Turnaj - praktické připomínky

Odpovědět
Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Spakona » čtv zář 19, 2013 1:51 pm

No, jenže program jako takový není podrobný, tam jednotlivé ceremonie jsou vypsané jen v závorce - tedy neúplně, a scénář mělo k dispozici jen pár lidí z toho množství.
A i kdyby se scénář vyvěsil podrobnější, tak to vidíš sám i tady v této diskusi - nechodí sem ani všichni senioři, natož jejich lidi.

Vidím to tak - a to by si musel vzít někdo na triko:

- program, pokud se počítá s ceremoniemi, je musí vypíchnout. Program jako takový navíc je nutné nejen vyvěsit tady, ale ještě rozeslat včas a s předstihem seniorům s doporučením, aby si ho vytiskli a doufat, že ti si ho minimálně přečtou.

- zveřejnit průběh ceremonií

- každou ceremonii náležitě hlasitě a důrazně ohlašovat (asi jako svolávání do kolbiště)

Pak už si nikdo nebude moct stěžovat, že nevěděl co se děje a bude to čistě na jeho zodpovědnost.
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Palpatine
Příspěvky: 29
Registrován: úte úno 09, 2010 4:43 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Palpatine » čtv zář 19, 2013 8:18 pm

A nebo se zvonečkem obejít prostranství přístřešků a trochu více nahlas povědět svému okolí že bude nějaká ceremonie, a že by bylo vhodné se minimálně ztišit, když ne se dostavit přímo na ní.
Nic nedělá věci nevyhnutelnější, než přesvědčení o jejich nevyhnutelnosti

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Jiří z Holohlav » čtv zář 19, 2013 8:33 pm

A roh nebo trubka ? Je to nevhodné nebo nedostupné ? Taková fanfára před projevem Její Milosti nebo Prvního páru ?
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od richardrg » pát zář 20, 2013 5:43 am

Trubku mám, ale neumím na ní.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Richenza
Příspěvky: 110
Registrován: pon kvě 13, 2013 1:59 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Richenza » pát zář 20, 2013 6:32 am

Armin píše:

Já ti nevím. Nejsem sice odborníkem na kurtoazii a dvorské mravy, nicméně očekávat že se na zazvonění zvonce dostaví psí reflex a třeba takový řádový komtur se zvedne od večeře a poběží se podívat k hlavnímu stolu, zda se náhodou nekoná nějaká ceremonie o kterou by mohl přijít? Dobrá, Jiří není úplně dobrý příklad, ten by třeba měl alespoň koho poslat místo sebe, ale jsou mezi námi tací co nikoho takového nemají.

To jistě nikdo nemusí, ale pak je asi méně prostoru na nelibost, že někdo něco neslyšel. Ten zvonek se neozývá jenom tak, takže kdo chce ceremonii přihlížet, může přijít, kdo ne, může se nadále věnovat své večeři.

Jinak ceremonie byly ohlašovány pány hofmistrem a stolníkem a oba mají hlas docela zvučný. Přesto je slyšet nebylo?
To, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mně Přemyslovny nejdou.

Uživatelský avatar
Sidonie
Příspěvky: 15
Registrován: pát úno 01, 2013 9:19 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Sidonie » pát zář 20, 2013 6:32 am

Omlouvám se všem, kteří mají pocit, že vstupuji do této debaty na špatném místě... Turnaj byl opravdu skvělý a všichni dobruští si jej moc užili, ale měli bychom několik poznámek k praktickému fungování ...
Moc si vážím všech (zejména Armina), že se rozpoutakla debata nad tématy "prohřešků proti dobovosti". Je to jistě velký krok, nebo spíše nakrok dalším směrem. Za sebe bych ráda řekla, že je potřeba se vyvíjet i jinými směry a řešit (prodebatovat) více oblastí než jen zbraně a zbroje. Kostýmy také o mnoho šly dopředu, ale rezervy vnímám nejen tam, ale i v "hmotné kultuře" a znalostí dobových zvyklostí a náležitostí (vědět jak a ke komu se chovat, rozlišovat postavení jednotlivých domů na základě jeho tehdejšího postavení a ne movitosti jeho dnešního nositele, orientovat se v dobových pravidlech "slušného chování" atd.) Je toho mnoho a nás rovněž. Aby byl příští turnaj ještě lepší, musí každý (nebo aspoň většina) přiložit ruku ke společnému dílu a já pevně věřím, že pak se dílo může podařit.
Rovněž doufám, že se příští rok najde více těch, kteří budou ochotni přiložit ruku k dílu při stavění a bourání tribun a společných prostor...

