boj s dýkou a sporné zásahy

Odpovědět
Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

boj s dýkou a sporné zásahy

Příspěvek od Maršálek » pon zář 21, 2015 11:44 am

Je to téma, které se otevírá každý rok s voláním po co nejpřesnějších pravidlech a každý rok je dopověď stejná - pravidla jsou obecná, aby byla jednoduchá a přehledná.

Pokud voláte po co nejpodrobnějších a standartech, která se zpracovávají pro velké firmy a řeší jeden každý krok, voláte marně. Turnajská pravidla byla podle pramenů převážně jednoduchá a posouzení každé sporné věci bylo na sudích. Proto se do funkce sudích vybírali nejlepší turnajníci.

Každá situace je jedinečná a tak se také posuzuje - na místě a v souvislostech. Kde je to komplikovanější, tam se sudí a heroldi společně radí.

Pokud sudí něco zastaví, má to svůj důvod. To, že vám někdo dal ránu, o které ve skrumáži a pod adrenalinem nevíte a sudí vás přesto vyřadili neznamená, že sudí jsou hloupí a protivník je blbec, který neumí dát kloudnou ránu. Naopak to znamená, že protivník je solidní, má svou zbraň pod kontrolou a uštědřil vám ránu, která by vás složila. Nezaměňujte slušnost a rozvahu za slabost!

Pokud dojde v boji na páky, porazy, náznaky bodů, je vždy jedině na sudích a heroldech, aby rozhodli o výsledku. Pokud to považují za ukončené, protože to bylo zjevné, je prostě konec. Pokud jim přijde, že by bod tak, jak byl naznačený, protivníka nevyřadil, ale zastaví to proto z důvodu bezpečnosti, aby jste se nezranili při následném převalování, porazu, atd., pak mohou oba bojující znovu postavit proti sobě a dát jim šanci pokračovat (se stejnými zbraněmi, nebo je vrátí zpět na meče, atd.). Tohle je jenom na nich - oni jsou sudí a vidí situaci.


Bojovníci, nehledejte v tom složitosti a záludnosti, které tam nejsou :wink: A vy, ctihodní páni sudí a heroldi, nebuďte v těchto případech alibisté (Kaine :wink: ) , rozhodujte se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Máte dostatek potřebných zkušeností a náš respekt :wink:

Za mně - ukončení dýkou musí být zjevné a nade vší pochybnost. Pokud ji někomu nasadím tak, že vím, že by prošla, pak sám hlasitě zastavuji boj. U dýky v případě těžkooděnců se bavíme o bodech do krku, podpaží, vnitřní stranu stehen a to za podmínky, kdy mám dýku přiloženou tak, že bych prorazil skrze měkkou zbroj (pancíř chybí), nebo že bych byl schopen ji prorazit i skrze slabě chráněnou zbroj pancíře protože k tomu mám potřebné podmínky a mohu následně tlačit celou vahou svého těla. Pokud by takový manévr byl od počátku mimo mou bezpečnou kontrolu, nebudu se do něho pouštět a raději podlehnu. Pokud někomu není jasné proč, pak odpovím, že mé hodnoty staví na první místo bezpečnost a v celkové řadě priorit je osobní vítězství výrazně níže. Zranit se můžeme i tak, ostatně nemohu nevzpomenout, jak vážně jsem zranil v duelu Siegfrieda a to jsme oba stáli v plných zbrojích a bojovali meči zpoza štítů. Pořád máme v rukou zbraně.

P.S. jistě si můžeme odpustit populární hru na "Pravidlovanou", kdy se budeme snažit najít mezeru v pravidlech, abychom jí mohli zneužít, nebo na ní dokázat, že v té které situaci by to dotyčný neměl pod kontrolou a že vás vlastně nabádám k brutalitě, když vám navrhuji, aby jste naznačovali bod jenom tam, kde by to mělo reálný smysl. I tak se může stát, že vás protivník v zápase na tělo prostě vyšachuje - kdo dělá bojové sporty, zná známé doporučení k vítězství "dělej si to svoje a bacha na to jeho" :wink:
Vždy se musí posuzovat každá situace zvlášť a všichni jsme soudní.
P.P.S. je to přátelské klání a cílem není nadělat si nepřátele :wink:
ACTA, NON VERBA

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů