Stránka 1 z 4

Štíty

Napsal: stř úno 10, 2010 6:07 pm
od Maršálek
V současnosti se v projektu objevuje velké množství velkých štítů, které svými rozměry odpovídají pěchotě a nikoli nobilitě.

Upozorňuji tedy všechny, že štít každého musí odpovídat celé koncepci jeho zbroje (největší jezdecký štít by měl mít Vrcov, který ho nosí ke své archaické zbroji, stejně jako někteří Johanité). Tytéž velké archaické štíty v rukou moderně oděných těžkooděnců jsou špatně. Určitě bychom našli nějaké historické výjimky, ale na těch to jistě stavět nechceme.
Zamyslete se tedy pánové nad tím, nakolik se váš štít reálně hodí k vaší zbroji :wink:


Velké odpovídající pěchotní štíty u lehkooděnců budou i v budoucnu tolerovány, protože k jejich postavám více méně patří stejně jako puklíře. Nicméně by se nemělo jednat o osamělé vojáky, ale sehrané dvojice a skupinky, v jejichž pojetí boje má užívání velkého štítu opodstatnění :wink:

Re: Štíty

Napsal: sob dub 03, 2010 7:19 pm
od Maršálek
pro inspiraci rozměry dochovaných štítů z oblasti dnešního Německa:
- štít německého komtura W. von Liederbach, cca 1250-1300
výška: 93 cm, šířka: 57 cm, tloušťka: 8 mm, materiál: lipové dřevo, potažené malovaným pergamenem

- štít Nordeka zu Rabenau, cca 1250-1300
výška: 82 cm, šířka: 54 cm, tloušťka: 10 mm, materiál: lipové dřevo, potažené malovaným pergamenem

- štít hraběte von Arnsberg, cca 1250-1300
výška: 94 cm, šířka: 60 cm, tloušťka: 10 mm, materiál: lipové dřevo, potažené malovaným pergamenem

- štít lanckraběte Jindřicha I. von Hessen, cca 1292-1308
výška: 76 cm, šířka: 56 cm, tloušťka: 15 mm, materiál: lipové dřevo, potažené malovaným pergamenem

- štít "Raron oder Weingarten-Schild", cca 1300
výška: 80 cm, šířka: 75 cm

- štít purkrabího von Stromberg, cca 1300
výška: 76 cm, šířka: 53 cm, tloušťka: 12 mm, materiál: lipové dřevo, potažené malovaným pergamenem

- štít pána von Steinau, cca 1300
výška: 76,5 cm, šířka: 54 cm, tloušťka: 13-14 mm, materiál: lipové dřevo, potažené malovaným pergamenem

- štít pána von Welfenberg, cca 1300
výška: 62 cm, šířka: 47/41 cm, tloušťka: 9 mm, materiál: lipové dřevo, potažené malovaným pergamenem

- štít Schenka von Schweinsberg, cca 1300-1320
výška: 54 cm, šířka: 40/37 cm, tloušťka: 7 mm, materiál: lipové dřevo, potažené malovaným pergamenem

- mladší štít Schenka von Schweinsberg, cca 1350
výška: 61,5 cm, šířka: 51,5 cm, tloušťka: 15 mm, materiál: lipové dřevo, potažené malovaným pergamenem

- štít pána von Muschenheim, cca 1350
výška: 61,5 cm, šířka: 46 cm, tloušťka: 8 mm, materiál: lipové dřevo, potažené malovaným pergamenem


In: KOHLMORGEN, J. Der mittelalterliche Reiterschild. Historische Entwicklung von 975 bis 1350 und Anleitung zum Bau eines kampftauglichen Schildes. Karfunkel-Verlag, Wald- Michelbach, 2002, 189 s.


Každý z nás si umí zadatovat svou zkompletovanou zbroj a podle ní určit odpovídající velikost štítu :wink:

P.S. Pro zajímavost - prakticky všechny mají mělkou plastickou výzdobu a dle řemení se nejspíš nejedná o primárně funerální štíty :wink:

Re: Štíty

Napsal: pon dub 05, 2010 9:50 am
od Thracus
Ahoj. Zkusím se pozeptat. Velkým štítem rozumíš normanský s oblým vrškem, nebo i normana sicilského (teda nahoře rovného)? Je tu náhodou někdo, kdo je schopný štít udělat z "prkének"?

Re: Štíty

Napsal: úte dub 06, 2010 10:27 am
od Maršálek
Thracus píše:Ahoj. Zkusím se pozeptat. Velkým štítem rozumíš normanský s oblým vrškem, nebo i normana sicilského (teda nahoře rovného)? Je tu náhodou někdo, kdo je schopný štít udělat z "prkének"?
Předně - projekt je datován na přelom 13. a 14.st., toleranční období pro oděvy a zbroj jsou 1275-1330. V názvu se projekt váže k doloženému období vlády naší patronky v sídelním městě Hradci 1308-1318. Proto nás Normané nezajímají a jejich výbava je pro projekt irelevantní :wink:

Velkými štíty myslím právě a jedině středoevropské štíty našeho období pro pěší i jízdní. To upozornění na adekvátní zbroje se tedy netýká zbrojí normanských, ani jiných nesouvisejících, ale faktu, že kdo se stylizuje jako pěšák, bude používat pěchotní štít (v nabídce je celá škála podle specializace od puklířů po první velké, předchůdce pavéz), stejně jako jezdec /sesedlý jezdec/ bude používat jezdecký. A protože štíty se logicky vyvíjely souběžně s ochranou zbrojí, měnily se i jejich rozměry a tvary. Jinak tedy v našem sledovaném období vypadá štít pro sesedlého těžkooděného jezdce se starší zbrojí z konce 13.st. a jinak štít velmože, oděného do nejmodernější zbroje cca 1330. Čím kvalitnější byla zbroj, tím se logicky zmenšoval štít, protože už nemusel být tak velký. To jsou ty výše uváděné parametry štítů z 2/2 13.st. a z pol. 14.st.

Takže aby nedošlo k omylu – bylo by nelogické, aby těžkooděnec v nejmodernější zbroji cca 1330 měl archaický velký štít, odpovídající zbroji ¾ 13.st. a naopak, aby někdo s archaickou zbrojí měl „moderní“ malý štít o výšce 50 cm. Proto jsem dohledával dochované originály a uváděl jejich parametry spolu s datací. Jinak totiž bude vypadat můj štít k celokroužkové zbroji s integrovanými pěstnicemi, pojatý na přelom 13. s 14.st. a jinak Bavorův, který má zbroj jako velmož velmi moderní. Totéž se týká i Ronšperka, který má zbroj stylizovanou k 1330 :wink:

P.S. prkénkové dělá např. Vrcov, případné objednávky do Poptávky

Re: Štíty

Napsal: čtv dub 08, 2010 11:51 am
od Thracus
No chápu i nechápu zároveň.

Pěšák, který dejme tomu velí gardě jedné vdovy, by tedy měl mít co za štít? V Ospreyovi se u našeho odbodí u seržantů třeba johanitů nebo templářů mají "mandle" s rovným okrajem do výšky cca 120cm. To je ok? pro pěšáka?

Re: Štíty

Napsal: čtv dub 08, 2010 1:11 pm
od bratr Bohuslav
To je právě asi dost zkreslaná představa.

Spíš se počítá s využitím vetších štítů třeba při dobývání nějakého městu, kvůli krytí před střelami či vrženými předměty.

Re: Štíty

Napsal: pon čer 07, 2010 8:49 am
od Maršálek
K vášnivé diskuzi o štítech - pokud si nobilové pořídí do duelů, mlatů a družin odpovídající štít, nemám problém povolit velký štít do závěrečného buhurtu (zlatá/rudá), případně i do buhurtu korouhví, kde se nastupuje v pěších formacích.

Co mi ale hrubě vadí, jsou velké pěchotní štíty v duelech urozenců, kde nemají co dělat a hrubě zvýhodňují jednu stranu :wink:

Re: Štíty

Napsal: stř čer 09, 2010 9:17 am
od Kain
Klidně si proti tobě do dulelu vezmu pěstní štítek :) Jinak velký štít není zas taková výhoda, kdybychom bojovali reálně. Výhoda je bohužel dneska, kdy lehká deska všechno zastaví, nikdy se tupou zbraní nerozseká atd.

Re: Štíty

Napsal: stř čer 09, 2010 10:55 am
od Ronšperk
Kain píše:Klidně si proti tobě do dulelu vezmu pěstní štítek :) Jinak velký štít není zas taková výhoda, kdybychom bojovali reálně. Výhoda je bohužel dneska, kdy lehká deska všechno zastaví, nikdy se tupou zbraní nerozseká atd.
Navíc jsou zakázané body, které velmi významě a rychle dokážou proniknout až za ta vrata. V takovém případě je pak efektivnější menší deska, se kterou je můžeš alespoň trochu odklonit. Což je vlastně reálný vývoj, nicméně my se musíme řídit jen pravidly, které budou simulovat ten vývoj.

Re: Štíty

Napsal: stř čer 09, 2010 5:00 pm
od Kain
Přesně. To jsme si krásně vyzkoušeli jako keltové, kteří kopíma i meči výrazně bodají za štíty - velmi účinné na lehkooděnce, ale na těžkého to zas tak nefunguje, tam potřebuješ bodat na obličej, sekat na ruce a na nohy a tak - a tam nechrání ani velký štít. Viz tohle:

Obrázek

Re: Štíty

Napsal: sob črc 24, 2010 6:15 am
od Maršálek
na Myschwerkovu žádost sem dávám odkaz na jeho aktualizovaný překlad I.33 v PDF ke stažení zdarma http://myschwerk.webzdarma.cz/bukler.html
http://myschwerk.webzdarma.cz/puklir.pdf

Re: Štíty

Napsal: sob črc 24, 2010 8:27 am
od Romul
jde vám to stáhnout? ..mě ne

Re: Štíty

Napsal: sob črc 24, 2010 9:03 am
od Maršálek
právě jsem to stáhnul na flash, má to cca 29 MB

Re: Štíty

Napsal: úte zář 07, 2010 10:23 am
od Kain
Vyrobil jsem nový pukléř, je v mém salonu krásy.

Re: Štíty

Napsal: pát lis 26, 2010 9:57 am
od richardrg
Mám dotaz k tématu, rád bych si nechal vyrobit štít pro pěšáka. Moji postavu všichni znají.
Jde mi o to, že velký štít jako používá např. Vrcov, mi přijde ještě pořád malý, na to že by byl předchůdcem pavéz. Jak by vypadal další vývojový článek? Je něco takového vůbec doloženo? Případně pro jakou dobu?

Líbil se mi Vitamínův způsob na posledním Turnaji, kdy měl štít v podsattě celou dobu na zádech, ale ten tvar mě nepřesvědčil.
Navíc znám ve Velislavově bibli jedno vyobrazení, kdy pěšák leze na hradbu se štítem na zádech. Ten štít je ale dost plastický, a obávám se že má jít o stylizaci soudobého autora.