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Maršálek » pát zář 20, 2013 8:37 am

Jak psala Sidonie i mnozí další z vás - letošní turnaj byl v mnohém zcela nový. Předně habemus reginam – máme královnu.

To jednak zcela mění scénář a tedy i jednotlivé a z minulosti zaběhnuté části programu a druhak to naprosto změnilo dosavadní rozložení sil u dvora. Kdo byl v minulých letech hostitelem a hlavou, ten je nyní jedním ze služebníků, jako všichni ostatní. Zjednodušeně se dá říci, že tedy začínáme všichni zcela znovu – o to více vítáme diskuzi :wink: Zdaleka tedy nestačí věnovat své úsilí správnému oděvu, zbroji a zbraním, nebo dalšímu vybavení, ale i chování. Proto se chystáme májový sněm 2014 pojmout jako úvod do nového pojetí dvora.

V bodech:
- shrnutí naší doby co do klíčových událostí, majících přímý vliv na naše postavy a hradecký dvůr
- pojetí dvora a jeho fungování i fungování vyslanců a hostů na dvoře (host z projektu Dvory a rezidence)
- krátké shrnutí skutečných historických postav, které se u dvora nyní objevují – jejich postoj pro představu, kudy se budou ubírat lidé, kteří si takové postavy zvolili, aby nešlápli vedle tam, kde se ví
- shrnutí pravidel hry našeho projektu (oděvy, zbroje, zbraně, reálie, chování)
- právní vystupování suverénů a protože mezi sebou uzavíráme smlouvy také něco málo k písemnostem a zlistinění (tohle mám v rukávu z loňska, kdy jsem ji pro větší počet přednášek vypustil)


Takže má-li někdo pocit, že letos se udělal někde krok zpět, když nám nelogicky nefungovalo to, co v minulosti fungovalo běžně, je to dáno výše uvedeným. Nic nebylo jako v minulých 13ti letech, všechno bylo nové :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Eifel, Albert
Příspěvky: 65
Registrován: úte bře 20, 2012 8:50 am
Bydliště: Frýdek -Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Eifel, Albert » pát zář 20, 2013 12:24 pm

Já na trubku - hlásnici. polnici něco umím zatroubit, troubil jsem budíčky na táboře :)

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Spakona » pát zář 20, 2013 1:33 pm

Já bych to zase nepřeháněla pánové - ať z toho nemáme Noc na Kárlštejně.

Myslím, že prosté obejití prostoru se zvoncem a důstojné ohlášení ceremonie (nebo i jiné části programu) bude naprosto vyhovující, dostačující a důstojné.
Jen musí proběhnout s ohledem na počasí a tmu důrazněji než doposud.
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Opat » pát zář 20, 2013 5:48 pm

Spakona píše:Já bych to zase nepřeháněla pánové - ať z toho nemáme Noc na Kárlštejně.
Já nevím, ale mě se to líbí: http://www.youtube.com/watch?v=3i0uJBKkZCs :mrgreen:
That's what I do. I drink and I know things.

Panda
Příspěvky: 6
Registrován: pát čer 28, 2013 2:53 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Panda » pát zář 20, 2013 8:24 pm

Důstojné... Takže já se Stanem to vyvolávat nebudem? Já mylsím, že na páteční soutěže jsme se osvědčili...:D
Čeněk, hradní kuchař pánů z Pořešína. Člen družiny pana Přibyslava a pana Wernera z Pořešína. http://www.poresin.info

Textař a jeden z předních dvou členů, dvoučlenné hudební skupiny Šipky v sobě

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od richardrg » sob zář 21, 2013 4:47 am

Osobně se domnívám, že fanfára by byla důstojnější než zvonění.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Spakona » sob zář 21, 2013 10:55 am

V tom případě Richarde najdi trubače s odpovídajícím nástrojem...
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Opat » sob zář 21, 2013 11:31 am

Trubky by určitě byly hezké (viz Velké francouzské kroniky, třebaže je to mladší pramen) - jen kde vzíti jak nástroj, tak především jeho krotitele?
That's what I do. I drink and I know things.

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Spakona » sob zář 21, 2013 2:37 pm

hmmm, třeba by o někom ze spolužáků mohla vědět Lukrécie :D
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů