Turnaj 2013

Zamčeno
Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Ronšperk » stř črc 10, 2013 1:46 pm

Ale o tom jsem psal.
Ti hudci přeci nejsou šlechta, to samé se stalo mým lidem. Prostě pokud si něco najdou je to téměř vždy když se probírají soudy lásky, úředničina, večeře, nebo verše. (Jindy totiž není čas) a v ten moment jsou uklidňováni panem Hechtem do tichosti. Tohle se stane dvakrát a je po chuti cokoli dělat.
A ta zábava je poviná paní. Pokud jsem nechtěje se nějaké zábavy zůčastnit zůstal sedět byl jsem přímo a jmenovitě vyzván k účasti. Zejména večer.
Spontání myslím tím, že není třeba pořadník a jména zůčastněných. Když jsem poprvé přivezl kroužky, také jsme je doma připravovali a mečíky také, ale celé zavedení jsme prostě udělali tak že jsme nabídli pár přátelům hru ve chvíli volna. To že se to stalo standartem je prostě spontání. Nikdo nic neorganizoval vyjma toho hracího náčiní a to jsem zhotovil protože byl na turnaji prostor v přestávce. Stejně tak tu první měchuřinu co jsem přivezl (byť se sypala) a opět se ta hra stala standartem. Dovezte někdo šachy, když je máte, karty, kostky, vrchcáby. Té zábavy je možno habaděj, ale pokud tam bude někdo stát s hodinkami a popohánět lidi, drtivá většina se na to vybodne.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Spakona » stř črc 10, 2013 3:17 pm

Už si rozumíme :)

Ano - jmenovitě vyzván - to je smůla dobrého jména, které nosíš, a tvé mírné povahy - že neumíš příkře odmítnout. A mnohdy je to prostě i o špatně formulovaném pozvání - u tebe se tak nějak automaticky předpokládá, že nemáš nic lepšího na práci, než se celý radostný povinně bavit :)

Každopádně - alespoň trochu je třeba tu zábavu zkoordinovat. Je nás už moc. A pak snadno dojde k tomu, že jedni budou mít pocit, že jsou překřikováni nebo omezováni druhými.
Ta organizace je i mimo jiné o určení prostoru, o znalosti programu a tak dále. Hlavně - nikdo nikomu nechce nic nutit - pokud o souboje, disciplíny, nebude ze stran neurozených zájem - nutit je nemůžeme. (Nebo můžeme a oni nám pak na oplátku plivnou do jídla.)
Případně pokud si vymyslí sami něco, co by chtěli podniknout - půjdou za patronem. Od toho tam bude.
Nevyřeší se tím všechno - ale mohlo by to minimalizovat kolize s programem, například.

Zábava večerní - nevyužití muzikusů v rámci hostiny - to bylo něco, co velmi mrzelo i mne. Také bych raději poslouchala muzikanty a případně si i při jejich produkci zatančila - což ovšem program poněkud nepřipouštěl. Osobně si myslím, že soudy lásky u večeře nejsou úplně šťastná zábava, obzvlášť, když je vede někdo, koho není slyšet, ani když člověk sedí metr od dotyčného. Přeci jenom - Turnaj se odehrává v otevřeném prostoru a to chce sakra zvučný hlas. (On je to občas trochu problém i klání trubadůrů - někteří z účastníků to prostě neuřvou.)
A nahánění šlechty aby se jich zúčastnila, když ta se baví nebo chce bavit jinak - to je také poněkud nedůstojné.
Soudy jsou fajn v rámci Májového sněmu, jenže tam jsme přeci jenom trochu odizolováni od venkovního šumu silnými zdmi, a hlavně je to celkově poněkud komornější.

Všechno je otázka dialogu a kompromisů.
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Hecht z Rosic » stř črc 10, 2013 5:03 pm

Ronšperk píše:Ti hudci přeci nejsou šlechta, to samé se stalo mým lidem. Prostě pokud si něco najdou je to téměř vždy když se probírají soudy lásky, úředničina, večeře, nebo verše. (Jindy totiž není čas) a v ten moment jsou uklidňováni panem Hechtem do tichosti. Tohle se stane dvakrát a je po chuti cokoli dělat.
Věřte mi, že hudce jsem do tichosti uklidňoval jen velmi nerad. Tím spíše, že jsem jinak byl velmi nadšen jejich přítomností, která dříve turnajům citelně chyběla. Jenže když mám hned vedle organizovat program, jehož nosným prvkem je mluvené slovo, a valná část účastníků nedovede mluvit nahlas, tak moc jiných možností není. Nechtěl jsem je umlčet jednou pro vždy, jen na těch cca 20 minut, než program skončí. Pokud to z mé strany vyznělo jinak, mrzí mne to.

Jinak k "povinnému" programu: Ano, nutit do něčeho dospělého člověka je nedůstojné. Ale zrovna tak je nedůstojné, když hlouček dam čeká na pány, kteří by je přišli bavit, a pánů se pak spontánně dostaví takový počet, kolik by se sešlo dobrovolníků na nábor kamikadze. Když jsem pak tím hloučkem dam požádán, abych někoho z nedostavivších se pánů osobně a jmenovitě vyzval k účasti, tak je těžko mohu odmítnout. Zajímalo by mě, jestli by pánové jako podobně nedůstojnou chápali třeba výzvu k účasti v chocholech.
Chápu, že bojující pánové jsou již večer unavení a do žádné organizované zábavy se jim příliš nechce. Chápu i to, že večeře je pro mnohé z nás spíše příležitostí pro nezávazné posezení se známými, pojezení, popití a poklábosení. Chápu, že řadu pánů kurtoasní zábava příliš netáhne a neláká.
Ovšem na druhé straně tu zejména ze strany dam existuje stálá poptávka právě po té kurtoasní zábavě - ať už jsou to soudy lásky, klání trubadúrů, vyprávění rytířských příběhů, erbovních pověstí či cokoliv dalšího. A já jsem, možná zcestně, toho názoru, že i takovýto program na turnaj patří a současně že pánové, kterým není přání dam lhostejné, by se do takovéto zábavy měli nejlépe sami aktivně zapojovat.
Souhlasím s tím, že turnajské večeře nejsou pro takovýto program ideální kulisou. Ale pokud chceme kurtoasní zábavu na turnaji mít, nenapadá mě příliš mnoho jiných možností, kam jinam ji časově i prostorově situovat. Uvítám k tomuto jakékoliv názory, proto prosím neberte tento můj příspěvek jako snahu se vymlouvat z jakékoliv zodpovědnosti, ale jako výzvu ke konstruktivní diskusi.
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Uživatelský avatar
richardrg
Příspěvky: 360
Registrován: ned srp 24, 2008 5:44 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od richardrg » stř črc 10, 2013 6:04 pm

Rád bych připojil ještě jednu myšlenku, k tomu co psal pán z Ronšperka, a se vším co napsal souhlasím, začátku Turnaje v pátek nejvíce brání to, že mnoho lidí prostě přijíždí až v pátek večer.

Dovolím si proto výzvu ke všem zúčastněným - Jste ochotni přijet tak, aby jste se mohli zůčastni slavnostního začátku v pátek ve 12,00 hodin?
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním. "
Thales z Milétu

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Opat » stř črc 10, 2013 6:39 pm

Spakona píše: Ale k té zábavě - nevím, možná ty ten problém nepociťuješ, ale spousta z nás ztrácí a neudrží lidi jenom proto, že se mu nudí. Že turnaj je jen pro urozené, zábava je jen pro urozené, boje jsou vesměs taky jen pro urozené a oni můžou tak leda přihlížet, posluhovat a držet pusu a krok.
Souhlasím. Tohle je dlouhodobá bolest - a pamatuju doby, kdy se horkotěžko (ne)dařilo zabavit ženskou část společenství. Přitom to nebylo ze zlého úmyslu nebo ignorance. Jen holt nápady pár lidí jsou omezené, tu z toho, či z onoho důvody nezaujaly, čili ve výsledku vše vyšumnělo - anebo byl právě v dobrém míněný tlak na tu povinnou zábavu. Bohužel, málokdy přišla odezva a návrhy i z druhé strany (mluvím teď o situaci před lety). Jako vždy platí, že turnaj je kolektivní dítě a proto je třeba více hlav. Kladu si otázka, zda se jich ovšem i zde na fóru dostává...
That's what I do. I drink and I know things.

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Opat » stř črc 10, 2013 6:48 pm

richardrg píše: Dovolím si proto výzvu ke všem zúčastněným - Jste ochotni přijet tak, aby jste se mohli zůčastni slavnostního začátku v pátek ve 12,00 hodin?
Ochota je jedna věc, možnost druhá, bohužel. V tuto chvíli to nemohu přislíbit na toto září, tím méně tuším, co bude a nebude v horizontu dalších let.
That's what I do. I drink and I know things.

Uživatelský avatar
Komoří
Příspěvky: 176
Registrován: ned srp 03, 2008 2:02 pm
Bydliště: Hoděšovice 155, Býšť 533 22
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Komoří » stř črc 10, 2013 7:47 pm

AD Richard: Dovolím si proto výzvu ke všem zúčastněným - Jste ochotni přijet tak, aby jste se mohli zůčastni slavnostního začátku v pátek ve 12,00 hodin?[/quote]


Vím, že tato otázka nebyla až tak pro mne, neboť jsem jeden z tzv. místních, ale i tak jsem schopen slíbit pouze to, že pokud se nic špatného nestane, já na místě budu. :wink:
Vae Victis!

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Spakona » stř črc 10, 2013 8:01 pm

my s Fanouškem počítáme s přítomností od středy večera nejpozději, totéž mohu říct i za Viléma Bavora
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Maršálek » stř črc 10, 2013 10:21 pm

Turnaj je společnou akcí, trvající od středy do neděle. Je pravdou, že poslední dva ročníky nám připravený program až do pátečního odpoledne kazil vytrvalý déšť, což je vyšší moc, kterou prostě neovlivníme. To ale není důvod nepokračovat krůček po krůčku k cílené vícedenní akci, která bude mít oficiální turnajský program od pátku do soboty a další "doprovodný" od středy do neděle. Dnes je běžnou praxí, že asi polovina z nás je na místě v průběhu středy. Před několika lety byla taková myšlenka vnímaná jako kacířská a sci fi (starší turnajníci to potvrdí)

Jednáme s těmi z vás, co nabízejí zorganizování a patronaci zajímavého programu o možnosti realizovat letos první část turnaje již v pátek. jednalo by se o nové disciplíny, oslovující jak duelanty, tak i celé družiny.
Není technicky nemožné realizovat část ceremonií v pátek a část v sobotu, abychom zachovali logickou návaznost a přitom tím nevyřadili ty účastníky, kteří dříve nemohou a dorazí až v průběhu pátečního podvečera. Jsme si totiž vědomi, že ochota a motivace lidí se odvíjí především od toho, co je oslovuje :wink: Stále bude platit, že ne pro každého je to zajímavé a ne každý to s ohledem na své možnosti dá již od pátku. Ale to je snad normální - hrajeme si, ne? :wink:

Stále ale platí, že ve dvou, nebo ve třech to organizačně nepokryjeme, takže kdo má nápad a je ochoten ho i realizovat, ať se ozve sem, nebo mě na SZ. když v tom zůstanu sám, nic nového vás na turnaji nepřekvapí, ani neosloví :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Opat » čtv črc 11, 2013 10:05 am

Maršálek píše: Není technicky nemožné realizovat část ceremonií v pátek a část v sobotu, abychom zachovali logickou návaznost a přitom tím nevyřadili ty účastníky, kteří dříve nemohou a dorazí až v průběhu pátečního podvečera.
Chtěl jsem původně napsat něco podobného s tím, že teda principielně ani nic nebrání tomu, aby se začalo s trachtacema už b pátek po ránu (tj. v poledne), ale pak mě napadlo jak moc bude rušivé, když budou v průběhu pátka přijíždět lidé a stavět stany? Každopádně je tohle na větší debatu o které nevím, zda je řešitelná tady. Přijde mi, že tu diskutuje slovy pár lidí a neodhadnu jak početná je ta čtoucí, leč mlčící většina. Viděl bych to jako prostor k širší debatě v sobotu večer.
That's what I do. I drink and I know things.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Maršálek » čtv črc 11, 2013 12:35 pm

Vždy je někdo, kdo dorazí až v pátek - dopoledne, odpoledne večer, nebo v noci. To je prostě fakt.

Řešením co nejmenšího rušení ostatních je lagermaister, který dorazivším určí místo, aby se mohli co nejdříve zabydlet. Nelze ale zabránit tomu, aby v průběhu programu po cestě jezdila auta, důvodů je nespočet a všechny pochopitelné. To je druhý fakt, který musíme respektovat.

To ale není důvod se vzdávat prosazující se myšlenky na vícedenní turnaj :wink: Začneme se zábavou ve středu a čtvrtek (soutěže, duely, most, tři pole, lukostřelecký turnaj pro jednotlivce i družiny), v pátek dopoledne proběhne druhá část lukostřeleckého turnaje a od brzkého odpoledne může běžet první turnajský den s novým programem ve stylu pas d´arme, bohoslužbou, atd.

I tržiště může proběhnout ve více dnech - ve čtvrtek, v pátek a v neděli.

Myslím, že jsme se shodli, že půjdeme touto cestou a tak můžeme plánovat slavnostní večeře již od čtvrtka. Tím se logicky naváže na páteční nové části. Ostatně máme svou královnu a je tedy logické, že před námi stojí nový turnaj :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Komoří
Příspěvky: 176
Registrován: ned srp 03, 2008 2:02 pm
Bydliště: Hoděšovice 155, Býšť 533 22
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Komoří » čtv črc 11, 2013 4:57 pm

Já myslím, že pokud se začne s turnajem v pátek polednem, nic tím nezkazíme. Opravdu již je většina lid na míst a ti, o na míst ještě nejsou se tak buďto sami o část programu připraví, nebo udělají něco pro to, aby na místě byli.
Ano, ne vždy se podaří zařídit vše tak, by se to nakonec někde nepo...o, ale zkracovat turnaj jen na sobotu proto, že to někdo třeba nestihne, by byla škoda. Za m tedy souhlasím s tím, že by se oficiálně započalo v pátek. A předchozí dny bych nehal po nebojovou zábavu, střelbu, hry apd.

A co se zábavy pro neurozené týká, práv při hrách se přeci nehledí na to, kdo urozený je a kdo ne. Proto pokud bude her a času n ně dostatek, snad se zavděčíme i těm, bez kterých bychom si na ty naše pány a urozence ani hrát nemohli.
Vae Victis!

Uživatelský avatar
Markéta z Rosic
Příspěvky: 226
Registrován: ned led 04, 2009 9:28 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Markéta z Rosic » čtv črc 11, 2013 8:30 pm

Letos bohužel poprvé po několika letech nemáme na turnaj nahlášenou dovolenou (bohužel to prostě Adamova práce letos nedovolila), ale vynasnažíme se zařídit si volno alespoň od pátku a přijet nejpozději v pátek dopoledne, možná i ve čtvrtek večer. Zahájení turnaje už v pátek po obědě rozhodně vítám, v sobotu je to pak zbytečně napresované a nestihnem si to dostatečně užít. Rovněž delší přestávky (jak navrhuje Dobrohost) mi přijdou vhodné. Jednak stihnu zkontrolovat a nakrmit děti a stihneme si i víc povídat s dámami z ostatních tribun. Nevím co ostatním, ale mně přijde volba prvního rytíře čím dál tím obtížnější a více času k rozhodování není vůbec na škodu.
Markéta z Rosic paní na Doubravici
Sestra pana Hechta z Rosic, manželka pana Ješka z Doubravice ;-)

Lenka
Příspěvky: 89
Registrován: pon led 12, 2009 10:59 pm
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Lenka » pát črc 12, 2013 11:52 am

Pokud se k tomu můžu vyjádřit jako nebojuiící a nesedící na tribuně, tak bych určitě přivítala více pasivní zábavy. V době konání turnaje by mělo být v okolí živo, což zatím moc není. Skvělá je hudba, ale uvítala bych i možnost občerstvení (stánek s nápoji, koláči, preclíky...). Pokud by byly během turnaje delší přestávky, takové občerstvení by mohly využít i dámy z tribun. Nalévání pochopitelně pouze do dobových nádob. Zároveň by bylo fajn, kdyby mohlo tržiště fungovat po celou dobu turnaje. Možná by to přilákalo další prodejce, kteří by na turnaj dojeli jen prodávat. Je mi jasné, že ten kdo se účastní turnaje nemůže zároveň prodávat, ale třeba by se mohli vystřídat jeho družiníci, nebo si to zboží vzájemně pohlídat. Je to na zvážení, ale určitě by to prostředí oživilo. A poslední věc - nebylo by možné hudbu s případným občerstvením posunout tak, aby nerušila a nebylo ji nutné ztišovat?

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Turnaj 2013

Příspěvek od Spakona » pát črc 12, 2013 12:58 pm

letos se obávám bohužel rušení hudbou moc nemusíme zabývat - ani jedni s domlouvaných hudců nakonec nemohou :(
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Zamčeno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti