Uzavřené helmice

Uživatelský avatar
Ronšperk
Příspěvky: 388
Registrován: pon zář 22, 2008 6:33 am
Bydliště: Dvorec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Ronšperk » sob lis 27, 2010 10:14 am

Jiří z Holohlav píše:Mě je podezřelý ten průzor až za roh ...
Mě ne. Já sám jsem každého platnéře nutil mi ty průzory protáhnout až na bok.. To priferní vidění v lidském oku je totiž dost vzadu a i na jiných originálech mi přijdou ty očnice prošvihnuté opravdu až daleko "za roh". Mě se v tom kouká lépe.
Honor Supra Witam!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Maršálek » sob lis 27, 2010 1:36 pm

souhlas, delší očnice jsou praktické, už takhle je výhled omezený až dost :wink:
ACTA, NON VERBA

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Jiří z Holohlav » pon lis 29, 2010 2:37 pm

Jak myslíte, ....to je díra až k uchu ...a navíc jako vrata ....porovnal jsem to se svými materiály a důvěru k tomu nezískal ...
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Maršálek » pon lis 29, 2010 2:57 pm

Jiří z Holohlav píše:Jak myslíte, ....to je díra až k uchu ...a navíc jako vrata ....porovnal jsem to se svými materiály a důvěru k tomu nezískal ...

zatím nejucelenější a nejkvalitnější studií je tahle práce:
PIERZAK,J.: Średniowieczne hełmy garnczkowe na ziemiach Polskich na tle zachodnioeuropejskim. Bytom: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, 2005
doporučuji porovnávat s ní :wink:
ACTA, NON VERBA

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Jiří z Holohlav » pon lis 29, 2010 8:42 pm

Vidím ten odkaz,jenže neumím vstoupit ,bloudím v bažinách internetu jak Němci na Litvě ..
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Ziemomysl
Příspěvky: 105
Registrován: pon srp 25, 2008 4:11 pm
Bydliště: Brno/UH-Jarošov/Modra
Kontaktovat uživatele:

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Ziemomysl » pon lis 29, 2010 10:48 pm

Jiří z Holohlav píše:Vidím ten odkaz,jenže neumím vstoupit ,bloudím v bažinách internetu jak Němci na Litvě ..
Nikoli pane Jiří nebloudíš. To co ti odkazoval maršálek je pouze citace na knihu, nikoliv překlik na nějaký web. Hledej tudíž v nějaké knihovně typu Národní, Akademie věd či Maršálkově.

A tápu v bažině já a špatně jsem pochopil tvůj text. :wink:
Tak napsal Jarwiks alias Ziemomysl;-)

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Maršálek » pon lis 14, 2011 2:18 pm

Nový klenot Jiřího z Holohlav
Přílohy
Holohlav - klenot 2.JPG
Holohlav - klenot 2.JPG (327.69 KiB) Zobrazeno 10425 x
ACTA, NON VERBA

Oblan
Příspěvky: 24
Registrován: úte srp 24, 2010 11:46 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Oblan » čtv dub 26, 2012 5:47 pm

Tak jsem si tak pročítal tady na stránkách článek "Zbroj těžkooděnce" a narazil jsem na část o přilbách s hledím. Zaujalo mě to jako "levnější" alternativa pro hrnce a kbelce pro chudší těžkooděnce. Zná někdo kontext k tomuto obrázku http://diglit.ub.uni-heidelberg.de/digl ... oomlevel=3 ? Jde mi o to aby to nebyla totální blbost a nešlo o ještě luxusnější zboží než ten kbelc, a taky jestli to neni datačně úplně mimo.
Jaké jsou vlastně další alternativy? Lebka s pevným nánosníkem, nebo s odepínacím nánosníkem? Je hrncovka už tak zastaralá aby byla dostupná pro zemana?

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Jiří z Holohlav » čtv dub 26, 2012 6:52 pm

Lebku s nánosníkem si reálně nevybavuju,sice jsem to používal ,ale byla to jen spekulace. Odpínací už vůbec ne - to jsou pak ty známé šlapy. Levnější verze to nebude ,zajistit aby hledí drželo v horní i dolní poloze a helma nepadala zas není tak úplně jednoduché. Rád bych věděl,jestli existuje nějaký dochovaný exemplář této helmy - u našich autorů jsem ji nenašel vůbec ,zato v kodexu Balduini je jich mrak.
Gott mit uns!

Jiří z Holohlav
Příspěvky: 226
Registrován: pát zář 19, 2008 6:02 pm
Bydliště: Rumburk
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Jiří z Holohlav » čtv dub 26, 2012 7:02 pm

Ještě k dataci ,nenašel jsem pána s plátovou ochranou alespoň loktů nebo kolen - tak nevím,po roce 1300 by u nejvyšší šlechty chybět neměla...
Gott mit uns!

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Maršálek » pát dub 27, 2012 6:12 am

Oblan píše:Tak jsem si tak pročítal tady na stránkách článek "Zbroj těžkooděnce" a narazil jsem na část o přilbách s hledím. Zaujalo mě to jako "levnější" alternativa pro hrnce a kbelce pro chudší těžkooděnce. Zná někdo kontext k tomuto obrázku http://diglit.ub.uni-heidelberg.de/digl ... oomlevel=3 ? Jde mi o to aby to nebyla totální blbost a nešlo o ještě luxusnější zboží než ten kbelc, a taky jestli to neni datačně úplně mimo.
Jaké jsou vlastně další alternativy? Lebka s pevným nánosníkem, nebo s odepínacím nánosníkem? Je hrncovka už tak zastaralá aby byla dostupná pro zemana?
Helmice s hledím máme v prvních vlaštovkách asi od 20.tých let 14. st. (i tohle vyobrazení je mladší, než většina kodexu z počátku 14. st.) a jsou zjevně minoritní. V tomto období bych je osobně také nepovažoval za levnější variantu, ale srovnání nemám žádné – je to jen můj pocit. Lebky a šlapy s nasazovacím nánosníkem jsou také až od cca 30.tých let, s pevným nánosníkem je znám jenom z kodexů, kde vyobrazují negativní postavy v kombinacích archaického a částečně fantaskního odění a tam si nevím se stylizací moc rady.

Za sebe doporučuji držet se v případě potřeby krytí obličeje vyzkoušených a běžně užívaných uzavřených helmic typu hrnec. Běžně se tu zapomíná, že zbroj si nemusí kupovat voják sám, je-li jízdním družiníkem velmože, může mít celou zbroj pořízenou jako vybavení od pána. Tak máme jízdní družiny i neurozených těžkooděnců, lépe oblečené než někteří nižší pánové.
ACTA, NON VERBA

kunassek
Příspěvky: 51
Registrován: pon zář 13, 2010 9:49 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od kunassek » sob dub 28, 2012 10:33 pm

Zdravim, no jelikoz jsme autorem zminovaneho textu, tak bych se pokusil vyjadrit. Muj nazor, ze sl o levnejsi variantu jsem opiral o to, ze mame i vyobrazeni, kde v sarvatce meci jsou bojujici jezdci se zdvizenym hledim - tedy ma domnenka je, hledi slouzilo na prvni naraz, stejne, jako kbelc, bud tedy nekdo mel kbecl a pod nim helmu a nebo proste jen helmu s hledim a po prvni srazce zvedl hledi, aby neco videl,ale je to skutecne jan ma domnenka. Pokud Ti jde o toto vyobrazeni, tak souvislost je takova, ze ten dotycny, co jede na to mesto, pomerne casto bojoval v Italii, tedy jde-li Ti o lokaci, nejspis jde o dobyvani italskeho mesta a preci jen jak znamo, Italove byli u zbroji docela pokrokovi /viz napr. ochrana nohou a spol/.

Uživatelský avatar
Boreš
Příspěvky: 10
Registrován: pát srp 22, 2008 9:52 am
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Boreš » pon dub 30, 2012 7:24 am

Mám dotaz
našel jste někdo někde zdobení takovými žlábky, jako je na této přilbě?
Vypadá to moc dobře
Obrázek

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Maršálek » pon dub 30, 2012 8:14 am

V jižní Francii je pár náhrobků a náhrobníků s podobně kanelovanými helmicemi. Datace tuším konec 12. st. až 13. st., ale už to jenom hádám. Fotky nemám.
Proti seku to asi helmici zpevnilo, bod kopím by to ale nejspíš podrželo a pokud by hrot neprorazil, asi by to zlomilo vaz. Pokud se to používalo, bylo to zjevně minoritní, možná až raritní - můj subjektivní názor.
ACTA, NON VERBA

Oblan
Příspěvky: 24
Registrován: úte srp 24, 2010 11:46 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uzavřené helmice

Příspěvek od Oblan » pon dub 30, 2012 8:47 am

Maršálek píše:
Za sebe doporučuji držet se v případě potřeby krytí obličeje vyzkoušených a běžně užívaných uzavřených helmic typu hrnec. Běžně se tu zapomíná, že zbroj si nemusí kupovat voják sám, je-li jízdním družiníkem velmože, může mít celou zbroj pořízenou jako vybavení od pána. Tak máme jízdní družiny i neurozených těžkooděnců, lépe oblečené než někteří nižší pánové.
Díky za odpovědi.

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host