Klání chocholů

Odpovědět
Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Klání chocholů

Příspěvek od Maršálek » čtv říj 02, 2008 8:54 am

Už jsem to psal jinde, ale myslím že to stojí za samostatnou debatu :wink:

Klání chocholů je spolu s mlatovým turnajem nejprestižnější disciplínou. Zoufale poslední dva roky vlastní nepřítomnosti v poli postrádám pyšné chocholy, reprezentující jednotlivé pány.
K čemu tedy chochol je:
1) Má nejenom ozdobit vaši helmici a uchvátit dámy, ale také vás zviditelňuje v poli. Svědčí o tom, koho máte v boji před sebou. Příkladem byl letos pan de Quebriac.
2) Jeho nákladnost je symbolická – toto klání je jednak královskou disciplínou (není pro každého urozeného) a druhak je tím, co v souboji dáváte všanc.

3) Chochol je adekvátní symbolickou náhradou vítězi za vaši zbroj – je tradičním výkupným. V některých turnajích (především starší období) odevzdával poražený vítězi svého koně a zbroj – to bylo dáno konkrétními pravidly daného turnaje. Vítěz si je mohl ponechat, nebo umožnil poraženému jejich vykoupení nazpět. To se dělo obvykle prostřednictvím panošů obou stran. Vítěz si v souvislosti s kurtoazií obvykle hrál na velkorysého a nabízel symbolickou cenu, majitel se zase nechtěl nechat zahanbit – je otázkou nakolik bylo běžné vyplatit jejich reálnou hodnotu. V každém případě si mnozí výteční turnajníci tímto sportem dobře vydělávali. Někdy za Přemysla Otakara II. začíná poražený odevzdávat vítězi klání svůj chochol. Vzniká tak velmi symbolická a kurtoazní tradice, dodnes zachovaná ve rčení „složit dámě k nohám chocholy nepřátel“. A to je to, o co nám na turnaji jde .-)

Někdy letos chochol nahrazovala obyčejná stuha – ta ale není adekvátní náhradou, ani není prostě „nějakou“ vstupenkou do tohoto klání (cituji jistého pána, který mi vysvětlil, že kvůli tomu nebude utrácet peníze, ani investovat čas :evil: ). V takovém případě chochol zastoupí např. adekvátně zdobený hedvábný závoj. Chochol tedy může symbolicky zastoupit jiný klenot, umístitelný na helmici. Klenotem je zde narozdíl od mlatového turnaje míněn skutečný šperk – ozdobný věnec, zdobený hedvábný závoj (viz. Jan z Michalovic), diadém, atd. Pokud nechce bojovník riskovat jeho poškození v boji, může ho svěřit svému družiníkovi a ten by ho měl viditelně „držet“ u tribun, aby bylo zjevné co dává jeho pán symbolicky v sázku. JE TO KURTOAZNÍ CEREMONIE.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Maršálek » úte říj 06, 2009 8:11 am

Vraťme se zpět ke královským disciplínám turnaje - mlatovému klání a chocholům :wink:
Opakovaně dostávám po turnaji dotazy, co by měl dávat každý účastník v sázku. U chocholů je to nejčastěji chochol, nebo nějaká jiná cennost (zdobená čelenka - viz. Kain, zdobená točenka např. s našívanými perlami či bezanty, atd.). Určitě by bojovník neměl dávat v sázku zástavy lásky či přízně od dam ve smyslu závoje či jiných cenností, nepřeje-li si dáma výslovně, aby tak učinil – protože to je pro dotyčného velmi zavazující.
Velmi bych ocenil, kdyby podobnou cennost dával v sázku i bojovník mlatového turnaje. Cenností myslím něco opravdu pěkného (prsten, pás, jiný šperk…). Řádoví bratři by mohli dávat v „sázku“ symbolicky např. posvěcený růženec.
Většina bojovníků to již bere jako samozřejmost, ale někteří to stále vidí tak, že je třeba vložit nějakou blbost, aby se vůbec mohli účastnit a to je samozřejmě špatně a vypovídá to o úrovni dotyčného. Líbilo by se mi, kdyby při výzvě panoš pána hlasitě vyhlásil, že jeho pán vstupuje do klání a jako zástavu vkládá tento šperk… Ten by mohl nést (nejde-li o chochol či diadém umístěný na helmici bojovníka) na polštářku a svěřit.

Co na to pánové a dámy?
ACTA, NON VERBA

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Andre » úte říj 06, 2009 8:44 am

Maršálek píše:...Pokud nechce bojovník riskovat jeho poškození v boji, může ho svěřit svému družiníkovi a ten by ho měl viditelně „držet“ u tribun, aby bylo zjevné co dává jeho pán symbolicky v sázku....
Mám za to, že chochol i klenot by v takovém klání měli být v každém případě upevněny na helmici. Naše dnešní uvažování středních vrstev se úplně neshoduje s uvažováním šlechtice 14. století. Pro něj si myslím, že je daleko důležitější se blejsknout před dámami a ostatním panstvem, než šetřit svů chochůlek, aby se nedej Bože náhodou nenastydl.
Pokud si chceme hrát na pány, musíme se vyrovnat s tím, že to holt stojí o něco víc, než jen turnajskou taxu... a co je to cena dvou chocholů, které padnou za turnaj ve srovnání se ctí a respektem, které pán získá?

Obvykle mi je dost líto, když mi pán, který proti mě nastoupí v klání chocholů, osekává brka a já mu to nemám jak vrátit, neb má holou přilbu.
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Andre » úte říj 06, 2009 8:50 am

Jinak stejně prestižní jako turnaj chocholů, nebo mlatový turnaj mi připadají souboje družin. Síla miles nespočívá jen v jeho paži, ale i v jeho kopí, a to je o celé družině. To teprve ukáže pravou cenu pána po vojenské stránce...
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Jiří z Holohlav » úte říj 06, 2009 9:31 am

Měl bych si upevnit na hlavu posvěcenou sošku Panny Marie? :twisted:
Budeš schopen proti Ni pozvednout zbraň?
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Kain » úte říj 06, 2009 10:09 am

Tak v tom případě tě vyzvu já a bude to nejklidnější souboj, jaký kdo viděl. Budeme stát proti sobě ve zbrojích, zírat na své Marie v náboženském vytržení, pak padneme na kolena, budeme se dušovat "mea culpa", než to dámy začne nudit a vyhodí nás z kolbiště :mrgreen:
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Komoří
Příspěvky: 176
Registrován: ned srp 03, 2008 2:02 pm
Bydliště: Hoděšovice 155, Býšť 533 22
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Komoří » úte říj 06, 2009 10:53 am

Ano, souhlasím s tím, že by při těchto kláních měl dát pán v sázku něco opravdu hodnotného, a to nemusí znamenat drahého. Jak psal Maršálek, pěkná točenka či diadém nemusí přijít na tolik peněz. ( ale chochol je prostě chochol, to uznávám )

Andre: Obvykle mi je dost líto, když mi pán, který proti mě nastoupí v klání chocholů, osekává brka a já mu to nemám jak vrátit, neb má holou přilbu.

A to osekávání per z přileb je sice faj zábava, ale co chčeš potom složit dámě k nohám?
Vae Victis!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Maršálek » úte říj 06, 2009 11:56 am

chochol má být na helmici a ne na polštáři, v tom jednoznačně souhlas :wink: a kdo se pere s chocholem, místo aby bojoval s pánem je... :lol:
ACTA, NON VERBA

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Andre » úte říj 06, 2009 3:56 pm

Jiří z Holohlav píše:Měl bych si upevnit na hlavu posvěcenou sošku Panny Marie? :twisted:
Budeš schopen proti Ni pozvednout zbraň?
I kdyby sis upevnil na helm krucifix, budu k němu při turnaji přistupovat jako ke klenotu a nebude mi dělat problém do něj poklepat. Ty budeš mít posvěcený klenot, já mám zase posvěcený meč (heč! :wink:), takže se můžeme světit navzájem...

Když už jsme u toho, bylo by mi ctí utkat se na ušlapané půdě s celou tvou komedou... samozřejmě za vydatné podpory své družiny.
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Jiří z Holohlav » stř říj 07, 2009 7:24 am

Domluveno Bretoňče!
Konečně se ten Tvůj mazaný pacholek,osekávající mě klackem zpoza Tvých zad dostane do centra pozornosti mých bratří :mrgreen:
Gott mit uns!

Pepan
Příspěvky: 60
Registrován: pon led 26, 2009 6:39 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Pepan » stř říj 07, 2009 3:55 pm

Však jsme si ho již letos všimli pane Jiří:D dostal dvě pěkné přes záda :D. Jen se trochu stydím, že jsem pana Andrého držel pod krkem v kravatě, aby mu někdo od nás mohl vyrvat korouhev, kterou svíral v rukou. Dle mého soudu to nebylo příliš rytířské, ale neměl ze začátku v ruce zbraň....A účel světí prostředkům, korouhev jsme mu odebrali (mimo kolbiště - kde to dozoroval sám Maršálek.)

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Andre » stř říj 07, 2009 4:31 pm

Pepan píše:Však jsme si ho již letos všimli pane Jiří:D dostal dvě pěkné přes záda :D. Jen se trochu stydím, že jsem pana Andrého držel pod krkem v kravatě, aby mu někdo od nás mohl vyrvat korouhev, kterou svíral v rukou. Dle mého soudu to nebylo příliš rytířské, ale neměl ze začátku v ruce zbraň....A účel světí prostředkům, korouhev jsme mu odebrali (mimo kolbiště - kde to dozoroval sám Maršálek.)
Je vidět, že jsi ještě mladý. Quebriac a jeho lidé útočí zásadně zezadu a pokud možno v přesile... je to o dost účinější :mrgreen:
Rytířské není šetřit nepřítele, rytířské je prsit se před dámami... a to obvykle dělá ten, který vyhraje :twisted:
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Jiří z Holohlav » stř říj 07, 2009 4:58 pm

Tomu rouhači a lžiproroku trochu ubrat vzduchu rozhodně nezaškodí,třeba nahlédne nesmírnost skutečného Boha.
Nu a jeho stínu Cepovi by mohl věnovat svoji laskavou péči bratr Gaga :D
Gott mit uns!

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Andre » stř říj 07, 2009 6:39 pm

Jiří z Holohlav píše:...Nu a jeho stínu Cepovi by mohl věnovat svoji laskavou péči bratr Gaga :D
To je nějaký příbuzný sestry Gogo? .... a umí stejně pěkně tančit?
:lol:
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Petr Tallowitz
Příspěvky: 27
Registrován: sob zář 20, 2008 7:08 pm
Bydliště: Ješovice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klání chocholů

Příspěvek od Petr Tallowitz » stř říj 07, 2009 6:50 pm

Andre píše:
Jiří z Holohlav píše:...Nu a jeho stínu Cepovi by mohl věnovat svoji laskavou péči bratr Gaga :D
To je nějaký příbuzný sestry Gogo? .... a umí stejně pěkně tančit?
:lol:
Gaga, nebo-li též "Frýdlantský květák", či prostě Vítek, jest poněkud bojovnějšího ducha nežli ten tvůj smradlavý sloužící. Mon ami
Věrnost k ženě se nesmí plést s věrností k pánovi. Pána si člověk volí na celý život

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti