Turnaj 2013

Zamčeno
Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Kain » úte črc 02, 2013 9:31 pm

Máte pravdu, církevní osoba se může dostat do pranýře leda omylem. Třeba v noci, když není pořádně vidět.
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Maršálek » stř črc 03, 2013 3:15 pm

Zpět k tématu, kterým je program pro neurozené. Vlastní poznámky k jednotlivým bodům přidám později, ale jako organizátor takovou aktivitu vítám a dám jí prostor klidně od středy. Nebude v mých silách to připravit, ani vést, ale každého dobrovolníka, který si to vezme na starost rád podpořím.

První bojové disciplíny klidně mohou běžet již od středečního odpoledne, nebo čtvrtečního dopoledne, stejně jako ty nebojové. Pokud se mi ozve někdo, kdo se toho chopí - a nemusí to být jeden na všechno, naopak ocením více lidí, kteří budou realizovat své nápady, zajistím zdravotníka. Ale musím to vědět s dostatečným předstihem. Na místě už to samozřejmě nepostavím.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Jan z Vracova
Příspěvky: 124
Registrován: ned led 04, 2009 9:08 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Jan z Vracova » čtv črc 04, 2013 7:35 pm

Vzhledem k oblíbenosti zápasů a dalších nezbrojných disciplín, co takhle různá přetáhování čí hod (kamenem, kroužkovou košilí, družiníkem) a další srandy?
"Rozvíjej se poupátko, nejkrásnější z květů,
od rána až do noci budeš vonět světu..."

Uživatelský avatar
Komoří
Příspěvky: 176
Registrován: ned srp 03, 2008 2:02 pm
Bydliště: Hoděšovice 155, Býšť 533 22
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Komoří » čtv črc 04, 2013 8:33 pm

Jan z Vracova píše:Vzhledem k oblíbenosti zápasů a dalších nezbrojných disciplín, co takhle různá přetáhování čí hod (kamenem, kroužkovou košilí, družiníkem) a další srandy?

A nebude tomu družiníkovi vadit, že do něho natlučeme kramly, aby se s ním lépe házelo? :wink:
Vae Victis!

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Kain » ned črc 07, 2013 11:10 am

Já takových her znám hodně, hrajeme je na RS. Od fyzicky náročných, po fyzicky nenáročné...některé jsou i humorné:-)
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od richardrg » ned črc 07, 2013 12:39 pm

Děkuji všem zatím zúčastněným za příspěvek.
Podle mého názoru vyjádřila většina přispěvatelů podobný názor, tedy zájem o rozšíření zábavy pro neurozené, i když nejen pro ně. Čekal jsem větší polemiky ke způsobům zábavy, ale i tak jsem spokojen, že se našli další, kteří přinesli konkrétní nápady. Zvláště mě těší podpora Královny. Zatím se podrobněji nevyjádřil Maršálek. Snad se ještě ozvou i další. Také plně souhlasím s nápadem svěřit Kolečkovi jakýsi pořadatelský dohled.

Možná by bylo dobré, pokud by šlo diskutovat přímo nad připravovaným programem.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Richenza
Příspěvky: 110
Registrován: pon kvě 13, 2013 1:59 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Richenza » ned črc 07, 2013 4:10 pm

Kain píše:Já takových her znám hodně, hrajeme je na RS. Od fyzicky náročných, po fyzicky nenáročné...některé jsou i humorné:-)
Sem s nimi :wink:
To, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mně Přemyslovny nejdou.

Uživatelský avatar
Richenza
Příspěvky: 110
Registrován: pon kvě 13, 2013 1:59 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Richenza » ned črc 07, 2013 4:13 pm

Abychom se dobrali k něčemu konkrétnímu protože více hlav více ví a ne všichni fórum čtou, žádám všechny náčelníky družin, aby se mezi svými lidmi poptali a pozajímali, co by uvítali a bavilo by je.
To, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mně Přemyslovny nejdou.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Maršálek » ned črc 07, 2013 7:24 pm

K Richardovu dotazu krok za krokem:

1. Loni byl poměrně dobře ceněn počin Jana z Vrcova, který, chtěje se prezentovat jako první rytíř, zorganizoval páteční odpolední klání na mostech apod. Je pravda, že loni byl na dopoledne plánován program v nebojových disciplínách, ale z různých důvodů neproběhl a mám dojem, že probíhala také lukostřelba.
Zkuste prosím zvážit, zda by z tohoto počinu nešlo vytvořit jakési pravidlo. První rytíř by kromě všech čestných funkcí měl i ryze praktickou povinnost se svými lidmi připravit podobný program s bojovými disciplínami.

Já jsem samozřejmě pro a klidně bych s nimi začal již ve čtvrtek

2. Mnohem opatrněji nabízím podněty k samotnému sobotnímu Turnaji. Ten se většinou dost protahuje, hlavně při soubojích pánů. Jedná se o několik Turnajských disciplín, ale v zásadě jde o párové souboje. Prosím o zvážení, jak toto urychlit. Bez jakýchkoliv narážek na kohokoliv a cokoliv. Jako schůdná cesta se mi jeví lepší příprava. Opravdu se domnívám, že pánové by mohli svoje duely domluvit předem, aby nejpozději před každou disciplínou bylo jasné, kolik duelů proběhne a mezi kterými pány, na to by asi stačil nějaký záznam a rychlý posel, který by organizoval včasný nástup.
Tady padá loňský chaos na mou hlavu. Domluvené duely měly být vyvěšeny na netu v pondělí před turnajem a také na místě. Musel jsem ale začít s přípravami na místě výrazně dříve a tohle už jsem nestihl, což ovšem není omluva. Musím si na to zajistit pomocníky.

3. K předchozímu by možná stálo za zvážení, zda by například nemohly probíhat dva souboje současně. Kromě toho, že někteří pánové by mohli být rozladěni, že nemají plnou pozornost by to neslo problém s rozhodčími, kterých není nikdy dost.
Kdysi jsme to zkusili a bylo to kontraproduktivní. Chocholy jsou prostě královskou disciplínou.

4. Možná by k celkovému oživení stačilo zkusit změnit pořadí jednotlivých disciplín. Po hromadných soubojích lehko- a těžko- oděnců by se představili v úvodní disciplíně, např. mlatovém turnaji páni, a potom by mohly, pro zapojení většího množství bojovníků, proběhnout např. souboje družin, potom další párové souboje a td. Závěrečný boj korouhví by program samozřejmě završil.
Organizačně lze začít druhou část turnaje mlaty, pokračovat družinami a končit chocholy. Třetí část by zůstala stejná - buhurt korouhví a Zlatorudá.

5. S tím souvisí i jinde probírané téma přestávek. Např. loni jsme měli k dispozici živé hudebníky, kteří se v zásadě nemohli předvést, protože program k tomu nedával dostatek prostoru. Osobně se domnívám, že pokud je přestávka v bojových disciplínách, není úplně šťastné ihned pořádat kratochvíli pro dámy, protože si po delším sezení potřebují odskočit opravit garderóbu a pod. Zde bych naopak navrhoval "nízkou zábavu, kde by se mohly pobavit např. kuchařky. Jejich muži sice budou ve zbrojích, ale mohli by se např. utkat o tuřín.
Souhlasím, že přestávky mají být pro všechny, nejenom pro dámy. za sebe uvítám garanta, který se chopí organizace i více zábav současně pro jednotlivé přestávky. Optimálně by to mohlo být více garantů :wink:

6. Asi nejvíce bych přivítal diskusi k nápadu jakéhosi paralelního turnaje lehko-, případně těžko- oděnců. Je otázkou, kam ho situovat. I když si umím představit kolbiště rozdělené např. lanem nataženým na zemi, protože při turnaji pánů není nikdy celé kolbiště potřeba, je mi jasné, že tribuny, ke kterým by se odehrával boj lehkých by to mohly nést nelibě. Otázkou je, jak by bylo, vzhledem k publiku, vyřešeno jejich přemístění např. za tribuny. Kolbiště by možná nebylo třeba ani složitě stavět, stačil by prostor ohrazený lanem napnutým na zemi. Organizace by musela být co nejjednodušší, uvažoval jsem o tabuli, kam by se mohla každá předem dohodnutá dvojice bojovníků zapsat. Současně by si zapisovali jméno rozhodčího na kterém se společně dohodnou, bez toho by duel prostě neproběhl. Asi by také měl mít každý sekundanta, který by plnil fukci pomocného rozhodčího. Domnívám se, že by na to stačil jeden organizátor s pomocníkem, protože by v podstatě jen kontroloval zápisy. Takové zápasy by mohly probíhat téměř kdykoliv, tak aby nenarušily hlavní program.
Tohle by dle mého nepřineslo radost nikomu. Částečným řešením by mohlo být nově doprovázení pána v chocholech jedním oděncem. Pak by bojoval pán s pánem a jeho vybraný reprezentující družiník s protivníkovým protějškem. Oděnci by do panského nezasahovali, ale vítěze by ocenila nejenom tribuna, ale i jeho pán.

7. Nerad bych zapomínal na neurozené ženy, kterých mám okolo sebe mnoho. I když jsou zaměstnány např. vařením nebo obsluhou pánů, měly by mít dostatek prostoru k tomu aby se během odpoledne, když mají volněji mohly pobavit např. poslechem hudby, případně i tančily. Zvláště ženy, které boji příliš neholdují nevydrží několik hodin sledovat jednotlivé souboje. Nahnat je k hrncům ale překvapivě také moc nefunguje. Nemohou celý den pouze pracovat, potřebují i zábavu. Stálo by za zvážení a případné návrhy zda neuspořádat "dovednostní soutěže" neurozených žen (nikdy se nic podobného nezkoušelo a nevím, jaký by byl zájem).
Tohle za sebe uvítám, jenom to sám nezvládnu a také nechci vymýšlet zábavu někomu, kdo má již vlastní představy. Pokud se objeví garant, který se toho ujme, bude vítám a jistě i oceněn :wink:


Turnaj má být zábavou pro nás všechny, tak se do něho zapojme společně :wink: Pokud se na něčem dohodneme a najde se ochotný organizátor, bude to fajn. Za sebe nemám problém začít s oficiálním programem od středy odpoledne, kdy už je na místě cca polovina lidí. Poslední dva roky nám to kazil déšť a tak velká část nachystaného progrmamu vzala za své, ale to se může stát vždy. S bojem lze začít od čtvrtka, prostor pro to je.
Maršálek
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Maršálek » ned črc 07, 2013 7:36 pm

k plánovanému programu, jak ho zatím chystáme:
lukostřelecké soutěže (čt-pá) - Pavel Hřebík
Tři pole (st-pá) - Spernak?
Soule (st-čt) - ?
tance včetně výuky (st-so) - ?
zápas - ?
soutěže pro družiny (viz. májový sněm a další na st-so) - Richard?
boj o most (čt-pá) - Vilém ze Strakonic?
klání trubadůrů (čt-so) - Hecht?
Truhe tjost (ne) - František ze Šešovic


Co třeba nově na večery přidat vyprávění rytířských příběhů? Byl by zájem?

Byl by zájem o technický šerm beze zbroje - meč a puklíř, meč a štít? Počítám, že by se to týkalo středy a čtvrtku.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Magdaléna
Příspěvky: 256
Registrován: pon črc 19, 2010 12:52 pm
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Magdaléna » ned črc 07, 2013 8:30 pm

Tance letos převezme Martina od Kunáška z Vrbí, aby byl někdo, kdo se tomu může plně věnovat a je v tom rozhodně lepší a povolanější než já :)

Ještě připomínám, že bychom někam do pátečního odpoledne chtěli nacpat "Dámský sněm" prosím :)

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Maršálek » pon črc 08, 2013 12:31 pm

Já zatím ještě pevný harmonogram nesestavuji :wink:

Tance uvítáme, ale bylo by fajn je mít od středy, nebo čtvrtka večer, pokud se v tom prostřídá více dam, bude to velmi vítané.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Richenza
Příspěvky: 110
Registrován: pon kvě 13, 2013 1:59 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Richenza » úte črc 09, 2013 4:13 pm

Patronem doprovodných soutěží jmenuji s jeho laskavým svolením pana z Lichtenburka, jehož zkušenosti z vlastního turnaje i turnajů zahraničích jsou dobrým doporučením.
To, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mně Přemyslovny nejdou.

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Ronšperk » stř črc 10, 2013 12:03 pm

Již roky navrhuji aby turnaj byl dvoudenní. Ale opravdu dvoudenní. Ne před tím nějaké ty disciplíny a v sobotu hodinové zahájení, turnaj, přestávky. Výsledek je v sobotu spěch, všichni se někam ženou a nic se nestihne. Má představa je hodinové zahájení již v pátek, plynulé rozdělení bojů a třeba i hodinových přestávek s korzováním. Není nutné nuceně něčím vyplňovat. A v tomto duchu pokračovat do soumraku. Druhý den pokračovat a uzavřít třeba zase hodinovým ceremoniálem. Na vše bude podstatně více času a třeba bych zahrnul do toho i tu lukostřelbu.
K té zábavě prostých lidí, nebo vůbec obecně. Co mě začíná vadit je jistá povinnost bavit se. Sám jsem byl loni přerušen v pro mne velmi zábavném duchovním rozhovoru s otcem Janem a "nahnán" do zábavy v níž jsem nebyl ani sudím ani účastníkem, pouze pasivním divákem. Otrávilo mě to. To samé jsem viděl u stolu řádu Pany Marie, kdy hudcům bylo zakázáno housti kvůli tomu že o dvacet metrů dále probíhala ona "povinná" zábava.
Za mne bych uvítal trochu více volnosti. Na zábavu půjdu pokud mne něčím zaujme, ne pokud bude poviná. Mí lidé byli rovněž spraženi. Na jednu stranu je třeba dodržovat důstojenství nobility a patřičný „herní“ odstup postav. Na druhou stranu je to všechno jen hra. I ta šlechta. Není vždy nutné mít na zábavu organizátora. Drtivá většina jí vznikne spontáně. Vzpomeňme třeba truhle tjost. Tou přílišnou organizovaností si myslím, že naopak zabijeme momentální nápad. To samé bych vnesl trochou i do těch výzev. Co třeba štít v kolbišti, ještě před zahájením. Já, jako vyzivatel jej tam postavím a kdokoli přijme výzvu jej tam umístí vedle mne. Takhle lze pokračovat a štíty tam nechat celé hodiny před turnajem. Každý bude vědět kdo s kým a po kom. Nebudou třeba ani hodinky.
Mám docela fofr, tak snad to bude pochopitelné.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Spakona » stř črc 10, 2013 1:01 pm

V jedné věci s tebou pane souhlasím - že by Turnaj mohl být opravdu dvoudenní oficielně - tedy zahájen již v pátek.

Ale k té zábavě - nevím, možná ty ten problém nepociťuješ, ale spousta z nás ztrácí a neudrží lidi jenom proto, že se mu nudí. Že turnaj je jen pro urozené, zábava je jen pro urozené, boje jsou vesměs taky jen pro urozené a oni můžou tak leda přihlížet, posluhovat a držet pusu a krok.

Správně říkáš, že je to všechno jenom hra. Ale tady prostě musíme všem těm svým lidem něco nabídnout. Jinak se nám na to bez pardonu vykašlou. Nevím totiž, jestli jsi to - soudě dle vyznění tvého příspěvku správně pochopil - ale to, o čem se tu teď aktuálně hlavně bavíme - je zábava pro neurozené.

A co se týče povinné zábavy - žádná zábava není povinná - a když já osobně nechci se nějaké té atrakce účastnit, tak se jí prostě nezúčastním.
A ano - ta zábava musí být zajímavá, musí mě nějak zaujmout. O tom žádná. Ale proto je potřeba jí dobře vymyslet. Pytlíkovat něco na místě na koleně - dopadne to tak jako každý rok - tedy nijak.
On totiž i Truhe tjost nebyla jen taková spontánní akce jak se na poprvé mohlo zdát - i ten byl vymyšlen dopředu, byť nebyl nijak předem avizován :)
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Zamčeno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů