Waffenrock

Andre
Příspěvky: 135
Registrován: pát srp 01, 2008 9:14 am
Bydliště: Cajzl z Prahe
Kontaktovat uživatele:

Waffenrock

Příspěvek od Andre » pát zář 19, 2008 1:05 pm

Tak jsem si říkal, kde se s vámi poradit a došel jsem k závěru, že nejlepší místo bude na novém diskuzním foru :) .

Potřeboval bych se s vámi poradit, z jakého materiálu ušít waffenrock, abych se s ním nestyděl před zraky její milosti i celého dvora.
Poté, co jsem shlédl fotky z letošního turnaje, seznal jsem, že brokát ze kterého mám ušitý svou stávající bojovou suknici je na můj vkus přeci jen příliš umělý.
Přemýšlel jasem, jaký jiný materiál zvolit a sám moc nevím:
- Brokát - hedvábný je moc drahý na to, abych ho dával na něco, do čeho se intenzivně seká; umělý už se mi nelíbí
- Bavlněný samet - za normálních okolností bych ho zvolil - není ta dnes ale už přežité?
- Bavlněné damašky, atlasy, atd... - drahá látka, která je do jisté míry i celkem dobová - máte s tím někdo zkušenost? Hodí se to?
- Len - nikdy! Quebriac není sice boháč, ale ani žádný ubožák.
- Vlněné sukno - jakou s tím máte zkušenost? není v tom moc horko?
Předem vám děkuji za záplavu rad a tipů :D

Andre
Andre je buh! Modleme se k Andremu...

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Maršálek » pát zář 19, 2008 1:11 pm

damašek i kvalitní vlněné sukno nejsou špatnou cestou. sám nad oběma variantami váhám pro příští rok :wink:
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvek od Vladan z Řepice » pát zář 19, 2008 2:22 pm

Proč myslíš pane Maršálku, že sukno ne? Jinak já mám varkoč z vytkávaného bavlněného plátna od Posadowa (nevím jak se to menuje) a podšitý velmi silným lněným plátnem.

Uživatelský avatar
Maršálek
Příspěvky: 2349
Registrován: pon črc 28, 2008 9:51 pm
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Maršálek » pát zář 19, 2008 5:33 pm

Vladan z Řepice píše:Proč myslíš pane Maršálku, že sukno ne? Jinak já mám varkoč z vytkávaného bavlněného plátna od Posadowa (nevím jak se to menuje) a podšitý velmi silným lněným plátnem.
to si nerozumíme, já proti suknu nejsem :wink:
a pokud jde o materiál, je to dle mého dané různým společenským postavením
ACTA, NON VERBA

Uživatelský avatar
Romul
Příspěvky: 30
Registrován: pát srp 01, 2008 11:11 am
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Romul » pát zář 19, 2008 6:53 pm

Maršálek píše:
a pokud jde o materiál, je to dle mého dané různým společenským postavením
nebo úrovní zpracování
Nyní hodina zmůže, co dlouhá dřív nemohla doba,

Uživatelský avatar
Vladan z Řepice
Příspěvky: 137
Registrován: pát srp 01, 2008 12:24 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvek od Vladan z Řepice » sob zář 20, 2008 11:31 am

No jo, špatně čtu :roll:

Uživatelský avatar
Jitka z Dobeve
Příspěvky: 174
Registrován: pát zář 19, 2008 1:26 pm
Bydliště: Strakonice
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvek od Jitka z Dobeve » ned zář 21, 2008 11:28 am

No jo, to je to selektivní čtení :lol:

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Waffenrock

Příspěvek od Posadowski » ned zář 21, 2008 3:40 pm

Andre píše:... že brokát... ...je na můj vkus přeci jen příliš umělý....
... Vlněné sukno ...
Milý Andre,
Poslední dobou (a letošní turnaj i Tvoje obava mě v tom utvrzuje) pozoruji v našem projektu něco, co mě velmi znepokojilo: Velká většina lidí se zbavila nebo zbavuje sametových, brokátových a vůbec vzorovaných oděvů a nahrazuje je jednobarevným lnem a vlnou s odůvodněním, že se jedná o původní přírodní materiály a že se tak více blížíme historii.
Ptám se, je to skutečně tak? Jsou oděvy z jednobarevných nevzorovaných látek tím, co se převážně nosilo? Každý druhý mi odpoví „Samozřejmě. Všechny iluminace z naší doby to dokládají a téměř všechny dochované látky jsou vlněné a obvykle bez vzoru.“ A já se ptám, je to úplný a správný obraz historie?
Tahle otázka mne trápí už dva roky a snažím se neustále najít odpověď. Ještě hledám, ale zatím mi vyšlo tohle: Nalezené látky jsou převážně vlněné, protože (zjednodušeně) jen vlna se v našich podmínkách dochová v zemi. Navíc největší část těchto nálezů je z městského prostředí (Březinová 2007), což v případě turnaje na královském dvoře není relevantní. Všechny ostatní látky (hrobové nálezy) jsou ale různobarevné pestře vzorované brokáty či atlasy (Gollerová, Bažantová, Bravermanová, Pražský Hrad).Nojo, to jsou ale hrobové nálezy. S turnajem opět příliš nesouvisí. Iluminace? Domnívám se, že není možné na 3cm postavičkách kreslit vzory na látkách, proto se tak nečiní a iluminace je nutné pominout. Je tedy vůbec možné nalézt informace o tom, co se tedy nosilo? Mohou poskytnout relevantní údaje sochy či deskové obrazy? Převážná většina z nich přece ukazuje látky vzorované…
A pak je tu ještě jeden pramen, v naší komunitě naprosto opomíjený, snad protože neznámý a nedostupný. Písemné prameny. Pravda, naše v podstatě neexistují a těch zahraničních je málo, přesto ale mluví dost jasně. Jedná se bohužel o nepřímé důkazy, neboť jsou buď útržkovité, nebo mladší. Domnívám se ale, že máme-li celkem dobré oděvní účty z let 40. a 50. nebude za těch 40 let změna v používaných látkách tak dramatická, aby je nebylo možné brát alespoň jako podpůrný důkaz: „V lednu 1344 pořádal Eduard III velký turnaj ve Windsdoru s účastí mnoha cizích rytířů. Kromě toho, že hosté byli usazeni ve velkých stanech, kde probíhala opulentní hostina, nechal král našít 102 tunik s kápěmi pro své muže a 16 pro trubadůry, přičemž v předchozím roce bylo pro tyto potřeby nakoupeno 240 loktů sametu. (Newton).Barvy sice nejsou zmíněny, nicméně u části je poznámka pruhovaný… Ve výpisech netvoří vlněné látky zdaleka většinu a to nemluvím o naprosto obskurních a fantaskních výšivkách, které jsou v oděvních účtech popisovány.(některé jsem citoval na sněmu a týkali se kápí) Stejně tak spotřeba perel na pošívání oděvů je v tisících. Pokud bychom snad považovali Anglii za příliš vzdálenou, vezměme varkoč Jana z Michalovic, na kterém byly perlami vyšité plošné vzory.

ok1ipv
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Waffenrock

Příspěvek od ok1ipv » ned zář 21, 2008 3:44 pm

Co jsem tím vším chtěl říct? Obraz, který se snažíme vytvářet ústupem od vzorovaných oděvů není pravým obrazem historie. Přímé i nepřímé důkazy mě utvrzují v tom, že ve vyšší společnosti (jakou bezesporu turnaj je) byly k vidění když ne převážně, tak jistě mnohdy bohatě vzorované látky ať už vytkávané či velmi bohatě vyšívané. Nálezy látek ukazují, že se jedná o látky bohatě zdobené a mnohdy vypadající ještě „plastověji“ a kýčovitěji než dnešní brokáty. Neříkám, že vlna je špatná, nebo nedobová, jen jsem chtěl upozornit na to, že všeho moc škodí…

Andre prosím, nezahazuj svůj modrozlatý varkoč. Se svojí velkou družinou a vlastní tribunou s dámami by Tě jednobarevný nebyl hoden.
A přátelé, přemýšlejte o tom, zda se nevzorovanými látkami neodchylujeme od historie...


Uživatelský avatar
Ziemomysl
Příspěvky: 105
Registrován: pon srp 25, 2008 4:11 pm
Bydliště: Brno/UH-Jarošov/Modra
Kontaktovat uživatele:

Re: Waffenrock

Příspěvek od Ziemomysl » ned zář 21, 2008 4:22 pm

Andre píše:Tak jsem si říkal, kde se s vámi poradit a došel jsem k závěru, že nejlepší místo bude na novém diskuzním foru :) .

Potřeboval bych se s vámi poradit, z jakého materiálu ušít waffenrock, abych se s ním nestyděl před zraky její milosti i celého dvora.
Poté, co jsem shlédl fotky z letošního turnaje, seznal jsem, že brokát ze kterého mám ušitý svou stávající bojovou suknici je na můj vkus přeci jen příliš umělý.
Přemýšlel jasem, jaký jiný materiál zvolit a sám moc nevím:
- Brokát - hedvábný je moc drahý na to, abych ho dával na něco, do čeho se intenzivně seká; umělý už se mi nelíbí
- Bavlněný samet - za normálních okolností bych ho zvolil - není ta dnes ale už přežité?
- Bavlněné damašky, atlasy, atd... - drahá látka, která je do jisté míry i celkem dobová - máte s tím někdo zkušenost? Hodí se to?
- Len - nikdy! Quebriac není sice boháč, ale ani žádný ubožák.
- Vlněné sukno - jakou s tím máte zkušenost? není v tom moc horko?
Předem vám děkuji za záplavu rad a tipů :D

Andre
Nu bretoňče, částečně sis dle mého zodpověděl sám. Jednak na to kam chceš dál směřovat a co se ti zdá drahé nebo levné. Já osobně bych být tebou volil stejně jako Maršálek mezi damaškem a kvalitním vlněným suknem s velkým počtem vyšitých lilií. Samozřejmě otázkou je jestli by se místo sukna s výšivkou, už cenově ten hedvábný brokát nevyplatil víc... :?
Tak napsal Jarwiks alias Ziemomysl;-)

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Waffenrock

Příspěvek od Posadowski » ned zář 21, 2008 4:41 pm

Ziemomysl píše: ... kvalitním vlněným suknem s velkým počtem vyšitých lilií
A to je právě to, co mi příde hloupé. Já bych si určitě nenechával vyšívat vlnu. Když už, tak spíš ten samet...

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Waffenrock

Příspěvek od Opat » ned zář 21, 2008 4:47 pm

Posadowski píše:
Ziemomysl píše: ... kvalitním vlněným suknem s velkým počtem vyšitých lilií
A to je právě to, co mi příde hloupé. Já bych si určitě nenechával vyšívat vlnu. Když už, tak spíš ten samet...
Je to o sociálním postavení, který chce André hrát. Až si vyjasní toto, může dojít na materiály, řekl bych. Čili dořešit kdeže se Bretonec v Čechách vzal a jakže se tu živí... :wink:
That's what I do. I drink and I know things.

Uživatelský avatar
Posadowski
Příspěvky: 316
Registrován: pon črc 28, 2008 6:35 am
Bydliště: Bohuslavice n. Met.
Kontaktovat uživatele:

Re: Waffenrock

Příspěvek od Posadowski » ned zář 21, 2008 5:26 pm

Opat píše:Je to o sociálním postavení...
Jistě, ale když už má někdo velkou družinu, vlastní tribunu s několika dámami a sestru v brokátech, pak je sociální postavení zřejmé. A pokud už má někdo na to, aby si nechal něco vyšít, nebude si to nechávat vyšívat na hadr, že...

Uživatelský avatar
Opat
Příspěvky: 188
Registrován: čtv srp 07, 2008 2:31 pm
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Waffenrock

Příspěvek od Opat » ned zář 21, 2008 5:36 pm

Posadowski píše:
Opat píše:Je to o sociálním postavení...
Jistě, ale když už má někdo velkou družinu, vlastní tribunu s několika dámami a sestru v brokátech, pak je sociální postavení zřejmé. A pokud už má někdo na to, aby si nechal něco vyšít, nebude si to nechávat vyšívat na hadr, že...
Ano, ano, ano... :P To byla spíš poznámka pro Andrého, bo nevím jak moc chce šibovat se svou postavou nebo co řeší...
That's what I do. I drink and I know things.

Odpovědět
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti