jedině k vybavení bojujících, ostatním věcěm nerozumím a tak do nich nemluvím...

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Kain » pon zář 16, 2013 11:25 pm

Co se vystoupení v klání trubadúrů týče, tam bylo naopak dosti trefné. Jednak není první šlechtic, který vystoupil s předepsanou básní, a to ani na turnaji, ani v historii :)

Za druhé - jeho chování docela dobře odpovídá jeho historickému vzoru a pokud mohu mluvit o tom, čemu jsem byl přítomen, rozhodně neurazilo mne :) Každý nemůže být Dobrohost :)
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Opat » pon zář 16, 2013 11:28 pm

Kain píše: Za druhé - jeho chování docela dobře odpovídá jeho historickému vzoru a pokud mohu mluvit o tom, čemu jsem byl přítomen, rozhodně neurazilo mne :) Každý nemůže být Dobrohost :)
Tak, v reálném světě existovali a existují i Zlobrohosti :mrgreen:
That's what I do. I drink and I know things.

Uživatelský avatar
Paní Markéta
Příspěvky: 287
Registrován: sob pro 19, 2009 6:19 am
Bydliště: Praha

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Paní Markéta » pon zář 16, 2013 11:31 pm

Jinak, pánové, věřím, že by vám bylo milejší, kdybych vám coby žalobníček přišla cosi pošeptat do ucha. Nicméně svůj čas, kdy jsem se mohla nevěnovat kuchyni a jiným věcem a šla trochu nasát atmosféru u kolbiště, rozhodně nevěnuji oslovování "estetických hříšníků", zjišťování, ke komu patří, proč jsou oblečeni, upraveni, jak jsou, hledáním pána, stížnostem a kyselým pohledům. Buďte trochu chlapi, (jako Kain a částečně Opat) převezměte odpovědnost za své lidi či oblečení vyvoďte důsledky a nefňukejte. Je to nepříjemné, to vím, ale o to víc to motivuje ke zlepšení.

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 386
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Ronšperk » úte zář 17, 2013 7:46 am

Já bych se rovněž zastal Armina. Jeho postava je myslím vcelku reálná. Pár vypleněných klášterů je myslím dost výmluvné. Je třeba s tím počítat. I taková byla šlechta. Dle mého si na svou povahu zvolil dobře. Nezatracujme tak rychle všechny jen proto že se nám nehodí do našich šuplíčků. Každý, opravdu každý je přínosem a celý projekt rozvíjí a dává mu nové ratolesti ze kterých mohou vyrůst velmi silné větve. Rytířství je navíc ideál, kterého nelze dosáhnout. Je to jako s tím LH. Někdo je holt ortodoxní někdo pojede jen tak jak mu to dovolí pravidla.
První dojem je nutné rozšířit o poznání a pak třeba i o osobní rozmluvu a toleranci. Není liž pravda pane Hechte :wink:.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1202
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Spakona » úte zář 17, 2013 8:56 am

Mea culpa - chlapík s tetováním je náš Radim, krk po většinu času zakrýval, takže tady byl prostě trefen zrovna bez, co mi vadí víc, že ani já a ani Fanda sme si nevšimli těch kroužků v uchu - prostě nám unikly.


Každopádně - Armin je Armin, a jsem ráda, že se ho zastali i pánové. Letos za sebou pro turnaj nechal se svými přáteli (Richard, Pavel...) obrovský kus práce, a to je to, co bychom měli v jeho případě vyzdvihovat.
Že je ústnatý, až někdy hrubý - ano je. Ale raději jednoho Armina, který řekne "máš to blbě" na plná ústa, než dvacet pochlebovačů, kteří se budou vzájemně plácat po ramenou, až nakonec projekt sejde na úbytě, protože ustrne, neb nikdo nebude mít potřebu se vyvíjet.
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Opat » úte zář 17, 2013 9:05 am

Spakona píše: Že je ústnatý, až někdy hrubý - ano je. Ale raději jednoho Armina, který řekne "máš to blbě" na plná ústa, než dvacet pochlebovačů, kteří se budou vzájemně plácat po ramenou, až nakonec projekt sejde na úbytě, protože ustrne, neb nikdo nebude mít potřebu se vyvíjet.
Byť se mi původní forma Arminova vyjádření na FB hrubě nelíbila a i když nesdílím dojem o lepší keckařině (to je téměř urážka celé řady lidí), naprosto souhlasím. A myslím si, že kritice jsou všichni otevřeni - jde "jen" o formu podání. Připomněl bych, že svého času se vedly dost intenzivní bouřlivé, až bouřlivé debaty o směřování s Pány z Lipé (Klimberk může potvrdit) či s Ronšperkem (může potvrdit), přičemž v prvním případě to skončilo rozchodem (mj. právě pro styl komunikace a jednání), v druhém sjednocením části stanovisek plus domluvením se na určitém kompromisu a toleranci k vnímání druhé strany. Přičemž výsledek je imho funkční, přátelství a vzájemný respekt oslaben nebyl a celku to jen prospělo.
That's what I do. I drink and I know things.

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 386
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Ronšperk » úte zář 17, 2013 9:13 am

Opat (Převor :) ):
Pravda, pravda. Ostří ano, ale pokud možno tupé..........však víme. :)
Honor Supra Witam!

Armin
Příspěvky: 85
Registrován: stř zář 14, 2011 10:26 am

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Armin » úte zář 17, 2013 9:51 am

Plně si uvědomuji, že má kritika (ani způsob, jakým své názory prezentuji) nemusí být všem příjemná, nicméně je vedena snahou zlepšit stávající stav a věřím, že v tomto máme všichni společný cíl, byť způsoby jeho dosažení preferujeme každý jiný…

Budu-li hovořit pouze a jedině o bojovém vybavení (neb to je jediné, k čemu se cítím alespoň trošičku kompetentní), je potřeba si narovinu říct, že jsme líní a pohodlní a necítíme-li nad sebou žádnou autoritu, máme tendence věci ojebávat…

Sice existují nějaká pravidla a doporučení, ale absence nutnosti jejich dodržování má za následek to, že Kain není nucen dodělat kroužkové nohavice, Ronšperk stále nedodělal své šupinové, Vrcov pravidelně nastupuje v kalotě, která je datačně úplně mimo, Gaga ve šlapu, s kterým by měli problém i někteří skalní Karlovci, Mutina v zavírané kroužkovce a já sám již dva roky nastupuji v prošívaných nohavicích, protože se nejsem schopen donutit se dodělat kroužkové… A takhle by se dalo pokračovat i dále.

Původně jsem nechtěl nikoho jmenovat, všech výše uvedených pánů si velice vážím a řadu z nich považuji za své přátele, nicméně je zjevné, že naše lenost (neboť v případě všech shora uvedených to není o penězích, když většinu „správných“ věcí doma mají a nevěřím, že v průběhu roku si každý z nás nenajde dostatek času na jejich dodělání) brání tomu, aby se turnaj posunul na pozice, kam by měl patřit…

Je tedy zjevné, že samočisticí mechanismus v tomto případě selhává a snaha o čekání na to, že se někteří z nás (neb to platí i o mně) chytí za nos vede pouze k tomu, že spíše ustrnujeme na stávajících pozicích než abychom se někam rozvíjeli…

Druhý důsledek je to, že díky tomu postupně mohou ztrácet motivaci i tací, kteří se věci snaží dělat pořádně… Jak mám motivovat svoje lidi, aby si pořídili správné prošívanice a vybavení (když máme ve stávajícím pojetí řadu problémů, které je třeba ještě řešit) a nechali doma kroužkovky, když pak do buhurtu těžkooděných nastoupí Godwig v krátkém kroužkovém tílku a s kovovou náloketní myškou s terčíkem… Pominu-li skutečnost, že toto vybavení jen těžko může naplňovat ideál těžkooděnce v jakékoliv době (snad kromě Vikingů), pak že se pořád objevují podobné věci u lidí, kteří na turnaj jezdí již řadu let, prostě vede k otázkám typu proč mi musíme, když oni zjevně nemusí…

Další kategorií jsou nováčci. Eiffel promine, ale v tom co nastoupil by v naší družině nemohl dělat ani posledního drna. Takhle urozený těžkooděnec nevypadá a kladu si otázku, zda by nebylo lepší zvolit cestu jako Fanda, tedy na první turnaj přijet pouze na čumendu a do boje se pouštět teprve v okamžiku, kdy bude mít dotyčný alespoň trošku slušné vybavení.

Stejně tak lehkooděnci od Bavora (ti s černou střelou na bílém štítě). To co měli na sobě byla keckařina nejhrubšího zrna a nerozumím tomu, že korouhevní pán vůbec připustí, aby se takoví lidé dostali do kolbiště. Je mi jasné, že dotyční nováčci nemusí mít potřebné znalosti a neví, co se od nich očekává, ale v takovém případě je na jejich seniorovi, aby se o ně postaral…

Přezky a podobné věci o kterých hovoří Přibík už ani nezmiňuji, protože to je něco, kde absolutně nechápu, jak je možné, že se to stále ještě vyskytuje…

Výsledný stav je tedy chybou nejen lidí, co si na sebe podobné věci vezmou, ale i jejich seniorů, kteří je v tom nejsou schopni korigovat (mají-li dotyční nad sebou nějakého) a bohužel i do jisté míry organizatorů, kteří ovšem mají logicky na samotném turnaji na starosti jiné věci než chodit a kontrolovat vybavení jednotlivých bojujících.

Takže ano, můžeme se poplácávat po ramenou a navzájem si říkat, jak se nám turnaj povedl (a já si opravdu myslím, že byl letos o třídu jinde než tomu bylo třeba loni), ale zároveň si musíme otevřeně přiznat, že existuje řada chyb, které s bohužel postupem času nevytrácení, a že je třeba s tím konečně začít něco dělat.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů