Turnaj - praktické připomínky

Odpovědět
Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Maršálek » stř zář 14, 2011 2:45 pm

richardrg píše:Další drobnost, uvítal bych, pokud by bylo zcela jednoznačně vyhlášeno, od kdy začíná kostýmová povinnost. Je ale asi iluzorní vyžadovat po lidech, kteří přijedou v pátek večer aby se převlékli a pak teprve stavěli stany.
Jsem pro páteční poledne - když jsme jezdili na jiné akce s podobnými pravidly, prostě jsme se převlékli na parkovišti. Věděli jsme, že dojedeme po "termínu" a tak jsme měli oblečení připravené po ruce. Na panských to platilo také a bez problémů.
Ono je to o tom, že pak lidé staví stany a ubytovávají se rychleji. V opačném případě se ještě hodinu po příjezdu s ostatními vítají v civilu.

P.S. letos jsme s vjezdem auta do tábora v pátek po 12 hod udělili výjimku Kolečkovi - důvod je myslím zjevný.


K ohništím a kuchyni obecně – 2 souběžné rigoly jsou pro nás bez problémů akceptovatelné. Problém jsou pro nás samostatná ohniště. kromě následného úklidu po akci také musíme řešit i bezpečnost a v neposlední řadě jsme vázáni požadavky spolupořadatele, kterým je Spolek přátel Josefova.
Vaničku na mytí nádobí k cisterně zajistíme za podmínek, že ji nebudeme muset drhnout před nedělním odjezdem, jako zapomenuté pánve, plné oleje, nebo loňský kotel, plný polévky… :evil:
ACTA, NON VERBA

Oblan
Příspěvky: 24
Registrován: úte srp 24, 2010 11:46 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Oblan » stř zář 14, 2011 3:12 pm

Ocenil bych, kdyby už byla jasně nastavená pravidla odlišující lehkooděnce a těžkooděnce. Své družiníky vybavené krátkými kroužkovkami a klobouky jsem vyslal do turnaje lehkoděnců, abych následně v buhurtu těžkooděnců čelil Občanovi, který měl na sobě to samé. Přiznávám se, že čelit protivníkovi, který má na sobě tak o patnáct kilo železa méně než já a považuji za poněkud problematické (čímž chci zároveň Občanovi poděkovat za pěkný a férový boj a za to, že uznal zásah do nechráněné části ruky, který bych například já asi až tolik nereflektoval).
Co se mě týče vím, že se to řešilo už loni (a tuším že bez kloudného výsledku), ale tehdy z opačného pohledu- měli by nastoupit do buhurtu lehkooděnců lidé v kroužkové košily? Přeci jenom je takový člověk zase o 15kilo těžší než běžný lehkooděnec v prošívanici. Pro urozené těžkooděnce (velká helma + kroužkový komplet) je především klání chocholů a mlaty, kam zase výše uvedený "polotěžký" v podstatě nemůže. Alespoň takto jsem to pochopil já. Každopádně každý si musí uvědomit vlastnosti své zbroje a podle toho bojovat a reagovat na zásahy, viz. mé odstoupení po zásahu na slabě chráněné místo.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Maršálek » stř zář 14, 2011 3:47 pm

Souhlas s Oblanem :wink:

Podmínkou pro vstup do buhurtu těžkooděnců je horní polovina těla krytá železem (včetně hlavy a rukou). Tento buhurt není kláním chocholů a zúčastnit se ho mohou i neurození. Vycházíme z faktu, že kroužková košilie naší doby měla dlouhý rukáv, suknici nad kolena a její majitel měl helmici a odpovídající krytí krku. Takový oděnec v Čechách sloužil až na výjimky jako jízdní - byl tedy patřičně ozbrojen a vycvičen. Mohl a nemusel mít kroužkové, nebo prošívané nohavice.
Těžko se mohl v přímém boji rovnat urozenci v kompletní těžké zbroji s uzavřenou helmicí, který by seděl na obrněném koni, ale pro takové je klání chocholů. Pokud takový urozenec v kompletní těžké zbroji a zavřené helmici sestoupí mezi ostatní do klání těžkooděnců, je to jeho volba. Nebudeme pro to ale vytvářet v rámci turnaje další a další podkategorie. Často si nejsou zbrojí rovni ani páni, kteří nastupují do chocholů podle práva. Univerzalita zbrojí je záležitostí antickou a poté až moderní.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Posadowski » stř zář 14, 2011 6:38 pm

Díky všem za připomínky, po návratu z třídenní pracovní cesty jsem si je všechny přečetl. A jsou podnětné a souhlasím. Rigoly u kuchyně - dle přání kuchyně, jen nesmí být milión malých ohnišťátek. Brýle - štvou mne především ve chvíli, kdy se pletou kolem kolbiště. Pokud je má někdo v kuchyni, aby si neustrouhal prst, chápu, že je mít musí. Ale kolem kolbiště fakt ne.
Co mne hodně štvalo jsou zejména PET lahve. Pokud si někdo dovolí po mém odchodu umístit ji na můj stůl a nechat ji tam do rána, to brunátním. Myslel jsem si, že jsou všichni dost soudní, že funguje autoregulace. Zjevně ne. A i tady se ukazuje, jak zoufale je nás málo - nás "pořadatelů"
Prostě tady je lagermeister s vysokou autoritou nutností a citelně nám chybí. Když jsem viděl někoho s brýlemi, foťákem nebo něčím podobným zejména v dosahu kamer, poslal jsem ho do pryč, ale víc jsem opravdu nestíhal. Takže přátelé potřebujeme skutečného velitele tábora ne na pátek a sobotu, ale na celý Turnaj.
To je výzva, co?
Zamýšlejte se, kdo jste ochotni brát Turnaj ne jen jako hezký výlet a zúročení své práce, ale kdo jste ochotní vzít na svůj hrb taky část "pořadatelského jha".
Jako Kain s hlídkami, jako Hecht s programem, jako Ronšperk a Šešovic s heroldováním... (nás tři, Ivana, Vlaďu, Haničku a mne samozřejmě vynechávám) (a asi vynechávám i další, kdo nám pomáhají)
Ale je nás pořád málo... ... tak kdo se přidá a nechá si spílat, jak to zase letos nezvládal? :-D

BTW Napadlo vás, že je dobré po sobě při odjezdu uklidit? Tím se nemyslí jen zbourat stan. Místo po stolování, místo po táboření, stanu, přístřešku...
Po spoustě z vás zbyl pěkný nepořádek na tábořišti. To jen tak na okraj.

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Jiří z Holohlav » stř zář 14, 2011 8:47 pm

Nu, k mému /Pepanovu/ klenotu ,v pravidlech je,že týblo musí být dobrou ranou zlomitelné,což je ,klenot je jen zajištěn proti "svlečení". Po zlomení týbla boj nepokračoval.

U heroldů mi není zcela jasné,do jaké míry pracují jako samostatní rozhodčí a do jaké jsou vykonavateli vůle dam. Asi to bude chtít upřesnit. Pokud jde o hromadný střet,tak to dva odsoudcovat nemůžou stihnout,to bude chtít umravnit se od všech účastníků.

Dohled nad vzhledem tábora -nepatří to náhodou do činnosti některého z hodnostářů dvora?
Nelze to některému méně vytíženému přidělit ?
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Komoří
Příspěvky: 176
Registrován: ned srp 03, 2008 2:02 pm
Bydliště: Hoděšovice 155, Býšť 533 22
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Komoří » stř zář 14, 2011 9:09 pm

Ad klenoty: ikdyž se sám neúčastním, tedy snad zatím, rád bych se domluvil o sjednocení velikosti, tedy aspoň minimální velikosti. Ať je třeba dáno, že klenot bude na tyblu tloušťky max 20 mm, kdy jeho délka bude aspoň 10 cm. Klenot sám aby byl výšky alespoň 20 cm. to berte jako příklad.

Ad tábor: souhlasím s funkcí táborového dohližitele, je to potřeba. Kouření, psi, brýle, petky, igelity, plechovky piva apd. - fuj!

Ad uznávání zásahů: nejsem zrovna ten, co by měl nějak extra kázat, že Kaine, ale i tak, copak nám byl loňský rok málo? Vždyť je to hra, ikdyž na válku.

Ad heroldi: to nechám, kam to patří, ale i na nás je, že je musíme respektovat a neptat se proč a za co to mám jak ...
Vae Victis!

Uživatelský avatar
Jan z Vracova
Příspěvky: 124
Registrován: ned led 04, 2009 9:08 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Jan z Vracova » stř zář 14, 2011 9:31 pm

Já bych ještě poprosil o uklidnění křídel v hromadkách a obecně "neviděné" údery. Jediné dvě bolestivé rány jsem dostal zezadu a v obou případech už jsem odcházel z boje.

Asi by Lagermaister mohl mít k ruce pár lidí kteří budou také napomínat.
Podobně by Heroldovi podřízení (neurození s tyčovkami) mohli hlídat hrazení.

Oblan měl možná spíše na mysli omezení lehkooděnců na nepřítomnost kroužkové košile či kovové zbroje. Mimo helmu a rukavice (i když dens už se dají sehnat kvalitní prošívané) logicky 8)
Maršálek píše: Vaničku na mytí nádobí k cisterně zajistíme za podmínek, že ji nebudeme muset drhnout před nedělním odjezdem, jako zapomenuté pánve, plné oleje, nebo loňský kotel, plný polévky… :evil:
Zapomenuté a umývané věci vydávat pod pokutou podobnou kouření. Džbán dobrého vína pro pořadatelské domy. (Vím, že se tu vztahuje i na mne;) )
"Rozvíjej se poupátko, nejkrásnější z květů,
od rána až do noci budeš vonět světu..."

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Maršálek » čtv zář 15, 2011 7:29 am

Komoří píše:Ad klenoty: ikdyž se sám neúčastním, tedy snad zatím, rád bych se domluvil o sjednocení velikosti, tedy aspoň minimální velikosti. Ať je třeba dáno, že klenot bude na tyblu tloušťky max 20 mm, kdy jeho délka bude aspoň 10 cm. Klenot sám aby byl výšky alespoň 20 cm. to berte jako příklad.
Podmínky jsou od loňského roku vyvěšené v samostatném vlákně http://www.hradeckydvur.net/forum/viewt ... 4665#p4665
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Komoří
Příspěvky: 176
Registrován: ned srp 03, 2008 2:02 pm
Bydliště: Hoděšovice 155, Býšť 533 22
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Komoří » čtv zář 15, 2011 7:39 am

OK, už mi hlava prstě nebere všechno. :(
Vae Victis!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Maršálek » čtv zář 15, 2011 7:44 am

:wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Kain » čtv zář 15, 2011 8:32 am

Však jo, proto by bylo dobré podmínky opět sjednotit - třeba že týblo musí být alespoň x cm dlouhé, že klenot může být zajištěn proti samovolnému vypadnutí a podobně.

Napřesrok udělám "panenku", jako měl Vilém, jen v jiných barvách. Už mě to napadlo dříve, ale dokud jsem to u něj neviděl, nevěřil jsem, že by to mohlo vypadat dobře. Kdokoliv ten klenot dělal, dobrá práce...
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Spakona » čtv zář 15, 2011 8:36 am

jak to tu tak pročítám - co se týče brýlí - myslím že sme někteří narazili na jednoho a toho samého člověka - byl u naší (modré) tribuny a na dotaz co ty brýle mi arogantně oznámil, že si je vzal aby viděl...
dostal befel že v tom případě si má stoupnout tak, aby nebylo vidět jeho - a že sem ho pak už neviděla
ale byť jen tušit že už dostal upomenutí od dalších hnala bych ho krokem svinským a holí navrch

vím ke komu patřil, takže jeho pán dluží džbánek vína, protože tohle už bylo normální pohrdání, nikoliv nevědomost

o to víc mě to štve, že sama sem bez brýlí slepá jak patrona, to samé paní Markéta a mnozí další, s příjezdem sem je odložila a vzala si je až v neděli při balení.
respektuju samozřejmě, že jsou lidé, kteří se bez nich prostě neobejdou a nemají možnost jiné volby, ale těch je na prstech jedné ruky možno spočítat a hlavně oni sami jsou soudní a necpou se s nimi tam kam prostě nepatří
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Jan z Dobrušky
Příspěvky: 49
Registrován: čtv srp 07, 2008 3:14 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Jan z Dobrušky » čtv zář 15, 2011 9:09 am

Po delší nepřítomnosti zde na fóru jsem si přečetl již napsané a rád bych jednu věc uvedl na pravou míru, alespoň jak ji vnímám já.
V inkriminovaném souboji mého bratra s panem z Bavorova jsem jako herold zastupoval pana z Ronšperka, takže chyba padá na mou hlavu.
Snažil jsem se po celou dobu vše posuzovat nestranně a jak jsem byl přesvědčený i podle pravidel. Ono popisované bodnutí jsem bohužel neviděl, jelikož jsem byl ve špatném úhlu. Bylo mi divné, že bratr inkasuje tolik ran na bok pod štít, a nebrání se. Až poté jsem se dozvěděl, že to bylo proto, a mám to z důvěryhodného zdroje) že v té chvíli opíral meč hrotem o protivníka. Došel tam tím, že jej sekl, a při stažení zbraně opřel o tělo. Rozhodně nešlo o bodnutí s nápřahem!!!!
Uznávám svou chybu v tom, že jsem i tak posoudil zprvu souboj jako výhru pro "bodajícího" Mutinu. Šlo sice o naznačený bod, ale ne ve chvíli, kdy je soupeř na zemi a jde o "doražení". Po dalším rozebírání situace jsem svou chybu uznal. Při objasňování situace dámám "mé" tribuny jsem se za nepřesné posouzení omluvil. Tímto se omlouvám všem, kteří mají dojem, že jsem dostatečně nedostál povinnostem herolda! Rozhodně si z toho vezmu poučení do budoucna.
Také doufám, že jsem tím nijak nepošpinil čest mého přítele Dobrohosta z Ronšperka, kterému jsem zastoupení ve funkci Herolda nabídl.

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Kain » čtv zář 15, 2011 11:00 am

To je právě ono rozličné posuzování zásahů - kdybych já viděl, že někdo inkasuje "tolik ran na bok pod štít", tak bych boj zastavil, ať se brání nebo ne. A narážíme na to, co jsem říkal prve - uznávají se jen zvonivé zásahy do helmy, jinak nikomu nepřijde divné, že je bit jako žito. Ale to se nedá vyčítat tobě, když na to není pravidlo.
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj - praktické připomínky

Příspěvek od Maršálek » čtv zář 15, 2011 11:18 am

Nebudeme tu stále omýlat to samé, k platným zásahům jsem se už vyjádřil a diskuzi tím uzavřel :evil:

P.S. pokud někdo nemá jasno v tom, co by pro něho byla konečná, nechť chodí trénovat na ulici - mám s tím za cca 10 let své kariéry poměrně bohaté zkušenosti. :twisted:

P.P.S. kdo další vytáhne nějakou ublíženou historku o neuznaném zásahu z letošního turnaje, ten na příštím turnaji pohostí celý tábor jedním přípitkem:
ACTA, NON VERBA

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host