Klání chocholů

Odpovědět
Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Jiří z Holohlav » ned říj 07, 2012 7:23 pm

To ne pane Maršálku,dýku jsem nikdy ani v turnaji ani v boji nepoužil ,zacházet s ní neumím. Její použití, kromě symbolického - u povaleného a znehybněného protivníka považuju za značně riskantní bojový a nebo naopak melodramatický divadelní prvek.

Z mého hlediska - je- li rytíř s chocholem povalen nebo sražen,měl by se vzdát - pokud se mu tedy nepodaří strhnout protivníka sebou.
Válení panů ve skvělých varkočích v "blátě " před tribunou mě neuvádí v nadšení - ovšem , je to věc vkusu dam.
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Spakona » ned říj 07, 2012 7:26 pm

já tedy nejsem turnajník, nejsem ani chlap a myslím, že nejsem ani jenom blbá ženská co tomu, z poza bezpečí tribuny, nerozumí.

Ta dýka k boji prostě patří, nemá smysl se tvářit že ne.
Hysterie na bojiště nepatří, a to ani v podobě přespříliš aktivních sudí, ale ani méně schopných turnajníků.
Nebezpečí úrazu hrozí vždycky, bez ohledu na vybavení.

Neřešila bych tedy zda ano či ne, ale s ohledem na možnosti jejího využítí bych spíš řešila pánové jakou.
Stejně jako řešíte bezpečené meče - vyřeště i dýky. Pokud nebude splňovat bezpečnostní kriteria, bude turnajník, pokud ji použije, diskvalifikován.
Bezpečná dýka jest taková, která prostě nebude mít hrot.

Maximálně - před soubojem se domluvte, zda jako soupeř dýku akceptujete, či nikoliv a zda je tedy možné ji použít.

Když si totiž vzpomenu například na souboj Františka s Pepanem - kdyby František neměl dýku a neuměl jí používat, tak ho Pepan nejspíš uválel. František dýku tasil v okamžiku Pepanova zahájení útoku a použil ji - jak si jistě pamatujete - jako naznačení útoku zezadu na krk v místě, kde se ochranné prvky překrývají, tedy je reálná šance úspěšného použití proniknutím mezi vrstvy. Oba pánové přitom stáli. Řekla bych z pohledu diváka - dokonalá technická záležitost.

Upřímně řečeno - myslím, že je to trochu nadbytečné téma.
Větší pravděpodobnost zranění hrozí holkám v kuchyni. A to od uříznutí prstu až po opaření kotlem horké polívky, případně blafnutí skafandru při náhle se zvedmutém větru a ohni...
Ony totiž, narozdíl od vás pánové, musí spoléhat čistě a jen na svou šikovnost a dobrou vůli všech bohů.
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Komoří
Příspěvky: 176
Registrován: ned srp 03, 2008 2:02 pm
Bydliště: Hoděšovice 155, Býšť 533 22
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Komoří » ned říj 07, 2012 8:06 pm

Za sebe, abch se asi přiklonil k tomu, kontrolovat, s jakou dýkou páni nastupují do duelů. Potom bych to už nechal na nich. Pokud se někdo rozodne použít dýku ve stoje, protže přišel o meč, je to vlastně jeho věc, když se vrhá s krátkou čepelí proti dlouhé. A pokud je na toto dostatečně blízko, pročne. Stejně by mu nic jiného nezbylo, že. :wink:
A le také mi zase přijde lepší ono použití dýky v lže, kdy svého protivníka zalehnu, zakleknu, či jinak znehybním a naznačím bod dýkou. Takhle to je asi nejbezpečnější.
( pane Jiří, musím s tebou souhlasit, že válení se pánů ve zbrojích a honosných varkočích na zemi před tribunami imě přijde tochu špatné)

Prostě, asi bych extra neřešil použití, jako jakou dýku bude pán používat. Tímto se přiklánim ke Spakoně.
Vae Victis!

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Jiří z Holohlav » pon říj 08, 2012 7:18 am

Nu Spakono,Frantův útok vidím jako krásný divadelní prvek .Aby mohl tímto způsobem zranit,to by musel stát pod jiným úhlem a jo hodně se rozmáchnout.
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Spakona » pon říj 08, 2012 8:49 am

Jiří, vzhledem k tomu, že se ten útok odehrál přímo před naší tribunou a našima očima, tedy že sme viděly Pepanova záda velmi zblízka, stačilo aby ta dýka byla opravdu ostrá a ten útok měl tu razanci, kterou by mít normálně měl a Pepan neměl šanci.
Uvědom si, že Fanda jako jeden z mála účastníků turnaje dělá i šerm - tedy že to není jenom bezduché ohánění se mečem, ale dost často opravdu promyšlená technika a prostě je to znát.

Ano - prvek byl pojat jak ty říkáš "divadelně", ale tak snad jde o to, soupeře porazit - ne zabít. A promiň mi - ale mně mnohem víc imponuje technicky čistý boj, který je přehledný, jasný a zřetelný, než válení se po sobě, nedej pařez po zemi, kdy nevidím čí je co ruka a kdy jde jen o to, kdo má větší váhu nebo výdrž, protože o boj jako takový nejde vůbec a není se tedy na co ani koukat.
Od toho jsou sudí aby tyhle podle tebe divadelní efektové viděli a reagovali na ně a uznali kdy by byl opravdu smrtelný a kdy ne.

Krucinál je to turnaj - ne boj na život a na smrt. Celé je to jenom divadlo. Tak proč najednou vadí, když někdo ta pravidla dodržuje?
Ono to je totiž myslím přesně jádro pudla o co tu jde - většina turnajníků a hlavně těch nových - a to mi hoši promiňte - ale o technice neví vůbec nic, šerm jako takový nikdy netrénovala a pak jsou strašně překvapení, když někdo na ně tu techniku použije a oni mu jí další zkušení mečáci uznaj, protože ví, že reálně by byla ta technika opravdu smrtelná.
Jenže to kluk, kterej všechno jede na sílu a myslí si, že to s trochou štěstí prostě uválí, nemůže vydýchat. Že ho porazí někdo starší, slabší etc., ale zato technickej.

Moc by mě zajímalo, čí ego zase rozpoutalo tuhle diskusi, protože se obávám, že jenom z Kainovo hlavy to není.
Doporučuju všem remcalům, aby si zaplatili pořádnou školu šermu a učili se bojové techniky.
Na olympiádu sakra taky jedou jenom ti nejlepší a pravidla se nastavují podle nich. Pravidla silničního provozu jsou taky daná a nikdo je nezměkčuje jenom proto, že někdo se není schopen je naučit. Prostě nedostane řidičák. Jenže tady se holt budou raději vymýšlet obrzličky, než by někdo uznal, že na to prostě nemá.
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Jiří z Holohlav » pon říj 08, 2012 10:33 am

Nevím,co Tě píchlo - znovu slyším o spiknutí - lituji ,nejsem v obraze.

Vím jen ,že naprosto jistě nechci upadnou na něčí dýku - byť tupou a taky nechci, aby někdo padl na moji. Tím to pro mne končí.
Mám jedinou životní zkušenost s tepenným krvácením ,ten nůž ležel na zemi a nějak se během zápasu zapletl do nohavice ,postavil a projel lýtkem ...
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Spakona » pon říj 08, 2012 10:46 am

Zrovna Fandova dýka má hrot kulatý - dokonce víc než má meč. Proto sem taky psala, že řešení vidím v nastavení normy pro dýky.

Upadnout můžete na cokoliv a kdykoliv. Můžete si vrazit záštitu meče do oka když blbě spadnete, může se vám meč zlomit a v tom lomu projít třeba mezi rukavicí a rukávem... možností jak se zmrzačit ne neurékom.

A eliminace úrazů spočívá v tom, že se zbraň, než s ní začnu zacházet, nejdřív naučím ovládat. Ne že jí prostě zakážu.

Pokud je to jenom o tomto argumentu - nejezděte nikdo autem, protože nikdy nevíte kdo to do vás napálí, vlastně ani nechoďte po chodníku, protože nevíte komu rupne v bedně a vyjede si za váma, a vlastně vůbec nechoďte ven, kupte si rakev, pytlík s hlínou, pokojně ulehněte a zvykejte si na tu tíhu.

Víte co pánové? Zakážeme ohniště a zakážeme kuchyně. Protože je tam příliš velké riziko úrazu. Budete hlady, ale bezpečnosti bude učiněno zadost.
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Jiří z Holohlav » pon říj 08, 2012 12:33 pm

...toho roku byli na sněmu jen 4 mrtví ,ženy říkaly,že byl dost nudný... " Zrzavý Orm "
Gott mit uns!

trener
Příspěvky: 143
Registrován: stř bře 24, 2010 10:30 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání chocholů

Příspěvek od trener » pon říj 08, 2012 2:03 pm

Má zkušenost s dýkou, ale spíše z bitev, než z turnajů: Dojde-li k takové situaci, kde to lze, tasím ji a pokud můžu, přidržím ji soupeři naplocho před obličejem, čímž předstírám bodnutí do oka. Na to není potřeba žádná síla. Jiná věc je, že to soupeř někdy neuzná (jako třeba letos na Lipanech) a já mám smůlu, ale morální vítězství mi stačí :lol:

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Spakona » pon říj 08, 2012 2:21 pm

ano, ale to sme zpět u té techniky boje a schopnosti ovládat zbraň :)

Pokud v souboji narazíš na soupeře znalého tak nebudeš mít problém. V opačném případě buď dojde k této diskusi, nebo k reakci (nebo spíš její absenci) jako na Lipanech :D
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Kain » pon říj 08, 2012 2:40 pm

Je to z mé hlavy, nepíšu příspěvky za někoho jiného.

Není to technice, Spakono. Používám dýku v boji už drahně let, odhadem tak 12. Ani o Fandovi. Mi se jeho zákrok líbil. Je to o tom, že i nejtechničtější soupeř nedokáže ovlivnit, jak se chová dýka během hodových technik na bojišti. Ani můj příspěvek nebyl o zákazu dýk, ale jen o nedovolení dýk v postoji. A mi je to nakonec jedno, já jsem zpravidla ten, co sahá po dýce nebo háže. Ani se nebojím dosud nepoužívaných technik, jsem první, co by hlasoval pro povolení bodů mečem. Jen mám prostě tento názor - a zatím většina bojujících řekla, že je jim to jedno - pak to také nehodlám nijak dál řešit a taky je mi to jedno.
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Jiří z Holohlav » pon říj 08, 2012 3:02 pm

No,když to bereš takhle z gruntu,tak nejdřív musíš uvolnit body mečem a předseky na předloktí a ruce - to je základní škola a pak můžeš pokročit k technice boje dýkou mezi těžkooděnci. Bod do hledí je jediná skutečně smysluplná akce :mrgreen:

Jenže Tobě jde ve skutečnosti o něco jiného ....tohle celé je jen zástěrka.

Jo ,pan František je určitě rytíř každm coulem a jistě by v korouhvích nevytáhl na protivníka s těžkou přesilou ,obzvláště když si předem odsouhlasili počty ... jo ,co jste si zvolili ,to máte , s dýkou bych to nekomplikoval - byla to prostě pěkná akce ,kterou si mohou dovolit jen ti nejlepší ,v rukách davu je zaděláno na malér :mrgreen:
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Spakona » pon říj 08, 2012 3:14 pm

nikdo nepopírá, že dýka se používala a priory pro doražení soupeře na zemi, jako misericordia - dýka milosrdenství.

Jen kamikaze se vrhne s dýkou proti meči bezhlavě, ale lze ji prostě použít i normálně - techniky jsou.

A omlouvám se, pokud jsem usoudila, že reaguješ na podnět zvenčí. Protože od právě nešermířů sem se s tímhle setkala. Na turnaji se totiž bokem několik mládenců o tomto dohadovalo (už si nepamatuju kdo, bylo to pro mne nepodstatné, neb někdo jim na místě rázně vystětlil, že technicky to bylo čisté).
A nebylo to jen o strachu o vlastní bezpečí, ale čistě a jen o strachu o vlastní ego.

Každopádně jsem pro, aby tyto dýky podléhaly pravidlu bezpečnosti stejně jako meče - tedy tupé a s dostatečně kulatým hrotem.
Jak už sem psala - chceme se bavit - ne pozabíjet. A celé je to hra.
Přirovnala bych to k náročnějšímu společenskému tanci - musíš znát kroky aby ses nezesměšnil a nepošlapal si vlastní nohy, ale ani ty "partnerovo" (proč jen se mi to pořád vrací k té technice?) :)

Amen
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Spakona » pon říj 08, 2012 3:24 pm

je smutné pane Jiří že mě tak málo znáš.

Stavěla bych to stejně i kdyby byl František ten, kdo byl takto poražen.
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Kain » pon říj 08, 2012 4:54 pm

Důvodem toho názoru byl mj. fakt, že když jsem kontroloval zbraně, viděl jsem několik dost špičatých dýk a našel jsem dokonce jeden regulerně ostrý nůž. Majitel řekl, že si ani neuvědomil, že ho má, že ho v boji nepoužívá. Nemám důvod mu nevěřit, ale neví to protivník, v zápase ho vytrhne a malér je na světě. Ale když už tedy nebudou dýky nijak omezeny, což mi je opravdu celkem jedno, pokud ostatní tak chtějí, tak alespoň apeluji na nějaké pravidlo hrotu dýky. Ať má alespoň nějakých 5mm zaoblení (nechceme mít lopatičky na dorty), to je podle mého minimum...
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů