Turnajská pravidla
Ad 1) V souladu s turnajskou tradicí je zapovězeno užívat v kláních ostré zbraně.
Ad 2) Pátečního klání těžkooděnců se smějí účastnit bojovníci urození i neurození, mající těžkou zbroj na horní polovině těla, kroužkovou, nebo koženými či kovovými doplňky opatřenou, ochranu nohou. Čistě prošívané nohavice nejsou povoleny. Bojovník může mít otevřenou přilbu typu klobouk či lebka, ale musí mít ochranu obličeje ve formě kroužkového závěsu
Ad 3) Vyjma klání chocholů není povoleno bodat v přímém střetu, ale je povoleno naznačit bod dýkou či mečem k ukončení souboje či zajetí soupeře.
Ad 4) Je povoleno útočit sekem na celé tělo soupeře mimo obličej (samozřejmě s rozvahou).
Ad 5) Zbroj všech bojovníků musí odpovídat dataci 1275-1330. V případě sporné zbroje rozhodnou po poradě sudí.
Ad 6) K mlatovému turnaji smí nastoupit toliko urození těžkooděnci s hrncovým helmem, ozdobeným klenotem. Klenot musí být na helmici upevněn tak, aby bylo možné jej jedním dobrým silným úderem mlatu srazit. Cílem klání je srazit klenot soupeře.
V tomto klání je možné používat s rozvahou štít i k ofenzivním technikám
Ad 7) K souboji chocholů smí nastoupit toliko urození těžkooděnci, mající své helmice ozdobeny chocholem, šátkem, či jiným cenným klenotem, který dají v tomto klání v sázku. Vítěz smí naložit s ukořistěným chocholem dle vlastního uvážení, smí jej složit dámě k nohám, ponechat si jej, či umožnit poraženému vykoupit jej nazpět. Každý účastník smí nastoupit podvakráte s novým chocholem, nesmí se však utkat se stejným protivníkem.
V tomto klání je po dohodě obou těžkooděných pánů a souhlasu sudích možné s rozvahou využít bodné techniky. V duelech pánů je možné používat s rozvahou štít i k ofenzivním technikám.
Ad
![Cool 8)](./images/smilies/icon_cool.gif)
Klání lehkooděnců proběhlo na bočním kolbišti a nejlepší neurození bojovníci následně změří síly na hlavním kolbišti před královnou. V tomto závěrečném klání neurozených se bude bojovat do vítězství nejlepšího.
Ad 9) V melé se srazí vojska obou kapitánů pod zlatou a rudou korouhví. Cílem boje je úplné opanování bojiště jednou stranou. Ztráta korouhve v boji střet neukončuje, ale dodává prestiž tomu, kdo ji ukořistil.
Ad 10) Za prokázané vítězství v kláních získají vítězi stuhu. Počet získaných stuh rozhodne o tom, kdo se stane Pavím rytířem.
Ad 11) Na regulérnost klání dohlíží sudí a heroldi. Jim přináleží právo veta a jenom jim budou postupovány případné stížnosti, či protesty. Poslední slovo v případě sporu, rozcházejí-li se výroky sudích, náleží královně.
Ad 12) O vítězi jednotlivých klání rozhodnou dámy na tribunách, ony mohou skrze heroldy volat pány k zodpovědnosti před soud dam. Jim přináleží odměnit vítěze, či ztrestat křivdu. Dámy též zvolí z nejlepších turnajníků „prvního rytíře“ a ten bude mít tu čest vybrat z přítomných paní „nejpůvabnější dámu“, jež bude předsedat turnaji příští rok. Dámy také po poradě se sudími volí Štítonoše sv. Jiří a Nejlepšího bijce turnaje. Dámy ale také mohou tuto volbu vetovat, pokud si nikdo z přítomných turnajníků tento čestný titul nezaslouží.
Ad 13) Tyto turnajské regule jsou závazné pro všechny účastníky, ať již knížata, pány a rytíře, či neurozený zbrojný lid. Jejich hrubé porušení bude pro viníka znamenat hanebné vyloučení. Senioři nesou zodpovědnost za své družiníky, ať již stálé, či najaté, jež s sebou na turnaj přivedli, na nich je tedy zjednat pořádek. Pokud toho nebudou schopni, budou z turnaje vyřazeni s celou družinou a opustí kolbiště.
Ad 14) Ti kdož se chtějí turnaje zúčastnit, stvrzují respektování těchto regulí turnajskou přísahou.