kroužkové košile 1300-1330

Uživatelský avatar
Ledenický
Příspěvky: 25
Registrován: sob led 29, 2011 2:24 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: kroužkové košile 1300-1330

Příspěvek od Ledenický » čtv lis 03, 2011 12:53 pm

hechte: to je slovo do pranice, upřimně jsem si té části na curii o materiálu nevšiml. NO je to zajímavé.
Glücklich ist der Mann, der Glück für sein Glück nicht danken.

Uživatelský avatar
Klimberk
Příspěvky: 83
Registrován: čtv srp 07, 2008 1:09 pm
Bydliště: Nový Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: kroužkové košile 1300-1330

Příspěvek od Klimberk » čtv lis 03, 2011 7:14 pm

Hecht z Rosic píše:V praxi se ale jednalo v naprosté většině o nelegované oceli lišící se jen obsahem uhlíku. Staří kováři neznali číslované třídy materiálu, ale obsah uhlíku byli schopní poměrně přesně odlišit podle jiskry, tvrdosti po zakalení, struktury lomu...
To je právě ono ,předpokládal jsem že pan Ledenický když má ty zkoušky na VŠ, že tyto praktické věci zná. Ještě dnes používáme tento způsob určování tvrdosti třeba při opravách starých dílců.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: kroužkové košile 1300-1330

Příspěvek od Maršálek » pát lis 04, 2011 9:01 am

Aby se nám to nezvrhlo ve štěkanou odkazuji zájemce na výše uvedené články - ten o materiálech je tam 2x, jednou ode mně a podruhé od Hechta :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Boza
Příspěvky: 4
Registrován: čtv úno 09, 2012 2:27 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: kroužkové košile 1300-1330

Příspěvek od Boza » pát úno 10, 2012 6:50 am

Uctivé pozdravení všem pánům z hradeckého dvora.

Jaké máte zkušenosti, respektive existují vůbec nějaké doklady dovolující se rozhodnout, jak byla vytvořena na kompletu pěstnice? Mám na mysli 2 věci:

- jednak tvar prostřižení umožňující ruku vyndat
- zda jsou kroužky i v dlani

Přikládám dva obrázky, ze kterých je patrný systém který používám od časů svého prvního kompletu - plné pěstnice a podélný prostřih v oblasti zápěstí.
Přílohy
IMGP5723.jpg
Rozparky v podpaždí jsou znakem neumětelství
IMGP5723.jpg (83.33 KiB) Zobrazeno 10510 x
IMGP5722.jpg
Pěstnice plné mám a vůbec mi to nevadí
IMGP5722.jpg (73.71 KiB) Zobrazeno 10510 x
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: kroužkové košile 1300-1330

Příspěvek od Maršálek » pát úno 10, 2012 7:14 am

Nejsem si jistý, ale mám za to, že z ikonografie máme na naši dobu na dlani jak kůži, tak i kroužky. Za sebe - nejsem si jistý, nakolik se jedná o stylizaci a nakolik se mohly používat oba způsoby, ale systémově bych nezavrhoval ani jeden a považoval je za vedle sebe fungující.

Rukavicím obecně se krátce věnoval Vladan. Myslím, že po diskuzi jsme dospěli k tomu, že to ze sekundárních pramenů opět není jednoznačně patrné a náznaky umožňují více interpretací, s čímž se naše konstrukční pokusy nerozchází. Podle mně lze opět logicky předpokládat více způsobů řešení.

Fotky mého řešení je na první straně tohoto vlákna http://www.hradeckydvur.net/forum/viewt ... ?f=6&t=161 (jen jsem odoperoval integrovaný stojáček)
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Boza
Příspěvky: 4
Registrován: čtv úno 09, 2012 2:27 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: kroužkové košile 1300-1330

Příspěvek od Boza » pát úno 10, 2012 8:58 am

Jo jo, přečetl jsem si celé vlákno dřív než jsem postoval :D

Jinak po technické stránce, mě osobně (a nikomu to nevnucuju) přijde řešení "plná dlaň" výrobně a na údržbu jednodušší, protože rukavice není spojená s pletivem a zároveň se nikde netvoří "hluchá místa", kam by mě mohl protivník zasáhnout a já tam neměl kroužky (to prostřižení na zápěstích se dá zašněrovat, ale na to už je nutná asistence).
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: kroužkové košile 1300-1330

Příspěvek od Maršálek » pát úno 10, 2012 2:20 pm

:wink: Jaký je v tom úchop? Nepředpokládám, že by to nefungovalo, protože to by jsi ho nepoužíval :wink:

Já se z pěstnic dostanu sám, stejně jako z košile, ale pro větší pohodlí si nechávám zápěstí stáhnout tkanicí (viz. fotky). Tkanice kolem zápěstí u integrovaných pěstnic jsou v našem období v ikonografii poměrně běžné.

Jinak zrovna naše období je současně i takovou dobou hledání dalších cest vývoje zbrojí a zbraní, což logicky přináší spoustu slepých uliček, než se to zhruba od 50 let. 14. st. "narovná" konkrétním směrem. Někdy ve 30. letech se (asi) v souvislosti s vývojem mečů i nakrátko ustupuje od železných rukavic a leckdo dává přednost omezení ochrany dlaně za cenu lepšího úchopu meče a možnosti výraznějšího manévrování. Tak se objevují prstové kožené rukavice, které pak pokračují novým vývojem na ranné plátové "přesýpačky".
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Boza
Příspěvky: 4
Registrován: čtv úno 09, 2012 2:27 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: kroužkové košile 1300-1330

Příspěvek od Boza » pát úno 10, 2012 4:10 pm

Úchop kupodivu pohodlný, dokonce subjektivně lepší protože mi zvláště dřevěné předměty nekloužou z ruky. V pohodě zvládnu co potřebuju, držet i malé předměty, napít se, udržet štít, meč atd. No a když potřebuju, prostě zakvedlám s rukou, vytáhnu a pak zase zastrčím.

S těmi tkanicemi na zápěstí dobré vědět, děkuju!
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: kroužkové košile 1300-1330

Příspěvek od Maršálek » úte úno 21, 2012 9:05 am

Valentin mi psolal fotku kroužkové košile, kterou koupil jeho známý. Mělo by se jednat o originál, podle prodávajícího datované cca 1250. Podrobnosti zjišťuji :wink:

Záměrně ji vkládám ve velkém rozlišení (Posadowe díky).
Přílohy
kroužková košile 2.jpg
kroužková košile 2.jpg (659.83 KiB) Zobrazeno 10431 x
kroužková košile 1.jpg
kroužková košile 1.jpg (665.14 KiB) Zobrazeno 10431 x
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Pohrobek
Příspěvky: 175
Registrován: pon říj 26, 2009 3:18 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: kroužkové košile 1300-1330

Příspěvek od Pohrobek » úte úno 21, 2012 9:35 am

fakt Velkej Hnus.... :lol: ..... také chci takový...
Apropo... kde se dá koupit originál zbroje? já myslel, že jsou takovéhle kousky neprodejné.....
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: kroužkové košile 1300-1330

Příspěvek od Maršálek » úte úno 21, 2012 9:39 am

Nákup originálů např. v akčních síních. Asi nejznámnější je http://www.hermann-historica.de/db2_de/

Ale zpět k tématu kroužkových košil :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: kroužkové košile 1300-1330

Příspěvek od Maršálek » úte úno 21, 2012 12:56 pm

Valentin mi právě psal, že koroužková košile je z Diether V. von Katzenelnbogen z hradu Rheinfels.
ACTA, NON VERBA

Oblan
Příspěvky: 24
Registrován: úte srp 24, 2010 11:46 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: kroužkové košile 1300-1330

Příspěvek od Oblan » úte úno 21, 2012 1:40 pm

Jak moc typický vzor to je? Jako komplet to nevypadá, rozepínání na hrudi, velké kroužky z tenkého drátu (nebo mi tak aspoň připadá). Oproti tomu co se tu objevuje to vypadá skoro jako sci-fi.

Uživatelský avatar
Pohrobek
Příspěvky: 175
Registrován: pon říj 26, 2009 3:18 pm
Bydliště: Praha
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: kroužkové košile 1300-1330

Příspěvek od Pohrobek » úte úno 21, 2012 2:57 pm

Mě dost zaujalo to provedeni krku. To jě něčím vypletený? Nějakou kůží aby to stálo, nebo co to tam mezi těmi kroužkami je?
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: kroužkové košile 1300-1330

Příspěvek od Maršálek » úte úno 21, 2012 7:40 pm

Zatím nevím, zda je to skutečně historický kus a pokud ano, z jakého období. Uvedení datace a původu mám od Valentina, který to má také z druhé ruky). Stejně tak asi bez znalosti podrobné historie tohoto kusu neodhadneme, co je původní a co případné dodatečné úpravy (a ze kdy).

Pokud jde o samotnou brnířinu, nejvíce má nastudované Boza a Wothan. Byl bych ale opatrný k závěrům typu "ve středověku se nejčastěji používaly kroužky průměru 8mm, 6mm bylo pro elitu", jak běžně slýchávám od soudobých uživatelů... Zatím mám pocit, že se logicky kombinovalo všechno se vším, pokud to fungovalo.
ACTA, NON VERBA

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti