Turnaj 2017 - 15.-17.9. v novém pojetí

Odpovědět
Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Turnaj 2017 - 15.-17.9. v novém pojetí

Příspěvek od Maršálek » úte led 10, 2017 2:45 pm

Termín konání akce je stanoven na víkend 15.-17.září 2017.
Jsme si vědomi, že se tento termín kříží s více akcemi, ale nemáme možnost to změnit.

Letošní turnaj bude jubilejní, bude mu totiž stejně, jako našemu společnému projektu, 18 let. Rádi bychom to s vámi společně vhodně oslavili a současně po letech změnili jeho podobu.

Turnaj pojede v podobě výzev dvou kapitánů (Karolinští - zlatá, Artušovští - rudá), nikoli ve starém modelu duelů pánů a jejich družin, coby hlavní linii
- je to několikadenní soutěž, v níž se utkávají vojska obou kapitánů. Cílem je nasbírat více úspěchů a soutěží se v mnoha disciplínách, nejenom na kolbišti – více stuh a cen = více cti
- do soutěže se zapojí i děti v rámci „následníků“ (vítězství se počítá k navýšení cti konkrétnímu domu i kapitána)
- lukostřelecká soutěž (vítězství se počítá k navýšení cti konkrétnímu domu i kapitána)
- zápas (vítězství se počítá k navýšení cti konkrétnímu domu i kapitána)
- další disciplíny (vítězství se počítá k navýšení cti konkrétnímu domu i kapitána)
- noční hlídky (zohledňuje se nejenom stuha za hlídání v poli, ale i ve sčítání cti za vojsko kapitána)
Cílem je zapojit do soutěží všechny a ocenit práci jednoho každého. První pár a královna mohou ocenit mimořádnou odměnou výjimečný, nebo čestný čin v rámci služby za celý dlouhý turnaj.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj 2017 - 15.-17.9. v novém pojetí

Příspěvek od Maršálek » úte led 10, 2017 3:03 pm

Turnaj by se znovu měl stát oslavou rytířství a dam v podobě, která má co nejblíže k vznešenému a malebnému dvorskému prostředí. Současně je to vrcholné setkání zájemců o období českých dějin přelomu 13. a 14.st. Účastní se ho lidé velmi rozdílných společenských rolí a věku (prakticky se tu setkávají 3 generace). Proto vnímáme, že turnaj má více cílů, které bychom měli zohlednit při jeho realizaci:
1) Předně je vrcholným setkáním sezóny, bez ohledu, zda se ho účastní urození či neurození, bojoví i nebojoví. Umožňuje nám společně komunikovat přes třeba i mírně rozdílné pohledy na prožívání historie. Má svá pravidla, aby bylo od počátku zřejmé, co od něho může každý čekat.
2) Měl by být výkladní skříní Hradeckého dvora a odrážet naše pojetí projektu, tedy naše hodnoty a představy o dvorském a společenském prostředí, které chceme dále vytvářet a spoluprožívat.
3) Je přátelským měřením sil jednotlivců, družin i celých domů a to nejenom v kolbišti, ale i v dalších soutěžních disciplínách, které se odehrávají během vícedenní slavnosti a jsou za jasně stanovených pravidel otevřené všem účastníkům. Zohledňuje různé skupiny – děti, urozené i neurozené bojovníky ve zbroji, lukostřelce, zápasníky, trubadúry, kuchaře, urozené i neurozené ženy, služebníky…
4) Umožňuje nám vyzkoušet si ve větším měřítku společné žití v polním táboře při respektování společenské hierarchie a prožívání každodennosti, včetně budování tábora s ulicemi, osvětlením, nočními hlídkami, bohoslužbou.
5) Umožňuje nám vyzkoušet si v rozumné míře ceremonie, o kterých předpokládáme, že k takové události patří.
6) Je prostorem pro společné stolování na více úrovních (družin, domů, celého společenství).
7) Je po Libušínu největší příležitostí pro tržiště.

Považujeme za zásadní respektovat výše uvedené cíle při přípravách letošního turnaje, který bude současně slavit 18 let. Tedy připravit akci, kde si každý z nás najde něco, pro co stojí se této akce účastnit.

Současně je třeba se vyvarovat chyb posledních let, kdy byl turnaj jako vícedenní zábava programově překombinovaný, jak jsme se do 2 dnů (pátek a sobota) snažili naložit co nejvíce programu.

Akci proto letos programově pojme jako třídenní – pátek, sobotu a neděli. Jsme si vědomi, že velká část lidí přijíždí až na páteční program, proto nebudeme oficiálně začínat dříve, ale využijeme ještě nedělního dopoledne ke společné zábavě, jako jsme to již v minulých letech s úspěchem realizovali.
ACTA, NON VERBA

trener
Příspěvky: 141
Registrován: stř bře 24, 2010 10:30 pm

Re: Turnaj 2017 - 15.-17.9. v novém pojetí

Příspěvek od trener » ned led 22, 2017 2:41 pm

Škoda toho týdenního posunu v kalendáři, takže letos nejspíš bez nás. A já se už radoval, jak nám to pěkně s Roháčem na Sióně vychází :(

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj 2017 - 15.-17.9. v novém pojetí

Příspěvek od Maršálek » stř črc 26, 2017 3:42 pm

Pro přehlednost předkládám letošní bojové disciplíny. Znáte svou příslušnost ke kapitánovi a vojsku (Artušovské – Karolinské). Na Libušíně mnozí z vás obdrželi barevnou saténovou stuhu (rudá – Artušovští, zlatá – Karolinští), kdo si vybral identitu až nyní, nebo stuhu v boji ztratil, opatří si ji na vlastní náklady. Každý urozený bude mít kolem helmice uvázanou barevnou stuhu předepsané barvy a obyčejnou stuhu stejné barvy opatří všem svým družiníkům (bojujícím i nebojujícím). Stuhu bude každý viditelně nosit od páteční 12 hod do nedělní 11 hod.

Turnajské disciplíny pro rok 2017
Nové disciplíny vycházejí z pojetí Pas d‘ arme – boje o konkrétní místo/vybojování konkrétního místa (aby to bylo srozumitelné, může to být o zavěšený štít vyzyvatele, který si ho hájí a vyzývá k měření sil všechny ostatní, o svěřený závoj dámy, o růži…).

Pátek 12-14 hod
- Pas d‘arme na mostech podle legend, jako v roce 2015. K boji je nutné, aby si urození pánové vzájemně domluvili společný souboj (podoba střetu ve smyslu duelu urozených, nebo srážky celých družin, případný výběr zbraní) je na vás. Domluvený souboj mi nahlaste do 3.9. na můj email. Současně se se svým soupeřem domluvte, co vsadíte do boje – ideální je v souladu s dobovou praxí např. dámský závoj, nebo jiná symbolická věc, kterou hájíte a kterou na vás může soupeř vybojovat. Pokud takto vsadíte jednu z minulých odměn, je to zcela v souladu s dobovým pojetí turnajů.


Sobota – hlavní turnaj 10-16 hod
1. mosty - podle počtu bojujících budou boje o most probíhat ve dvou podobách
•V prvním kole se střetnou na mostě jednotlivé družiny s každého vojska (vždy jedna Artušovská proti jedné Karolinské) a jejich nástup a pořadí stanoví kapitáni. V prvním kole nebojuje žádná družina dvakrát.
•V druhém kole se bojuje se ve dvou liniích: první linií je most, druhou pole za ním. Na kraji mostu proti sobě stojí 2 družiny, v zápolí další družina na každé straně. O most tedy bojují dvě družiny z každého vojska (Karolinského a Artušovského). Cílem je vynutit si násilné překročení mostu, na protivníkově půdě se rozvinout a porazit ho. Každá strana má tedy dvě družiny se svými veliteli, kteří spolupracují. Druhá linie se může do boje zapojit, teprve když je vybojován most, ne dříve. Kdo opanuje bojiště, ten získá i klenot poraženého (růže, závoj, atd.)

2. liniové střety – jsou inspirovány hradeckým ordálem z roku 1316, který se odehrál před chrámem sv. Ducha v přítomnosti královny. Střety mají opět dvě kola.
•V prvním čistě panském boji se střetne 6x6 pánů z každé strany.
•Ve druhém se střetně 12x12 neurozených pěšáků z každé strany.
•K tomuto liniovému boji oba kapitáni vybírají ty nejlepší ze svého vojska.

3. samostatný turnaj neurozených
•Na vedlejším kolbišti bude po liniových střetech zahájen turnaj neurozených. Boj se bude odehrávat současně na dvou kolbištích. Na hlavní poběží tradiční královské disciplíny, na vedlejším se budou utkávat neurození (vede si Sazík).

4. mlaty – urození pánové mají svůj klenot inspirován svou postavou z legend

5. chocholy – vždy na výzvu, domluvené souboje do chocholů mi hlaste na email do 3.9.
•podle vzájemné dohody budou mít podobu duelu urozených, nebo se v boji se střetnou vždy dva páni, doprovázeni každý svým panošem

6. finále neurozených v hlavním kolbišti

7. polní střet obou vojsk, vedených kapitány – do tohoto střetu vedou oba kapitáni celé své vojsko.

8. zlatorudá – poslední velký střet turnaje, pro který dámy tradičně určí oba velitele i korouhevníky a rovnoměrně postaví obě vojska bez ohledu na původní příslušnost . Abychom nepoužívali již zadané barvy, bude mít jedna strana praporec sv. Jiří a druhá sv. Michala. Oba praporce budou malé, aby neomezovaly korouhevníka v boji.Za každé vítězství v disciplíně bude vítězi dána stuha, která je počítaným bodem pro konečné hodnocení soutěže Karolinští versus Artušovští. Další body se budou udělovat za nebojové denní i večerní soutěže a noční hlídky. Platí pravidlo, že body za vítězství náleží nejenom pánovi a jeho domu, ale v konečném součtu i jeho kapitánovi.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj 2017 - 15.-17.9. v novém pojetí

Příspěvek od Maršálek » úte zář 19, 2017 8:27 am

Během pár dnů sem pověsíme výsledek soutěže dvou kapitánů - Karolinské a Artušovské družiny. Připomínám, že se počítají stuhy nejenom za boj a hlídky, ale i za lukostřelbu, turnaj následníků, verše a další společné aktivity :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj 2017 - 15.-17.9. v novém pojetí

Příspěvek od Maršálek » pát zář 22, 2017 10:32 am

Zatím v konečném součtu čekáme na výsledky klání lehkooděnců, které probíhaly na malém kolbišti pod dohledem pana z Ústí.

Bez jejich součtu vypadá průběžný stav, zahrnující páteční a sobotní turnaj na hlavním kolbišti, lukostřelecký turnaj, klání trubadúrů a odsloužené noční hlídky, následovně:

Karolinská družina pod velením kapitána Renalda z Montalbanu (Ivana z Liběhradu) - 80 stuh

Artušovská družina pod velením kapitána Gawaina (Ivaina de Merpins) - 53 stuh
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Turnaj 2017 - 15.-17.9. v novém pojetí

Příspěvek od Maršálek » pát zář 22, 2017 10:49 am

Urození pánové a dobří družiníci, kteří děláte čest barvám svého domu, bylo mi velkou ctí stanout spolu s vámi na jednom kolbišti.

Artušovští - děkuji vám, bratři ve zbrani. Bylo mi ctí bojovat s vámi pod rudým praporcem a stát bok po boku. Velmi si cením vzájemné spolupráce v boji i mimo něj.

Karolinští - skládám vám hold. Máte můj respekt za vynikající výsledky. Bylo mi potěšením změřit s vámi síly v přátelském klání.
ACTA, NON VERBA

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů