Uzavřené helmice

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Uzavřené helmice

Příspěvek od Maršálek » stř úno 10, 2010 5:51 pm

K urozeným těžkooděncům patří i uzavřené těžké helmice - hrncové a rané kbelcové.
Je více než žádoucí, aby se na turnajích objevovaly :wink: Pro turnajskou příležitost by měla být každá taková helmice ozdobená klenotem.


Pro inspiraci, viz.
Codex Manesse, 11v: Herzog Heinrich von Breslau http://diglit.ub.uni-heidelberg.de/digl ... 87b8323017

Codex Manesse, 18r: Herzog Johann von Brabant http://diglit.ub.uni-heidelberg.de/digl ... 87b8323017

Codex Manesse, 17r: Der Herzog von Anhalt http://diglit.ub.uni-heidelberg.de/digl ... 87b8323017

Velikost klenotu je z dobových vyobrazení víceméně zjevná. Přesto je třeba pro prestižní disciplínu – mlatový turnaj, jejich velikost paušálně stanovit, protože v současnosti jsou mezi nimi zcela markantní rozdíly. To jednak v případě malých klenotů ubírá pánovi na věrohodnosti a především to znevýhodňuje ty ostatní.
Proto stanovuji minimální výšku klenotu na 10 palců (cca 25 cm). Protože klenot představuje konkrétní stylizovanou figuru svého erbovního nositele, může být samozřejmě vyšší. Celková velikost stylizovaného klenotu musí být vždy úměrná jeho výšce.
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Maršálek » čtv úno 11, 2010 9:50 am

:wink: Je více než žádoucí, aby ji měl každý movitý nobil, bojující v turnaji jako těžkooděnec v kroužkovém kompletu a doprovázený vlastní družinou.

Z ikonografických pramenů je zjevné, že ji neměl každý těžkooděnec s vlastním štítem... Ale jistě se shodneme, že je to pro naši dobu typičtější uzavřená helmice, než šlap, nebo lebka s hledím :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Kain » čtv úno 11, 2010 9:17 pm

Já jen že máme i dost těžkooděnců s kloboukem, zvláště pokud bojují opěšalí. Do pěšího turnaje mi prostě přijde klobouk lepší...ale pravidlo uznávám, ale pokud budu moct, zůstanu u klobouku:-)
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Maršálek » pát úno 12, 2010 9:13 am

Kain píše:Já jen že máme i dost těžkooděnců s kloboukem, zvláště pokud bojují opěšalí. Do pěšího turnaje mi prostě přijde klobouk lepší...ale pravidlo uznávám, ale pokud budu moct, zůstanu u klobouku:-)
Ve tvém pojetí je také klobouk optimální helmice, ale já ve svém společenském postavení musím mít hrncovku minimálně proto, aby jste ji v rámci ceremonií v naší nastoupené družině po kopích nesli za mnou spolu se štítem a praporcem :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Kain
Příspěvky: 283
Registrován: pon zář 29, 2008 12:05 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Kain » sob úno 13, 2010 2:19 pm

Vzpomeň si, pane, my nikam nechodíme, ty vítáš hosty z tribuny a já stojím opodál ku pomoci :-)
Ale jinak - až to zavedete jako pravidlo pro všechny urozené (jestli vůbec, samozřejmě), tak se přizpůsobím, nejsem potížista. Buď změním postavu na neurozeného a nebo koupím lebku s kapucí a na to hrncovku.
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho.
- Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Maršálek » sob úno 13, 2010 8:43 pm

ta hrncovka není pro každého urozeného, předpokládáme je (velmi zjednodušeně řečeno) u korouhevních pánů :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Komoří
Příspěvky: 176
Registrován: ned srp 03, 2008 2:02 pm
Bydliště: Hoděšovice 155, Býšť 533 22
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Komoří » sob úno 13, 2010 10:22 pm

A to já, prosím, sice nejsem pánem korouhevním, ale s hrncovkou se rád předvedu. Alespoň coby nesenou panošem s klenotem na vrchu. Vždyť Martšálek už moji hrncovku u mne doma před časem viděl. ( a od té doby na ni stále jen sedá prach, neboť jsem stále nezhotovil klenot hodný mlatového turnaje :( )
Vae Victis!

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Andre » pon úno 22, 2010 3:35 pm

No, já nevím... pravdou je, že k velmožovi patří hrncový helm, nebo raný kbelc... na druhou stranu obě tyhle přilby považuji primárně za jezdecké a pro boj pěšmo těžce nepraktické, takže nevidím důvod, aby se to s nimi nějak moc přehánělo.
Je fakt, že v hrnci ten šlechtic vypadá tak nějak šlechtičtěji, ale zas bych to moc nehrotil.
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Uživatelský avatar
Romul
Příspěvky: 30
Registrován: pát srp 01, 2008 11:11 am
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Romul » pon úno 22, 2010 10:14 pm

jestli jsem to pochopil tak ten kbelc (hrnec) je převážně myšlen jen jako odznak a do pole aď si vezme každý přilbu jakou chce
Nyní hodina zmůže, co dlouhá dřív nemohla doba,

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Jiří z Holohlav » úte úno 23, 2010 9:38 am

Považuji za vhodné stanovit pro některé discipliny stejnou srovnatelně špatný výhled :mrgreen:
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Maršálek » čtv srp 26, 2010 1:26 pm

Dopručuji vaší pozornosti asi nejucelenější práci na hrncovky
PIERZAK,J.: Średniowieczne hełmy garnczkowe na ziemiach Polskich na tle zachodnioeuropejskim. Bytom: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, 2005
http://rapidshare.com/files/88486171/Pi ... ejskim.pdf
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Maršálek » čtv lis 25, 2010 8:21 am

http://www.esbirky.cz/cz/podrobne-vyhle ... -kbelcova/

Přilba kbelcová
Národní muzeum
Sbírka starších českých dějin
datace: 1.pol. 14. st.
nálezová lokace: Velenice u Litoměřic
materiál: železné pláty
identifikátor: H2 634


Boreš ji odkazoval na LH, ale oba máme pochybnosti o pravosti s ohledem na podivné větrací otvory. Může jít o romantickou opravu poškozené, nebo chybějící části :wink:
ACTA, NON VERBA

kunassek
Příspěvky: 51
Registrován: pon zář 13, 2010 9:49 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od kunassek » čtv lis 25, 2010 4:31 pm

[quote="Maršálek"]http://www.esbirky.cz/cz/podrobne-vyhle ... -kbelcova/

No, muze, na druhou stranu, nektere helmy nemaj vetraci otvory vubec - treba helma co je v KHM - a ta prokazatelne prava je - tam jde jen o to, ze byla urcena pro turnaje, takze si ji jezdec na hlave dlouho stejne neuzil:o)

JInak kazdopadne vypada moc zajimave...

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Maršálek » pát lis 26, 2010 8:27 am

Je možné, že jenom stavíme své závěry na vlastních představách, nikoli na reálném stavu a tak z neznalosti zatracujeme i věci pravé :wink: Opatrný přístup ale určitě není od věci. Projdu pořádně tu slezskou studii o uzavřených helmicích.
ACTA, NON VERBA

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Jiří z Holohlav » pát lis 26, 2010 3:50 pm

Mě je podezřelý ten průzor až za roh ...
Gott mit uns!

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti