Pohledem nováčka Rancora

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pohledem nováčka Rancora

Příspěvek od Hecht z Rosic » pát říj 02, 2015 4:38 pm

trener píše:Ehm Mutino a Spakono, nechcete své poslední příspěvky přesunout do sz a společně s mým odsud smazat?
Nemyslím si, že by to bylo potřeba. Stejnou otázku jako Mutina si může klást a zřejmě i klade více lidí. A zatímco legitimní odpovědí by mohlo být, že prvního rytíře volí dámy a nikomu do jejich motivů nic není, tak Spakona to napsala otevřeně - možná tvrdě, ale pravdivě.
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

trener
Příspěvky: 143
Registrován: stř bře 24, 2010 10:30 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pohledem nováčka Rancora

Příspěvek od trener » pát říj 02, 2015 4:47 pm

Šlo mi o to, aby zbytečně nepřevládly emoce na úkor rozumu...

Uživatelský avatar
Richenza
Příspěvky: 110
Registrován: pon kvě 13, 2013 1:59 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pohledem nováčka Rancora

Příspěvek od Richenza » pát říj 02, 2015 4:59 pm

Spakona píše:A, prosím, Mutino, můžeš mě zdvořile informovat, o kterém rytíři že to mluvíš?

Mluvíš o tom, který zdraví zvořile a uctivě, který jako jeden, letos ze dvou pánů!!!, věnoval paním a dívkám na tribunách každé po kytici květů, který má každý rok nové a nové klenoty, kterými nás ohromuje, který pokorně přijímá dary a osobně pak po skončení turnaje chodí děkovat svým družiníkům, které navíc vyplácí, mluvíme o rytíři, který nejudatnějším bojovníkům posílá poháry vína?
A konečně - mluvíme o člověku, který tam týden maká jako šroub a vlastnoručně s Maršálkem chodí po louce a sbírá střepy, hovna a vložky po předešlém, dozajista báječném, festivalu, pomáhá od pondělka hlídat osobně tábor, a bez otázek a diskusí, pokud je to v jeho silách pomáhá s čím je potřeba?

Podepisuji. A dodávám: ...který se ze svých chyb umí poučit, který poté, co je zvolen vítězem, přijde se pokorně ptát "proč já, proč jsem vítězem, vždyť nejsem hoden..?" Možná ne všichni, ale já si takto chování rytíře představuji. Na druhou stranu, slýchat z některých stran, že jsme vybraly špatně, jsme už poněkud zvyklé, v různých modifikacích se to objevuje každoročně..
To, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mně Přemyslovny nejdou.

Mutina
Příspěvky: 35
Registrován: ned zář 28, 2008 2:28 pm
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pohledem nováčka Rancora

Příspěvek od Mutina » pát říj 02, 2015 10:10 pm

Spakona píše:A, prosím, Mutino, můžeš mě zdvořile informovat, o kterém rytíři že to mluvíš?

Mluvíš o tom, který zdraví zvořile a uctivě, který jako jeden, letos ze dvou pánů!!!, věnoval paním a dívkám na tribunách každé po kytici květů, který má každý rok nové a nové klenoty, kterými nás ohromuje, který pokorně přijímá dary a osobně pak po skončení turnaje chodí děkovat svým družiníkům, které navíc vyplácí, mluvíme o rytíři, který nejudatnějším bojovníkům posílá poháry vína?
Myslím si, že, díky Tvému popisu, Tě nemusím nijak zvlášť informovat, o kom to vlastně mluvím. A ano, řeč je o pánu ze Strakonic, k jehož zdravení, resp. nezdravení jsi ještě loni na Velharticích chovala stejný despekt jako já. Nicméně pokud se situace změnila a Ty v tom máš prsty, zasloužíš si můj nejhlubší obdiv a uznání.
Neberu pánu ze Strakonic, že na dámy působí květinami, budiž mu za to (a to bez ironie) chvála, konec konců k tomu má výtka ani nesměřovala.
Když už jsi vypíchla ty klenoty. Každoročně mne uchvacují křídla z pavích per na jeho přilbici a ani drak neměl chybu. Jen mi, prosím, kdokoliv vysvětlete, co má kačenka na koupání společného s historií, natož pak s rodem pánů ze Strakonic?
A platit svým lidem? To má být co? Něco chvályhodného? Ať už z hlediska historického nebo moderního mi to přijde jako naprostá hovadina. Mám, jako pán, platit svým poddaným za to, že plní svou povinnost? Za to, že je vyzdvihnu nad ostatní plebs a dovolím jim mne následovat k mým kratochvílím na královnině dvoře? Nebo mám jako člověk 21. století platit svým kamarádům za to, že dělají svůj koníček? Obojí mi přijde směšné.
Spakona píše: A konečně - mluvíme o člověku, který tam týden maká jako šroub a vlastnoručně s Maršálkem chodí po louce a sbírá střepy, hovna a vložky po předešlém, dozajista báječném, festivalu, pomáhá od pondělka hlídat osobně tábor, a bez otázek a diskusí, pokud je to v jeho silách pomáhá s čím je potřeba?
To nemyslíš vážně, tohle má opravdu vliv na to, kdo se stane prvním rytířem? Něco, ať už je to jakkoliv chvályhodné, co dělám ve svém občanském životě, má vliv na to, jak se posuzujeme v rámci našich rolí? Chceš snad naznačit, že ti kteří si vybrali roli šlechtice, jsou něco víc, než ti kteří si to nevybrali, že se pro ně míň sluší sbírat hovna a mohli si víc zašpinit ruce? To snad opravdu nemyslíš vážně.
Vždy jsem měl pocit, a jsem o tom stále přesvědčen, že rytířství, nebo alespoň jeho zidealizovaná podoba, je o něčem jiném než o penězích, touze zapůsobit za každou cenu, … spíše by to mělo být o cti, úctě a pokoře. A to vše, drazí přátelé, se nám čím dál více vytrácí nejen ze života, ale i z toho našeho koníčku.
Spakona píše: Ale ano - já chápu, že to popisuju věci, které vy, jako chlapi, kteří navíc přijedou až když je vše hotové, nemůžete vidět.
Původně jsem na to reagovat ani nechtěl, radši, aby mne, jak píše Danýsek, neovládly emoce, ale … to se prostě nedá.
Děvče, pomáhal jsem vyrábět, vozit, stavět a bourat tribuny ještě v dobách, kdy jsi ani nevěděla, že nějaký turnaj existuje. A ano, už se do toho nehrnu. A chceš vědět proč? Tak já ti to teda řeknu. Nemám zapotřebí moknout, mrznout nebo se péct na slunci, když na druhé straně není vůle říct ani „Hele, vole, dík…“ Pořád se tady píší děkovné ódy na to, kdo stavěl, kdo boural. Je zvláštní, že když přijde na pomoc Dobruška, tak se žádná óda nekoná. Nakrklo mě to před osmi léty, nakrklo mě to i předloni. A stejně jsem šel letos pomáhat. Že to nevíš? Já zapomněl, tys tam ještě nebyla…

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pohledem nováčka Rancora

Příspěvek od Spakona » pát říj 02, 2015 11:23 pm

Milý Mutino,

chtělo by se mi říct spousta věcí, ale já to shrnu.

V první řadě ti děkuji za lichotku - označit ženskou, která je starší než tvoje vlastní manželka jako děvče, je sice z tvých kláves pejorativní urážka, ale já sem dostatečně egocentrická, aby mě to potěšilo.

K Vilémovi jen jedna věc - nějak zapomínáš, že za pana ze Strakonic mimochodem - jako za korouhevního pána - bojují i jiní urození páni, a to nejen jako leníci. Jistě například pana z Šešovic a další potěší, že je nazýváš plebsem. A pokud mluvíme o vyplácení - tak mluvíme o vyplácení symbolickém - kopiemi dobových mincí.

A pokud jsi dodnes nepochopil, nebo spíš jinak - ti tvoje žena dodnes nebyla schopná vysvětlit, na základě čeho se mimo jiné vybírá první rytíř - budiž ti vodítkem například toto dva roky staré vlákno fora http://forum.hradeckydvur.net/viewtopic.php?f=5&t=497

Víc se k tobě a k tomu cos tu zplodil vyjadřovat nehodlám.
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Sidonie
Příspěvky: 15
Registrován: pát úno 01, 2013 9:19 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pohledem nováčka Rancora

Příspěvek od Sidonie » sob říj 03, 2015 4:59 am

Dobré ráno všem. Nedá mi to,abych už nezareagovala.Spakono,velmi podceňuješ mého muže,který oslovení "děvče" nepoužil ve zlém úmyslu. Konec konců na Moravě se takto titulují i ženy,které jsou pokročilého věku a ještě jsem se nesetkala s tím,že by se některá tímto oslovením urazila. Dále bych k volbě prvního rytíře chtěla napsat tolik-byla,je a bude to vždy záležitostí hlavní tribuny.Panovnice mají poradní slovo a ostatním dámám se to jednoduše oznámí.Taková je praxe. Apropos,Mutina z Dobrušky byl rovněž prvním rytířem.

Uživatelský avatar
Sidonie
Příspěvky: 15
Registrován: pát úno 01, 2013 9:19 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pohledem nováčka Rancora

Příspěvek od Sidonie » sob říj 03, 2015 5:11 am

Ačkoliv to patří asi do jiného vlákna,tak bych sem ráda napsala 2 postřehy. Ocenění všech,kteří hlídají tábor stuhami,je rozhodně správné,ale co ti,kteří hlídají sobotní noc? Ti z toho výjdou naprázno?To je trochu nefér... Za druhé.Armine a Přibíku,děkuji vám,že poslední 2 roky pomáháte se svými lidmi se zdokonalováním tribun.Jmenovitě děkuji Obendovi,díky kterému jsme letos měly krásné poličky na tribuně. A také děkuji všem,kteří přiložili ruku k dílu a nikdo jim nepoděkoval!!!

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pohledem nováčka Rancora

Příspěvek od Hecht z Rosic » sob říj 03, 2015 7:41 am

Mutina píše:Vždy jsem měl pocit, a jsem o tom stále přesvědčen, že rytířství, nebo alespoň jeho zidealizovaná podoba, je o něčem jiném než o penězích, touze zapůsobit za každou cenu, … spíše by to mělo být o cti, úctě a pokoře. A to vše, drazí přátelé, se nám čím dál více vytrácí nejen ze života, ale i z toho našeho koníčku.
Bohužel máš pravdu. A snad úplně nejvíc se vytrácí pokora a schopnost přenést se přes vlastní domněle ublížené ego. Schopnost přiznat sobě i ostatním své chyby a poučit se z nich. Překročit vlastní stín. Neustrnout na místě, ale růst a rozvíjet se.
A přesně tyto vlastnosti letos dámy svou volbou po právu ocenily.
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Mutina
Příspěvky: 35
Registrován: ned zář 28, 2008 2:28 pm
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pohledem nováčka Rancora

Příspěvek od Mutina » sob říj 03, 2015 9:15 am

Nikde jsem nezpochybnil právo dam volit si prvního rytíře. Na to, jak zvolí, si snad můžu dovolit mít vlastní názor a doufejme, že i ho prezentovat.
Co se týká zbytku toho, co jsem napsal... Na každou záležitost existuje spousta úhlů pohledu, každý má tu "svou pravdu". Za svoje myšlenky a názory se nestydím a pokud s nimi někdo nesouhlasí, je to jeho věc.

Uživatelský avatar
Hecht z Rosic
Příspěvky: 203
Registrován: úte zář 30, 2008 10:52 am
Bydliště: Brno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pohledem nováčka Rancora

Příspěvek od Hecht z Rosic » sob říj 03, 2015 10:40 am

A on Ti tu někdo upírá nárok na vlastní názor nebo jeho prezentaci? :?:
Položil jsi otázku. Jak jsem psal výše, myslím, že je to dobře, protože si ji určitě nekladeš sám. Dostal jsi na ni řadu konkrétních odpovědí. Pochopitelně je můžeš, ale nemusíš akceptovat. Ale minimálně je fér se nad nimi alespoň zkusit zamyslet.
Jak píšeš, každý má svoji pravdu. Je pěkné umět si za tou svou stát. Ale trvat na ní bezhlavě bez ohledu na argumenty protistrany nikomu ke cti neslouží.
...liep âne leit mac niht gesîn.
swaz du gebiutest, daz leiste ich, friundîn mîn.
...wenne wilt du wider her zuo mir?
ôwê, du füerest mîn fröude sament dir!

Uživatelský avatar
Lazar
Příspěvky: 40
Registrován: pon kvě 06, 2013 4:57 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pohledem nováčka Rancora

Příspěvek od Lazar » sob říj 03, 2015 10:51 am

Sidonie píše:Ocenění všech,kteří hlídají tábor stuhami,je rozhodně správné,ale co ti,kteří hlídají sobotní noc? Ti z toho výjdou naprázno?To je trochu nefér... Za druhé.
Mě zas překvapuje že je tu jakákoliv potřeba oceňovat 'hmatatelně'. ;-)

Okrajově, mám pocit že se tu děje prolínaná hry a reality, které normálně bývá u společností zabývajícíh se roleplayem označováno za chybu. Z toho ale asi může plynout docela nekonečná a ohnivá debata.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohledem nováčka Rancora

Příspěvek od Maršálek » pon říj 05, 2015 4:10 pm

Chudák nováček Rancorn - zaplevelili jsme mu vlákno a tváříme se, že je to jeho pohled :wink:

Ale krátce k jednomu z jeho původních postřehů o zájmu, na který tu reagoval Kain, Armin, Spakona, Lazar a další - podle toho, jak se rozhlížím mezi jednotlivými historickými obdobími není nijak výjimečné, že se lidé udělají vybavení na více projektů právě proto, že tam mají přátele a láká je to. Tenhle stav je stejně starý, jako samotná prožívaná období a trvá nejméně od 90.let 20. st. Různě datované lepší akce se vzájemně kříží opravdu velmi vzácně a tak myslím nic nebrání lidem, aby si jich užili tolik, na kolik mají vybavení.
Pokud chcete prožít více akcí na počátek 14. st., pak se do nic prosím pusťte a nepochybuji, že nás k vám bude jezdit hromada. Je to fajn a já sám to velmi uvítám. Pokud to ale má posloužit jako argument pro pořadatele jednotlivých období, aby toho dělali více, protože jinak někteří z vás odejdou, pak to neberu. Asi si rozumíme, že? :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohledem nováčka Rancora

Příspěvek od Maršálek » pon říj 05, 2015 4:17 pm

Armin píše: Frýdlant v době, kdy ho Pepan ještě dělal sám a já mu do toho nekecal, byl také akcí zaměřenou na toto období... Naštěstí jsme celkem včas dospěli k tomu, že je třeba změnit dataci, abychom se dostali na nějaké rozumné počty. A najednou to jde...

Ono totiž to, co Maršálek výše popisuje jako v zásadě neexistující jev, tedy "přecházení" družiníků mezi družinami, se již nějakou dobu děje, akorát na jiné úrovni. Protože pro spoustu lidí již Rejčka nemá moc co nabídnout, a tak se poohlíží po jiných obdobích a svůj čas, energii a peníze raději věnují do něčeho jiného. Proto se mnou již pár let jezdí na akce kluci od Ronšperka a Přibík s částí svojí družiny, proto si Mutina začal dávat dohromady věci na druhou polovinu 14. století, proto o tom samém začal vážně uvažovat Kain.

Jistě to samozřejmě nemusí vůbec nic znamenat, ale o něčem to jistě vypovídá. Ono první fází by mělo být vždy to, připustit si že nějaký problém existuje, pak ho dokázat pojmenovat a teprve následně se pokusit najít nějaké řešení. Za situace, kdy bude panovat oficiální názor, že žádný problém neexistuje, pak není třeba cokoliv dál řešit a jak už jsem psal v jiném vlákně, je na každém z nás, jak se s tím popere a jak s tím dokáže žít.
Nemám osobně nic proti Frýdlantu a podle fotek to byla fajn akce. Ale nebral bych zrovna současný Frýdlant jako argument o odchodu lidí do jiné doby, je-li na ní podle fotek datace orientačně celé 14. st., tedy na ni mohu jet v tom, v čem jezdím sem :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Spakona
Příspěvky: 1213
Registrován: pát říj 09, 2009 9:03 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pohledem nováčka Rancora

Příspěvek od Spakona » pon říj 05, 2015 4:48 pm

Ivane, brzdi - datace se výrazně posunula. Začala sice jako původně rejčkovská, ale posunula se ke karlovcům. A kdo chce bojovat - musí mít vybavení na druhou půlku 14.stol. (Armin mě jistě upřesní).

To, že tam stále ještě jezdíme s Fandou my, je sice fakt, ale fakt taky je, že Fanda od té doby - tedy poslední tři roky - nebojuje, protože to vybavení nemá. A ano i další "naši" tam už jezdí jen jako na letní tábor a na čumendu. I Příba si pořídil postupně vybavení (a ne kvůli Frýdlantu) datované směrem ke karlovcům. A není sám.

Rejčkařů tam prostě jezdilo ve finále tak zoufale málo, že pokud mělo mít smysl tu akci vůbec pořádat, musela se datace nejprve rozšířit a pak celá posunout.

A sme zase na začátku - i když se nějaká akce konat mohla, tak o ní nebyl dostatečný zájem.
Radegunda dcera Kazimíra Nemravy z Chudobína
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Zatímco většina žen dělá kariéru přes žalud, já jí dělám přes žaludek

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohledem nováčka Rancora

Příspěvek od Maršálek » čtv říj 08, 2015 2:02 pm

Tohle by bylo zbytečné tlachání a vedlo by, kam nemá. Já nezpochybňuji, že Frýdlant je zjevně zajímavý a že si získal jméno, ale když si projdu fotky, tak přes svůj velmi omezený rozhled v oblasti odívání 14. st. obecně, jsem přesvědčený, že tohle není 2.pol. 14. st. ani v civilním, ani ve zbrojném odění:
http://jobro.rajce.idnes.cz/Frydlantsky ... G_8105.jpg
http://jobro.rajce.idnes.cz/Frydlantsky ... G_8121.jpg
http://jobro.rajce.idnes.cz/Frydlantsky ... G_8124.jpg
http://jobro.rajce.idnes.cz/Frydlantsky ... G_8127.jpg
http://jobro.rajce.idnes.cz/Frydlantsky ... G_8151.jpg

Nepranýřuji lidi na uvedených fotkách a abych se vyhnul nedorozumění, mně nevadí, že je to takhle pojaté, ale současně právě proto to neberu jako argument, že je to "akce na Karlovce", nebudeme-li to ovšem brát tak, že je to od 1316 do 1378 :wink: Každé období má svou módu, své zbraně a zbroje. Od 30.tých let 14. st. je to o to těžší, že tam se výrazné změny dějí viditelně již po dekádách a i s nezbytnou toleranční hranicí na cca 30 let by to nebylo snadné, chce-li to projekt dělat ukázkově.

Tím nijak nesnižuji oprávněnou kritiku, že na akce, které spolupořádám k dataci 1275-1330 opakovaně neohlídáme nespočet zjevných excesů. Vedle již kritizovaného jsme tam opět měli obyčejné družiníky v širokých kalhotech namísto upnutých nohavic, titíž lidé měli opět krbce a košile i svrchní suknice pod zadek. A jsem si vědom i toho, kde bych měl jít sám příkladem ostatním.

Tím bych to kolem Frýdlantu uzavřel :wink:
ACTA, NON VERBA

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů